Βοήθεια αδέρφια...την άποψη σας

saxo_29

new member
Δημοσιεύσεις
43
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Καλησπέρα σε όλους

Λόγω ότι στο SV650S δέν έχω κάποια κάγκελα ή κάτι για να βάλω βαλίτσα για τα καθημερινά ( γάντια, αδιάβροχο...τσιγάρα, ψιλά κλπ. και τα κουβαλάω όλα πάνω μου ή σε σάκο στην πλάτη, σκέφτηκα να πάρω κάποιο φθηνό tankbag για να τα κουβαλάω μέσα. Υπόψην δεν είχα ΠΟΤΕ tankbag...οπότε δεν έχω ιδέα για το τι ψάχνω....είμαι ανοιχτός στις ιδέες και προτάσεις σας
Προυπόθεση να μην γδέρνει το ντεποζιτο και το κάνει ......Samurai suicide και να μην πουλήσω κανενα νεφρό ή παιδί για να το πάρω.

Βρήκα αυτό που με καλύπτει περίπου οικονομικα...αλλά δεν έχω ιδέα... τι λέτε;

download.jpg

https://speed1.gr/product/μαγνητική-τσάντα-ρεζερβουάρ-σχάρας-motocentri/
 

Pan-dvs

well know member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
15.568
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Αν ταξιδευεις μονος το tailbag νομιζω οτι ειναι η καλυτερη λυση για το συγκεκριμενο μηχανακι.


 

Crazy Horse

new member
Δημοσιεύσεις
166
Ηλικία
59
Περιοχή
Λαγονήσι Αττικής
Μοτοσυκλέτα
Moto guzzi stelvio 1200 4v ntx
Όνομα
Αντώνης
Περιοχή
Λαγονήσι Αττικής
Δεν είναι κακό.. "επώνυμο" κινεζικό .
Φαίνεται πρακτικό και τίμιο για τα λεφτά του.
Εάν φοβάσαι για το τεποζιτο για σημάδια, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σαν tail bag στην σέλα.
Εάν τώρα θες να δεις και κάποια άλλα σε αυτήν την τιμή,δες εδώ

αλλά και αυτό που έχεις βρει ,για την δουλειά που το θες είναι ότι πρέπει.

Και τα Qbag είναι τίμια επιλογή


Εάν θέλεις να διαφοροποιηθεις στο αισθητικό κομμάτι.
 

saxo_29

new member
Δημοσιεύσεις
43
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
@The Owl. πολύ ωραία τα Givi tanklock αλλά εκτός της χρηματικής δυνατότητας μου αυτή την στιγμή.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.358
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Καλησπέρα σε όλους

Aπο την εποχη του Νωε , πρωι μεσημερι βραδυ μαγνητικο Tank Bag αμα υπαρχει μεταλλικο ρεζερβουαρ και βολευει ...!
Τοτε βαζαμε κανενα λεπτο .. "βιλουδο" πανακι απο κατω , αν και αμα εισαι προσεκτικος δεν γδερνει .
Τωρα υπαρχουν και οι διαφανες μεμβρανες ... αν βρεις κανεναν μαστορα να ντυσει σωστα τις καμπυλες στο ντεποζιτο και φθηνα ...!facepalm 2

Φυσικα η απολυτη πρακτικη λυση το πισω Τop Case ειδικα για το κρανος ....!ooops





 
Τελευταία επεξεργασία:

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.880
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Αν παρεις μαγνητικο να εχεις υποψη οτι καποια στιγμη θα γινει το κακο μιας και το να κολλησει καποιο μεταλλικο γρεζι στους μαγνητες ειναι οτι πιο ευκολο μπορει να γινει. (Το εχω παθει!)

Θα σου προτεινα να βρεις με tanklock συστημα.

Αν δεν βγαινεις οικονομικα για καινουργιο ψαξε στο, car ή στο Facebook marketplace και μπορει να βρεις καποιο μεταχειρισμενο σε αριστη κατασταση.
Εγω ετσι το βρηκα το δικο μου.
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.880
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Στο Facebook εχει και Suzuki μαλιστα!


Δεν βλεπω την βαση που βιδωνει στην ταπα του ρεζερβουαρ μονο, θελει προσοχη αυτη η λεπτομερεια γιατι καμια φορα δεν μπορει να βρεθει με αποτελεσμα να ειναι αχρηστο.
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.792
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Καλησπέρα σε όλους

Λόγω ότι στο SV650S δέν έχω κάποια κάγκελα ή κάτι για να βάλω βαλίτσα για τα καθημερινά ( γάντια, αδιάβροχο...τσιγάρα, ψιλά κλπ. και τα κουβαλάω όλα πάνω μου ή σε σάκο στην πλάτη, σκέφτηκα να πάρω κάποιο φθηνό tankbag για να τα κουβαλάω μέσα. Υπόψην δεν είχα ΠΟΤΕ tankbag...οπότε δεν έχω ιδέα για το τι ψάχνω....είμαι ανοιχτός στις ιδέες και προτάσεις σας
Προυπόθεση να μην γδέρνει το ντεποζιτο και το κάνει ......Samurai suicide και να μην πουλήσω κανενα νεφρό ή παιδί για να το πάρω.

Βρήκα αυτό που με καλύπτει περίπου οικονομικα...αλλά δεν έχω ιδέα... τι λέτε;

View attachment 57583

https://speed1.gr/product/μαγνητική-τσάντα-ρεζερβουάρ-σχάρας-motocentri/
Για μικρες βολτες μια χαρα ειναι Κωστα δε ξερω σαν λιτρα αν θα σε βολεψει


Αργοτερα ψαξου για κανα τετοιο ΕΔΩ και σαμαρια που θα βρεις αρκετα στο Car.gr και σε οτι τιμη θελεις και εισαι ετοιμος
 

saxo_29

new member
Δημοσιεύσεις
43
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
@wheelboy

" Δεν βλεπω την βαση που βιδωνει στην ταπα του ρεζερβουαρ μονο, θελει προσοχη αυτη η λεπτομερεια γιατι καμια φορα δεν μπορει να βρεθει με αποτελεσμα να ειναι αχρηστο."

Καταλαβαίνω απολύτως αυτό που λές για την βάση. Αυτή την αγγελία είχα βρεί κι εγώ αλλά χωρίς την βάση που βιδώνει στο ντεπόζιτο,,,, και απ΄οσο έψαξα... άλλη βάση δεν ταιριάζει, οπότε ότι κερδίζω από το tankbag θα κατέληγα να τα δώσω στην βάση.
 

saxo_29

new member
Δημοσιεύσεις
43
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Για μικρες βολτες μια χαρα ειναι Κωστα δε ξερω σαν λιτρα αν θα σε βολεψει


Αργοτερα ψαξου για κανα τετοιο ΕΔΩ και σαμαρια που θα βρεις αρκετα στο Car.gr και σε οτι τιμη θελεις και εισαι ετοιμος
Μιχάλη καλησπέρα

Ναι πλαινά σαμάρια έχω βρεί για ταξίδι σε πολύ καλές τιμές. Φυσικά για κάθε μέρα δεν θα με βόλευαν....χώρια ότι την μια μέρα θα τα έβαζα και σε λίγες ώρες θα τα έψαχνα μιας και δεν βολεύει να τα βγάζεις και να τα κουβαλάς μαζί σου οπότε θα τα πάρουν.
 

Pan-dvs

well know member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
15.568
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Για να καταλαβω τι θελεις τελικα?

Μαγνητικο tang bag και αν ναι τι χωρητικοτητας?
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.358
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Μιχάλη καλησπέρα

Ναι πλαινά σαμάρια .....χώρια ότι την μια μέρα θα τα έβαζα και σε λίγες ώρες θα τα έψαχνα μιας και δεν βολεύει να τα βγάζεις και να τα κουβαλάς μαζί σου οπότε θα τα πάρουν.

Το ρίσκο δεν είναι να ασχοληθούν με τα σαμάρια ... αλλά με ολόκληρη την μηχανή σαμαρωμενη ...! Tooth

Για καθημερινή χρηση μέσα στην Αθήνα no problem ... εδώ ήδη με ψώνια από το super market ...!

 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.880
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
@wheelboy

" Δεν βλεπω την βαση που βιδωνει στην ταπα του ρεζερβουαρ μονο, θελει προσοχη αυτη η λεπτομερεια γιατι καμια φορα δεν μπορει να βρεθει με αποτελεσμα να ειναι αχρηστο."

Καταλαβαίνω απολύτως αυτό που λές για την βάση. Αυτή την αγγελία είχα βρεί κι εγώ αλλά χωρίς την βάση που βιδώνει στο ντεπόζιτο,,,, και απ΄οσο έψαξα... άλλη βάση δεν ταιριάζει, οπότε ότι κερδίζω από το tankbag θα κατέληγα να τα δώσω στην βάση.
Έχω την εντύπωση ότι κάνει βάση από SW-Motech!
Δεν έχεις να χάσεις τίποτα να το δεις…
Επίσης στο Skroutz έχει για vstrom στα 30€.

IMG_9005.jpeg

IMG_9006.jpeg
 

saxo_29

new member
Δημοσιεύσεις
43
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Για να καταλαβω τι θελεις τελικα?

Μαγνητικο tang bag και αν ναι τι χωρητικοτητας?
Το μαγνητικό το είπα μιας και θεωρώ πως είναι πιο πολύ στα πλαίσια χρημάτων που θα ήθελα ή θα μπορούσα να δώσω αυτή την στιγμή.
Φυσικά γνωρίζω ότι τα tanklock είναι σαφώς κλάσεις ανώτερα... αλλά όπως λέει μα σοφή παροιμία μας "Τα μεταξοτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους.... ) αν φυσικα είχα τα χρήματα θα πήγαινα απευθείας για tanklock.

Οσο για την χωρητικότητα... όσο μεγαλύτερο για τα χρήματα που διαθέτω. Μακάρι να μπορούσα να βρω τόσο μεγάλο που να χωράει ολόκληρο Fullface μέσα...αλλά φυσικά αυτά είναι όνειρα θερινής νυχτός.

Σαμάρια δεν σας ρώτησα καθόλου μιας και δεν σχεδιάζω κάποιο ταξίδι άμεσα και φυσικά δεν με καλύπτουν για αυτό που θέλω.
 

Kornillios

new member
Δημοσιεύσεις
72
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Moto Guzzi V100 Mandello S
Όνομα
Βασίλης
Όπως ανέφεραν οι προλαλήσαντες, θα συμφωνήσω πως καλύτερη επιλογή είναι ένα tankbag με tanklog σύστημα. Αυτό σου δίνει τη δυνατότητα όταν με το καλό αλλάξεις μοτοσυκλέτα να κρατήσεις το tankbag και να αγοράσεις μόνο νέο tank ring. Και εγώ όταν είχα το honda που είχε μεταλλικό ντεπόζιτο, πήγα και έκανα τη βλακεία και πήρα μαγνητικό tankbag της Givi, είχε η motech με tanklock αλλά είχε περίεργο στήσιμο πάνω στο ντεπόζιτο λόγω απότομης κλίσης και δεν μου άρεσε τότε.

1715934491582.png

Τώρα που άλλαξα μοτορι το οποίο έχει πλαστικό fairing πάνω από το ντεπόζιτο (βασικά όλα τα καινούργια μοτορια φεύγουν από τα μεταλλικά ντεπόζιτα και πάνε σε πλαστικά). Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το Givi που πήρα να μου είναι άχρηστο γιατί θα πρέπει να το δένω με ιμάντες, κάτι βαρετό και δύσκολο λόγω των flaps που έχει η ιταλίδα στα πλαϊνά.

Αν ήμουν στη θέση σου θα έδινα τα έξτρα φράγκα και θα έπαιρνα το tanklock για να γλυτώσω τη βαβούρα της μεταπώλησης. Αν όμως σε ενδιαφέρει μόνο μαγνητικό τότε go for it (αν θες έχω το tankbag της Givi διαθέσιμο - XS 312 15 litres, έχει χρησιμοποιηθεί μόνο 3 φορές. Αν δεν πουληθεί βλέπω να το "μετατρέψω" σε tailbag).
 
Τελευταία επεξεργασία:

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.540
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Tanklock δαγκωτο. Ειναι ασχημο να βλεπεις σε μαγνητικο tankbag να φευγει απο τη θεση του εν κινηση. Σε πιανει κατι τι η αληθεια ειναι!
 
Τελευταία επεξεργασία:

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.506
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Tanklock δαγκωτο. Ειναι ασχημο να βλεπεις σε μαγνητικο tankbag να φευωγει απο τη θεση του εν κινηση. Σε πιανει κατι τι η αληθεια ειναι!
Συν ότι ,ο,τι και να κάνεις ,το τεποζιτο θα φθαρεί σίγουρα και θα σε σπάζει τα νεύρα κάθε φορά που θα το βλεπεις
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.540
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Συν ότι ,ο,τι και να κάνεις ,το τεποζιτο θα φθαρεί σίγουρα και θα σε σπάζει τα νεύρα κάθε φορά που θα το βλεπεις
Giving
 
Top Bottom