Θέμα με ηλεκτρικά

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Καλημέρα

Το μηχανάκι έχει εδώ και καιρό "δίνει" ρεύμα μόνο όταν βάζω μπρος. Όταν γυρνάω το κλειδί στον διακόπτη όλα είναι νεκρά, μόνο με μανιβέλα μπορώ να το ξεκινήσω. Ακόμα και η ένδειξη ταχύτητας στο κοντέρ δεν ανάβει, όπως θα έπρεπε κανονικά. Η μίζα είναι σαν να μην υπάρχει καν.

Όταν πάρει μπρος, τα φώτα φέγγουν πολύ χαμηλά πρέπει να δώσω στροφές για να φωτίζουν κανονικά. Το ίδιο ισχύει και για τον φωτισμό στο κοντέρ. Η μίζα δεν λειτουργεί ακόμα και όταν το μοτέρ δουλεύει. Το θέμα είναι πως το Address έχει συνεχές ρεύμα στα φώτα του, οπότε αυτό δεν είναι φυσιολογικο.

Άλλαξα μπαταρία μήπως και έφταιγε αυτή, αλλά δεν έκανε κάτι. Στην μίζα άλλαξα καρβουνάκια πριν 5-6 μήνες, ήτανε οκ. Έριξα σπρέι επαφών σε μπουτόν μίζας, φισάκια κλπ μήπως κάπου δεν έκανε σωστή επαφή αλλά τίποτα.

Η μοναδική ασφάλεια που έχει είναι κάτω από την σέλα και είναι σαν "γενικός" δηλαδή αν την κάψει δεν δουλεύει καθόλου το μηχανάκι. Τουλάχιστον όταν την έκαψε μια φορά (όταν το είχα injection ακόμα) είχε νεκρώσει. Τότε νέκρωσε βέβαια γιατί δεν έδινε και ρεύμα στο μπεκ, τώρα με το καρμπ (που δεν θέλει ρεύματα) δεν ξέρω αν θα κάνει κάποια διαφορά, που και πάλι δεν το νομίζω.

Έχει κάποιος να προτείνει κάτι;
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Εχει ασφάλεια στο ρελέ μίζας;
Όχι δεν έχει κάποια ασφάλεια εκεί.

Μόνο μια 15αρα μικρή έχει κάτω από την σέλα. Έχω ένα κουτάκι με διάφορες ασφάλειες, θα κατέβω τώρα κάτω να την αλλάξω μήπως ευθύνεται αυτό. Θα ενημερώσω..
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Στάθηκα εν μέρει τυχερός


Η παλιά ασφάλεια ήτανε καμμένη, είχε κοπεί το σιδεράκι στην μέση. Τώρα η ένδειξη νεκράς ανάβει όταν γυρνάς το κλειδί, τα φλας δουλεύουν και τα φώτα είναι όπως πρέπει.

Μίζα και κόρνα όμως εξακολουθούν να μην δουλεύουν...

Kάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι πως ο δείκτης βενζίνης τώρα, κααατι πάει να κάνει, κουνιέται ελάχιστα αλλά ως εκεί...αν είναι θα λύσω το φλοτεράκι να το καθαρίσω, φαντάζομαι μετά από τόσα χρόνια βουτηγμένο μέσα στις εξαιρετικές ελληνικές βενζίνες θα έχει μάκα. Όχι πως ήτανε 100% ακριβής η ένδειξη αλλά έδινε μια σχετική εικόνα του πόσο βενζίνη παραμένει στο ντεπόζιτο.

Σήμερα με κόβω για μαστόρεμα...
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Έφτιαξα την μίζα!!!

Λίγο διάλειμμα για φαγητό και μετά ξανά κάτω. Θα επανέλθω με φωτός πιο μετά προς το βραδάκι. Παλεύω με το φλοτέρ τώρα, από ότι φαίνεται θέλει συγκεκριμένη θέση μέσα στο ντεπόζιτο για να δουλέψει...θα το βρω και αυτό.

Η κόρνα είναι νεκρή οριστικά, μάλλον θέλει αλλαγή. Δεν αλλάχθηκε ποτέ. Νομίζω όλες ταιριάζουν αρκεί να βρω μια 12βόλτη.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Μπαταρια κοιταξες;
Η μπαταρία δεν έχει πάνω από 2 εβδομάδες που αλλάχθηκε.

Έλυσα τα πλαστικά και καθάρισα ξανά το φισάκι του μπουτόν


Όπως και το καλώδιο γείωσης το οποίο καταλήγει στο πίσω μέρος του αριστερού κάρτερ:


Δοκίμασα να πατήσω μίζα, κάτι ψιλοέγινε...μίζαρε για μισό δευτερόλεπτο αλλά μετά σταμάτησε. Εν τέλει το όλο πρόβλημα ήτανε πως μέρος της πλεξούδας (που περιέχει και το καλώδιο της μίζας) είχε τραβηχτεί απότομα ίσως στο παρελθόν. Βρήκα μια σωστή θέση και τα έδεσα πάνω στον κορμό από το τιμόνι.

Η μίζα δουλεύει κανονικά τώρα, δεν υπάρχει περίπτωση να μετακινηθούν τα καλώδια έτσι όπως τα έβαλα τώρα. Η δε κόρνα, δεν δουλεύει τελικά...πάμε για αλλαγή. Κάπου στα 5-7€ κάνει μια νομίζω.

Δοκίμασα την τύχη μου και με το φλοτεράκι

Είχε άπειρη βρωμιά, το καθάρισα όσο γινόταν:




Έβαλα όλον τον μηχανισμό από το ντεπόζιτο με προσοχή μην πέσει καμιά βίδα μέσα...


Κάτω από την σιδερένια αυτή πλάκα υπάρχουν δυο μικρές ακίδες:



Η όλη αυτή μικρή πλακέτα κινείται από το φλοτέρ το οποίο κουμπώνει πάνω της. Οι δυο αυτές ακίδες, ανάλογα με το που ακουμπάνε πάνω στο κύκλωμα φαίνεται να στέλνουν και το ανάλογο σήμα στο κοντέρ και έτσι ο δείκτης δείχνει πόσο βενζίνη έχεις ακόμα. Δοκίμασα να το φτιάξω και αυτό, κάτι έγινε, αλλά όχι 100%.

Το ντεπόζιτο ήτανε στην μέση και ο δείκτης έδειχνε 1/4 περίπου. Όταν το γέμισα αργότερα μέχρι πάνω έδειχνε λίγο πιο πριν από την μέση. Ξαναπήγα σπίτι, δοκίμασα να βγάλω και να ξαναβάλω το φλοτέρ μήπως και το κούμπωσα λάθος, αλλά δεν έμπαινε και διαφορετικά. Οπότε και το φλοτέρ είναι για αλλαγή. Τουλάχιστον τώρα ξέρω στο περίπου πότε έχω μισό ντεπόζιτο.

Ευτυχώς αυτά τα δυο είναι φθηνά, δεν χρειάζεται sony και καλά να βάλεις τα γνήσια. Ένα νέο φλοτεράκι και μια κόρνα δεν θα βγουν πάνω από 20€. Την δουλειά μου να κάνω απλά θέλω.

At least I tried.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.397
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Η μπαταρία δεν έχει πάνω από 2 εβδομάδες που αλλάχθηκε.

Έλυσα τα πλαστικά και καθάρισα ξανά το φισάκι του μπουτόν


Όπως και το καλώδιο γείωσης το οποίο καταλήγει στο πίσω μέρος του αριστερού κάρτερ:


Δοκίμασα να πατήσω μίζα, κάτι ψιλοέγινε...μίζαρε για μισό δευτερόλεπτο αλλά μετά σταμάτησε. Εν τέλει το όλο πρόβλημα ήτανε πως μέρος της πλεξούδας (που περιέχει και το καλώδιο της μίζας) είχε τραβηχτεί απότομα ίσως στο παρελθόν. Βρήκα μια σωστή θέση και τα έδεσα πάνω στον κορμό από το τιμόνι.

Η μίζα δουλεύει κανονικά τώρα, δεν υπάρχει περίπτωση να μετακινηθούν τα καλώδια έτσι όπως τα έβαλα τώρα. Η δε κόρνα, δεν δουλεύει τελικά...πάμε για αλλαγή. Κάπου στα 5-7€ κάνει μια νομίζω.

Δοκίμασα την τύχη μου και με το φλοτεράκι

Είχε άπειρη βρωμιά, το καθάρισα όσο γινόταν:




Έβαλα όλον τον μηχανισμό από το ντεπόζιτο με προσοχή μην πέσει καμιά βίδα μέσα...


Κάτω από την σιδερένια αυτή πλάκα υπάρχουν δυο μικρές ακίδες:



Η όλη αυτή μικρή πλακέτα κινείται από το φλοτέρ το οποίο κουμπώνει πάνω της. Οι δυο αυτές ακίδες, ανάλογα με το που ακουμπάνε πάνω στο κύκλωμα φαίνεται να στέλνουν και το ανάλογο σήμα στο κοντέρ και έτσι ο δείκτης δείχνει πόσο βενζίνη έχεις ακόμα. Δοκίμασα να το φτιάξω και αυτό, κάτι έγινε, αλλά όχι 100%.

Το ντεπόζιτο ήτανε στην μέση και ο δείκτης έδειχνε 1/4 περίπου. Όταν το γέμισα αργότερα μέχρι πάνω έδειχνε λίγο πιο πριν από την μέση. Ξαναπήγα σπίτι, δοκίμασα να βγάλω και να ξαναβάλω το φλοτέρ μήπως και το κούμπωσα λάθος, αλλά δεν έμπαινε και διαφορετικά. Οπότε και το φλοτέρ είναι για αλλαγή. Τουλάχιστον τώρα ξέρω στο περίπου πότε έχω μισό ντεπόζιτο.

Ευτυχώς αυτά τα δυο είναι φθηνά, δεν χρειάζεται sony και καλά να βάλεις τα γνήσια. Ένα νέο φλοτεράκι και μια κόρνα δεν θα βγουν πάνω από 20€. Την δουλειά μου να κάνω απλά θέλω.

At least I tried.
Ωραίος Τάσο ,έχεις υπομονή ,μια χαρά το έκανες .
Εγώ πλέον ούτε βίδα δεν ακουμπάω.
Εύγε!
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Εγώ πλέον ούτε βίδα δεν ακουμπάω.
Η αλήθεια είναι πως το είχα παραμελήσει αρκετά μιας και το καλοκαίρι ο πατέρας μου δούλευε εκτός πόλης για ένα διάστημα, οπότε το στρώμα το είχα εύκαιρο. Άλλο που δεν ήθελα δηλαδή Tooth

Anyways, μένουν κάποια μικρά μαζέματα ακόμα τα οποία θα τα κάνω αργότερα. Εξάλλου θα πάω για αυτοκίνητο μέσα στον χειμώνα, οπότε το παπί το θέλω απλά να εκτελεί χρέη εξυπηρέτησης. Το αμαξάκι όμως στην παρούσα φάση που βρίσκομαι είναι απαραίτητο.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.397
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Η αλήθεια είναι πως το είχα παραμελήσει.... Το αμαξάκι όμως στην παρούσα φάση που βρίσκομαι είναι απαραίτητο.
Κάνα πετρέλαιο κοίτα ,να χορτάσεις χιλιομετρα
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Κάνα πετρέλαιο κοίτα ,να χορτάσεις χιλιομετρα
Τα φοβάμαι από θέμα βλάβης. Αν βγάλει ζημιά θα το πληρώσεις πιο ακριβά σε σχέση με την βενζίνη. Κυρίως για την δουλειά το θέλω μιας και είναι 34χλμ αλερετούρ μέσω εθνικής....πέρσι χειμώνα δεινοπάθησα με τις παγωνιές και τις βροχές στο μηχανάκι.

Ειδικά εκεί πάνω στην Β'ΒΙΠΕ πάντα έχει 3-4 βαθμούς πιο κάτω σε σχέση με τον Βόλο και ΤΟΝΟΥΣ ομίχλη τις πρωινές και βραδινές ώρες. Δεν θα μιλήσω καν για τον παγωμένο αέρα που έχει καθημερινά σχεδόν. Οπότε το αμάξι είναι μονόδρομος. Αγαπάω 2 ρόδες, αλλά κοιτάω την άνεση μου τώρα. Εν τέλει θα ήτανε ηλίθιο τα λεφτά που μαζεύω από τα 19 μου να τα δώσω για μοτό ενώ έχουμε ήδη 2 μηχανάκια σπίτι.

Είχα βρει πριν κάνα μήνα ένα πολύ τίμιο Corolla 1.3 με αέριο, μοντ 2000...δυστυχώς η αγγελία κατέβηκε μια εβδομάδα μετά, προφανώς το τσίμπησαν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Πάρε πετρέλαιο και άσε αυτά που λένε για τις ζημιές. Αν συνέφερε η βενζινα οι ταξιτζήδες δε θα είχανε τα πετρέλαια με 1.5 εκατομμύριο χιλιόμετρα πριν αλλάξουν μοτερ

Sent from my X19 using Tapatalk
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Πάρε πετρέλαιο και άσε αυτά που λένε για τις ζημιές. Αν συνέφερε η βενζινα οι ταξιτζήδες δε θα είχανε τα πετρέλαια με 1.5 εκατομμύριο χιλιόμετρα πριν αλλάξουν μοτερ

Sent from my X19 using Tapatalk
Όταν έρθει η ώρα θα κοιτάξω τι υπάρχει και θα δω
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.829
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Πριν αλλάξεις κόρνα, δοκίμασε στις επαφές (καλώδια) της κόρνας με ένα πολύμετρο ή με ένα δοκιμαστικό φωτάκι αν έρχεται ρεύμα.
Μπορεί το καλώδιο της κόρνας μέσα στην πλεξούδα να έχει λιώσει σε κάποιο σημείο και να μην έρχεται ρεύμα.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
ή με ένα δοκιμαστικό φωτάκι αν έρχεται ρεύμα
Πρέπει να έχω τέτοιο κατσαβίδι με φωτάκι μέσα. Δεν το είχα σκεφτεί να σου πω την αλήθεια...θα δοκιμάσω την επόμενη φορά να δω.

Το θέμα είναι πως η πλεξούδα είναι τυλιγμένη με μισό τόνο ταινία από το εργοστάσιο, οπότε άντε κάτσε βγάλτην...
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.829
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Πρέπει να έχω τέτοιο κατσαβίδι με φωτάκι μέσα. Δεν το είχα σκεφτεί να σου πω την αλήθεια...θα δοκιμάσω την επόμενη φορά να δω.

Το θέμα είναι πως η πλεξούδα είναι τυλιγμένη με μισό τόνο ταινία από το εργοστάσιο, οπότε άντε κάτσε βγάλτην...
Με κάτι τέτοιο δες… όχι με το κλασικό δοκιμαστικό που έχουν οι ηλεκτρολόγοι!

1697922668043.png
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.817
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Ωραίος Τάσο ,έχεις υπομονή ,μια χαρά το έκανες .
Εγώ πλέον ούτε βίδα δεν ακουμπάω.
Εύγε!
Έχουν και βίδες?? Ε ρε μαθαίνει κανείς χαχα
 
Top Bottom