Θέμα λίγο πιο κάτω απο τις 2.500 στροφές.

leto

new member
Δημοσιεύσεις
66
Ηλικία
44
Περιοχή
Αττική
Μοτοσυκλέτα
Brixton crossfire 500
Όνομα
Βασίλης
Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Θα ήθελα τα φώτα σας σε ένα θέμα που με απασχολεί. Οταν κλείνω το γκάζι και αρχίζουν να πέφτουν οι στροφές, με το που πέσουν κάτω απο τις 2.500 στιγμιαία το μοτέρ δίνει λίγο με αποτέλεσμα να δίνει ένα ελάχιστο κλώτσημα. Αυτό με έχει φέρει κανα δυό φορές σε δύσκολη θέση μιας και έχω υπολογίσει αποστάσεις και κόψιμο και αυτό το θέμα μου τα χαλάει.
Επειδή πήγαινε το μυαλό μου οτι μπορεί κατά λάθος να ανοίγω ελάχιστα το γκάζει να σας προλάβω οτι το κάνει και χωρίς να πιάνω το τιμόνι.
Πάει το μυαλό σας γιατί το κάνει αυτό?

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και τις γνώσεις σας.
 

dkamzelas86

Moderator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
406
Ηλικία
38
Περιοχή
ΦΛΩΡΙΝΑ
Όνομα
Δημήτρης
Παρόμοιο θέμα είχα εγώ, σε λίγο πιο μεγάλο βαθμό. Ήταν η αντλία βενζίνης. Είχε τραβήξει σκουπίδια. Αν ανοίξεις σιγά σιγά το γκάζι από 0 στροφές, στο κάνει;

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

leto

new member
Δημοσιεύσεις
66
Ηλικία
44
Περιοχή
Αττική
Μοτοσυκλέτα
Brixton crossfire 500
Όνομα
Βασίλης
Παρόμοιο θέμα είχα εγώ, σε λίγο πιο μεγάλο βαθμό. Ήταν η αντλία βενζίνης. Είχε τραβήξει σκουπίδια. Αν ανοίξεις σιγά σιγά το γκάζι από 0 στροφές, στο κάνει;

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν έχω παρατηρήσει στο άνοιγμα του γκαζιού να το κάνει αλλά θα το έχω κατά νου να κάνω δοκιμές.
Θα επανέλθω. :D
Σε ευχαριστώ πολύ.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.487
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Καθσιμο,ντιζα γκαζιου,φιλτρο αερα ειναι καποια ευκολα που μπορεις να τσεκαρεις μονος σου.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.782
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Ένα παρόμοιο θέμα είχε κάνει το injection στο μηχανάκι κάποτε. Στο ρελαντί και στις χαμηλές ανεβοκατέβαζε στροφές μόνο του, σαν να έδινε γκάζι "αυτόματα" ας το πούμε. Κάτι με την βαλβίδα ρελαντί ήτανε θυμάμαι, τώρα τι ακριβώς θα σε γελάσω, αυτό πρέπει να έγινε το 2017 νομίζω.

Για αρχή κοίτα μήπως κολλάει πουθενά η ντίζα γκαζιού. Κοίτα και TPS + βαλβίδα ρελαντί.
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.454
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Θα ήθελα τα φώτα σας σε ένα θέμα που με απασχολεί. Οταν κλείνω το γκάζι και αρχίζουν να πέφτουν οι στροφές, με το που πέσουν κάτω απο τις 2.500 στιγμιαία το μοτέρ δίνει λίγο με αποτέλεσμα να δίνει ένα ελάχιστο κλώτσημα. Αυτό με έχει φέρει κανα δυό φορές σε δύσκολη θέση μιας και έχω υπολογίσει αποστάσεις και κόψιμο και αυτό το θέμα μου τα χαλάει.
Επειδή πήγαινε το μυαλό μου οτι μπορεί κατά λάθος να ανοίγω ελάχιστα το γκάζει να σας προλάβω οτι το κάνει και χωρίς να πιάνω το τιμόνι.
Πάει το μυαλό σας γιατί το κάνει αυτό?

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και τις γνώσεις σας.
Βασιλη αν καταλαβα το Brixton crossfire 500 που εχεις ειναι σχετικα καινουριο μη πειραζεις τιποτα τοτε πηγαινε αντιπροσωπεια βαλτο στον εγκεφαλο και αν εχει κατι θα στο δειξει.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.782
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Ερώτηση: καθ όλη την διάρκεια αυτού του προβλήματος, σου άναψε κάποιο τσεκ μήπως;

Αν ναι, τότε ο εγκέφαλος "διάβασε" κάτι που αντιλαμβάνεται ως λάθος.

Στην αντιπροσωπεία θα το κουμπώσουν στο διαγνωστικό και θα ελέγξουν αν οι τιμές που έρχονται από διάφορους αισθητήρες είναι εντός προδιαγραφών ή όχι. Έπειτα είτε το διορθώνουν μέσω του υπολογιστή ή το επισκευάζουν. Ή αν είναι ελαττωματικό το εξάρτημα το αλλάζουν με ένα καινούριο. Αν είσαι εντός εγγύησης τότε κομπλέ, δεν θα χρεωθείς κάτι.

Αλήθεια, τα Brixton ποιος τα εισάγει στην Ελλάδα;
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.275
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Κι αν ... κι αν ... κι αν δεν είναι τίποτα από τα παραπάνω ... ανέβασε ένα -δυο δόντια το πίσω γραναζι για να αποφεύγεις τα σκορτσαρισματα χαμηλα. Bcdefgh
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.647
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Επειδη το μπριξτον φοραει τον ιδιο κινητηρα με το βογκ500 ντι ες,που εχω ,και ειναι της λοντσιν που τον εχει δωσει σε καμμια δεκαρια εταιρειες στην κινα,τραβα μοτορ τρεντ (αν ειναι ο δρομος σου)στην φιλαδελφεια που αντιπροσωπευει τα βογκ,ζητα τον κωστα τον αρχιμηχανικο και πες του να σου συνδεσει τον εγκεφαλο στο διαγνωστικο της βογκ.Το πιθανωτατο να σου πει και τι εχει,διοτι εχουν τον ιδιο ψεκασμο της μπος.Στην KSR (BRIXTON) μαλλον ΔΕΝ προκειται να βγαλεις ακρη.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.782
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Α η KSR Group...θαυμάσια...

Καλύτερα δηλαδή να το στείλεις σε κάνα ΕΠΑΛ να στο φτιάξουν
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.782
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
γερμανικη τεχνολογια BOSCH
Μακριά από αυτά τα γερμανικά...εξάλλου όλοι στο τέλος θα καταλήξετε ξεκάθαρα σε Keihin ψεκασμούς και καρμπυΛατέρια.
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.647
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Μακριά από αυτά τα γερμανικά...εξάλλου όλοι στο τέλος θα καταλήξετε ξεκάθαρα σε Keihin ψεκασμούς και καρμπυΛατέρια.
τα καρμπυλατερια εχουν πεθανει πχιά,και τους εχουν γινει και τα ''40''.
 

leto

new member
Δημοσιεύσεις
66
Ηλικία
44
Περιοχή
Αττική
Μοτοσυκλέτα
Brixton crossfire 500
Όνομα
Βασίλης
Καλημέρα σε όλους!!! Σας ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή. Το μηχανάκι είναι ολοκαίνουργιο, το κάνει αποκλειστικά όταν κλείνεις το γκάζι και ακριβώς με το που πέσει κάτω απο τις 2.500 στροφές στιγμιαία και δεν βγάζει καμμία ένδειξη λάθους στα όργανα.
Απο οτι καταλαβαίνω απο αυτά που λέτε δεν θα έχω και την καλύτερη αντιμετώπιση απο τη αντιπροσωπεία, να είμαι προετοιμασμένος δλδ.
Για αρχή θα το πάω σε επίσημο συνεργείο (ευτυχώς είναι το ίδιο με αυτό που πήγαινα το Ζ και τους εμπιστεύομαι) και απο εκεί και πέρα βλέπουμε.
Κρατάω όλα τα tips σας να έχω κατα νου.

Σας ευχαριστώ πολύ!!
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.647
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Καλημέρα σε όλους!!! Σας ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή. Το μηχανάκι είναι ολοκαίνουργιο, το κάνει αποκλειστικά όταν κλείνεις το γκάζι και ακριβώς με το που πέσει κάτω απο τις 2.500 στροφές στιγμιαία και δεν βγάζει καμμία ένδειξη λάθους στα όργανα.
Απο οτι καταλαβαίνω απο αυτά που λέτε δεν θα έχω και την καλύτερη αντιμετώπιση απο τη αντιπροσωπεία, να είμαι προετοιμασμένος δλδ.
Για αρχή θα το πάω σε επίσημο συνεργείο (ευτυχώς είναι το ίδιο με αυτό που πήγαινα το Ζ και τους εμπιστεύομαι) και απο εκεί και πέρα βλέπουμε.
Κρατάω όλα τα tips σας να έχω κατα νου.

Σας ευχαριστώ πολύ!!
Εφ οσων λες,το συνεργειο που θα το πας,θα εχει και διαγνωστικο για μπριχτον ,αφου η πρωην καβασακι που ηταν του θεοχαρακη αντιπροσωπευε και τα μπριχτον,το ιδιο ισχυει και για την KSR που τα εχει και τωρα.Βαλτο στο διαγνωστικο,πιθανως να θελει καποια μικρη ρυθμιση.Ομαστορας θα σε καθοδηγησει.Αυτα εχουν οι ψεκασμοι και τα συγχρονα μηχανακια.Παλια σκυβαμε και παλευαμε με τις βιδες ρυθμισης του καρμπυρατερ και με τα ζιγκλερωματα.Η μηχανη της LONCIN που φοραει το μηχανακι σου ειναι πολυ καλη και αξιοπιστη,και πιστευω οτι θα ρυθμιστει ευκολα.
 

leto

new member
Δημοσιεύσεις
66
Ηλικία
44
Περιοχή
Αττική
Μοτοσυκλέτα
Brixton crossfire 500
Όνομα
Βασίλης
"Παλια σκυβαμε και παλευαμε με τις βιδες ρυθμισης του καρμπυρατερ και με τα ζιγκλερωματα."
Αυτό το έκανα μόνο στα μονοκύλινδρα που είχαν περάσει απο τα χέρια μου, μετά "πήδηξα" σε 4κύλινδρα και δεν τόλμησα να βάλω χέρι.

"Η μηχανη της LONCIN που φοραει το μηχανακι σου ειναι πολυ καλη και αξιοπιστη,και πιστευω οτι θα ρυθμιστει ευκολα."
Αυτό με καθησυχάζει.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.782
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Εγώ νομίζω πως κάπου πρέπει να μπερδεύεται κάνα TPS ή βαλβίδα ρελαντί.

Δεν ξέρω τι ακριβώς σώμα injection έχει το Brixton αλλά για μπεκ δεν νομίζω...το μπεκ ή η αντλία όταν αρχίζουν να λένε το ποίημα το πιθανότερο θα ήτανε να ρέταρε στο άνοιγμα. Ποντάρω στα 2 πρώτα...
 
Top Bottom