Ελληνική Επικαιρότητα

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.462
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Και γω ένα στρομα που κοιτούσα κάποια στιγμή είχε θανατηφορο σε αυτόν τον κωλοδρομο
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.672
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

ΕΛ.ΑΣ. - Αναζήτηση πληροφοριών για θανατηφόρο τροχαίο ατύχημα με παράσυρση πεζής από μοτοσυκλέτα​

Δυστύχημα που συνέβη τη Μεγάλη Πέμπτη στη Λεωφόρο Καραμανλή, στον Δήμο Βάρης-Βούλας-Βουλιαγμένης
ΕΛΑΣ - Πληροφορίες για δυστύχημα


Η ΕΛ.ΑΣ. αναζητεί μάρτυρες για τροχαίο δυστύχημα που συνέβη τη Μεγάλη Πέμπτη στη Λεωφόρο Καραμανλή στον Δήμο Βάρης-Βούλας-Βουλιαγμένης, όπου μια μοτοσυκλέτα χτύπησε και εγκατέλειψε πεζή, για να τη χτυπήσει κατόπιν δεύτερη μοτοσυκλέτα, με αποτέλεσμα η άτυχη 72χρονη γυναίκα να χάσει τη ζωή της.

Η ανακοίνωση της αστυνομίας αναφέρει τα εξής: "Τη Μεγάλη Πέμπτη 2-5-2024, στις 7 και 10 το βράδυ, επί της Λεωφ. Κ. Καραμανλή στο ύψος της οδού Διός, περιοχής Δήμου Βάρης-Βούλας-Βουλιαγμένης, έλαβε χώρα τροχαίο ατύχημα παράσυρσης πεζής, με εμπλεκόμενη δίκυκλη μοτοσικλέτα μεγάλου κυβισμού άγνωστου αριθμού κυκλοφορίας, λευκού χρώματος, με ερυθρούς αυτοκόλλητους ξενόγλωσσους γραμματισμούς, με πιθανή ημερομηνία 1ης κυκλοφορίας μεταξύ των ετών 2008 και 2010, χωρίς καπάκι σέλας στη θέση συνεπιβάτη (μονόσελο), η οποία παρέσυρε αρχικά την πεζή, με αποτέλεσμα εκείνη να πέσει στο οδόστρωμα και να παρασυρθεί από έτερη διερχόμενη δίκυκλη μοτοσικλέτα, ενώ η πρώτη δίκυκλη μοτοσικλέτα εγκατέλειψε το σημείο του ατυχήματος.

Αποτέλεσμα της παράσυρσης ήταν ο θανάσιμος τραυματισμός της πεζής. Παρακαλείται όποιος γνωρίζει οτιδήποτε για την ταυτότητα της ως άνω εμπλεκόμενης δίκυκλης μοτοσικλέτας, αλλά και περί των συνθηκών υπό τις οποίες έλαβε χώρα το εν λόγω τροχαίο ατύχημα, να επικοινωνήσει με το Α΄ Τμήμα Τροχαίας Νοτιοανατολικής Αττικής, στα τηλέφωνα 210-9608000, 210-9608013 και 210-9608014."

Δυστυχώς η κρυπτική και ξύλινη γλώσσα που χρησιμοποιεί η ΕΛ.ΑΣ. -γλώσσα που σίγουρα έχει κάποιους λόγους ύπαρξης στη διαδικασία της προανάκρισης, όμως για εμάς είναι αμφισβητήσιμο αν βοηθάει ή μπερδεύει την έρευνα- πολλές φορές αντί να βοηθά, μπερδεύει. Τι σημαίνει "με ερυθρούς αυτοκόλλητους ξενόγλωσσους γραμματισμούς"; Όλες οι μοτοσυκλέτες έχουν "ξενόγλωσσους γραμματισμούς". Υπάρχει μοτοσυκλέτα με "ελληνικούς γραμματισμούς"; Οπότε εδώ έχουμε ένα στοιχείο που μας δίνει μόνο το χρώμα των γραφικών.

Μοτοσυκλέτα μεγάλου κυβισμού (εδώ μια ακόμη αοριστία καθώς το "μεγάλου" μπορεί να σημαίνει 300, μπορεί και 1300 σύμφωνα με την ΕΛ.Α.Σ). Πιθανή ημερομηνία 1ης κυκλοφορίας; Μάλλον παραγωγής εννοούμε. Οπότε σύμφωνα με τα συμφραζόμενα, η ΕΛ.ΑΣ. γνωρίζει το μοντέλο της μοτοσυκλέτας. Όμως δεν το αναφέρει. Μένουμε λοιπόν στο "λευκή μοτοσυκλέτα μεγάλου κυβισμού με κόκκινα γραφικά και μονόσελο, μοντέλο 2008-2010."

Το συγκεκριμένο δυστύχημα συνέβη σε ευθεία με ορατότητα, κατά τη διάρκεια της ημέρας (7.10 το βράδυ δεν έχει καν αρχίσει να σουρουπώνει), εκτός διάβασης πεζών, με τις δυο μοτοσυκλέτες που εμπλέκονται πιθανώς να έκαναν κόντρα μεταξύ τους, ενώ δεν γνωρίζουμε καν αν οι δυο αναβάτες ήξεραν ο ένας τον άλλον.
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.672
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

"Έσφαξε" 12 -και όχι μόνο- κόκκινα φανάρια, εισέπραξε πρόστιμο για... ρεκόρ​

c4a101a66901a8c4954dd2dc6808338b_XL.jpg

Όχι ένα, όχι δυο αλλά... 12 ερυθρούς σηματοδότες παραβίασε αναβάτης στην προσπάθεια του να διαφύγει αστυνομικού ελέγχου, με τα κόκκινα φανάρια να είναι μόνο κάποιες από τις παραβάσεις του.

Όλα ξεκίνησαν το βράδυ της Τετάρτης 8/5 στη Βουλιαγμένη όταν αστυνομικοί της Τροχαίας εντόπισαν την εν λόγω μοτοσυκλέτα χωρίς πινακίδες κυκλοφορίας, προχωρώντας σε σχετικό έλεγχο. Τότε, ο αναβάτης δεν υπάκουσε στις υποδείξεις και τράπηκε σε φυγή σημειώνοντας 12 παραβιάσεις ερυθρού σηματοδότη καθώς και εκείνες για υπερβολική ταχύτητα, επικίνδυνους ελιγμούς και αναστροφή.

Εντοπίστηκε δε τελικά το μεσημέρι της Πέμπτης στα Μέγαρα όπου και συνελήφθη από αστυνομικούς της ομάδας ΔΙΑΣ, με κερασάκι στην παραβατική τούρτα τη μοτοσυκλέτα να είναι όχι μόνο ανασφάλιστη αλλά και σε ακινησία.

Τέλος, για τις τροχαίες παραβάσεις το δίτροχο... φυντάνι εισέπραξε συνολικό πρόστιμο της τάξης των 10.640 ευρώ καθώς και 150 βαθμούς ποινής στο point system. Από την ΑΑΔΕ έπεται και η επιβολή προστίμου για την ακινησία ύψους 10.500 ευρώ με τη... σούμα να φτάνει τις 21.140 ευρώ.

Ποσό αστείο αν σκεφτεί κανείς πόσο εύκολα θα μπορούσε να συμβεί ατύχημα που θα στοίχιζε ζωές.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.462
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Αν και είμαι απ' εκείνους που θα θελα όλοι να έχουν μια δεύτερη ευκαιρία ,εδώ επειδή μιλάμε για δολοφονο δεν .
Και Μακάρι ο νομοθέτης να προέβλεπε σε τέτοιες περιπτώσεις την αφαίρεση του διπλώματος δια πάντως .
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.520
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Αν και είμαι απ' εκείνους που θα θελα όλοι να έχουν μια δεύτερη ευκαιρία ,εδώ επειδή μιλάμε για δολοφονο δεν .
Και Μακάρι ο νομοθέτης να προέβλεπε σε τέτοιες περιπτώσεις την αφαίρεση του διπλώματος δια πάντως .
Στα θεματα παραβιασης ερυθρου σηματοδοτη ειμαι κομματι πιο ευαισθητος λογω τραυματισμου μου .Οποτε δεν μενει παρα να συμφωνησω με τον προλαλησαντα Ιωαννη Giving
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.336
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Τα αυτονοητα που συζηταμε και μεις οι ασχετοι , περι μιας βασικης εφαρμογης του ΚΟΚ αλλα τουλαχιστον αυστηρα επιτηρουμενης ωστε να εξαλειφθει η "αδιαφορια" εν τη γενεσει της .... την ωρα που ξεκιναει κανεις απο το σπιτι του δηλαδη χωρις διπλωμα κρανος ασφαλεια κ.λ.π.
Αξιζει τωρα το ρισκο του κυνηγητου με την ζωη των εμπλεκομενων και μη για εστω .... μερικες χιλιαδες ευρω ποινη ? facepalm 2
Στην δεκαετια του '80 ειμαστε λοιπον και χειροτερα επιτρεψτε μου να πω διοτι σημερα εμπλεκονται και αρκετα Ι.Χ.

Tip: εχω φαει κληση στα διοδια Ελευσινας ... τω καιρω εκεινω ... διοτι δεν αναβε το πισω φως της Βεσπας μου ! tongue
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.520
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Τα αυτονοητα που συζηταμε και μεις οι ασχετοι , περι μιας βασικης εφαρμογης του ΚΟΚ αλλα τουλαχιστον αυστηρα επιτηρουμενης ωστε να εξαλειφθει η "αδιαφορια" εν τη γενεσει της .... την ωρα που ξεκιναει κανεις απο το σπιτι του δηλαδη χωρις διπλωμα κρανος ασφαλεια κ.λ.π.
Αξιζει τωρα το ρισκο του κυνηγητου με την ζωη των εμπλεκομενων και μη για εστω .... μερικες χιλιαδες ευρω ποινη ? facepalm 2
Στην δεκαετια του '80 ειμαστε λοιπον και χειροτερα επιτρεψτε μου να πω διοτι σημερα εμπλεκονται και αρκετα Ι.Χ.

Tip: εχω φαει κληση στα διοδια Ελευσινας ... τω καιρω εκεινω ... διοτι δεν αναβε το πισω φως της Βεσπας μου ! tongue
Προσωπικη αποψη....Παιδεια του εξωτερικου ποτε στο Ελλαντα.Οποτε τι να συζηταμε;
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.336
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Προσωπικη αποψη....Παιδεια του εξωτερικου ποτε στο Ελλαντα.Οποτε τι να συζηταμε;

Ετσι ελεγα και εγω ... οταν ομως πηγα και ειδα τους αλλους Ελληνες οδηγους και γενικως το πως συμμορφωνονται ολοι εκει ....! police
 
Top Bottom