Η μοτοσυκλετιστική αλληλεγγύη

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.452
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

Πως η μοτοσυκλετιστική αλληλεγγύη «ανέστησε» ένα πλημμυρόπληκτο Ducati 848​

Πως η μοτοσυκλετιστική αλληλεγγύη «ανέστησε» ένα πλημμυρόπληκτο Ducati 848​











Μία απίστευτη ιστορία αγάπης για την μοτοσυκλέτα και υποστήριξης για τον συνάνθρωπο, που ξεκίνησε από μία αγγελία «σκότωμα», μετά από την επέλαση του Daniel, αλλά κατέληξε σε τέλος παραμυθιού.

H κακοκαιρία Daniel ήταν μία από τις πιο καταστρεπτικές κακοκαιρίες των τελευταίων ετών, καθώς μέσα στις 8 ημέρες που διήρκεσε, προκάλεσε τεράστιες καταστροφές όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά και στην Βουλγαρία, στην Τουρκιά και στην Λιβύη, προκαλώντας τον θάνατο 17 ανθρώπων στην χώρα μας και πάνω από 11.500 συνολικά, προσμετρώντας τις τεράστιες απώλειες στην Λιβύη... Μέσα σε αυτές τις τραγικές συνθήκες, ο μοτοσυκλετιστής κ. Βασίλης Βαρλάμης από τον Παλαμά Καρδίτσας, μία από τις πιο βαριά χτυπημένες περιοχές της Ελλάδας, έπαθε τεράστιες ζημιές, μεταξύ των οποίων η βύθιση της Ducati 848 του στα λασπόνερα της θεομηνίας.

Και κάπου εκεί ξεκίνησε, μία από τις γνωστές ιστορίες αλληλεγγύης του μοτοσυκλετισμού στην Ελλάδα, που έλαβε τεράστιες διαστάσεις και ανταπόκριση πάνω από κάθε προσδοκία. Ο Βασίλης αρχικά επιχείρησε να πουλήσει την 848 του, σε πολύ χαμηλή τιμή και προφανώς εξηγώντας την κατάσταση του. Μπροστά στην καταστροφή και στην ανάγκη να ορθοποδήσεις ξανά, «τι σου είναι μια μοτοσυκλέτα» -όσο και αν την αγαπάς, η πραγματικότητα μπορεί να έχει άλλη γνώμη.

Ωστόσο, αυτή η αγγελία και μόνο ήταν αρκετή, για να σηκώσει ένα τεράστιο κύμα υποστήριξης από ιδιώτες και μη, που πραγματικά παρακαλούσαν τον Βασίλη να μην την πουλήσει, αλλά να την φτιάξει. Εθελοντές προσφέρονταν για βοήθεια, χρηματική και μη, με σκοπό να διασωθεί η πανέμορφη Ιταλίδα.

Όπως ήταν φυσικό, το θέμα συζητήθηκε πολύ εκείνες τις ημέρες, και όχι μόνο από την καλή πλευρά. Μέσα στις ιστορίες ανθρώπων που δεν είχαν στέγη, φαγητό και νερό, η ιστορία διάσωσης μια πλημμυρόπληκτης... μοτοσυκλέτας, φάνταζε προκλητική. Όσοι ήταν αντίθετοι σε αυτό, στην καλύτερη περίπτωση, σιωπούσαν.

Στην χειρότερη, εξέφραζαν έντονα την διαφωνία τους, στην «λατρεία» ενός δίτροχου αντικειμένου. Έλα όμως που η πραγματικότητα του μοτοσυκλετισμού, απέδειξε ότι οι μηχανές είναι πολλά παραπάνω από απλά μηχανήματα, για τους ιδιοκτήτες και τους αναβάτες τους.

Πριν λίγα 24ωρα, ο ίδιος ο Βασίλης μας ενημέρωνε για την επιτυχή έκβαση της κυριολεκτικής «ανάστασης» της μοτοσυκλέτας από την λάσπη, ευχαριστώντας όλους όσους τον βοήθησαν, μεταξύ των οποίων μάλιστα και η Ducati Ελλαδος. Εμείς ευχόμαστε στον Βασίλη να χαρεί την 848 του όσο περισσότερο μπορεί και επικροτούμε τις προσπάθειες όλων όσων τον βοήθησαν.

Οι υπόλοιποι... κρατήστε ό,τι θέλετε από αυτή την ιστορία!

Διαβάστε την ευχαριστήρια δημοσίευση του Βασίλη με ένα κλικ εδώ.

Φωτογραφίες: Vasilis Varlamis FB Profile

Πηγη www.bikeit.gr
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.452
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
υπαρχει ελπιδα λοιπόν.....
Ετσι πιστευω Στελιο ειμαστε αρκετοι εκει εξω στους δρομους...
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.484
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Ετσι πιστευω Στελιο ειμαστε αρκετοι εκει εξω στους δρομους...
Αμφιβαλω πλεον Μιχαλη δυστυχως και το λεω απο πολυ προσφατη εμπειρια μου στον Αγιο πανω στο βουνο σταματημενος. Περασε αυτοκινητο και μηχανη κα μαντεψε ποιος με ρωτησε αν ειμαι καλα! Και δεν ειναι μονο αυτη η περιπτωση!
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.275
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Τσουλωντας να βγω απο το 14 , εχοντας φορεσει πλεον την πανοπλια .... με πλησιαζει μπαρμπας ....
- "Φιλε ειναι ευκολο να βγαλεις την μπαταρια σου? "
- Οχι βρε αδελφε .... αλλα αφου εχει τοσα σταματημενα αυτοκινητα στο parking γιατι δεν ζητας απο καποιο ρευμα?
(Να μου πεις τωρα καλωδια που θα βρουμε ....!)Tooth

Συνεχιζοντας τον διαδρομο προς εξοδο και ενω σκεφτομουν μηπως εκανα λαθος ... βλεπω μια Βmw , ενα Υamaha και μια ακομη μηχανη οπου προφανως ητανε η παρεα του .... μπαρμπα.
Κατσε ρε φιλε , ελεος ..... επειδη βαριοντουσαν οι δικοι σου να βγαλουν μπαταρια αλλα και επειδη ειστε ... καραγκουνες χωρις εναν φτηνιαρικο "εκκινητη μπαταριας" κανενας απο σας ... δεν γ*******εται παμε και οτι λαχει , καποιος θα μας σωσει ? ....!The Finger
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.154
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Τσουλωντας να βγω απο το 14 , εχοντας φορεσει πλεον την πανοπλια .... με πλησιαζει μπαρμπας ....
- "Φιλε ειναι ευκολο να βγαλεις την μπαταρια σου? "
- Οχι βρε αδελφε .... αλλα αφου εχει τοσα σταματημενα αυτοκινητα στο parking γιατι δεν ζητας απο καποιο ρευμα?
(Να μου πεις τωρα καλωδια που θα βρουμε ....!)Tooth

Συνεχιζοντας τον διαδρομο προς εξοδο και ενω σκεφτομουν μηπως εκανα λαθος ... βλεπω μια Βmw , ενα Υamaha και μια ακομη μηχανη οπου προφανως ητανε η παρεα του .... μπαρμπα.
Κατσε ρε φιλε , ελεος ..... επειδη βαριοντουσαν οι δικοι σου να βγαλουν μπαταρια αλλα και επειδη ειστε ... καραγκουνες χωρις εναν φτηνιαρικο "εκκινητη μπαταριας" κανενας απο σας ... δεν γ*******εται παμε και οτι λαχει , καποιος θα μας σωσει ? ....!The Finger
Eντυπωσιακο .....3 φίλοι του και ζητάγανε από ξένο την μπαταρία του....
Και όχι δώσε μου ρεύμα αλλά την μπαταρία σου.....κι αυτό επίσης με ερωτηματικό....

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Δημοσιεύσεις
1.317
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Μοτοσυκλέτα
Suzuki V-Strom 650cc (tweety)
Όνομα
ΜοτοΑγαπούλης
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Αμφιβαλω πλεον Μιχαλη δυστυχως και το λεω απο πολυ προσφατη εμπειρια μου στον Αγιο πανω στο βουνο σταματημενος. Περασε αυτοκινητο και μηχανη κα μαντεψε ποιος με ρωτησε αν ειμαι καλα! Και δεν ειναι μονο αυτη η περιπτωση!

Ποιός σε στενοχώρησε εσένα καμάρι μ'?
Δείξτον μου Watching να του φάω το μάτι και να του κάνω τη μηχανή παζλ για μικρά παιδιά. Hate

Hug
 

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ
Eντυπωσιακο .....3 φίλοι του και ζητάγανε από ξένο την μπαταρία του....
Μοναδική αντίρηση οι φίλοι να είχαν μηχανές που ΔΕΝ έχεις εύκολα πρόσβαση σε μπαταρία π.χ. fazer 600 που η μπαταρία είναι μέσα-μέσα και πρέπει να λυθεί ντεπόζιτο. Κατά τα άλλα, ναι, περίεργο αίτημα.
 
Top Bottom