Είστε έτοιμοι για παν ενδεχόμενο;

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Κάποτε μεταξύ σοβαρού και αστείου αναρτούσαμε θεματα για το τι θα κάναμε σε μια καταστροφή ή zombie apocalypse η alien invasion και το παίρναμε χαλαρά το θέμα. Τώρα φαίνεται πως σοβάρεψε όμως. Τέτοιες ανακοινώσεις και παροτρύνσεις θεωρώ πως ποτέ δεν γίνονται τυχαία.

Μήνυμα της πολιτικής προστασίας πριν λίγο στο OPEN TV

Πόσοι είστε έτοιμοι για τέτοιο ενδεχόμενο;
Έχετε σχέδιο εκκένωσης ή όπως βγει στην τύχη;
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.783
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Με βάση το description κάτω απο το βίντεο λογικά το έφτιαξαν για τα καιρικά φαινόμενα που έχουμε αυτές τις μέρες.

Εντάξει και άλλες χρονιές είχαμε καταστροφικό καιρό αλλά δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο να προβάλλεται ποτέ. Όπως και να έχει ίσως ισχυεί αυτό που μου είχε πει ο πατέρας μου σε μια κουβέντα..."εμείς οι Έλληνες γενικά έχουμε τάση να τα μεγαλοποιούμε όλα"

Αι βάλτε ρε μλκες κάνα Fast and Furious έστω σε 100η επανάληψη τουλάχιστον, τον έχετε τρελάνει τον κόσμο με τον πανικό αυτούς τους μήνες. Απο την μια covid απο την άλλη αυτό, ε προτιμώ να δω μια ταινία για 101η φορά.
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.677
Μοτοσυκλέτα
Tracer 9, F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Εδώ και πολλά χρόνια έχω σακίδιο έκτακτης ανάγκης αλλά και τυπικά πλάνα είτε αποχώρησης από, είτε προστασίας στο χώρο στον οποίο βρίσκομαι.
Σε αλλότρια μέρη δυτικά, απεξανέκαθεν και ιδιαίτερα για εργαζόμενους σε μέρη με ιονίζουσες ακτινοβολίες (πυρηνικά, επιταχυντές σωματιδίων κλπ) αυτό μας το είχαν κάνει δεύτερη φύση και μου έμεινε.

Θεωρώ βέβαια πως το μήνυμα από την πολιτική προστασία αναφέρεται στο θέμα των καιρικών συνθηκών όπως γράφει και ο Τάσος παραπάνω - σε άλλες χώρες εντάσσουν στις περιπτώσεις αυτές και ηφαίστεια, σεισμούς, lahar και λοιπές φυσικές καταστροφές, οπότε λογικό ότι κάποια στιγμή και εδώ θα άρχιζαν να μεταδίδουν ανάλογα μηνύματα καθότι εκ-συγχρονιζόμαστε !
Με τον τρόπο αυτό και παρουσιάζουν έργο και εν μέρει καλλιεργείται ένα κλίμα φόβου εις τους παρόντες χαλεπούς καιρούς. Λογικά δεν βλάπτει να είναι κανείς ολίγον προετοιμασμένος, έστω και ψυχολογικά αν και στις περιπτώσεις μαζικής εγκατάλειψης περιοχών παίζει να την πάθεις από το χάος που θα επικρατήσει στη μετακίνηση και όχι από την αρχική αιτία.

Σε κάθε περίπτωση αν κανείς ενδιαφέρεται για θέματα επιβίωσης σε αντίξοες συνθήκες (από τυφώνα έως zombie apocalypse) έχουν φάση αλλά και αρκετές χρήσιμες πληροφορίες για διαχείριση τροφής μακροχρόνιας χρήσης, νερού, βασικών φαρμάκων κλπ τα βίντεο και οι ιστοσελίδες των preppers στο δίκτυο ........
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Κοροϊδεψτε αλλα έχω έτοιμα 4 σακιδια αναγκης (ενα για καθε μελος της οικογενειας) και σχεδια εκτακτης αναγκης για καθε περιπτωση οπου καθε μελος της οικογενειας εχει συγκεκριμενο ρολο. Σχεδια τα οποια καποια στιγμη τον χρονο γινονται υπο την μορφη ασκησης.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.783
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Όπως και να το κάνουμε το κλίμα έχει αλλάξει. Για παράδειγμα πρώτη φορά στην ζωή μου είδα Ιανουάριο με 17 και 18 βαθμούς έξω και εγω να βγαίνω βόλτα με φούτερ και ζακέτα μόνο. Και μέσα στην επόμενη εβδομάδα δίνει 16 με σχεδόν 20 βαθμούς ο Βόλος. Που χρονιές 2013-2016 ας πούμε τέτοια εποχή παγώναμε απο το κρύο και το Πήλιο γινόταν ένας μεγάλος κουραμπιές απο το χιόνι που έριχνε.

Ναι σίγουρα, λες "ωραία είναι ότι πρέπει για έξω" αλλά αυτό 1) δεν είναι φυσιολογικό να γίνεται τέτοια εποχή και 2) φέρνει μια σειρά απο διάφορα φαινόμενα όπως καταιγίδες ή και σεισμούς.

Εμας εδω στον Βόλο ανέκαθεν δεν μας έπιανε τοοοσο πολύ ο καιρός αλλά έχουμε το κακό οτι άνοιξη-καλοκαίρι τα τελευταία χρόνια, ενώ μπορεί να έχει χαρά Θεού το πρωί, το απόγευμα απο το πουθενά να ρίξει μια μπόρα για κάνα μισάωρο (γιατί όχι και λίγο χαλάζι?) να τα χαλάσει όλα και μετά κομπλέ πάλι. Ή να έχει για 1-2 μέρες σερί άστατο καιρό, ομίχλη στο βουνό πάνω κλπ.

Το καλοκαίρι που δούλευα πέρα του οτι έχασα καμιά 10αρια μεροκάματα απο αυτό (γιατί ποιος θα πάει για μπάνιο και καφέ με καταιγίδα έξω), έζησα το ακραίο σκηνικό του να μαζεύουμε άρον άρον στρώματα και τασάκια μέσα γιατί ερχόταν καταιγίδα. Και όλο αυτό καθώς βαρούσε κεραυνούς στην θάλασσα και στον Άγιο Στέφανο (1χλμ απόσταση απο εκεί που δούλευα).

Και όχι, αυτό πιο παλιά ΔΕΝ το έκανε. Τα τελευταία χρόνια έχει αλλάξει ολοκληρωτικά ο καιρός. Και αυτό είναι μόνο η αρχή απο τις κλιματικές αλλαγές που θα έρθουν.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.420
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Κάποτε μεταξύ σοβαρού και αστείου αναρτούσαμε θεματα για το τι θα κάνα
Ρε Αποστόλη παράτησα το φιλτράρισμα στη μέση γιατί νόμισα ότι βρήκες ποιος πήρε Πενβέ (ή ότι πήρες τελικά εσύ ) !
Άντε πάλι να ξανανεβαίνω στις δεξαμενές. Bcdef

Tooth
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Κάποτε μεταξύ σοβαρού και αστείου αναρτούσαμε θεματα για το τι θα κάναμε σε μια καταστροφή ή zombie apocalypse η alien invasion και το παίρναμε χαλαρά το θέμα. Τώρα φαίνεται πως σοβάρεψε όμως. Τέτοιες ανακοινώσεις και παροτρύνσεις θεωρώ πως ποτέ δεν γίνονται τυχαία.

Μήνυμα της πολιτικής προστασίας πριν λίγο στο OPEN TV

Πόσοι είστε έτοιμοι για τέτοιο ενδεχόμενο;
Έχετε σχέδιο εκκένωσης ή όπως βγει στην τύχη;
Πολιτική τρομοκρατίας .. Αμερικανικής προελευσης
Τέτοια σποτ παιζοντουσαν στο usa απ τη δεκαετία του 60..για ενδεχόμενες πυρηνικές καταστροφές... Για δολοφονικους ιους πλυμμηρες καταποντισμους κλπ... Ε τώρα ήρθανε και δω...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ρε Αποστόλη παράτησα το φιλτράρισμα στη μέση γιατί νόμισα ότι βρήκες ποιος πήρε Πενβέ (ή ότι πήρες τελικά εσύ ) !
Άντε πάλι να ξανανεβαίνω στις δεξαμενές. Bcdef

Tooth
Τι;
Είμαι κι εγώ ύποπτος; DancingDancingDancing

abcdabcdabcdabcd
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Είμαι ντοκιματεράκιας. Πρίν χρόνια υπήρχε ένα ντοκιμαντέρ σε κάποιο συνδρομητικό κανάλι με θέμα καταστροφές και τρόπους επιβίωσης. Τότε θυμάμαι μου φαινόταν πολύ μακρινό να συμβεί κάτι τέτοιο αλλά τώρα πιά είναι πιο "κοντινό" ένα τέτοιο ενδεχόμενο. Εμένα η μέχρι τώρα προετοιμασία μου αφορά σε φαγητό και είδη πρώτης ανάγκης. Μην φανταστείτε τίποτα τρομερές ποσότητες. 1 μήνα είμαι ασφαλής πάντα σε κάθε στιγμή. Αλλά δεν μπαίνω σε υπερβολές, άλλωστε χρειάζεται και ο αντίστοιχος χώρος.... Υ.Γ. Δεν είμαι απο αυτούς που πήγαιναν και αγοράζαν τα χαρτιά υγείας με τα τσουβάλια. Τα έχω αγοράσει όλα σιγά σιγά χωρίς να δημιουργώ πρόβλημα στον συνάνθρωπο μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
.
Δε μου έχει περάσει καν σα σκεψη. Ούτε όνειρο είδα ποτέ με τέτοιο σεναριο.. Που βλέπω κάτι όνειρα ψυχεδέλεια σκέτη... Πραγματικά εκπλησομαι..
Ρε αφού δεν προλάβαμε κατοχή εμείς...
Μήπως εισασταν πολύ σινεφίλ;
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
.
Δε μου έχει περάσει καν σα σκεψη. Ούτε όνειρο είδα ποτέ με τέτοιο σεναριο.. Που βλέπω κάτι όνειρα ψυχεδέλεια σκέτη... Πραγματικά εκπλησομαι..
Ρε αφού δεν προλάβαμε κατοχή εμείς...
Μήπως εισασταν πολύ σινεφίλ;
Προσωπικά είμαι μεγάλος φίλος της επιστημονικής φαντασίας και του φάντασυ, τόσο στο να παρακολουθώ ταινίες και σειρές, όσο και στο να διαβάζω τέτοια βιβλία ή να γράφω διηγήματα με τέτοιες θεματολογίες.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Προσωπικά είμαι μεγάλος φίλος της επιστημονικής φαντασίας και του φάντασυ, τόσο στο να παρακολουθώ ταινίες και σειρές, όσο και στο να διαβάζω τέτοια βιβλία ή να γράφω διηγήματα με τέτοιες θεματολογίες.
Αμ έτσι πες μου..
Εγω τα μοναδικό βιβλία που διάβασα ήταν του Ιουλίου Βερν όταν ήμουν στο δημοτικό..
Ταινίες έβλεπα μόνο αυτές που είχαν υπόθεση... Ξέρεις.. Μετα το γουεστερν..
Μ αυτές φτιάξαμε χαρακτήρα.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Αμ έτσι πες μου..
Εγω τα μοναδικό βιβλία που διάβασα ήταν του Ιουλίου Βερν όταν ήμουν στο δημοτικό..
Ταινίες έβλεπα μόνο αυτές που είχαν υπόθεση... Ξέρεις.. Μετα το γουεστερν..
Μ αυτές φτιάξαμε χαρακτήρα.
Κρίμα. Χάνεις έναν τεράστιο κόσμο σεναρίων, υποθέσεων και φαντασίας.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Κρίμα. Χάνεις έναν τεράστιο κόσμο σεναρίων, υποθέσεων και φαντασίας.
Δε μ αρέσουν... Εχουν αρνητική επίδραση στον ψυχισμό μου..
κάποια, στιγμή τα έκοψα μαχαίρι.. Αλλα έχω δει αρκετά...
Αυτό το Blair witch project...ένα θρίλερ.. Καπως έτσι τέλος πάντων.. Μλκ τι ήττα είχα φάει..
Δε μπορούσα να πάω στο δάσος μόνος.. Που εμένα το δάσος είναι σα σπίτι μου.
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
φίλος της επιστημονικής φαντασίας /γράφω διηγήματα
επόμενο διήγημα:

o Πρεβεζάνος με σοβαρή μοτό!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom