Λαδάκι από καπάκι κεφαλής .....

thenos

member
Δημοσιεύσεις
1.332
Ηλικία
48
Όνομα
Θανάσης
Παιδιά, αν γνωρίζει κανείς, κατι ανάλογο με αυτό που μπορώ να βρώ στην Ελλάδα ?

https://www.amazon.co.uk/Cooling-Au...07WNWTN8C/ref=cm_cr_arp_d_product_top?ie=UTF8

Σετάκι που επιτρέπει την πλήρωση ψυκτικών υγρών υπό πίεση σε ψυγείο μηχανής
(και αυτοκινήτου φαντάζομαι).

Προσπαθώ να εκτιμήσω τις δυνατότητές μου για να σκαλίσω το μηχανάκι μόνος μου ή όχι
και το βγάλε - βάλε το ψυκτικό σύστημα / υγρά είναι μάλλον η πλέον μπελαλίδικη εργασία .....
Νομίζω ότι μόνο το ψυγείο του air condition έχει φρέον υπο πίεση μέσα.
Τα συνηθισμένα ψυγεία των αυτοκινήτων και των μοτοσικλετών όχι.
Και πάλι στο κάθε μηχανάκι ακολουθείται συγκεκριμένη διαδικασία για να μην κρατήσει αέρα μέσα το ψυγείο στην αλλαγή του ψυκτικού...
Επίσης όταν θα αλλάξεις ψυκτικό και θα το βάλεις μπροστά να ζεσταθεί όταν ανοίξει ο θερμοστάτης και κυκλοφορήσουν τα νερά ο αέρας θα φύγει μόνος του...
Δηλαδή αυτό το μηχάνημα πώς ακριβώς αποτρέπει την δημιουργία αέρα στο κύκλωμα?
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.673
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Η διαδικασία πλήρωσης των υγρών στο ψυκτικό σύστημα γίνεται υπό πίεση (ή πιο σωστά υπό υπο-πίεση) οπότε και γίνεται αναρρόφηση του ψυκτικού, με την ελάχιστη δυνατή ποσότητα αέρα στο κύκλωμα - το aircondition βασίζεται σε διαφορετική αρχή λειτουργίας εναλλαγής θερμότητας και με άλλο μέσο από τα ψυκτικά υγρά.

Σύμφωνα με το reprom, (το workshop manual για τα μηχανάκια bmw) η διαδικασία αλλαγής υγρών στο ψυγείο του Κ χρειάζεται το όργανο που παραθέτω παραπάνω για να γίνει σωστά η διαδικασία (προφανώς το αντίστοιχο με αυτό όργανο της bmw το οποίο είναι ακριβότερο !).

Σε ότι video βρήκα στο youtube το χρησιμοποιούν επίσης, απλά τη φτηνότερη έκδοση από αντίστοιχο όργανο. Όση (μικρή) ποσότητα αέρα έχει στο σύστημα προφανώς αποβάλλεται μέσω bleeding, απλά θα προτιμούσα μακράν να χρησιμοποιήσω την τεχνική που αναφέρει η μαμά εταιρία (και τα παραδείγματα στα βίντεο) παρά να πειραματιστώ - εξ ου και η ερώτηση μου για το οργανάκι γιατί δεν βρήκα κάτι ανάλογο για αγορά εδώ και αν είναι κοντά στα χρήματα θα το προτιμούσα από την τοπική αγορά
 

thenos

member
Δημοσιεύσεις
1.332
Ηλικία
48
Όνομα
Θανάσης
Η διαδικασία πλήρωσης των υγρών στο ψυκτικό σύστημα γίνεται υπό πίεση (ή πιο σωστά υπό υπο-πίεση) οπότε και γίνεται αναρρόφηση του ψυκτικού, με την ελάχιστη δυνατή ποσότητα αέρα στο κύκλωμα - το aircondition βασίζεται σε διαφορετική αρχή λειτουργίας εναλλαγής θερμότητας και με άλλο μέσο από τα ψυκτικά υγρά.

Σύμφωνα με το reprom, (το workshop manual για τα μηχανάκια bmw) η διαδικασία αλλαγής υγρών στο ψυγείο του Κ χρειάζεται το όργανο που παραθέτω παραπάνω για να γίνει σωστά η διαδικασία (προφανώς το αντίστοιχο με αυτό όργανο της bmw το οποίο είναι ακριβότερο !).

Σε ότι video βρήκα στο youtube το χρησιμοποιούν επίσης, απλά τη φτηνότερη έκδοση από αντίστοιχο όργανο. Όση (μικρή) ποσότητα αέρα έχει στο σύστημα προφανώς αποβάλλεται μέσω bleeding, απλά θα προτιμούσα μακράν να χρησιμοποιήσω την τεχνική που αναφέρει η μαμά εταιρία (και τα παραδείγματα στα βίντεο) παρά να πειραματιστώ - εξ ου και η ερώτηση μου για το οργανάκι γιατί δεν βρήκα κάτι ανάλογο για αγορά εδώ και αν είναι κοντά στα χρήματα θα το προτιμούσα από την τοπική αγορά
Κάτι μάθαμε και σήμερα...Giving
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Κάτι μάθαμε και σήμερα...

Αύριο θα μιλήσουμε για το δοχείο διαστολής του ψυκτικού υγρου ... όσοι έχουν αερόψυκτο κινητήρα μπορούν να μην προσέλθουν ...κρίμα είναι να χάνετε χρόνος για μερικά άλογα παραπανω ....!:D
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.673
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Επί τη ευκαιρία, ευρέθει το όργανο που αναφέρω παραπάνω και τοπικά, εδώ το αναφέρουν ως δοκιμαστή στεγανότητας ψυκτικού συστήματος οχήματος και στην πιο απλή του έκδοση (αυτή με ενδιαφέρει άλλωστε) πάει περί τα 65 - 70 Ευρώ.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Ένα απλούστατο κενομετρο βλέπω ζητάς δάσκαλε μαζί με κοινο σύνδεσμο με σπειρώματα (tee , three way) όπου θα βιδωθει το οργανο και τα 2 σωληνακια αντίστοιχα. Εκει Σπύρου Πάτση κάτι θα υπάρχει.
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.673
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Ένα απλούστατο κενομετρο βλέπω ζητάς δάσκαλε μαζί με κοινο σύνδεσμο με σπειρώματα (tee , three way) όπου θα βιδωθει το οργανο και τα 2 σωληνακια αντίστοιχα. Εκει Σπύρου Πάτση κάτι θα υπάρχει.

Ακριβώς !!
Μου βγήκαν και κάτι τανάλιες για κολάρα της BMW προς αγορά επίσης (η κλασσική που έχω δεν φαίνεται να τα πιάνει καλά) και μου περιπλέκει το όλο project cdefghigicdefghigi

Τελικά με βλέπω να το πάω στο συνεργείο για να ησυχάσω - ανακοινώσανε και κάτι 15 - 20% έκπτωση σε ανταλλακτικά και εργασία σε ένα από τα επίσημα για τον μήνα cdefghigi
 
Τελευταία επεξεργασία:

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.420
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Ακριβώς !!
Τελικά με βλέπω να το πάω στο συνεργείο για να ησυχάσω - ανακοινώσανε και κάτι 15 - 20% έκπτωση σε ανταλλακτικά και εργασία σε ένα από τα επίσημα για τον μήνα cdefghigi
Αρχίσανε σιγά σιγά τις χειμερινές εκπτώσεις ,καλό αυτό.
Οπότε βλεπεις/ρωτάς και κανεις φίλε .
 
Top Bottom