Κρανος LS2-ff 811 Full Face VECTOR II CARBON

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.490
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Καλοφόρετο το Πάνο. Υπομονή με τα γυαλιά. Το ίδιο βάσανο τραβάω κι εγώ σε καινούριο κράνος. Θα *****ώσουν τα μαξιλαράκια όπως είπε ο @Kuklinski και θα είναι πιο εύκολο.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Καλοφόρετο το Πάνο. Υπομονή με τα γυαλιά. Το ίδιο βάσανο τραβάω κι εγώ σε καινούριο κράνος. Θα *****ώσουν τα μαξιλαράκια όπως είπε ο @Kuklinski και θα είναι πιο εύκολο.
Επειδη δεν φημιζομαι για την υπομονη μου σε τετοια θεματα,εκανα πατεντουλα και σχεδον το ελυσα το προβλημα.Για την ακριβεια εκανα ενα πιασιμο στα μαξιλαρακια με κλωστη και μειωσα το παχος τους.Με τα γυαλια ειχε ληθει απο πριν.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.284
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Μην δεις ανθρωπο να βοηθαει.Joy


Ευκαιρίας δοθείσης .βρε Πάνο ... έχει κάτι ηπιες ασκησουλες για τον λαιμό. Στρίψιμο δεξά -ζερβα και ανάταση χειρών για 10 sec each.
Δεν τις δοκιμάζεις ... γιατί εγώ βαριέμαι και τις ξεχνάω ....!Angry old man
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.484
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Επειδη δεν φημιζομαι για την υπομονη μου σε τετοια θεματα,εκανα πατεντουλα και σχεδον το ελυσα το προβλημα.Για την ακριβεια εκανα ενα πιασιμο στα μαξιλαρακια με κλωστη και μειωσα το παχος τους.Με τα γυαλια ειχε ληθει απο πριν.
O dacapo τον έσφιγγε λίγο το καινούργιο κράνος πήρε μια μπάλα του μπάσκετ την φούσκωσε μέσα στο κράνος και την άφησε δυο μέρες έτσι. Το κράνος ήρθε στα μέτρα του.OKz
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ευκαιρίας δοθείσης .βρε Πάνο ... έχει κάτι ηπιες ασκησουλες για τον λαιμό. Στρίψιμο δεξά -ζερβα και ανάταση χειρών για 10 sec each.
Δεν τις δοκιμάζεις ... γιατί εγώ βαριέμαι και τις ξεχνάω ....!Angry old man
Εκανα αρκετες φυσιοθεραπειες και κανω ασκησεις για να μην εχω παλι τα ιδια.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
O dacapo τον έσφιγγε λίγο το καινούργιο κράνος πήρε μια μπάλα του μπάσκετ την φούσκωσε μέσα στο κράνος και την άφησε δυο μέρες έτσι. Το κράνος ήρθε στα μέτρα του.OKz
Εμενα μια χαρα μου καθησε μετα την τελευταια παρεμβαση.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Η δοκιμη πηγε πολυ καλυτερα απ οτι περιμενα.

Μεχρι τα 120-130 εχει πολυ λιγο. θορυβο.Απο εκει ως τα 160 εχει λιγο αλλα δεν θα τον ελεγα καν ενοχλητικο.Παραπανω δεν του εδωσε γιατι ειχε κανα 7αρι μποφωρ και θα με επαιρνε και θα με σηκωνε.

Ορατοτητα εξαιρετικη,το ιδιο και η αισθηση.Καθεται οπως πρεπει και δεν ενοχλει πουθενα.

Οι αεραγωγοι ψυχουν επαρκως το εγκεφαλο και πιστευω οτι το καλοκαιρι θα κανει πολυ καλη δουλεια.

Μικρο θεμα με την ζελατινα που ανεβαινει η κατεβαινει και κλειδωνει ανα δυο εκατοστα.Δεν μπορω να πω οτι ειναι μεγαλο προβλημα αλλα θα προτιμουσα ανα μισο ποντο.

Σε γενικες γραμμες και σε συνδυασμο με το χαμηλο του βαρος πολυ καλο κρανος.Για τα 250 που εδωσα δυσκολα θα εβρισκα κατι παρομοιο.Σε φουλ τιμη θα το σκεφτομουν γιατι στα 400 θεωρω οτι υπαρχουν πολλες και καλες επωνυμες προτασεις.Μπορει να το αδικω γιατι εχει πολυ τεχνολογια πανω του και δεν ξερω αν ενα Shoei σε αυτη την τιμη εχει τα αναλογα καλουδια...αλλα οπως και να χει θα το σκεφτομουν αρκετα.

Μενει να δω πως θα τα παει στην ζεστη και αν θα ειναι ικανοποιητικο σε θεματα αξιοπιστιας σε βαθος χρονου.
 

ANGELO

member
Δημοσιεύσεις
1.137
Ηλικία
51
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Μοτοσυκλέτα
YAMAHA MT07
Όνομα
ΑΓΓΕΛΟΣ
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Aντιγραφω απο https://www.xmoto.gr/ls2-kranos-ff811-vector-ii-carbon





Το νέο τεχνολογικά αναβαθμισμένο full-face κράνος της LS2 FF811 Vector II προσφέρει τεχνολογία και χαρακτηριστικά που συναγωνίζεται τα καλύτερα κράνη στον κόσμο. Το κέλυφος του είναι κατασκευασμένο από υψηλής απόδοσης υλικό Fiberglass που το κάνει απίστευτα ελαφρύ, αλλά ταυτόχρονα ανθεκτικό και ασφαλές, είναι αεροδυναμικό και σταθερό ακόμα και σε συνθήκες που επικρατούν δυνατοί άνεμοι.

Χαρακτηριστικά κελύφους

  • Υλικό κατασκευής HPFC: Το υψηλής απόδοσης Fiberglass Composite είναι ένα προσεκτικά πολυεπίπεδο μείγμα μοναδικής ύφανσης fiberglass και οργανικής ρητίνης σε ένα ισχυρό, εξαιρετικά ελαφρύ, αλλά άκαμπτο κέλυφος όταν δέχεται χτύπημα, ενώ διανέμει την ενέργεια για μια ασφαλέστερη οδήγηση.

    6 μεγέθη κελύφους
  • Νέες Προδιαγραφές Certified ECE 22.06
  • Βάρος GR 1500 ± 50
  • Μεγέθη XXS - 4XL
Χαρακτηριστικά Ζελατίνας
Οι ζελατίνες της LS2 είναι κατασκευασμένες με ένα σύστημα 3D που διορθώνει τυχόν διαθλάσεις. Φτιαγμένες πάντα από πρώτης ποιότητας Polycarbonate, με μεγάλη αντοχή στην πρόσκρουση, δεν παρουσιάζουν παραμορφώσεις και προσφέρουν την μέγιστη διαύγεια.


  • Iridium Blue Sun Visor
  • Quick Release System
  • Αντιχαρακτική
  • Προστασία UV
  • Αντιθαμβωτική
  • Υποδοχή για να δεχθεί Pinlock Max Vision (Περιέχεται).
  • Περιέχει και δεύτερη ζελατίνα φυμέ
Χαρακτηριστικά Επένδυσης

  • Επένδυση για άνεση και για χρήση για πολλά χιλιόμετρα
  • Αφαιρούμενη και πλενόμενη
  • Επένδυση διαπνέουσα
  • Υποαλλεργική επένδυση
  • Επένδυση κομμένη με laser
  • ''Κουρτίνα'' σιαγόνας
  • Έτοιμο για τοποθέτηση ενδοσυνεννόησης
Κούμπωμα ασφαλείας
Για να διασφαλίζεται η καλή προστασία, το κράνος πρέπει να ταιριάζει το κεφάλι σας τέλεια, πρέπει να δίνεται ιδιαίτερη προσοχή στο σχεδιασμό στο σχήμα του κέλυφους και στα υλικά για την ελαχιστοποίηση των επιπτώσεων από ενδεχόμενη πτώση. Είναι το κλειδί για να έχετε τέλεια εφαρμογή στο κεφάλι σας από έξω προς τα μέσα, όπως και η επένδυση EPS, η οποία θα πρέπει να ταιριάζει με το σχήμα της κεφαλής του ανθρώπου.


  • Μεταλλικό κούμπωμα γρήγορης απελευθέρωσης
  • Επείγουσα αφαίρεση επένδυσης
  • Ενισχυμένο λουρί σιαγώνας
  • Μεταλλική πλάκα ασφαλείας: Αυτό το μεταλλικό τρίγωνο είναι ένα χαρακτηριστικό της LS2 αποκλειστικά, ώστε να προσαρμόζονται με μεγαλύτερη ασφάλεια τα λουριά που δένουν το κράνος, με ασφάλεια πάνω στο κέλυφος.
  • Ανακλαστικό επίθεμα ασφαλείας: Για να αυξηθεί η ασφάλεια του αναβάτη τη νύχτα ή σε συνθήκες χαμηλής ορατότητας, το κολλάρο λαιμού διαθέτει ένα ανακλαστικό επίθεμα ασφαλείας το οποίο αντανακλά τη νύχτα στα φώτα των άλλων οχημάτων.
  • Πολλαπλής επίστρωσης EPS
  • Κολάρο λαιμού
Σύστημα αεραγωγών

  • Υποδοχές αέρα με κανάλια
  • Επάνω αεραγωγός
  • Εμπρός αεραγωγός 2 θέσεων
  • Αεραγωγός σιαγόνας
  • Εξαγωγή αέρος
  • Επιρίνιο: Τα κράνη της LS2 είναι εξοπλισμένα με επιρίνιο το οποίο βοηθάει να μειώνεται το θάμπωμα της ζελατίνας όταν αυτή είναι κλειστή, ενώ βοηθάει το μοτοσικλετιστή να αναπνέει πιο άνετα όταν είναι ανοιχτή.
Καποια απο τα χαρακτηριστικα του λοιπον μου τραβηξαν την προσοχη.Μιας και το προηγουμενο ηταν καλο χρυσο αλλα το βαρος του μου επεφτε πολυ για τον αυχενα μου,ειπα να το τσιμπησω.Οπως εγραψα και αλλου η τιμη του ηταν στα 370 ευρω αλλα ψαχνοντας στο διαδυκτιο το βρηκα στα 250.Μετα απο δεκα μερες ηταν στην πορτα μου και διαπιστωσα τα παρακατω.

Πρωτα απ ολα μιλαμε για πολυ ποιοτικο κρανος...κελυφος,αεραγωγοι,μαξιλαρακια,ζελατινα κλπ ολα τους σε παραπεμπουν σε κρανος μεγαλυτερης κατηγοριας.Το βαρος του κατω απο τα 1350 που δινει η εταιρεια και αν σκεφτεις οτι εχει και δευτερη ζελατινα για τον ηλιο υπερικανοποιητικο.Η ζελατινα δεν παραμορφωνει ουτε στο ελαχιστο.Τα μαξιλαρια του αγκαλιαζουν πολυ καλα το κεφαλι και ειναι οσο πρεπει *****α για να μην σε ενοχλει πουθενα.

Αρνητικο το οτι τα γυαλια δυσκολευομουν παρα πολυ να τα βαλω.Πατησα λιγο το υλικο με το χερι και λυθηκε το 80% του προβληματος.Θα μπορουσαν ομως να κανουν ενα αυλακι και να μην υπαρχει θεμα.Επισης αρνητικο το οτι οταν πας να το βγαλεις θελει καποια προσπαθεια και το συνεχομενο βαλε βγαλε κακοποιει το ενα αυτι.Αυτο λυθηκε φορωντας buff και καλυπτοντας τα αυτια για να γλυστραει πιο ευκολα.Υποθετω οτι με την χρηση θα κατσει λιγο το μαξιλαρακι και θα ερθει στα ισα του.

Προσπαθησα να βρω αξιολογηση του στο sharp αλλα ειναι πολυ καινουργιο και δεν προλαβαν να το τσεκαρουν.Στηριχτηκα ομως στο οτι πληρει τις τελευταιες προδιαγραφες ECE 2206.Θα σταθω μονο στο μεταλλικο του κουμπωμα που ειναι νεα πατεντα το οποιο μπαινοβγαινει πολυ ευκολα και ασφαλιζει με μαγνητη.

Το κρανος μου ηρθε με Pinlock το οποιο μαλλον δεν θα το τοποθετησω,με δευτερη μαυρη ζελατινα.με φουσκωτο κολαρο για τον λαιμο,την πανινη θηκη του αλλα και ειδικο σακο-βαλιτσακι μεταφορας απο ειδικο αφρωδες υλικο.

Οι πρωτες εντυπωσεις πολυ-πολυ θετικες αλλα επειδη οι ιστοριες γραφονται στον δρομο θα επανελθω μετα απο δοκιμη σε πραγματικες συνθηκες.

Μεχρι τοτε βολευτειτε με τα στοιχεια που δινουν αυτοι που το δοκιμασαν για ενα τετραμηνο σε καθημερινη χρηση.









Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι κι εγώ να πάρω το LS2 Vector II και απλά θα ήθελα να μάθω αν είναι ήσυχο κράνος, δηλ αν έχει θόρυβο από τον αέρα όταν τρέχεις. Η τιμή είναι στα 269€ εδώ στην Ελλάδα.
1701541075264.png
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.834
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι κι εγώ να πάρω το LS2 Vector II και απλά θα ήθελα να μάθω αν είναι ήσυχο κράνος, δηλ αν έχει θόρυβο από τον αέρα όταν τρέχεις. Η τιμή είναι στα 269€ εδώ στην Ελλάδα.
View attachment 54767
Το προηγούμενο ποστ από το δικό σου, ο Πάνος περιγράφει με λεπτομέρεια την συμπεριφορά του.

Giving
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.284
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Για μένα το θορυβωτερο κράνος ήταν το κλειστο Αrai αλλά και το πιο μαζεμένο σαν όγκο. Ισοδύναμα σε μειωμένο θόρυβο ήταν Shoei και Shuberth αλλά πιο ογκωδη.
Conclusion experience : Μόνον οι τάπες στα αυτιά μειώνουν τον θόρυβο αξιοσημείωτα στις υψηλές ταχύτητες για όλα τ'αλλα ... λ7 υπαρχουν ...! tongue

Υ.Γ. Μένοντας το Shoei σε ακινησία μερικά έτη, τα σφουγγάρια του ... αυτο-λοιωσανε με ότι συνεπάγεται αυτό για την πανάκριβη τιμή αγοράς του. facepalm 2
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι κι εγώ να πάρω το LS2 Vector II και απλά θα ήθελα να μάθω αν είναι ήσυχο κράνος, δηλ αν έχει θόρυβο από τον αέρα όταν τρέχεις. Η τιμή είναι στα 269€ εδώ στην Ελλάδα.
View attachment 54767
Αυτο Αγγελε ειναι το απλο και οχι το καρμπον.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Να προσθεσω οτι η κλασικη ερωτηση "ειναι αθορυβο?" ειναι πολυ δυσκολο να απαντηθει και αυτο αφορα ολα τα κρανη.Εχει να κανει με την μηχανη που οδηγα ο καθενας και με το τι εννοει ο καθενας θορυβο.Για το συγκεκριμενο το μονο που μπορω να πω με σιγουρια ειναι οτι ειναι το πιο αθορυβο απο τα τεσσερα που εχω δοκιμασει με την μηχανη που καβαλαω αυτη τη στιγμη.
 

ANGELO

member
Δημοσιεύσεις
1.137
Ηλικία
51
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Μοτοσυκλέτα
YAMAHA MT07
Όνομα
ΑΓΓΕΛΟΣ
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Αυτο Αγγελε ειναι το απλο και οχι το καρμπον.
Δηλ, αυτό που θέλω να αγοράσω εγώ, υστερεί σε μόνωση συγκριτικά με το Carbon?
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Δηλ, αυτό που θέλω να αγοράσω εγώ, υστερεί σε μόνωση συγκριτικά με το Carbon?
Αυτο δεν το γνωριζω Αγγελε.Σιγουρα ειναι βαρυτερο,αλλα στο θεμα της μονωσης πρεπει να τα βαλεις διπλα διπλα.Αν εχεις χρονο ψαξε σαν ανταλλακτικο τα σφουγγαρακια.Αν ειναι τα ιδια λογικα θα εχουν την ιδια συμπεριφορα.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Δηλ, αυτό που θέλω να αγοράσω εγώ, υστερεί σε μόνωση συγκριτικά με το Carbon?
Απ οτι ειδα εχουν ιδιο κοψιμο και απ οτι προσεζα μοιαζουν τα μαξιλαρακια τους,οποτε λογικα θα εχουν την ιδια μονωση.
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.490
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Για μένα το θορυβωτερο κράνος ήταν το κλειστο Αrai αλλά και το πιο μαζεμένο σαν όγκο. Ισοδύναμα σε μειωμένο θόρυβο ήταν Shoei και Shuberth αλλά πιο ογκωδη.
Conclusion experience : Μόνον οι τάπες στα αυτιά μειώνουν τον θόρυβο αξιοσημείωτα στις υψηλές ταχύτητες για όλα τ'αλλα ... λ7 υπαρχουν ...! tongue

Υ.Γ. Μένοντας το Shoei σε ακινησία μερικά έτη, τα σφουγγάρια του ... αυτο-λοιωσανε με ότι συνεπάγεται αυτό για την πανάκριβη τιμή αγοράς του. facepalm 2
Ποιο Shoei Στελιο;
 
Top Bottom