Καθαριότητα

Αμπαλος

new member
Δημοσιεύσεις
281
Ηλικία
49
Όνομα
Γιαννος
Παιδιά καλημέρα.
Τη βοήθειά σας παρακαλώ...
Μέτα από πολύ καιρό αποφάσισα να ασχοληθώ με την καθαριότητα του εργάτη (sym 200).Η ασημί ζάντα είχε γίνει μαύρη από τη σκόνη και τις βρωμιές της ασφάλτου.
Παρόλο το τρίψιμο με απορρυπαντικο και σφουγγάρι οι μαυριλες επιμένουν. Μήπως έχετε καμία ιδέα για το πως να επαναφέρω τη ζάντα στην αρχική κατάστασή της;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

cube

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
Αλυσοπρίονο.
Όνομα
Γιωργος
Αν σε παίρνει οικονομικά πήγαινε το σε ένα πλυντήριο για μοτοσικλέτες.

Με 10-15 ευρώ θα γίνει λαμπικο και σε σημεία που δεν μπορείς εσυ.
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Αν σε παίρνει οικονομικά πήγαινε το σε ένα πλυντήριο για μοτοσικλέτες.

Με 10-15 ευρώ θα γίνει λαμπικο και σε σημεία που δεν μπορείς εσυ.

Με τι ρίσκο όμως;; Τα χημικά τους είναι τόσο δυνατά και τα ρίχνουν "all over" με αποτέλεσμα να κάνουν ζημιές. Αν έχεις όρεξη και χρόνο (και χώρο) να ασχοληθείς με το πλύσιμο της μηχανής αυτό που θα κάνεις μόνος σου δε θα στο κάνει κανένα πλυντήριο.

Έχω γνωστούς αλλά έχει συμβεί και σε δικιά μου μοτό, να πάθουν ζημιά σε πλαστικά και σε κάποια βερνικωμένα μεταλλικά μέρη λόγω πλυντηρίου.
Η άποψή μου είναι πως δεν πρόκειται να ξαναπατήσω σε πλυντήριο όσο καλές κριτικές και να έχει!! Σε `μένα τη ζημιά την έκανε ο καλύτερος του νομού Ημαθίας.
 

cube

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
Αλυσοπρίονο.
Όνομα
Γιωργος
Αυτό ισχύει σε όλα τα επαγγελματα!

Όχι μόνο στα πλυντήρια .

Ένα δίκιο το έχεις,αν μπορείς να το κάνεις μόνος,το κάνεις.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Με τι ρίσκο όμως;; Τα χημικά τους είναι τόσο δυνατά και τα ρίχνουν "all over" με αποτέλεσμα να κάνουν ζημιές. Αν έχεις όρεξη και χρόνο (και χώρο) να ασχοληθείς με το πλύσιμο της μηχανής αυτό που θα κάνεις μόνος σου δε θα στο κάνει κανένα πλυντήριο.

Έχω γνωστούς αλλά έχει συμβεί και σε δικιά μου μοτό, να πάθουν ζημιά σε πλαστικά και σε κάποια βερνικωμένα μεταλλικά μέρη λόγω πλυντηρίου.
Η άποψή μου είναι πως δεν πρόκειται να ξαναπατήσω σε πλυντήριο όσο καλές κριτικές και να έχει!! Σε `μένα τη ζημιά την έκανε ο καλύτερος του νομού Ημαθίας.
+1000
 

ta-sio

new member
Δημοσιεύσεις
347
Ηλικία
43
Περιοχή
ΚΕΡΚΥΡΑ
Μοτοσυκλέτα
To NC750X, το γκρί, το καλό, το αντβέντσιουρρρ
Yamaha virago 250
Όνομα
TASOS
Μωρομαντιλο και θα γινει μουρλια. Αλλιως βρεξε ενα πανι με παραφινελαιο και καθαρισες.
 

Αμπαλος

new member
Δημοσιεύσεις
281
Ηλικία
49
Όνομα
Γιαννος
Από πλυντήριο είμαι παθών και μαθων.
Η τάπα της βενζίνης, σε προηγούμενη μηχανή, από ασημί έγινε μολυβι μετά το πλύσιμο. Θα τη χτυπούσαν με το πιεστικο κάνα δεκάλεπτο μάλλον.
Θα δοκιμάσω παραφινελαιο και αν δεν θα πάω να αγοράσω καθαριστικό που πρότεινε ο κύριος Shooter.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Από πλυντήριο είμαι παθών και μαθων.
Η τάπα της βενζίνης, σε προηγούμενη μηχανή, από ασημί έγινε μολυβι μετά το πλύσιμο. Θα τη χτυπούσαν με το πιεστικο κάνα δεκάλεπτο μάλλον.
Θα δοκιμάσω παραφινελαιο και αν δεν θα πάω να αγοράσω καθαριστικό που πρότεινε ο κύριος Shooter.



Ξέρεις τι γίνεται
Στα πλυντήρια αυτές οι συσκευασίες είναι μεγάλες σε μέγεθος και πολλές φορές είναι πηχτό που θέλει αραίωση.
Γι αυτό ενω πλενεις κάτι 10 και παραπάνω φορές ,θα σου κάτσει μια στραβη.
Επίσης αυτός που πλένει με την μανικα,πρέπει να ξέρει οτι ΠΟΤΕ δεν ρίχνουμε νερό σε ευθεία βολή ( παθών, στραβωσα ψήκτρες ψυγείου)
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Το αφησες ωρα πριν το καθαρισεις?Αν οχι κανε μια δοκιμη.
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Αν έχει διαβρωθεί το χρώμα της ζάντας τότε τι να σου κάνει το wd40? και το οποιοδήποτε άλλο καθαριστικό; Η παλιά γυαλαδα στη ζάντα σου όπως τη θυμάσαι ίσως απλά να μην υπάρχει πλέον...
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Jif λοιπόν που είπε και ο φίλος @jordano .
1,13€ και καθάρισα. Με άρωμα λεμόνι.
Και καθαρες και μοσχομυριστες.
Θαυματουργό.
Θενξ σε όλους σας


Ηθελα.να.στο.πω το jif
Αλλά δεν ήξερα τι συμπεριφορα έχει σε ζάντες αλουμινίου.
Δηλαδή
Μην παθαινες καμία ζημιά απο την μ@λ@κια που σε είπα.
Για πλαστικά ( ποδιά απο παπιά/όχι βαμμένα)
Για νίκελ κανει θαύματα
Πλεον και για ζάντες Greeting
 
Top Bottom