Είναι τα μεγάλα scooter μοτοσυκλέτες;

Ειναι ;

  • Ναι ,ειναι μοτοσυκλετες

    Ψήφοι: 9 50,0%
  • Οχι ,δεν είναι μοτοσυκλετες

    Ψήφοι: 9 50,0%

  • Σύνολο ψηφοφόρων:
    18

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.317
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Σκουτερ ...... μικρο , ευελικτο , ελαφρυ δικυκλο πολεως για 2 ατομα , μειωμενης καταναλωσης και αναγκης για σερβις , απολυτη προστασια απο νερα , ικανο χωρο αναμεσα στον οδηγο και την ποδια για αμεση πρακτικη μεταφορα τις σακουλες του σουπερ μαρκετ.....ναι , αυτη ειναι η εννοια του ...... οχι , δεν υπαρχει πλεον τετοιο πραγμα.
Τωρα εαν καποια μαστοδοντα με βαρος , αναλογικα των κυβικων τους , ξεπερνουν και την ..... Goldwing και θελει το μαρκετινγκ να λεγονται σκουτερ ....... υπαρχει και η κολοκυθοπιτα .......γι΄αυτο δινεις απο κατι παραπανω εως πολυ, στην αγορα του .......! cde
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.416
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Ακούω ''ξεκούραστο,άνετο,δε βρέχονται τα παπούτσια σου,δεν κρυώνεις,σελάρα-πολυθρόνα δεν πιάνεσαι'' κλπ κλπ.Για μερικούς αυτό είναι η έννοια του μοτοσυκλετισμού.Σεβαστό.
Εγώ από την άλλη γουστάρω να πιάνομαι μετά από 2-3 ώρες οδήγηση και να σηκώνομαι στους πατητήρες για κανά χιλιόμετρο να ξεμουδιάσει ο πισινός μου,ή να κρεμάω τα πόδια κάτω για τον ίδιο λόγο,σα ρέμπελος.
Επίσης θέλω να ξέρω ότι θα κρυώσω γι αυτό θα έχω προγραμματίσει τη βόλτα μου φορώντας τα κατάλληλα ρούχα και αν πιάσει βροχή να σταματήσω κάτω από μια γέφυρα για να βάλω τα αδιάβροχα.

Αυτό καλείται ιεροτελεστία και για μένα είναι η επιτομή το μοτοσυκλετισμού.
 

The mechanic

member
Δημοσιεύσεις
593
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Ναι εντάξει το καταλάβαμε, τα σκούτερ είναι μηχανές. ΡΕ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ ΡΕ;;;
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.317
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Και για την επίγευση..

Γελασαμε παλι να΄σαι καλα .....! Εχεις ξεχασει το ...... καβαλημα sport μηχανης ....! abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
 

The mechanic

member
Δημοσιεύσεις
593
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
οτιδιποτε εχει 2 ροδες, ειναι μηχανη. τα παραγωγα ονοματα σφουχτερ, οφ ον στρετ εντουρο κλπ, ειναι αλουνου παπα ευαγγελιο. μην το κανουμε σεν το αλλων που εχει ενα παιδι και μια κορη.abcdefgh
Άτοπο. Με αυτή την λογική και αυτό είναι μηχανή (έχει κινητήρα εσωτερικής καύσης και δύο ρόδες)
 

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
αφήνοντας την ετυμηγορία της λέξης........
για μένα προσωπικά μοτοσυκλέτα είναι αυτή που μπορώ να την σφίξω με τα πόδια μου......
 

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
Μια χαρά μηχανές είναι τα σκούτερ, απλά εγώ ούτε να τα δω δεν θέλω και το κυριότερο είναι η απουσία κιβωτίου γιατί στα στροφιλίκια όσο καλό και να είναι το αυτόματο όπως είναι το χέρι σου δεν είναι τίποτα



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

User S-T

well know member
Δημοσιεύσεις
3.640
για παμε στο επομενο διλιμαabcdefgh
  • Cafe Racer
  • Custom
  • Mini..Moto
  • Motocross
  • Naked
  • On/Off
  • Roller/Scooter
  • Sport Touring
  • Super Motard
  • Super Sport
  • Trial
  • UTV Side by Side
  • Αμαξίδιο Ηλεκτρικό
  • Βuggy
  • Εnduro
  • Μηχανή δρόμου
  • Μοτοποδήλατο
  • Παπί
  • Τετράτροχη-ATV
  • Τρέιλερ
  • Τρίτροχη
  • Τσόπερ
  • Αλλο
 
Δημοσιεύσεις
719
Ηλικία
43
Μοτοσυκλέτα
Honda CB 500 X 2016 Warp Drive MK IX
Honda PCX 125 2024
Honda XL750 Transalp 2024 Quantum slipstream drive
Όνομα
Θοδωρής
Ωραίο το σκούτερ , είχα το citycom , κάναμε το 5ο οδοιπορικό με αυτό , έστριβε με τα μετζελερ μια χαρά , βροχή και κρύο ποτέ στα πόδια , πίσω ανάρτηση για πολλές δισκοπάθειες abcdefghgk
Ανελέητο φόρτωμα , πολλά κιλά , αλλά δεν κόπηκε στην μέση abcde

Ήταν το πρώτο μηχανάκι μου , αλλά ανέβηκα στο CB , και ήταν μερα με νύχτα , άλλες αναρτήσεις, άλλη γεωμετρία, ξέρω γω πως τα λένε .

Αν το σκεφτόμουν πάλι για σκούτερ , μόνο για μετακίνηση δουλειά σπίτι και ψώνια . Μέχρι εκεί.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
για παμε στο επομενο διλιμαabcdefgh
  • Cafe Racer
  • Custom
  • Mini..Moto
  • Motocross
  • Naked
  • On/Off
  • Roller/Scooter
  • Sport Touring
  • Super Motard
  • Super Sport
  • Trial
  • UTV Side by Side
  • Αμαξίδιο Ηλεκτρικό
  • Βuggy
  • Εnduro
  • Μηχανή δρόμου
  • Μοτοποδήλατο
  • Παπί
  • Τετράτροχη-ATV
  • Τρέιλερ
  • Τρίτροχη
  • Τσόπερ
  • Αλλο
Αυτό δεν είναι το παράθυρο επιλογών στο car.gr;
RollingRollingRollingRollingRolling

Σωστό το point πάντως. Δίκυκλα με κινητήρα τα περισσότερα. Τιμόνι, δύο ρόδες, σέλα. Κοντέρ. Ολα παρόμοια.

Αν τα σκουτερ δεν είναι μοτοσυκλέτες, τι είναι; Κι επίσης γιατί δεν είναι μοτοσυκλέτες; Τι είναι αυτο που τα κάνει μη μοτοσυκλέτες;
Το αυτόματο κιβώτιο; Κάποια έχουν και manual κιβώτιο. Επίσης κάποιες μοτοσυκλέτες aprilia mana πχ έχουν αυτόματο κιβώτιο και κάποιες BMW έχουν κιβωτιο με κουμπάκι στο χέρι όπως πχ το Burgman που είναι σκούτερ. Κάποια μοντέλα μοτο αντί για ντεπόζιτο έχουν θέση για κράνος ή στερεοφωνικό. Ούτε εκείνα είναι μοτοσυκλέτες.

Εγώ θέλω να ξεδιαλύνω λίγο τον λόγο που κάνει τα σκουτερ όχι μοτοσυκλέτες. Ενώ δεν το κάνει στα τσόπερ ή στα μοτοκρος πχ
Είναι το κιβώτιο; Η θέση οδήγησης; Η μετάδοση; Η φόρτωση; Η ευκολία οδήγησης; Η αδυναμία γρήγορης οδήγησης;
Επειδή όλα τα παραπάνω βρίσκονται διάσπαρτα και σε άλλους τύπους μοτοσυκλετών που όμως τα θεωρούμε μοτοσυκλέτες.

Προς θεού, δεν αντιδικώ. Κι εγώ την ίδια άποψη είχα. Ότι τα σκουτερ δεν είναι μοτοσυκλέτες. Μέχρι που τα έβαλα κάτω να δω για ποιον λόγο δεν είναι και δεν βρίσκω ένα πειστικό λόγο να μην τα κατηγοριοποιήσω ως τέτοιες.
Άλλο αν αρέσουν σε όλους, άλλο αν ταιριάζουν σε όλους, άλλο αν έχουν χαρακτηριστικά που κάποιοι τα θεωρούν must για να αγοράσουν, ενώ άλλοι δεν θέλουν να τα βλέπουν. Το ερώτημα δεν είναι αν είναι καλές μοτοσυκλέτες (μιας και αυτό ακόμη είναι υποκειμενικό. Καλές για ποιον και για ποια χρήση; ). Το ερώτημα είναι αν είναι μοτοσυκλέτες.

Εγώ θα πω είναι, επειδή δεν μπορώ να βρω ένα σοβαρό επιχείρημα να πω πως δεν είναι. Με τις ιδιαιτερότητες τους που άλλοι τις αναζητούν ενώ άλλοι τις απεχθάνονται.
 
Top Bottom