Ζητείται σύντροχος για ταξίδι στην Ιταλία!

Chris1981

new member
Δημοσιεύσεις
12
Ηλικία
42
Περιοχή
Σαλαμίνα
Όνομα
Χρήστος
Το είχα δει παλιά σε ένα άλλο φόρουμ το συγκεκριμένο ταξίδι. Εκείνος είχε πάει με το παπάκι του στην Ιταλία, με πλοίο που πήρε από την Πάτρα. Για εμένα είναι ο πιο εύκολος τρόπος για να πάει κάποιος στην γειτονική χώρα, και να επισκεφτεί την Πομπηία, τη Νάπολη κλπ κοντινά μέρη. Θέλω επιτέλους να βγω από την χώρα, αλλά διστάζω να το κάνω μόνος μου! Όποιος επιθυμεί ένα τέτοιο ταξίδι, ας απαντήσει και ίσως κάποτε να πάμε μαζί παρέα! Όπως βλέπω είναι βολικό να πιάσω το λιμάνι Μπάρι, επειδή από εκεί η Πομπηία απέχει 270χλμ! Όποιος γνωρίζει άλλα λιμάνια πιο κοντινά κλπ ας με πληροφορήσει κατάλληλα!
 
Τελευταία επεξεργασία:

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.834
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Το λιμάνι άφιξης έχει να κάνει με την διαδρομή που θέλεις να κάνεις!

Αν θέλεις να πας Νάπολη τότε βολεύει το Μπάρι όπως είπες.
Αν θέλεις να πας Φλωρεντια τότε βολεύει η Ανκόνα.
Αν θες να πας προς Σικελία τότε βολεύει και το Μπάρι και το Μπρίντιζι.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.535
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Το λιμάνι άφιξης έχει να κάνει με την διαδρομή που θέλεις να κάνεις!

Αν θέλεις να πας Νάπολη τότε βολεύει το Μπάρι όπως είπες.
Αν θέλεις να πας Φλωρεντια τότε βολεύει η Ανκόνα.
Αν θες να πας προς Σικελία τότε βολεύει και το Μπάρι και το Μπρίντιζι.
και αν θέλει να πάει και Κόμο, βγαίνει και Βενετία.


Αυτά είναι όλα τα μεγάλα λιμάνια που έχει ανταπόκριση καράβι από Ελλάδα.

Πιο συχνά δρομολόγια, για Μπάρι και Ανκόνα
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.834
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
και αν θέλει να πάει και Κόμο, βγαίνει και Βενετία.


Αυτά είναι όλα τα μεγάλα λιμάνια που έχει ανταπόκριση καράβι από Ελλάδα.

Πιο συχνά δρομολόγια, για Μπάρι και Ανκόνα
Δεν προτείνω την Βενετία Γιάννη γιατί είναι 36 ώρες καράβι αν θυμάμαι καλά!
Προτιμώ να κατέβω Ανκόνα και να κάνω μια διανυκτέρευση Μπολόνια ή και λίγο πιο ψηλά παρά να φάω στην μάπα το καράβι και να κάνω και τον ίδιο χρόνο στο τέλος!
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.535
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Δεν προτείνω την Βενετία Γιάννη γιατί είναι 36 ώρες καράβι αν θυμάμαι καλά!
Προτιμώ να κατέβω Ανκόνα και να κάνω μια διανυκτέρευση Μπολόνια ή και λίγο πιο ψηλά παρά να φάω στην μάπα το καράβι και να κάνω και τον ίδιο χρόνο στο τέλος!
Σωστό και αυτό όσο αφορά το πρακτικό κομμάτι.

το ίδιο θα έκανα και εγώ απλά ανέφερα το λιμάνι γιατί μπορεί να ενδιαφέρει κάποιον αν θέλει να επισκεφτεί και την Βενετία και βαριέται την πολλή οδήγηση
 

dadrider3

new member
Δημοσιεύσεις
75
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
FJR1300A 2013
Όνομα
Δημήτρης
Δεν προτείνω την Βενετία Γιάννη γιατί είναι 36 ώρες καράβι αν θυμάμαι καλά!
Προτιμώ να κατέβω Ανκόνα και να κάνω μια διανυκτέρευση Μπολόνια ή και λίγο πιο ψηλά παρά να φάω στην μάπα το καράβι και να κάνω και τον ίδιο χρόνο στο τέλος!

Αν κάποιος θέλει να πάει βόρεια, η Βενετία συμφέρει. Και μάλιστα πολύ.
Τί εννοώ:
Αν δουλεύεις Δευτέρα - Παρασκευη, πας κανονικά στη δουλειά σου την Παρασκευη και αργά το απόγευμα αναχωρείς για Πάτρα. Για Βενετία το καράβι αναχωρεί μεσάνυχτα. Κοιμάσαι το βράδυ και περνας όλη την αλλά μέρα στο πλοίο. Κυριακή πρωί πρωί, ξεκούραστος, βγαίνεις Βενετία και έχεις όλη τη μέρα να οδηγήσεις μέχρι το βράδυ. Βέλγιο φτάνεις αν θες!
Αν πας από Ανκόνα δεν μπορείς να φύγεις Παρασκευή αν δουλεύεις. Το καράβι φεύγει μεσημέρι. Όποτε φεύγεις αναγκαστικά Σάββατο μεσημέρι και φτάνεις Ανκόνα Κυριακή μεσημέρι. Και πολλά χιλιόμετρα νοτιότερα από Βενετιά. Έχεις λίγες ώρες πριν να νυχτώσει και σταματήσεις ξανά για διανυκτέρευση.
Πρακτικά το καράβι για Βενετία, για κεντρική και βόρεια Ευρώπη εξυπηρετεί καλύτερα. Α, και το κόστος είναι ακριβώς το ίδιο!
Υγ: αυτά που γράφω ισχύουν μέχρι πριν κάποια χρόνια που πήγα Ιταλία τελευταία φορά. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.
 

The Owl.

well know member
Δημοσιεύσεις
2.023
Όνομα
George
Αν κάποιος θέλει να πάει βόρεια, η Βενετία συμφέρει. Και μάλιστα πολύ.
Τί εννοώ:
Αν δουλεύεις Δευτέρα - Παρασκευη, πας κανονικά στη δουλειά σου την Παρασκευη και αργά το απόγευμα αναχωρείς για Πάτρα. Για Βενετία το καράβι αναχωρεί μεσάνυχτα. Κοιμάσαι το βράδυ και περνας όλη την αλλά μέρα στο πλοίο. Κυριακή πρωί πρωί, ξεκούραστος, βγαίνεις Βενετία και έχεις όλη τη μέρα να οδηγήσεις μέχρι το βράδυ. Βέλγιο φτάνεις αν θες!
Αν πας από Ανκόνα δεν μπορείς να φύγεις Παρασκευή αν δουλεύεις. Το καράβι φεύγει μεσημέρι. Όποτε φεύγεις αναγκαστικά Σάββατο μεσημέρι και φτάνεις Ανκόνα Κυριακή μεσημέρι. Και πολλά χιλιόμετρα νοτιότερα από Βενετιά. Έχεις λίγες ώρες πριν να νυχτώσει και σταματήσεις ξανά για διανυκτέρευση.
Πρακτικά το καράβι για Βενετία, για κεντρική και βόρεια Ευρώπη εξυπηρετεί καλύτερα. Α, και το κόστος είναι ακριβώς το ίδιο!
Υγ: αυτά που γράφω ισχύουν μέχρι πριν κάποια χρόνια που πήγα Ιταλία τελευταία φορά. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.
Ακριβώς έτσι είναι!
 

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ
Αν κάποιος θέλει να πάει βόρεια, η Βενετία συμφέρει. Και μάλιστα πολύ.
Τί εννοώ:
Αν δουλεύεις Δευτέρα - Παρασκευη, πας κανονικά στη δουλειά σου την Παρασκευη και αργά το απόγευμα αναχωρείς για Πάτρα. Για Βενετία το καράβι αναχωρεί μεσάνυχτα. Κοιμάσαι το βράδυ και περνας όλη την αλλά μέρα στο πλοίο. Κυριακή πρωί πρωί, ξεκούραστος, βγαίνεις Βενετία και έχεις όλη τη μέρα να οδηγήσεις μέχρι το βράδυ. Βέλγιο φτάνεις αν θες!
Αν πας από Ανκόνα δεν μπορείς να φύγεις Παρασκευή αν δουλεύεις. Το καράβι φεύγει μεσημέρι. Όποτε φεύγεις αναγκαστικά Σάββατο μεσημέρι και φτάνεις Ανκόνα Κυριακή μεσημέρι. Και πολλά χιλιόμετρα νοτιότερα από Βενετιά. Έχεις λίγες ώρες πριν να νυχτώσει και σταματήσεις ξανά για διανυκτέρευση.
Πρακτικά το καράβι για Βενετία, για κεντρική και βόρεια Ευρώπη εξυπηρετεί καλύτερα. Α, και το κόστος είναι ακριβώς το ίδιο!
Υγ: αυτά που γράφω ισχύουν μέχρι πριν κάποια χρόνια που πήγα Ιταλία τελευταία φορά. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.
Σωστόοοοος
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.834
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Αν κάποιος θέλει να πάει βόρεια, η Βενετία συμφέρει. Και μάλιστα πολύ.
Τί εννοώ:
Αν δουλεύεις Δευτέρα - Παρασκευη, πας κανονικά στη δουλειά σου την Παρασκευη και αργά το απόγευμα αναχωρείς για Πάτρα. Για Βενετία το καράβι αναχωρεί μεσάνυχτα. Κοιμάσαι το βράδυ και περνας όλη την αλλά μέρα στο πλοίο. Κυριακή πρωί πρωί, ξεκούραστος, βγαίνεις Βενετία και έχεις όλη τη μέρα να οδηγήσεις μέχρι το βράδυ. Βέλγιο φτάνεις αν θες!
Αν πας από Ανκόνα δεν μπορείς να φύγεις Παρασκευή αν δουλεύεις. Το καράβι φεύγει μεσημέρι. Όποτε φεύγεις αναγκαστικά Σάββατο μεσημέρι και φτάνεις Ανκόνα Κυριακή μεσημέρι. Και πολλά χιλιόμετρα νοτιότερα από Βενετιά. Έχεις λίγες ώρες πριν να νυχτώσει και σταματήσεις ξανά για διανυκτέρευση.
Πρακτικά το καράβι για Βενετία, για κεντρική και βόρεια Ευρώπη εξυπηρετεί καλύτερα. Α, και το κόστος είναι ακριβώς το ίδιο!
Υγ: αυτά που γράφω ισχύουν μέχρι πριν κάποια χρόνια που πήγα Ιταλία τελευταία φορά. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.
Όταν κανεις τέτοια ταξίδια νομίζω δεν υπολογίζεις την 1 μέρα παραπάνω άδεια.

Προσωπικά, 30φευγα ώρες σε καράβι για ευρωπαϊκό προορισμό δεν μπαίνω! προτιμώ να πάω οδικώς και να δω και άλλους τόπους!
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.440
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Το είχα δει παλιά σε ένα άλλο φόρουμ το συγκεκριμένο ταξίδι. Εκείνος είχε πάει με το παπάκι του στην Ιταλία, με πλοίο που πήρε από την Πάτρα. Για εμένα είναι ο πιο εύκολος τρόπος για να πάει κάποιος στην γειτονική χώρα, και να επισκεφτεί την Πομπηία, τη Νάπολη κλπ κοντινά μέρη. Θέλω επιτέλους να βγω από την χώρα, αλλά διστάζω να το κάνω μόνος μου! Όποιος επιθυμεί ένα τέτοιο ταξίδι, ας απαντήσει και ίσως κάποτε να πάμε μαζί παρέα! Όπως βλέπω είναι βολικό να πιάσω το λιμάνι Μπάρι, επειδή από εκεί η Πομπηία απέχει 270χλμ! Όποιος γνωρίζει άλλα λιμάνια πιο κοντινά κλπ ας με πληροφορήσει κατάλληλα!
Εκανα ακριβως το ταξιδι που λες αρχες Μαιου

Καποια βασικα

Πατρα -Μπαρι 16 ωρες-μεγαλο και ανετο καραβι της Ανεκ/σουπερφαστ

Μπαρι Ναπολι 3 -4 ωρες αναλογα την διαδρομη και τον καιρο (εκει βρεχει αρκετα συχνα)

Ναπολι-μεγαλη πολη με στενους δρομους και αθλιους οδηγους....απεφυγε να μεινεις μεσα στην πολη-βρες καπου 30-40 χλμ πιο εξω

Οι τυποι εκει ειναι κανονικοι απατεωνες, απο το δωματιο, τον βενζινα ....ολους οποτε double check everything.
Οι διαδρομες costa amalfitana, Sorento, Salerno ειναι πολυ ομορφες και εχουν πολλα αρχαιοελληνικα αξιοθεατα περαν την ελληνικοτατης Πομπηίας...(Δες Ποσειδωνια).



οτι χρειαστεις -με ρωτας- εδω ή απο κοντα σε καφε αν εισαι Αθηνα....
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom