Ηλεκτρικά

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Γεια σας παιδιά


Λοιπόν έχω μερικές ερωτήσεις όσον αφορά τα ρεύματα στο μηχανάκι

1) Έβαλα ξανά πάλι τα εξωτερικά φλας αλλά έχουνε κομμένα καλώδια απο τότε που το πήγα στο μάστορα να μου περάσει το LED φανάρι πίσω. Τα εξωτερικά τα έβαλα και για εμφάνιση γιατί μου αρέσουνε πιο πολύ αλλά και γιατί τα εσωτερικά φλας στο πίσω φανάρι δεν δείχνουνε τόσο καλά. Γίνεται να κολλήσω τα καλώδια χωρίς να έχω κολλητήρι; Επίσης γίνεται να έχω τα εξωτερικά φλας να αναβοσβήνουνε και τα εσωτερικά απλά αναμμένα σαν φώτα θέσης να το πω;

2) Έβαλα μια Philips Crystal Vision 55W στο παπί. Νόμιζα οτι θα κάνει την μέρα νύχτα, αλλά στην βόλτα πριν ήτανε σαν να μην έχω καν φώτα. Φώτιζε πολύ λίγο στο σκοτάδι, και έβαλα τα City Vision που είναι 35W και φωτίζει σωστά τώρα. Αν αλλάξω ανορθωτή με έναν καλύτερο τα 55αρια θα φωτίζουνε σωστά το βράδυ;

3) Σε μια κουβέντα που είχαμε με ένα παιδί μου είπε οτι αν θες λίγο παραπάνω νεύρο στο μοτέρ τότε να αλλάξεις πολλαπλαστιαστή. Βγάζει η UMA Racing πολλαπλασιαστή για injection μηχανάκια. Αν το αλλάξω θα γίνει τίποτα;

Sorry, αν σας ζαλίζω αλλά απο το να κάνω πειράμματα μόνος μου στο μηχανάκι και να σφάξω τίποτα, προτιμώ να ρωτήσω σε άτομα που ξέρουνε και 5 πράματα παραπάνω.
 

VKon

GS is a great way to spend time on the roads
Δημοσιεύσεις
1.339
Ηλικία
56
Περιοχή
Καβάλα
Μοτοσυκλέτα
F 800 GS
Όνομα
Κώστας
Περιοχή
Καβάλα
Κλιπ ένωσης καλωδίων
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
@Drake Ramore Έχω τέτοια νομίζω στην ντουλάπα κάτι άσπρα. Απλά πρέπει να κόψω ελάχιστα το πλαστικό απο τα καλώδια γιατί καλύπτει λίγο τα ίδια τα καλώδια.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.426
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Άμα είναι κοντά τα καλώδιά σου πιο πολύ θα σε βολέψει κάτι τέτοιο,βάζεις τα καλωδιάκια από δω και από κει και πιέζεις με μία τανάλια να καργάρουν.Το έξω μέρος είναι θερμοσυστελλόμενο οπότε στεγανοποιεί κι αυτό.
6608.jpg
 

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Γεια σας παιδιά


Λοιπόν έχω μερικές ερωτήσεις όσον αφορά τα ρεύματα στο μηχανάκι

1) Έβαλα ξανά πάλι τα εξωτερικά φλας αλλά έχουνε κομμένα καλώδια απο τότε που το πήγα στο μάστορα να μου περάσει το LED φανάρι πίσω. Τα εξωτερικά τα έβαλα και για εμφάνιση γιατί μου αρέσουνε πιο πολύ αλλά και γιατί τα εσωτερικά φλας στο πίσω φανάρι δεν δείχνουνε τόσο καλά.(Α) Γίνεται να κολλήσω τα καλώδια χωρίς να έχω κολλητήρι; (Β)Επίσης γίνεται να έχω τα εξωτερικά φλας να αναβοσβήνουνε και τα εσωτερικά απλά αναμμένα σαν φώτα θέσης να το πω;

2) Έβαλα μια Philips Crystal Vision 55W στο παπί. Νόμιζα οτι θα κάνει την μέρα νύχτα, αλλά στην βόλτα πριν ήτανε σαν να μην έχω καν φώτα. Φώτιζε πολύ λίγο στο σκοτάδι, και έβαλα τα City Vision που είναι 35W και φωτίζει σωστά τώρα. Αν αλλάξω ανορθωτή με έναν καλύτερο τα 55αρια θα φωτίζουνε σωστά το βράδυ;

3) Σε μια κουβέντα που είχαμε με ένα παιδί μου είπε οτι αν θες λίγο παραπάνω νεύρο στο μοτέρ τότε να αλλάξεις πολλαπλαστιαστή. Βγάζει η UMA Racing πολλαπλασιαστή για injection μηχανάκια. Αν το αλλάξω θα γίνει τίποτα;

Sorry, αν σας ζαλίζω αλλά απο το να κάνω πειράμματα μόνος μου στο μηχανάκι και να σφάξω τίποτα, προτιμώ να ρωτήσω σε άτομα που ξέρουνε και 5 πράματα παραπάνω.
(Α) Μπορείς, ξεγυμνώνεις εκεί που θέλεις, ζεσταίνεις με αναπτήρα(οχι υπερβολές) εκεί που θέλεις νυχάκι-δαχτυλάκι και ξεγυμνώνεις, χωρίζεις τα κλωνάκια του κάθε καλωδίου στα δύο, στρίβεις τα δύο μεταξύ τους, και ξανά για να κάνεις ένα, ή έχεις ήδη περάσει θερμοσυστελόμενο, ή τυλίγεις με ταινία σφιχτά - τραβηχτά το κάθε καλώδιο και τα δύο τυλιγμένα μεταξύ τους.
(Β) Θα χρειαστείς δοκιμαστικό βελόνας, να βρείς το καλώδιο που φέρνει ρεύμα στο πίσω φώς, ενώνεις εκεί το καλώδιο ρεύματος των φλάς, για το άλλο της γείωσης μπορείς να πάρεις γείωση απο την βίδα του φλάς άν πιάνει πάνω στο σασί και όχι σε πλαστικά
 
Τελευταία επεξεργασία:

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Σας ευχαριστώ παιδιά! Θα πιαστώ αύριο αν είναι με αυτό να έχω όλη την μέρα μπροστά μου.
 

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Σας ευχαριστώ παιδιά! Θα πιαστώ αύριο αν είναι με αυτό να έχω όλη την μέρα μπροστά μου.
κάνε πρώτα δοκιμές σε άλλα ρετάλια καλώδια
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Πάντως, μεταξυ μας δεν μπορώ να διανοηθώ σπίτι που δεν υπάρχει κολλητήρι. Είναι τόσο χρήσιμο που είναι σχεδόν είδος πρώτης ανάγκης!
Και αν δεν υπάρχει πρέπει να εφοδιαστεί άμεσα, το ποσόν είναι γελοίο.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Και αν δεν υπάρχει πρέπει να εφοδιαστεί άμεσα, το ποσόν είναι γελοίο.
Ούτε 10 ευρώ δεν έχει ένα κλασικό κολλητήρι. Το πιο VFM για οικιακή χρήση είναι του lidl η βάση κόλλησης. Αλλά όποιο φτηνό και να πάρεις τέτοιες ψιλοδουλειές θα κάνεις.
Για πιο χοντρά καλώδια μπορεί να πάρει πιστόλι.
 

LAndreas

member
Δημοσιεύσεις
1.413
Ηλικία
60
Περιοχή
Ναουσαρα
Όνομα
Λειβαδιτης Ανδρεας
καλη κολληση να παρεις ( 60/40) για χρηση στα ηλεκτρονικα οχι χοντρη ( 1mm και πολυ ειναι .....)

Την κολληση δεν την λιωνεις στο κολλητηρι (αφου τα καθαρισεις και τα δυο με την παστα ( και το κολλητηρι και τα καλωδια και το σταθερο σημειο ) αλλα στο σημειο που κολλας
 
Top Bottom