ΚΤΕΟ & COVID

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Τα ΚΤΕΟ άνοιξαν και πάλι απο χθές 14/12/20 για έλεγχο των οχημάτων μας και ισχύει απο ότι διάβασα η ημερομηνία λήξης που έχουμε. Εκτός και άν έπρεπε να το είχαμε περάσει ΚΤΕΟ εώς 13/12/20 που τα οποία έχουν πάρει παράταση 70 ημερολογιακών ημερών. Η ερώτηση είναι η εξής. Πρέπει να περάσω ΚΤΕΟ το XR το οποίο το έχω στο εξοχικό στο Αλεποχώρι. Βάσει απαγόρευσης δεν μπορώ να πάω εκεί έτσι ώστε να το περάσω ΚΤΕΟ. Γνωρίζει κάποιος τι ισχύει σε αυτή την περίπτωση ???


"Μοτοσικλέτες, επιβατηγά οχήματα δημόσιας και ιδιωτικής χρήσης και φορτηγά μεικτού βάρους κάτω των 3,5 τόνων με αναγραφόμενη ημερομηνία ισχύος επί του ΔΤΕ ή με ημερομηνία υποχρέωσης για περιοδικό τεχνικό έλεγχο, για πρώτη φορά τη Δευτέρα 14 Δεκεμβρίου 2020 και μεταγενέστερα, ελέγχονται σύμφωνα με τη θεσμοθετημένη συχνότητα ελέγχου και τις κείμενες διατάξεις. Πρόκειται, ουσιαστικά, για τα οχήματα που δεν αφορούσε η χορηγηθείσα παράταση."
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Νομιζω είναι απλο το θέμα. Το που τοχεις παρκαρισμένο τους είναι αδιάφορο. .. Αν είσαι εκπρόθεσμος, θα φας πρόστιμο..
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Χθες μου πάνε από το κρατικό ΚΤΕΟ Ηπείρου ότι περνάνε μέχρι 25 Ιανουρίου χωρίς προστιμο, όταν τους είπα ότι έπρεπε να χα περάσει 16 οκτωβριου

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.454
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Μόλις πήρα τηλ.και έκλεισα για το απογευματάκι σήμερα.
Μου είπαν ότι υπάρχει περιθώριο μέχρι αρχές Φλεβάρη .
Για όσα ηταν να περασουν μέχρι 13/12ου.
Για τα υπόλοιπα η προσέλευση πάει όπως και το ειδοποιητηριο στο χαρτί του προηγούμενου ελέγχου .
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Ναι παιδιά, όσα ήταν να περάσουν απο έλεγχο εώς 13/12/20 έχουν παράταση 70 ημερολογιακές ημέρες. Απο 14/12/20 και δώθε ο νόμος τώρα λέει οτι περνάνε κανονικά στην ημερομηνία τους. Το θέμα είναι με εμένα ότι περνάω μαλλον τον Ιανουάριο ( Έχω και τα χαρτιά στο εξοχικό και δεν θυμάμαι την ημερομηνία). Πήρα τηλέφωνο στην αστυνομία και μου έιπαν ότι δεν έχει γίνει πρόβλεψη για περιπτώσεις σαν την δική μου. Όταν τον ρώτησα τι να κάνω μου απάντησε ότι αν θέλω να το περάσω Κτεο πάω με δική μου ευθύνη και αν με σταματήσει αστυνομικός στον δρόμο είναι στο χέρι του αν θα με γράψει ή όχι. Άρα ή τρωώ το πρόστιμο απο το Κτεο λόγω εκπροθέσμου ή αν πάω στο εξοχικό για να το παρω κινδυνευω να φάω το 300αρι...........
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.099
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Ναι παιδιά, όσα ήταν να περάσουν απο έλεγχο εώς 13/12/20 έχουν παράταση 70 ημερολογιακές ημέρες. Απο 14/12/20 και δώθε ο νόμος τώρα λέει οτι περνάνε κανονικά στην ημερομηνία τους. Το θέμα είναι με εμένα ότι περνάω μαλλον τον Ιανουάριο ( Έχω και τα χαρτιά στο εξοχικό και δεν θυμάμαι την ημερομηνία). Πήρα τηλέφωνο στην αστυνομία και μου έιπαν ότι δεν έχει γίνει πρόβλεψη για περιπτώσεις σαν την δική μου. Όταν τον ρώτησα τι να κάνω μου απάντησε ότι αν θέλω να το περάσω Κτεο πάω με δική μου ευθύνη και αν με σταματήσει αστυνομικός στον δρόμο είναι στο χέρι του αν θα με γράψει ή όχι. Άρα ή τρωώ το πρόστιμο απο το Κτεο λόγω εκπροθέσμου ή αν πάω στο εξοχικό για να το παρω κινδυνευω να φάω το 300αρι...........

Samurai suicide
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ναι παιδιά, όσα ήταν να περάσουν απο έλεγχο εώς 13/12/20 έχουν παράταση 70 ημερολογιακές ημέρες. Απο 14/12/20 και δώθε ο νόμος τώρα λέει οτι περνάνε κανονικά στην ημερομηνία τους. Το θέμα είναι με εμένα ότι περνάω μαλλον τον Ιανουάριο ( Έχω και τα χαρτιά στο εξοχικό και δεν θυμάμαι την ημερομηνία). Πήρα τηλέφωνο στην αστυνομία και μου έιπαν ότι δεν έχει γίνει πρόβλεψη για περιπτώσεις σαν την δική μου. Όταν τον ρώτησα τι να κάνω μου απάντησε ότι αν θέλω να το περάσω Κτεο πάω με δική μου ευθύνη και αν με σταματήσει αστυνομικός στον δρόμο είναι στο χέρι του αν θα με γράψει ή όχι. Άρα ή τρωώ το πρόστιμο απο το Κτεο λόγω εκπροθέσμου ή αν πάω στο εξοχικό για να το παρω κινδυνευω να φάω το 300αρι...........
Κλασσική απάντηση δεν περίμενα κάτι αλλο
 

Galaher

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Ηλικία
45
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Bmw f 650 gs
Aprilia sr 200 gt
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Περιοχή
Αχαρναι
Ναι παιδιά, όσα ήταν να περάσουν απο έλεγχο εώς 13/12/20 έχουν παράταση 70 ημερολογιακές ημέρες. Απο 14/12/20 και δώθε ο νόμος τώρα λέει οτι περνάνε κανονικά στην ημερομηνία τους. Το θέμα είναι με εμένα ότι περνάω μαλλον τον Ιανουάριο ( Έχω και τα χαρτιά στο εξοχικό και δεν θυμάμαι την ημερομηνία). Πήρα τηλέφωνο στην αστυνομία και μου έιπαν ότι δεν έχει γίνει πρόβλεψη για περιπτώσεις σαν την δική μου. Όταν τον ρώτησα τι να κάνω μου απάντησε ότι αν θέλω να το περάσω Κτεο πάω με δική μου ευθύνη και αν με σταματήσει αστυνομικός στον δρόμο είναι στο χέρι του αν θα με γράψει ή όχι. Άρα ή τρωώ το πρόστιμο απο το Κτεο λόγω εκπροθέσμου ή αν πάω στο εξοχικό για να το παρω κινδυνευω να φάω το 300αρι...........
Σε αυτην την περίπτωση καλυτερα πρόστιμο από ΚΤΕΟ ποιο οικονομικό
 
N

notakos600

Guest
Ναι παιδιά, όσα ήταν να περάσουν απο έλεγχο εώς 13/12/20 έχουν παράταση 70 ημερολογιακές ημέρες. Απο 14/12/20 και δώθε ο νόμος τώρα λέει οτι περνάνε κανονικά στην ημερομηνία τους. Το θέμα είναι με εμένα ότι περνάω μαλλον τον Ιανουάριο ( Έχω και τα χαρτιά στο εξοχικό και δεν θυμάμαι την ημερομηνία). Πήρα τηλέφωνο στην αστυνομία και μου έιπαν ότι δεν έχει γίνει πρόβλεψη για περιπτώσεις σαν την δική μου. Όταν τον ρώτησα τι να κάνω μου απάντησε ότι αν θέλω να το περάσω Κτεο πάω με δική μου ευθύνη και αν με σταματήσει αστυνομικός στον δρόμο είναι στο χέρι του αν θα με γράψει ή όχι. Άρα ή τρωώ το πρόστιμο απο το Κτεο λόγω εκπροθέσμου ή αν πάω στο εξοχικό για να το παρω κινδυνευω να φάω το 300αρι...........
20 € Vs 300€ Γιάννη...
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.677
Μοτοσυκλέτα
Tracer 9, F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Κάπου αναφέρεις ότι έχεις τα χαρτιά στο εξοχικό, οπότε να υποθέσω πως δεν μπορείς να κάνεις κατάθεση πινακίδων ηλεκτρονικά οπότε να μην σε απασχολεί το ΚΤΕΟ ....... (δεν το έκανα ακόμα στα δικά μου οπότε δεν γνωρίζω τι χρειάζεται).
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Κάπου αναφέρεις ότι έχεις τα χαρτιά στο εξοχικό, οπότε να υποθέσω πως δεν μπορείς να κάνεις κατάθεση πινακίδων ηλεκτρονικά οπότε να μην σε απασχολεί το ΚΤΕΟ ....... (δεν το έκανα ακόμα στα δικά μου οπότε δεν γνωρίζω τι χρειάζεται).
Ναι Άγγελε δεν τα έχω τα χαρτιά μαζί μου....Τώρα θα δούμε τι θα γίνει ooops
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Γείτονα στο κτεο που ρώτησα λένε ότι ιιισως να σε καλύπτει αν σαν δικαιολογητικο (αν τυχόν σε σταματήσουν) να τους δείξεις κάποιο mail ή το μήνυμα που θα σου έχει στείλει το ΚΤΕΟ για την συγκεκριμένη μέρα του ραντεβού σου!!
Ότι μετακινείσαι την συγκεκριμένη μέρα από και προς την περιοχή που έχεις κλείσει το ραντεβού εφόσον βρίσκεται εντός νομού Αττικής!
Αλλά για 100%σιγουρια αυτό θα πρέπει να στο πει η αστυνομία!!
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Στην πινακίδα φαίνεται πότε περνάς ΚΤΕΟ,μάλλον ποτε λήγει να το πω ποιο απλά.
Απ την στιγμή που συελνεις μνμ η εχεις βεβαίωση οτι πηγαίνεις για ΚΤΕΟ δεν χρειάζονται τα παλια χαρτιά αφού έτσι και αλλιως παλι μνμ θα έστελνες για να πας.
Κλείνεις ραντεβού για ΚΤΕΟ ,συελνεις μνμ και πηγαίνεις.
Τώρα αν η άδεια είναι στο εξοχικό βρες κάποιον να ανοίξει και να σου την στείλει.
Ειδάλλως περίμενε
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Γείτονα στο κτεο που ρώτησα λένε ότι ιιισως να σε καλύπτει αν σαν δικαιολογητικο (αν τυχόν σε σταματήσουν) να τους δείξεις κάποιο mail ή το μήνυμα που θα σου έχει στείλει το ΚΤΕΟ για την συγκεκριμένη μέρα του ραντεβού σου!!
Ότι μετακινείσαι την συγκεκριμένη μέρα από και προς την περιοχή που έχεις κλείσει το ραντεβού εφόσον βρίσκεται εντός νομού Αττικής!
Αλλά για 100%σιγουρια αυτό θα πρέπει να στο πει η αστυνομία!!
Φιλαράκι επειδή όπως ξέρεις πήρα το μηχανάκι το καλοκαίρι, είχε περάσει ΚΤΕΟ απο τον προηγούμενο κάτοχο άρα μήνυμα απο ΚΤΕΟ δεν.....
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Στην πινακίδα φαίνεται πότε περνάς ΚΤΕΟ,μάλλον ποτε λήγει να το πω ποιο απλά.
Απ την στιγμή που συελνεις μνμ η εχεις βεβαίωση οτι πηγαίνεις για ΚΤΕΟ δεν χρειάζονται τα παλια χαρτιά αφού έτσι και αλλιως παλι μνμ θα έστελνες για να πας.
Κλείνεις ραντεβού για ΚΤΕΟ ,συελνεις μνμ και πηγαίνεις.
Τώρα αν η άδεια είναι στο εξοχικό βρες κάποιον να ανοίξει και να σου την στείλει.
Ειδάλλως περίμενε
Θα περιμένω Δημήτρη γιατί το να ανοίξει κάποιος το σπίτι θα μου προκαλέσει μεγαλύτερα έξοδα.... Θα περιμένω μήπως δωθεί καμία παράταση και αν δεν, μόλις μας αφήσουν ελεύθερους με το καλό θα το περάσω ΚΤΕΟ. Όπως λένε : Έ τι α κανς, ν' κατς α σκας ooops
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Φιλαράκι επειδή όπως ξέρεις πήρα το μηχανάκι το καλοκαίρι, είχε περάσει ΚΤΕΟ απο τον προηγούμενο κάτοχο άρα μήνυμα απο ΚΤΕΟ δεν.....
Αυτό λέω Γιάννη!!
Αν κλείσεις ραντεβού, όπου κλείσεις ραντεβού, να τους πεις να σου στείλουν ένα mail ή ένα μήνυμα ότι εκείνη την ημέρα, την τάδε ημερομηνία είναι να περάσει κτεο το όχημα στο τάδε κτεο!!!
Δεν χρειάζεται κάτι από το προηγούμενο κτεο
Όπου θέλεις το περνάς δεν υπάρχει υποχρέωση να το περάσεις εκεί που το πέρασε ο προηγούμενος!!
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Αυτό λέω Γιάννη!!
Αν κλείσεις ραντεβού, όπου κλείσεις ραντεβού, να τους πεις να σου στείλουν ένα mail ή ένα μήνυμα ότι εκείνη την ημέρα, την τάδε ημερομηνία είναι να περάσει κτεο το όχημα στο τάδε κτεο!!!
Δεν χρειάζεται κάτι από το προηγούμενο κτεο
Όπου θέλεις το περνάς δεν υπάρχει υποχρέωση να το περάσεις εκεί που το πέρασε ο προηγούμενος!!
Aαααα οκκκκκ, άργησα αλλα το κατάλαβα Laugh
 
Top Bottom