Δασική εκδρομή με μότο και συνδρομή Πυροσβεστικής

man25

new member
Δημοσιεύσεις
42
Ηλικία
35
Περιοχή
Greece
Όνομα
man25

Το αφήνω εδώ προς συζήτηση/σχολιασμό, μιας και πρώτη φορά πετυχαίνω άρθρο που να αναφέρεται με τέτοιο τρόπο σε "βοήθεια/διάσωση" και ειλικρινά μου κάνει εντύπωση το τι ακριβώς παίζει να συνέβη και αν όντως ήταν τόσο "χύμα" τα πράγματα.

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.166
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός

Το αφήνω εδώ προς συζήτηση/σχολιασμό, μιας και πρώτη φορά πετυχαίνω άρθρο που να αναφέρεται με τέτοιο τρόπο σε "βοήθεια/διάσωση" και ειλικρινά μου κάνει εντύπωση το τι ακριβώς παίζει να συνέβη και αν όντως ήταν τόσο "χύμα" τα πράγματα.

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Να πληρώσουν τα έξοδα...
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Όλα τα παιδιά από εδώ μέσα που πηγαίνουν βόλτες μακρινές και εκδρομές,νομίζω και έχω δει μια κάποια σχετική προετοιμασία.
Σε εξοπλισμό, διαδρομή κλπ.
Δεν πάμε στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα
Όσο για καθαυτό το γεγονός να θέλουν να βγουν και λάδι ένα ενώ έχουν κάνει πατάτα,μου έχει συμβεί πολλάκις
 

thenos

member
Δημοσιεύσεις
1.332
Ηλικία
48
Όνομα
Θανάσης
Το λιγότερο που θα έπρεπε να πουν είναι ένα μεγάλο ευχαριστώ σ' αυτούς που βοήθησαν...
Είμαι περίεργος να δω ακριβώς το σημείο του προβλήματος...
Από Περτούλι στο Μέτσοβο απο χώμα υποψιάζομαι την περιοχή μετά την Καλομοίρα και προς το Χ.Κ Ανήλιου που ναι μεν είναι αρκετά δύσκολη σε κάποια σημεία αλλά εάν έχεις μελετήσει τον χάρτη βγαίνεις εύκολα.
Για κάποιον που δεν έχει περάσει πάντως είναι ικανό αυτό το σημείο να δημιουργήσει πανικό.
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Καταρχάς και βασικότατο: Δεν ήμουν μπροστά στην αλληλεπίδραση οπότε δεν μπορώ να γνωρίζω με βεβαιότητα το τι επράχθει και το τι ελέχθει.

Σύμφωνα με την περιγραφή λοιπόν του συμβάντος και εφόσον τα πράγματα έχουν έτσι, το λιγότερο που θα έπρεπε να κάνουν οι μοτοσυκλετιστές, αφού έχουν πλέον βρεθεί εκτός "κινδύνου" όπως τον αντιλήφθηκαν οι ίδιοι, θα ήταν να ευχαριστήσουν και επιτόπου τους πυροσβέστες αλλά και μετέπειτα ολίγον πιο δημόσια και επίσημα το πυροσβεστικό σώμα - ιδιαίτερα υπό το πρίσμα της δικής τους εριστικής συμπερισφοράς. Προφανώς και ένα "συγνώμη" όταν θα είχαν πλέον ηρεμήσει δεν βλάπτει.
Όπως δε το αντιλαμβάνομαι, η χρήση ψευδών δηλώσεων με απώτερο σκοπό την κινητοποίηση σώματος ασφάλειας (κάτι που εμπεριέχει κόστος το οποίο αντλείται από το δημόσιο ταμείο), θα έπρεπε σε ορισμένες τουλάχιστον περιπτώσεις να επιβαρύνει χρηματικά αυτόν που έθεσε την υπηρεσία σε κίνηση χωρίς λόγο.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Καταρχάς και βασικότατο: Δεν ήμουν μπροστά στην αλληλεπίδραση οπότε δεν μπορώ να γνωρίζω με βεβαιότητα το τι επράχθει και το τι ελέχθει.

Σύμφωνα με την περιγραφή λοιπόν του συμβάντος και εφόσον τα πράγματα έχουν έτσι, το λιγότερο που θα έπρεπε να κάνουν οι μοτοσυκλετιστές, αφού έχουν πλέον βρεθεί εκτός "κινδύνου" όπως τον αντιλήφθηκαν οι ίδιοι, θα ήταν να ευχαριστήσουν και επιτόπου τους πυροσβέστες αλλά και μετέπειτα ολίγον πιο δημόσια και επίσημα το πυροσβεστικό σώμα - ιδιαίτερα υπό το πρίσμα της δικής τους εριστικής συμπερισφοράς. Προφανώς και ένα "συγνώμη" όταν θα είχαν πλέον ηρεμήσει δεν βλάπτει.
Όπως δε το αντιλαμβάνομαι, η χρήση ψευδών δηλώσεων με απώτερο σκοπό την κινητοποίηση σώματος ασφάλειας (κάτι που εμπεριέχει κόστος το οποίο αντλείται από το δημόσιο ταμείο), θα έπρεπε σε ορισμένες τουλάχιστον περιπτώσεις να επιβαρύνει χρηματικά αυτόν που έθεσε την υπηρεσία σε κίνηση χωρίς λόγο.


Κάποτε
Ένας φυσιολάτρης και γνώστης της φύσης και των ιδιαιτεροτήτων της, υποτίθεται ότι χάθηκε στο βουνό.
Αφού τον ψάχναμε κάνα διήμερο στα χιόνια βρέθηκε με συνεεγα επιβίωσης, τροφή, θέρμανση και μέσα καταγραφής ( go Pro)
Λες και παίζαμε ανταρτοπόλεμο,τρέχω τρέχεις ,κυνηγάω αν σε πιάσω σε γ@μ@ω.
Όταν βρέθηκε λοιπόν έδειξε έκπληξη που τον βρήκαμε.
Μας.ειχε κάνει εντύπωση ότι δεν ήταν καταβεβλημένος, πεινασμένος, άυπνος, βρεγμένους κρυωμενος.
Μετά από λίγες μέρες που άρχισε να ανεβάζει story,καταλάβαμε τι έπαιξε.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.485
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Καταρχάς και βασικότατο: Δεν ήμουν μπροστά στην αλληλεπίδραση οπότε δεν μπορώ να γνωρίζω με βεβαιότητα το τι επράχθει και το τι ελέχθει.

Σύμφωνα με την περιγραφή λοιπόν του συμβάντος και εφόσον τα πράγματα έχουν έτσι, το λιγότερο που θα έπρεπε να κάνουν οι μοτοσυκλετιστές, αφού έχουν πλέον βρεθεί εκτός "κινδύνου" όπως τον αντιλήφθηκαν οι ίδιοι, θα ήταν να ευχαριστήσουν και επιτόπου τους πυροσβέστες αλλά και μετέπειτα ολίγον πιο δημόσια και επίσημα το πυροσβεστικό σώμα - ιδιαίτερα υπό το πρίσμα της δικής τους εριστικής συμπερισφοράς. Προφανώς και ένα "συγνώμη" όταν θα είχαν πλέον ηρεμήσει δεν βλάπτει.
Όπως δε το αντιλαμβάνομαι, η χρήση ψευδών δηλώσεων με απώτερο σκοπό την κινητοποίηση σώματος ασφάλειας (κάτι που εμπεριέχει κόστος το οποίο αντλείται από το δημόσιο ταμείο), θα έπρεπε σε ορισμένες τουλάχιστον περιπτώσεις να επιβαρύνει χρηματικά αυτόν που έθεσε την υπηρεσία σε κίνηση χωρίς λόγο.
Μαλλον δεν καναν ψευδη δηλωση οπως λες,απλα μαλλον μεγαλοποιησαν τα πραγματα απ τον φοβο τους.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.485
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Το λιγότερο που θα έπρεπε να πουν είναι ένα μεγάλο ευχαριστώ σ' αυτούς που βοήθησαν...
Είμαι περίεργος να δω ακριβώς το σημείο του προβλήματος...
Από Περτούλι στο Μέτσοβο απο χώμα υποψιάζομαι την περιοχή μετά την Καλομοίρα και προς το Χ.Κ Ανήλιου που ναι μεν είναι αρκετά δύσκολη σε κάποια σημεία αλλά εάν έχεις μελετήσει τον χάρτη βγαίνεις εύκολα.
Για κάποιον που δεν έχει περάσει πάντως είναι ικανό αυτό το σημείο να δημιουργήσει πανικό.
Ασε σχεδον διπλα στον δρομο ηταν,απλα δεν το ξεραν.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.485
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Και μόνο που ζητήθηκε η συνδρομή της πυροσβεστικής για διάσωση εκδρομής αναψυχής ήτανε ανοησία μεγάλη.

Sent from my A80Pro using Tapatalk

Αλεξανδρε οταν καποιος κινδυνευει δεν τον ρωτανε αν ηταν εκδρομη,η αν πηγε για να κοψει ξυλα.
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Μαλλον δεν καναν ψευδη δηλωση οπως λες,απλα μαλλον μεγαλοποιησαν τα πραγματα απ τον φοβο τους.

Αν ανέφεραν ότι βρίσκονται σε χείλος γκρεμού και γι αυτό κινδυνεύει η ζωή τους πως θα το έλεγες ?
Αντιληπτό ότι μεγαλοποίησαν την όλη κατάσταση από τον φόβο τους, από την άλλη όμως μπορεί απλά να έπαιξε και το σενάριο του "πέστα πολύ πιο δραματικά για να έρθουν σίγουρα" οπότε αυτό εμπίπτει στην ψευδή δήλωση και μάλιστα εκ προμελέτης.

Αυτό εννοώ ότι αν δεν είναι κανείς αυτόπτης ή έστω αυτήκοος είναι δύσκολη η εξαγωγή ασφαλούς συμπεράσματος.

Σαφώς και δεν θα (κατα)-δικάσουμε εμείς τους ανθρώπους, σίγουρα όμως μας προβληματίζει το γεγονός και από τις δύο πλευρές.
Αν μας οδηγήσει σε καλύτερη και προσεκτικότερη προετοιμασία πριν τις εξορμήσεις μας, κέρδος θα είναι.

OKz
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.485
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Αν ανέφεραν ότι βρίσκονται σε χείλος γκρεμού και γι αυτό κινδυνεύει η ζωή τους πως θα το έλεγες ?
Αντιληπτό ότι μεγαλοποίησαν την όλη κατάσταση από τον φόβο τους, από την άλλη όμως μπορεί απλά να έπαιξε και το σενάριο του "πέστα πολύ πιο δραματικά για να έρθουν σίγουρα" οπότε αυτό εμπίπτει στην ψευδή δήλωση και μάλιστα εκ προμελέτης.

Αυτό εννοώ ότι αν δεν είναι κανείς αυτόπτης ή έστω αυτήκοος είναι δύσκολη η εξαγωγή ασφαλούς συμπεράσματος.

Σαφώς και δεν θα (κατα)-δικάσουμε εμείς τους ανθρώπους, σίγουρα όμως μας προβληματίζει το γεγονός και από τις δύο πλευρές.
Αν μας οδηγήσει σε καλύτερη και προσεκτικότερη προετοιμασία πριν τις εξορμήσεις μας, κέρδος θα είναι.

OKz
Θα πουν οτι οταν πηραν τηλ ηταν στο χειλος του γκρεμου και μετα πηγαν σε ποιο ασφαλες μερος.Ακρη δεν θα βγει.
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.451
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Θα πουν οτι οταν πηραν τηλ ηταν στο χειλος του γκρεμου και μετα πηγαν σε ποιο ασφαλες μερος.Ακρη δεν θα βγει.
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο !
Με αυτο το σουσουρο που εγινε το εμαθαν ολοι αυριο μεθαυριο ανετα μπορει να το ξανακανει καποιος αφου δεν υπαρχει τιμωρια, αν ειχε ομως σουλταν μερεμετ και τους εβαζαν να πληρωσουν τα εξοδα δεν θα το ξαναεκανε κανενας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Με αυτο το σουσουρο που εγινε το εμαθαν ολοι αυριο μεθαυριο ανετα μπορει να το ξανακανει κοποιος αφου δεν υπαρχει τιμωρια, αν ειχε ομως σουλταν μερεμετ και τους εβαζαν να πληρωσουν τα εξοδα δεν θα το ξαναεκανε κανενας.
Η καρπαζά (φυσική ή οικονομική) είναι μήτηρ της μαθήσεως !
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Με αυτο το σουσουρο που εγινε το εμαθαν ολοι αυριο μεθαυριο ανετα μπορει να το ξανακανει καποιος αφου δεν υπαρχει τιμωρια, αν ειχε ομως σουλταν μερεμετ και τους εβαζαν να πληρωσουν τα εξοδα δεν θα το ξαναεκανε κανενας.
Έγινε πρόσφατα κάτι τέτοιο.
Σε φαράγγι της Κρήτης.
Αφού βαρέθηκαν η κουράστηκαν ( δεν ξέρω ακριβώς) την επιστροφή,κάλεσαν πυροσβεστική για τραυματισμό.
Τώρα πληρώνουν και τρέχουν
 

man25

new member
Δημοσιεύσεις
42
Ηλικία
35
Περιοχή
Greece
Όνομα
man25
Και ένα άρθρο που εξηγεί τα αυτονόητα και για να ανέβηκε σήμερα, φαίνεται πως έρχεται ως συνέχεια στα χθεσινα:


Και με βρίσκει σύμφωνο



Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom