Η θεωρία της κατσαρίδας – Η διδακτική ομιλία του διευθυντή της Google

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Από το: tilestwra. com



Σ’ ένα εστιατόριο, ξαφνικά μια κατσαρίδα πήδηξε και κάθισε πάνω σε μια κυρία που αμέσως άρχισε να φωνάζει έντρομη. Στο πρόσωπο της ήταν ζωγραφισμένος ο πανικός. Άρχισε να πηδάει κουνώντας και τα δύο χέρια της, προσπαθώντας απελπισμένα να ξεφορτωθεί την κατσαρίδα.

Ο πανικός μεταδόθηκε ακαριαία και σε όσους ήταν μαζί της εκείνη την ώρα.

Η κυρία τελικά κατάφερε να πετάξει την κατσαρίδα μακριά της, αλλά αυτή .. προσγειώθηκε σε μια άλλη κυρία παραδίπλα. Τώρα, ήταν η σειρά της άλλης κυρίας να αντιδράσει με τον ίδιο πανικό.

Ο σερβιτόρος έσπευσε γρήγορα να βοηθήσει και να ηρεμήσει την κατάσταση. Όμως αιφνιδίως η κατσαρίδα έπεσε στη συνέχεια πάνω του.

Ο σερβιτόρος στάθηκε ακίνητος, προσπάθησε να μην πανικοβληθεί και παρατηρούσε τις κινήσεις της κατσαρίδας στο πουκάμισό του. Όταν αισθάνθηκε ότι είχε τον έλεγχο της κατάστασης, άρπαξε την κατσαρίδα και την πέταξε έξω από το εστιατόριο.

~~~~~~

Πίνοντας τον καφέ μου και έχοντας παρακολουθήσει το παραπάνω συμβάν, άρχισαν να περνάνε πολλές σκέψεις από το μυαλό μου και αναρωτήθηκα αν ήταν η κατσαρίδα η πραγματική αιτία για την υστερική αντίδραση των γυναικών.

Αν ναι, τότε γιατί δεν αντέδρασε ανάλογα και ο σερβιτόρος; Αντιθέτως, το χειρίστηκε απολύτως ψύχραιμα , χωρίς κανένα πανικό.

Λοιπόν, δεν ήταν η αιτία η παρουσία της κατσαρίδας, αλλά η αδυναμία αυτών των ανθρώπων να αντιδράσουν με ψυχραιμία σ’ ένα ανεπιθύμητο συμβάν που τους προκαλούσε δυσφορία.

Συνειδητοποίησα ότι δεν είναι τα λόγια του πατέρα μου ή του αφεντικού μου ή της συζύγου μου που με ενοχλούν, αλλά είναι η αδυναμία μου να τους αντιμετωπίσω με ψυχραιμία. Δεν είναι το μποτιλιάρισμα στο δρόμο που με ενοχλεί, αλλά η αδυναμία μου να καταλαγιάσω τη δυσφορία που μου προκαλεί.

Περισσότερο από το ίδιο το πρόβλημα, είναι η αντίδρασή μας στο πρόβλημα που δημιουργεί το χάος στη ζωή μας.

Από το παραπάνω συμβάν πήρα τα παρακάτω διδάγματα:

  • Κατανόησα ότι δεν πρέπει να αντιδρώ σπασμωδικά στη ζωή.
    Πρέπει να απαντώ με σύνεση.
  • Οι άμεσες αντιδράσεις είναι πάντα ενστικτώδεις, ενώ οι ψύχραιμες απαντήσεις είναι πάντοτε καλά μελετημένες.
  • Κάποιος που είναι ευτυχισμένος, δεν είναι επειδή λειτουργεί στην εντέλεια στη ζωή του.
  • Είναι ευτυχισμένος επειδή έχει τη σωστή αντιμετώπιση και στάση απέναντι σε όσα του συμβαίνουν στη ζωή … !!
~ Σούνταρ Πιτσάι – Διευθύνων σύμβουλος της Google
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
Από το: tilestwra. com



Σ’ ένα εστιατόριο, ξαφνικά μια κατσαρίδα πήδηξε και κάθισε πάνω σε μια κυρία που αμέσως άρχισε να φωνάζει έντρομη. Στο πρόσωπο της ήταν ζωγραφισμένος ο πανικός. Άρχισε να πηδάει κουνώντας και τα δύο χέρια της, προσπαθώντας απελπισμένα να ξεφορτωθεί την κατσαρίδα.

Ο πανικός μεταδόθηκε ακαριαία και σε όσους ήταν μαζί της εκείνη την ώρα.

Η κυρία τελικά κατάφερε να πετάξει την κατσαρίδα μακριά της, αλλά αυτή .. προσγειώθηκε σε μια άλλη κυρία παραδίπλα. Τώρα, ήταν η σειρά της άλλης κυρίας να αντιδράσει με τον ίδιο πανικό.

Ο σερβιτόρος έσπευσε γρήγορα να βοηθήσει και να ηρεμήσει την κατάσταση. Όμως αιφνιδίως η κατσαρίδα έπεσε στη συνέχεια πάνω του.

Ο σερβιτόρος στάθηκε ακίνητος, προσπάθησε να μην πανικοβληθεί και παρατηρούσε τις κινήσεις της κατσαρίδας στο πουκάμισό του. Όταν αισθάνθηκε ότι είχε τον έλεγχο της κατάστασης, άρπαξε την κατσαρίδα και την πέταξε έξω από το εστιατόριο.

~~~~~~

Πίνοντας τον καφέ μου και έχοντας παρακολουθήσει το παραπάνω συμβάν, άρχισαν να περνάνε πολλές σκέψεις από το μυαλό μου και αναρωτήθηκα αν ήταν η κατσαρίδα η πραγματική αιτία για την υστερική αντίδραση των γυναικών.

Αν ναι, τότε γιατί δεν αντέδρασε ανάλογα και ο σερβιτόρος; Αντιθέτως, το χειρίστηκε απολύτως ψύχραιμα , χωρίς κανένα πανικό.

Λοιπόν, δεν ήταν η αιτία η παρουσία της κατσαρίδας, αλλά η αδυναμία αυτών των ανθρώπων να αντιδράσουν με ψυχραιμία σ’ ένα ανεπιθύμητο συμβάν που τους προκαλούσε δυσφορία.

Συνειδητοποίησα ότι δεν είναι τα λόγια του πατέρα μου ή του αφεντικού μου ή της συζύγου μου που με ενοχλούν, αλλά είναι η αδυναμία μου να τους αντιμετωπίσω με ψυχραιμία. Δεν είναι το μποτιλιάρισμα στο δρόμο που με ενοχλεί, αλλά η αδυναμία μου να καταλαγιάσω τη δυσφορία που μου προκαλεί.

Περισσότερο από το ίδιο το πρόβλημα, είναι η αντίδρασή μας στο πρόβλημα που δημιουργεί το χάος στη ζωή μας.

Από το παραπάνω συμβάν πήρα τα παρακάτω διδάγματα:

  • Κατανόησα ότι δεν πρέπει να αντιδρώ σπασμωδικά στη ζωή.
    Πρέπει να απαντώ με σύνεση.
  • Οι άμεσες αντιδράσεις είναι πάντα ενστικτώδεις, ενώ οι ψύχραιμες απαντήσεις είναι πάντοτε καλά μελετημένες.
  • αρκει να υπαρχουν και οχι να τις μελεταμε επ¨απειρον
  • Κάποιος που είναι ευτυχισμένος, δεν είναι επειδή λειτουργεί στην εντέλεια στη ζωή του.
  • Είναι ευτυχισμένος επειδή έχει τη σωστή αντιμετώπιση και στάση απέναντι σε όσα του συμβαίνουν στη ζωή … !!
~ Σούνταρ Πιτσάι – Διευθύνων σύμβουλος της Google
 

Sofia

member
Δημοσιεύσεις
1.317
Ηλικία
44
Περιοχή
Λαμία_Άρτα
Μοτοσυκλέτα
Honda cb500x
Όνομα
Sofia
Περιοχή
Λαμία_Άρτα
Περισσότερο από το ίδιο το πρόβλημα, είναι η αντίδρασή μας στο πρόβλημα που δημιουργεί το χάος στη ζωή μας.

Αυτό ακριβως!

Πολυ καλο Δημήτρη!
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.166
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Αυθόρμητο συμπέρασμα χωρίς ίχνος μελέτης, προσωπικά θεωρώ ότι αυτές οι αντιδράσεις έχουν πολύ πιο αρχέγονη αιτία, από τότε που οι πρόγονοι μας τότε που ζούσαν σε τρύπες αντιμετώπιζαν κατσαρίδες, φίδια και αράχνες σε μέγεθος φορτηγού, έχετε δεί άγριο κουνέλι όταν βλέπει γεράκι πως κάνει;
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.485
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Αυθόρμητο συμπέρασμα χωρίς ίχνος μελέτης, προσωπικά θεωρώ ότι αυτές οι αντιδράσεις έχουν πολύ πιο αρχέγονη αιτία, από τότε που οι πρόγονοι μας τότε που ζούσαν σε τρύπες αντιμετώπιζαν κατσαρίδες, φίδια και αράχνες σε μέγεθος φορτηγού, έχετε δεί άγριο κουνέλι όταν βλέπει γεράκι πως κάνει;

Για τις γυναικες οι αραχνες ηταν σε μεγεθος φορτηγου,αλλα για τους αντρες σε μεγεθος κουνουπιου?

Ο αντρας εχει μαθει απο μικρος να διαχειριζεται τετοιες καταστασεις,ενω η γυναικα λογω του διαφορετικου τροπου ζωης της οχι.Συντομα ομως μιας και ο τροπος ζωης του ανδρικου φυλου πλησιαζει του θηλυκου,θα φοβουνται και οι αντρες τις αραχνες.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.166
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Για τις γυναικες οι αραχνες ηταν σε μεγεθος φορτηγου,αλλα για τους αντρες σε μεγεθος κουνουπιου?

Ο αντρας εχει μαθει απο μικρος να διαχειριζεται τετοιες καταστασεις,ενω η γυναικα λογω του διαφορετικου τροπου ζωης της οχι.Συντομα ομως μιας και ο τροπος ζωης του ανδρικου φυλου πλησιαζει του θηλυκου,θα φοβουνται και οι αντρες τις αραχνες.
Οι μόνοι άνδρες που δεν κάνουν έτσι με τις κατσαρίδες είναι οι Κινέζοι επειδή τις τρώνε....
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.485
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Οι μόνοι άνδρες που δεν κάνουν έτσι με τις κατσαρίδες είναι οι Κινέζοι επειδή τις τρώνε....

Εσυ αμα βλεπεις κατσαριδα χοροπηδας?
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Οι μόνοι άνδρες που δεν κάνουν έτσι με τις κατσαρίδες είναι οι Κινέζοι επειδή τις τρώνε....


Νομίζεις
Αν εχεις γεννηθεί και μεγαλώσει σε χωριό δεν σου κανει αίσθηση ουτε σου προκαλεί κάτι η θεα κατσαρίδας και άλλων ζωύφιων.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.166
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Νομίζεις
Αν εχεις γεννηθεί και μεγαλώσει σε χωριό δεν σου κανει αίσθηση ουτε σου προκαλεί κάτι η θεα κατσαρίδας και άλλων ζωύφιων.
Ναι ρε βουκολικε άντρα....στα διαλα....RollingRollingRolling
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Συμφωνώ και επαυξάνω.

Οι άνθρωποι έχουν την ταση να τα βλέπουν όλα δύσκολα γιατί θέλουν να αποφεύγουν τα δύσκολα όπως ο διάολος το λιβάνι. Άσε που δεν ξέρουν τι τους γίνεται γιατί ο εγωισμός τους επαναπαυει και νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα.

Για τους περισσότερους απο εμάς ο εγωισμός είναι ο χειρότερος εχθρός γιατί μας τυφλώνει και δε βλέπουμε τα σφάλματα μας.

Δυστυχώς επίσης για τους περισσότερους απο εμάς ισχύει ότι κάνουμε τα αντίθετα απ όσα λέμε στα ωραία μας λόγια.



Στάλθηκε από το ASUS_X00HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

User S-T

well know member
Δημοσιεύσεις
3.640
δεν βρισκο το Γνωμικο τι κανουν ατομα απο διαφορετικες χωρες αν βρουν κατσαριδα στον καφε τους. abcdefgh
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Λεφτα θα παρουν.


Τα @@ μου πήρα...
Και εξηγουμαι.
Είχα βρει πριν χρόνια στον φραπέ μου,συγκεκριμένο στον αφρό.
Πήγαινα γυμνάσιο τότε.
Την εβγαλα με το καλαμάκι την έβαλα στο τασάκι ( δεν καπνιζα τότε) της εριξα νερό και αφού ξεπλυθηκε το έβαλε στα πόδια...
Οκ για κάτι μηνες δεν πλήρωνα τίποτα
 

ta-sio

new member
Δημοσιεύσεις
347
Ηλικία
43
Περιοχή
ΚΕΡΚΥΡΑ
Μοτοσυκλέτα
To NC750X, το γκρί, το καλό, το αντβέντσιουρρρ
Yamaha virago 250
Όνομα
TASOS
Τα @@ μου πήρα...
Και εξηγουμαι.
Είχα βρει πριν χρόνια στον φραπέ μου,συγκεκριμένο στον αφρό.
Πήγαινα γυμνάσιο τότε.
Την εβγαλα με το καλαμάκι την έβαλα στο τασάκι ( δεν καπνιζα τότε) της εριξα νερό και αφού ξεπλυθηκε το έβαλε στα πόδια...
Οκ για κάτι μηνες δεν πλήρωνα τίποτα

Θεσσαλονικιά κατσαρίδα ρε φίλε. Την έβγαλες από τον φραπέ και άρχισε να αναζητά άλλον...
 
Top Bottom