Βαρυμπόμπη. Η επόμενη ημέρα μίας ασύλληπτης καταστροφής Up'ο ψηλά

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Προσωπική μου γνώμη, θεωρώ οτι είναι οργανωμένοι εμπρησμοί...γκαζάκια, φακοί, φιδάκια σε πολλά σημεία της Ελλάδας όλα μαζί μέσα σε ένα διάστημα 5-6 ημερών δεν το βλέπω ως τυχαίο ρε παιδιά...

Τώρα το τι ποινές θα δωθούν στους δράστες δεν γνωρίζω....το μόνο που εύχομαι είναι για αρχή να σταματήσουν οι φωτιές το συντομότερο δυνατόν.
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
@SHOOTER045 σας κατέβασαν κατω για υπηρεσία;;;

Εγώ τον καπνό ξεκίνησα να τον βλεπω από την Αλεξάνδρια Ημαθίας στον ορίζοντα. Τώρα είμαι στο λεωφορείο της ΕΜΑΚ και κατεβαινουμε για αλλαγή πληρωμάτων στα οχήματά μας.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Η κάπνα ξεκίνησε να μπαίνει και μέσα στον Βόλο σιγά σιγά. Ο περιφερειακός θυμίζει βράδυ χειμώνα που όλοι έχουν αναμμένα τζάκια...
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
@SHOOTER045 σας κατέβασαν κατω για υπηρεσία;;;

Εγώ τον καπνό ξεκίνησα να τον βλεπω από την Αλεξάνδρια Ημαθίας στον ορίζοντα. Τώρα είμαι στο λεωφορείο της ΕΜΑΚ και κατεβαινουμε για αλλαγή πληρωμάτων στα οχήματά μας.
Βαγγέλη
Ήμουν απόσπαση ενα δίμηνο στην Αθήνα
Σήμερα γύρισα.
Βασικά μέχρι τελευταία στιγμή που πήγα να πάρω φύλλο πορείας ,περίμενα να μου πουν
-/δεν φεύγει κανένας
Αλλά οι ιθύνοντες από πάνω ξέρουν....

Εγώ με δυο μήνες εμπειρία εκεί
δεν έκανα, και.έπρεπε να έρθει ένας άλλος με μηδενική εμπειρία στην θέση μού
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Η καταχνιά μπήκε για τα καλά μέσα στον Βόλο. Και χθες είχαμε αλλά ήτανε ψηλά...

Τώρα, έξω είναι λες και έχει λίγο ομίχλη και μυρίζει παντού καμμένο....δεν ανοίγουμε πόρτες και παράθυρα σήμερα...ακόμα και το Πήλιο έχει χαθεί πίσω απο τους καπνούς...
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Υπάρχουν μαρτυρίες-καταγγελίες στη βόρεια Εύβοια ότι η πυροσβεστική δεν έκανε δασοπυροσβεση, δηλ δεν έριχναν νερό με μανικες και είχαν έναν άλλο ρόλο αυτή τη φορά.
Νομίζω έχουμε και πυροσβέστες εδώ μεσα σωστά;..
Ας μας διαφωτίσει κάποιος σχετικός,
Εγω μέχρι τώρα θυμάμαι τα πυροσβεστικά οχήματα να συμμετέχουν στην πυρόσβεση μαζί με τα εναέρια μεσα.Έιχα και φίλο δασοπυροσβεστη και μου έλεγε ιστορίες...
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
10 μέρες πριν τη φωτιά συζητούσαν ότι δεν γίνεται να ανέβουν οι ανεμογεννήτριες στο συμβούλιο...


Δεν ήξεραν όμως...
Ευτυχώς η "εξαιρετική με τους εξαιρετικούς" είχαν φροντίσει για το "καλό του τόπου" εδώ και χρόνια,σύμφωνα με τα παρακάτω που θα χαρώ αν διαψευστούν..




Υ.Γ.Δεν γινόταν αλλιώς.Οπου υπάρχει καπνός,υπάρχει και φωτιά..
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
10 μέρες πριν τη φωτιά συζητούσαν ότι δεν γίνεται να ανέβουν οι ανεμογεννήτριες στο συμβούλιο...


Δεν ήξεραν όμως...
Ευτυχώς η "εξαιρετική με τους εξαιρετικούς" είχαν φροντίσει για το "καλό του τόπου" εδώ και χρόνια,σύμφωνα με τα παρακάτω που θα χαρώ αν διαψευστούν..




Υ.Γ.Δεν γινόταν αλλιώς.Οπου υπάρχει καπνός,υπάρχει και φωτιά..
Μαλιστα..
Αυτό που συμπεραινει ένας άσχετος σαν και μένα, είναι ότι έκαψαν τη μισή Ελλάδα για να βάλουν άνεμογεννητριες στη Β. Ευβοια
 

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
667
Ηλικία
42
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
Δεν ξέρω τι να πώ ρε παιδιά.... Με πιάνει απελπισία... Μόνο θυμό και αηδία αισθάνομαι για όλο το πολιτικό σύστημα της χώρας μας και για τους ισχυρούς που κάνουν κουμάντο...

Λυπάμαι που ποτέ κανείς δεν θα βρεθεί να τους δικάσει και να καταδικάσει για εσχάτη προδοσία για ό,τι έχουν προκαλέσει σε αυτήν την χώρα εδώ και δεκαετίες....
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.651
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Μαλιστα..
Αυτό που συμπεραινει ένας άσχετος σαν και μένα, είναι ότι έκαψαν τη μισή Ελλάδα για να βάλουν άνεμογεννητριες στη Β. Ευβοια
Δεν χρειαζεται να καψεις για να βαλεις ανεμογεννητριες.Μπορεις να τις βαλεις και χωρις να καψεις,αλλωστε ειτε καψεις,ειτε δεν καψεις,την ιδια περιβαλλοντικη μελετη θα κανεις,το ιδιο κοστος διανοιξης δρομου θα εχεις,και συναμα θα εχεις και (αμα καψεις)και χειροτερες επιπτωσεις λογω πλημμυρων.Ουτως η αλλως συνηθως οι ανεμογεννητριες τοποθετουνται σε ''αλπικα'' σημεια στις κορυφογραμμες ,που εκει λογω υψους και ανεμου δεν φυτρωνει τιποτα.Δες στο αργος οπως κατεβαινεις απο αχλαδοκαμπο για κατω ,και πες μου που εχει δασος ,και που ειναι χτισμενες οι ανεμογεννητριες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
10 μέρες πριν τη φωτιά συζητούσαν ότι δεν γίνεται να ανέβουν οι ανεμογεννήτριες στο συμβούλιο...


Δεν ήξεραν όμως...
Ευτυχώς η "εξαιρετική με τους εξαιρετικούς" είχαν φροντίσει για το "καλό του τόπου" εδώ και χρόνια,σύμφωνα με τα παρακάτω που θα χαρώ αν διαψευστούν..




Υ.Γ.Δεν γινόταν αλλιώς.Οπου υπάρχει καπνός,υπάρχει και φωτιά..

Επειδή όλα πρέπει να τα πιάνουμε από την αρχή...
Πρέπει να θυμηθούμε το 2009 το fund που φτιάχτηκε με το όνομα Ethos...το fund αυτό επενδύει στην “Πράσινη Ανάπτυξη”. Μπορούμε να ψάξουμε ποιος βρίσκεται πίσω από τον στρατηγικό σχεδιασμό...
Επενδύσεις fast track...τον θυμόμαστε τον όρο ; Όπως και το Πράσινη ανάπτυξη ;
ooops

Αυτό θέλουν να το κάνουν στην Δροσοπηγή στον αυχένα του εθνικού δρυμού της Πάρνηθας...


Για ρίξε μια ματιά στο όνομα του προέδρου...


ο οποίος είναι ο ίδιος που είχε κατέβει στην Αν . Μάνη για τις ανεμογεννήτριες...είχαν μαζευτεί οι Μανιάτες και του πετούσαν πέτρες...κάτι που δεν ακούστηκε ποτέ και από πουθενά...



Πάρε και αυτό που σχετίζεται με τα παραπάνω που έβαλες...


Πρέπει εδώ να γράψω πως η πρόεδρος βγήκε με 261 ψήφους . Πήρε δηλαδή τις ψήφους σχεδόν ΟΛΩΝ...
Δηλαδή είναι όλοι με όλους...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Από φίλη που έχω στην Εύβοια και τα λέγαμε, δεν υπήρχε ΚΑΜΙΑ βοήθεια.

Ότι κάνανε οι πολίτες κυρίως...με τρακτέρ και υδροφόρες, με λάστιχα, με κλαδιά...τους άφησαν κυριολεκτικά στην μοίρα τους.

Οι τύποι είναι άθλιοι.
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Πυροσβεστικά υπάρχουν άλλα δεν επαρκούν για τόσα μέτωπα αυτές τις μέρες!
Από την περασμένη Τρίτη που ξεκίνησε η φωτιά στη Βαρυμπόμπη είμαι απογευματινή βάρδια επάνω στη δουλειά στη Πάρνηθα. Το καζίνο είναι κλειστό από τότε, διώξαμε πελάτες προσωπικό και μείναμε το προσωπικό ασφαλείας! Άπλωσαμε μάνικες, τσέκαραμε γεννήτριες, πυροσβεστικό συγκρότημα, δεξαμενές νερού και ειμασταν επιφυλακή μπας και έρθει προς τα εκεί.
Την Παρασκευή το μέτωπο που είχε κατεύθυνση προς θρακομακεδόνες είχε φτάσει πολύ κοντά στα επάνω σπίτια του οικισμού. Έδωσαν εντολή να εκκενωθεί το κτίριο για να μην εγκλωβηστουμε στο βουνό και μαζευτήκαμε κάτω στο τελεφερίκ!
Όταν πλέον τη φωτιά τη βλέπαμε στα 500 μέτρα να καεί τα πρώτα σπίτια που βρήκε και να έρχεται χωρίς να σταματιεται,ήρθε εντολή να εγκαταλείψουμε και από εκεί, καταβρεξαμε με τις μάνικες όλο το χώρο γύρω γύρω και κατά τις 23:00 φύγαμε και οι τελευταίοι από το χώρο!!
Μάλλον με τον αέρα που κατέβαζε η χαράδρα δεν ειρθε προς τα εκεί και την τράβηξε κάτω όπου την Πελέ αν με τα επίγεια!
Το Σάββατο το μεσημέρι ανέβηκαμε πάλι στο βουνό. Υπήρχε αναζωπύρωση και τώρα αρχιζε και ανέβαινε την πλαγιά για Φλαμπούρι. Το πάλευαν με τα Ericsson και επίγεια όλη τη μέρα και κατάφεραν το απόγευμα να σβήσει. Από τότε μέχρι και χθες έκαναν ρίψεις σε σημεία που ξανακαπνιζαν και έχουν ξαμοληθεί πεζοπόρα τμήματα μέσα στο βουνό για τα δύσκολα σημεία!
Έχει πυροσβεστικά στο φλαμπουρι και σε άλλα σημεία προς Αγ Πέτρο Μόλα, πηγή κορομηλιάς τα οποία στέλνουν υδροφορες και γεμίζουν από εμάς και κάνουν μετάγγιση στα πυροσβεστικά που έχουν φτιάξει δυτικό!! Αυτό το καιρό είναι από τις βάρδιες που λες να φύγουν και να μη ξαναγυρισουν, όπως και οι αναμνήσεις από το 2007 που μας είχε βρει η φωτιά πάλι εκεί επάνω!!
Το θέαμα από εκεί πάνω είναι λες και έβλεπες μια πόλη να βομβαρδιζεται Ειδικά τις μέρες που ήταν αρκετά τα μέτωπα έβλεπες όλη την Αττική με εστίες φωτιάς, εκρήξεις, καπνούς να γεμίζουν τον ουρανό και να πετούν αεροπλάνα παντού!!

Έβγαλα και μια αναμνηστική φεύγοντας μήπως ήταν η τελευταία του Tooth IMG_20210806_213614-01_copy_1900x2533.jpeg
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Ιδιάζουσα περίπτωση μεν..

Ξεκάθαρο δε..

 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.256
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Δεν ξέρω τι να πώ ρε παιδιά.... Με πιάνει απελπισία... Μόνο θυμό και αηδία αισθάνομαι για όλο το πολιτικό σύστημα της χώρας μας και για τους ισχυρούς που κάνουν κουμάντο...

Λυπάμαι που ποτέ κανείς δεν θα βρεθεί να τους δικάσει και να καταδικάσει για εσχάτη προδοσία για ό,τι έχουν προκαλέσει σε αυτήν την χώρα εδώ και δεκαετίες....
Δυστυχως μαζι με την υπερτατη δημοκρατια εχουμε και την βουλευτικη ασυλια που οι βουλευτες μας μπορουνε να φανε εκατομμυρια ευρω μπορουνε να κανουν την εσχατη προδοσια για την χωρα διχως να δωσουν πουθενα λογαριασμο και εξηγηση πετανε ενα θελουνε την πολιτικη μου εξοντωση και καθαρισανε
Ααα και υπαρχουν πολλοι που συμφωνουνε μαζι τους και τους χειροκροτανε
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Υπάρχουν μαρτυρίες-καταγγελίες στη βόρεια Εύβοια ότι η πυροσβεστική δεν έκανε δασοπυροσβεση, δηλ δεν έριχναν νερό με μανικες και είχαν έναν άλλο ρόλο αυτή τη φορά.
Νομίζω έχουμε και πυροσβέστες εδώ μεσα σωστά;..
Ας μας διαφωτίσει κάποιος σχετικός,
Εγω μέχρι τώρα θυμάμαι τα πυροσβεστικά οχήματα να συμμετέχουν στην πυρόσβεση μαζί με τα εναέρια μεσα.Έιχα και φίλο δασοπυροσβεστη και μου έλεγε ιστορίες...

Μπαμπη οταν η φωτια εχει πιασει 700 βαθμους δεν κανουν πυροσβεση γιατι το νερο εξατμιζεται και δεν εχει νοημα.
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.256
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Πυροσβεστικά υπάρχουν άλλα δεν επαρκούν για τόσα μέτωπα αυτές τις μέρες!
Από την περασμένη Τρίτη που ξεκίνησε η φωτιά στη Βαρυμπόμπη είμαι απογευματινή βάρδια επάνω στη δουλειά στη Πάρνηθα. Το καζίνο είναι κλειστό από τότε, διώξαμε πελάτες προσωπικό και μείναμε το προσωπικό ασφαλείας! Άπλωσαμε μάνικες, τσέκαραμε γεννήτριες, πυροσβεστικό συγκρότημα, δεξαμενές νερού και ειμασταν επιφυλακή μπας και έρθει προς τα εκεί.
Την Παρασκευή το μέτωπο που είχε κατεύθυνση προς θρακομακεδόνες είχε φτάσει πολύ κοντά στα επάνω σπίτια του οικισμού. Έδωσαν εντολή να εκκενωθεί το κτίριο για να μην εγκλωβηστουμε στο βουνό και μαζευτήκαμε κάτω στο τελεφερίκ!
Όταν πλέον τη φωτιά τη βλέπαμε στα 500 μέτρα να καεί τα πρώτα σπίτια που βρήκε και να έρχεται χωρίς να σταματιεται,ήρθε εντολή να εγκαταλείψουμε και από εκεί, καταβρεξαμε με τις μάνικες όλο το χώρο γύρω γύρω και κατά τις 23:00 φύγαμε και οι τελευταίοι από το χώρο!!
Μάλλον με τον αέρα που κατέβαζε η χαράδρα δεν ειρθε προς τα εκεί και την τράβηξε κάτω όπου την Πελέ αν με τα επίγεια!
Το Σάββατο το μεσημέρι ανέβηκαμε πάλι στο βουνό. Υπήρχε αναζωπύρωση και τώρα αρχιζε και ανέβαινε την πλαγιά για Φλαμπούρι. Το πάλευαν με τα Ericsson και επίγεια όλη τη μέρα και κατάφεραν το απόγευμα να σβήσει. Από τότε μέχρι και χθες έκαναν ρίψεις σε σημεία που ξανακαπνιζαν και έχουν ξαμοληθεί πεζοπόρα τμήματα μέσα στο βουνό για τα δύσκολα σημεία!
Έχει πυροσβεστικά στο φλαμπουρι και σε άλλα σημεία προς Αγ Πέτρο Μόλα, πηγή κορομηλιάς τα οποία στέλνουν υδροφορες και γεμίζουν από εμάς και κάνουν μετάγγιση στα πυροσβεστικά που έχουν φτιάξει δυτικό!! Αυτό το καιρό είναι από τις βάρδιες που λες να φύγουν και να μη ξαναγυρισουν, όπως και οι αναμνήσεις από το 2007 που μας είχε βρει η φωτιά πάλι εκεί επάνω!!
Το θέαμα από εκεί πάνω είναι λες και έβλεπες μια πόλη να βομβαρδιζεται Ειδικά τις μέρες που ήταν αρκετά τα μέτωπα έβλεπες όλη την Αττική με εστίες φωτιάς, εκρήξεις, καπνούς να γεμίζουν τον ουρανό και να πετούν αεροπλάνα παντού!!

Έβγαλα και μια αναμνηστική φεύγοντας μήπως ήταν η τελευταία του Tooth View attachment 35493
Αποστολη στο μπλακ τζακ αμα μενεις στα 10 εισαι μονιμος χαμενος και οταν τραβας στα 20 μονιμος καμενος
Εεε αυτοι μενανε στα 9 και τραβαγανε στα 21 τη περιμενης προκοπη Δεν υπαρχει σωτηρια
Πιος ητανε αρχηγος ειπαμε της πυροσβεστικης ο καψοκαλυβης Tooth Tooth Tooth
 
Top Bottom