Καθαρισμός λαιμού εισαγωγής;

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Καλησπέρα παιδιά

Σήμερα πρωί έλυσα το μηχανάκι, για να το καθαρίσω μετά το πλύσιμο, μιας και θέλω μέχρι και το σώμα ψεκασμού εξωτερικά να είναι καθαρό και όπως ορίζει ένας άγραφος νόμος το μηχανάκι αν το έχεις τέρμα καθαρό παίρνει παραπάνω άλογα...να ναι καλά το placebo effect όχι τίποτα άλλο :p

Κοίταξα απο περιέργεια με φακό, πίσω απο το σώμα ψεκασμού (με τέρμα ανοιχτή την πεταλούδα) και είδα οτι ο λαιμός εισαγωγής είναι τίγκα στην βρώμα. Το σώμα ψεκασμού είναι εντάξει, αλλά ο λαιμός δεν έχει καθαριστεί ποτέ τα τελευταία 12 χρόνια. Έχει πιάσει μαυρίλα απο μέσα σαν μάκα κάπως.

Υποθέτω πως για να το λύσω πρέπει να λύσω πλαστικά και να βγάλω φιλτροκούτι προφανώς, αλλά πρέπει να βγει και το throttle body. Το θέμα είναι οτι δεν ξέρω πως να το βγάλω, και μέσα στο service manual γράφει οτι θέλει πολύ πολύ μεγάλη προσοχή με την βαλβίδα ρελαντί γιατί είναι τέρμα ευαίσθητο εξάρτημα.

Τους αισθητήρες αν τους αποσυνδέσω και τους συνδέσω μετά ξανά πάλι θα υπάρξει πρόβλημα;

Επίσης πρέπει να αλλάξω τα φλατζάκια που υπάρχουν στον λαιμό και στο σώμα και να στεγανοποιήσω την εισαγωγή που είναι πάνω στην κεφαλή (μετά τον λαιμό)?

Για καθαριστικό πήρε ο πατέρας μου WD40 για να έχουμε άρα πιστεύω θα είναι εντάξει.

Κυρίως φοβάμαι μην κάνω χαζομάρα με τους αισθητήρες....στο 72αρι το να καθαρίσω το καρμπυρατέρ δεν το φοβόμουν τόσο πολύ...
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.446
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Μην το λύσεις


Αγόρασε ένα καλό σπρευ καθαρισμού καρμπυρατέρ....κάνα 10€....ψεκάσε μέσα στο σώμα κ καθάρισε με κάποιο πανακι μακρι για να μην μείνει μέσα...

Τελος
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Το πανάκι όμως θα φτάσει μέχρι πίσω στον λαιμό που κάνει για να μπει στην εισαγωγή;

Αν πέσει λίγο υγρό καθαρισμού για καρμπυρατέρ μέσα στο μοτέρ λογικά θα το κάψει έτσι;
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.446
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Το σπρέι Είναι ειδικά σχεδιασμένο να μην δημιουργηθεί προβλήμα....

Βρες κάποιο μακρυ εργαλείο, κατσαβίδι, βέργα κλπ που να μην σπάει και απαλά τρίψε μέχρι όπου φτανεις
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Ωραία, άρα προβλήματα δεν θα έχω με το αν πέσει λίγο μέσα. Απλά θέλω τώρα μαζί με την ρύθμιση βαλβίδων να καθαρίσω και τον λαιμό εισαγωγής.

Αν καθαρίσει απο όλη αυτή την μάκα, θα τραβάει και λίγο καλύτερα το μηχανάκι πιστεύω κυρίως λόγω καλύτερης αναπνοής.

Θα πάω αύριο αν είναι να πάρω ένα καθαριστικό για καρμπυρατέρ και θα το κάνω. Θα ποστάρω αποτελέσματα.

Σε ευχαριστώ πολύ!!!
 
Top Bottom