Γνωστός ψαχνει για vstrom 650 μεταχ

NikosG

new member
Δημοσιεύσεις
439
Περιοχή
Athens
Όνομα
Νίκος
Ψάχνει ένας γνωστός για vstrom 650 μεταχειρισμένο και θα ήθελα να μου πείτε ποιο μοντέλο θεωρείται πιο αξιόπιστο καλό.
Ενδιαφέρεται για το πρώτο μοντέλο και γύρω στα 3 με 4 χιλιάρικα βαριά για κάτι εξαιρετικό μιας και είναι 10 ετιας πλέον.
Έχω ακούσει ότι με τα 2 μπουζί ανά κύλινδρο ήταν καλύτερο. Ισχύει? Τι πρέπει να προσέξει?
 
Δημοσιεύσεις
1.317
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Μοτοσυκλέτα
Suzuki V-Strom 650cc (tweety)
Όνομα
ΜοτοΑγαπούλης
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Το πρώτο-πρώτο μοντέλο είναι χωρίς ABS να ξέρει.
Έχει πιο αξιόπιστα / δυνατά φρένα απ' το μοντέλο με το ABS, στο οποίο η 2πίστονη δαγκάνα της Tokico είναι ΓΤΠ (βελτιώνεται εύκολα και με μικρό κόστος με 4πίστονες, υπάρχουν πάρα πολλά στην πιάτσα που ήδη έχουν κάνει τέτοια αναβάθμιση, οπότε θα του πρότεινα να προτιμήσει ένα τέτοιο. Έχω κάνει κι εγώ αυτή τη βελτίωση και αξίζει 101%).

Τα δίμπουζα είναι καλύτερα, καθώς έχουν αποδεδειγμένα μικρότερη κατανάλωση, ενώ και σαν αίσθηση απόδοσης του κινητήρα υπάρχει διαφορά (λένε όσοι έχουν τεστάρει και τα δύο).

Νομίζω (δε θυμάμαι καλά) ότι τα μοντέλα με ABS είναι από το 2007 και μετά. Ούτως ή άλλως λοιπόν, άνετα ξεπερνάει τη 10ετία ως μοντέλο.

Σ' αυτές τις τιμές άνετα μπορεί να βρει κάτι εξαιρετικό, αρκεί να μπορεί να το διακρίνει / ελέγξει. Υπάρχουν άπειρα ως επιλογή (καλό αυτό).
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ψάχνοντας μέχρι πριν λίγους μήνες για Vstrom τα έχω φρέσκα. Ισχύει πάνω κάτω αυτό που σου ειπε ο Μοτοαγαπούλης.

Πάντως όσο έψαχνα στα 3000 ευρώ είναι δύσκολο να βρεις μη ταλαιπωρημένο μοντέλο. Θα πρέπει να ανέβεις στα 3500 για κάτι καλό έστω και παλιό.
Κι όσο πας σε μοντέλο πρώτης γενιάς προς την δεκαετία (2008-2010) είσαι περισσότερο προς τα 4000 ευρώ.

Καλό μηχανάκι, δεν λέω. Αλλά υπερεκτιμημένο (προσωπική μου άποψη) όταν καινούριο πχ το αγόρασε ο κουμπάρος μου με ABS το 2008 στα 6700, σήμερα να ζητάνε αυτά τα μοντέλα στα 4000-4200 ευρώ με 60.000-70.000 ή και παραπάνω χλμ.

Ευκαιρίες σίγουρα βρίσκονται, αλλά θα πρέπει να είναι και λίγο της υπομονής ο φίλος σου.
 
Δημοσιεύσεις
1.317
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Μοτοσυκλέτα
Suzuki V-Strom 650cc (tweety)
Όνομα
ΜοτοΑγαπούλης
Περιοχή
Αθηνανιστάν
..............................

Καλό μηχανάκι, δεν λέω. Αλλά υπερεκτιμημένο (προσωπική μου άποψη) όταν καινούριο πχ το αγόρασε ο κουμπάρος μου με ABS το 2008 στα 6700, σήμερα να ζητάνε αυτά τα μοντέλα στα 4000-4200 ευρώ με 60.000-70.000 ή και παραπάνω χλμ.

............................

Μήπως το βρήκε σε κάποια προσφορά? πχ μοντέλο στοκ προηγούμενης χρονιάς που ήθελαν να φύγει?
Γιατί απ' όσο θυμάμαι, είχε 8.000 και μάλιστα "γυμνό" (χωρίς χούφτες, κάγκελα, βαλίτσα, διπλό σταντ κλπ). Με ένα καλό deal το έπαιρνες στα 8χιλ με αυτά επάνω).

Ενδεικτικά και για την ιστορία, θα σου πω ότι το δικό μου το πήρα μεταχείρω με 18.000 χλμ και ΑΡΙΣΤΗ κατάσταση στα 6.500 ευραίους...... αλλά ήταν η έκδοση Desert που είχε από μαμά ΟΛΑ τα πιθανά καλούδια, μέχρι ολόσωμη Yoshimura που τότε την έβαζαν με τιμές στο χιλιάρικο. Η δε εργοστασιακή επίσημη τιμή του Desert ήταν 9.600 ευρώπουλα (λόγω των αξεσουάρ).
 
Τελευταία επεξεργασία:

NikosG

new member
Δημοσιεύσεις
439
Περιοχή
Athens
Όνομα
Νίκος
Βρήκε λέει μέσα από το facebook ένα του 06 η 07 με 40000χλμ στα 3200.
Λίγο απίθανο να είναι αλήθεια τα χλμ θεωρω.
Θα το δει σήμερα αυριο
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Μήπως το βρήκε σε κάποια προσφορά? πχ μοντέλο στοκ προηγούμενης χρονιάς που ήθελαν να φύγει?
Γιατί απ' όσο θυμάμαι, είχε 8.000 και μάλιστα "γυμνό" (χωρίς χούφτες, κάγκελα, βαλίτσα, διπλό σταντ κλπ). Με ένα καλό deal το έπαιρνες στα 8χιλ με αυτά επάνω).

Ενδεικτικά και για την ιστορία, θα σου πω ότι το δικό μου το πήρα μεταχείρω με 18.000 χλμ και ΑΡΙΣΤΗ κατάσταση στα 6.500 ευραίους...... αλλά ήταν η έκδοση Desert που είχε από μαμά ΟΛΑ τα πιθανά καλούδια, μέχρι ολόσωμη Yoshimura που τότε την έβαζαν με τιμές στο χιλιάρικο. Η δε εργοστασιακή επίσημη τιμή του Desert ήταν 9.600 ευρώπουλα (λόγω των αξεσουάρ).

Οχι. Και απαντώ με βεβαιότητα επειδή το αγοράσαμε μαζί το μηχανάκι. Εγώ έκανα όλο το ψάξιμο.
Τιμές καινούριο αντιπροσωπείας με ABS εκείνη την περίοδο 7800 με δώρα, 7500 χωρίς δώρα
Τιμές καινούριο παραεισαγωγής με ABS απο 6500 έως 6900 ευρώ

Σκεφτόμασταν για το 6500 ευρώ, αλλά έπρεπε να τραβηχτούμε Αθήνα, οπότε θα μας έβγαινε μια η άλλη και επιλέξαμε Θεσ/νικη και 6700 ευρώ.

Βρήκε λέει μέσα από το facebook ένα του 06 η 07 με 40000χλμ στα 3200.
Λίγο απίθανο να είναι αλήθεια τα χλμ θεωρω.
Θα το δει σήμερα αυριο

Καθόλου περίεργα μην σου φαίνονται τα χλμ. Πχ στην πόλη μου τις μεγάλες μοτοσυκλέτες τις κυκλοφορούν κυρίως από Μάιο έως Οκτώβρη οι περισσότεροι, λόγο καιρικών συνθηκών και μονο για βόλτες και ταξίδια, όχι σαν καθημερινά εργαλεία. Παίζει ρόλο τι παίρνει, απο ποια περιοχή και τι χρήση έκανε ο ιδιοκτήτης.
 
Δημοσιεύσεις
1.317
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Μοτοσυκλέτα
Suzuki V-Strom 650cc (tweety)
Όνομα
ΜοτοΑγαπούλης
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Βρήκε λέει μέσα από το facebook ένα του 06 η 07 με 40000χλμ στα 3200.
Λίγο απίθανο να είναι αλήθεια τα χλμ θεωρω.
Θα το δει σήμερα αυριο

Ακούγονται όντως λίγα.
Αν είναι όμως περίπτωση σαν εμένα που ΔΕΝ μπορώ να το βολτάρω συχνά λόγω υποχρεώσεων και κάνω μετά βίας 2.500 χλμ / χρόνο, μπορεί να είναι αλήθεια. Θέλει καλό ψάξιμο και διασταύρωση στοιχείων. ;)

Ενδεικτικά θα σου πω ότι το δικό μου, μοντέλο 11ου/2007 το πήρα με 18.000 (2,5 χρόνια στα χέρια του άλλου) και εγώ από τότε και μέσα σε 10 χρόνια του έχω κάνει μόλις 24.000 χλμ!!!
Υπάρχουν λοιπόν τέτοιες περιπτώσεις, αλλά ως σπάνιες θέλουν καρατσεκάρισμα. :cool:
 
Δημοσιεύσεις
1.317
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Μοτοσυκλέτα
Suzuki V-Strom 650cc (tweety)
Όνομα
ΜοτοΑγαπούλης
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Οχι. Και απαντώ με βεβαιότητα επειδή το αγοράσαμε μαζί το μηχανάκι. Εγώ έκανα όλο το ψάξιμο.
Τιμές καινούριο αντιπροσωπείας με ABS εκείνη την περίοδο 7800 με δώρα, 7500 χωρίς δώρα
Τιμές καινούριο παραεισαγωγής με ABS απο 6500 έως 6900 ευρώ

Σκεφτόμασταν για το 6500 ευρώ, αλλά έπρεπε να τραβηχτούμε Αθήνα, οπότε θα μας έβγαινε μια η άλλη και επιλέξαμε Θεσ/νικη και 6700 ευρώ.


.........................

- Ναι, οκ. 7.800 + πινακίδα + μεταβίβαση άλλα 200 ευρώ, έβγαινε 8.000 και αναλόγως αν ήταν μετρητά έκοβαν και κάτι.
- Ααααα, μιλάμε για παραεισαγωγής. Έτσι ναι, εξηγείται.
 

jtnakos

member
Δημοσιεύσεις
1.876
Ηλικία
46
Περιοχή
Σάμπως ξέρω; Σιάτιστα- Πτολεμαΐδα- Γιάννενα
Μοτοσυκλέτα
Fiat Punto Adve
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Πτολεμαΐδα
Με τόσα που διαθέτει παίρνει gs1200 και έχει τα πάντα (γκάζια, φρένα, άνεση) θα πάρει vstrom και θα του ρίξει λ7 να γίνει gs και στο τέλος vstrom θα είναι πάλι (στη συλλογή μου με μΕκανακια είχα vstrom και έχω αντικειμενική άποψη)

Και αν μου πείτε ότι τα gs χαλάνε........θα συμφωνήσω ενώ το vstrom ΔΕΝ χαλάει (Ήρθα από Trasfagarasan χωρίς φώτα ;))
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Me 3k-4k δεν υπάρχει σοβαρό GS1200. Σαπάκια μονο.
Σε αυτά τα λεφτά παίζουν προσεγμένα GS1150 μόνο.


Αλλά ρε Γιάννο, δεν θέλουν όλοι να κουβαλάνε 1200 κυβικά όταν οι απαιτήσεις τους αλλά και η άνεση τους να πληρώνουν χαράτσια είναι για μεσαία κυβικά.
 

jtnakos

member
Δημοσιεύσεις
1.876
Ηλικία
46
Περιοχή
Σάμπως ξέρω; Σιάτιστα- Πτολεμαΐδα- Γιάννενα
Μοτοσυκλέτα
Fiat Punto Adve
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Πτολεμαΐδα
Με τόσα μπακά που λες και ψάξιμο ΥΠΆΡΧΟΥΝ σοβαρά gs Αποστολη, τώρα περί χαράτσι δεν γνωρίζω, όμως για άνεση, ασφάλεια και ιδεολογία καβάλας ας μην επιμείνω όντας πλέον ορκισμένος μπεμβεδάκιας
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Μέχρι πριν λίγο καιρό δεν υπήρχαν. Ότι GS1200 έπαιζε σε αυτα τα λεφτά είχε πάνω πάνω απο 100.000 χλμ . Αν εννοείς τόσο δουλεμένα μηχανάκια, οκ υπάρχουν.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.533
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
To πρωτο μοντελο του 2001,αν εννοεις αυτο, ειναι χωρις abs και το βρισκεις λιγο πανω απο τα 2 χιλιαρικα.Ηδη εχει παλιωσει και καλο θα ηταν να παει στα τελευταια του 2006 και μετα,με οσο το δυνατον λιγοτερα εξτρα και χωρις παρεμβασεις στα ηλεκτρικα.

Οτι βρει να το κανει παζαρι ασχετα με την τιμη που βλεπει στο car.Τα εχουν υπερτιμημενα και οι περισσοτεροι κατεβαινουν απο 500 εως 1000 ευρωπουλα.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
To πρωτο μοντελο του 2001,αν εννοεις αυτο, ειναι χωρις abs και το βρισκεις λιγο πανω απο τα 2 χιλιαρικα.Ηδη εχει παλιωσει και καλο θα ηταν να παει στα τελευταια του 2006 και μετα,με οσο το δυνατον λιγοτερα εξτρα και χωρις παρεμβασεις στα ηλεκτρικα.

Οτι βρει να το κανει παζαρι ασχετα με την τιμη που βλεπει στο car.Τα εχουν υπερτιμημενα και οι περισσοτεροι κατεβαινουν απο 500 εως 1000 ευρωπουλα.

Εχω την εντύπωση πως το Vstrom 650 πρωτοβγηκε το 2004 και όχι το 2001.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Το 2001 πρέπει να έπαιζε ακόμη το DR 650.
Αν εννοείς το DR650 RS όχι. Μονο το ψευτοεντούρο DR650 έπαιζε

Το 2001 έπαιζε το Freewind. Μηχανάρα! Απο τα καλύτερα μονοκυλινδράκια της εποχής του για εμένα.
 
N

notakos600

Guest
Αν εννοείς το DR650 RS όχι. Μονο το ψευτοεντούρο DR650 έπαιζε

Το 2001 έπαιζε το Freewind. Μηχανάρα! Απο τα καλύτερα μονοκυλινδράκια της εποχής του για εμένα.
Σωστός.
Προσπαθούσα να θυμηθώ το δεύτερο, αυτό το ασχημουλικο το Freewind, που παραδόξως ήταν απίστευτη μοτοσυκλέτα.
 

jtnakos

member
Δημοσιεύσεις
1.876
Ηλικία
46
Περιοχή
Σάμπως ξέρω; Σιάτιστα- Πτολεμαΐδα- Γιάννενα
Μοτοσυκλέτα
Fiat Punto Adve
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Πτολεμαΐδα
Αποστολε τα 100000 για ένα gs δεν είναι παρα μόνο ή αρχή του ανοίγματος του κινητήρα και όχι πολύ δουλεμένο, μετά από αυτά αρχίζει και δείχνει χαρακτήρα. Τώρα αν ήταν σχιστοματα......εεεε τότες θα έλεγα και εγώ πως ήταν πολλά
 
Top Bottom