Κύθηρα .. Η απόβαση ...

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ
Μια παραλία που μου άρεσε ήταν το Καλάδι ή Καλαδί, δεν ξέρω πως προφέρεται σωστά.

Εχει το χαρακτηριστικό, ότι δεν πας με το όχημα μέχρι την παραλία, το αφήνεις λίγο πιο ψηλά, και κατεβαίνεις μονοπάτι με τα πόδια. Μου άρεσε γιατί η δυσκολία της πρόσβασης (τότε ήταν χωματόδρομος και μάλιστα με νεροφαγώματα προς το τέλος του) απέτρεπε τον πολύ τον κόσμο, και η παραλία ήταν για λίγους και καλούς.
IMAG1004.JPG
Στο Google Earth βέβαια βλέπω ότι έχει στρωθεί με άσφαλτο σήμερα, εκεί που δείχνει η φωτογραφία, και μάλιστα είναι πεπλατυσμένο ώστε να χωράνε να γυρίσουν τα αυτοκίνητα.

Η πλάκα είναι, ότι υπάρχει μια παραλία στην Αττική, η οποία είναι μικρογραφία αυτής. Και αυτή θέλει κατέβασμα με τα πόδια, και αυτή έχει βράχο στην άκρη απόπου συνεχίζει άλλη παραλία μετά. Η παραλία ΚΑΠΕ πηγαίνοντας προς Σούνιο.
 

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ
Μια άλλη παραλία που μου είχε αρέσει, ήταν η παραλία Χαλκός. Ηθελε καναδυό χιλιόμετρα πατημένο χωματόδρομο για να φτάσεις. Απότι βλέπω στο Ερθ, ακόμα έτσι είναι.

Καθώς κατέβαινα τον χωματόδρομο, με προσπέρασαν δυο χωματερές μοτό, τύπου XR-KLX κ.ο.κ. με τις μορφές επάνω τους, ψιλόλιγνες με μακριά μαλιά. Και ναι ήταν γυναίκες, μια σε κάθε μηχανή, και μάλιστα εξωπραγματικά ωραίες σε σχέση με αυτό που θα περίμενε να δει κανείς, σε τέτοιο μέρος με τέτοια οχήματα. Σε στυλ Μπέτυ Μαγγίρα, η μια σε ξανθό, η άλλη σε καστανό, με μεταλιζέ ψηλά μαγιώ, ψηλές και ψιλές, σφυρήλατα πωπίνια και κολωνάτα μπουτάκια, οσο πρέπει σφιχτα μπουμπάκια ούτε μικρά ούτε μεγάλα με τέλειες καμπυλότητες και όμορφες-μάγκισες στο πρόσωπο, πέριξ του 25 ηλικία. Φωτό τους δεν έχει, γιατί ΑΝ είχα βγάλει, θα είχαμε τρίτο παγκόσμιο πόλεμο.

Την μέρα του γυρισμού, και αφού το VFR είχε γυρίσει όλο το νησί, το 15λιτρο ντεπόζιτο ήταν προ πολλού στην ρεζέρβα, και ΕΣΒΗΣΕ μπαίνοντας στο πλοίο. Πλάκα είχε.
IMAG1041.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.547
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Δεκάδες φορές πέρναγα με το πλοίο απο τα Κύθηρα τραγουδώντας το γνωστό άσμα ... "τα Κύθηρα ποτέ δεν θα τα δούμε"...!Dancing

Σήμερα όμως έγινε ξαφνική απόβαση από Κινεζο-Ταϋ-Γισπωνεζους, το όργωσαν πάνω κάτω ...!
Ήτανε για Μαλδίβες να πάμε ... αλλά καλά περνάμε κι εδω ,δεν έχουμε παράπονο...!Tooth

View attachment 53297
View attachment 53298

View attachment 53300

Παραλία Χαλκός
GivingGivingGiving
 
Top Bottom