ΒΑΦΗ ΔΕΡΜΑΤΙΝΟΥ ΜΠΟΥΦΑΝ

cool

new member
Δημοσιεύσεις
32
Ηλικία
50
Περιοχή
Λαμια
Μοτοσυκλέτα
versys 650 MK3
Όνομα
θανασης
Περιοχή
Λαμια
εχω ενα μαυρο μπουφαν ξεβαμμενο απο τη χρηση,εχει βαψει κανεις μονος του δερμα κι αν ναι με τι υλικα?
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
εχω ενα μαυρο μπουφαν ξεβαμμενο απο τη χρηση,εχει βαψει κανεις μονος του δερμα κι αν ναι με τι υλικα?


Το έχω κάνει αρκετές φορές.
Δεν ξέρω αν έχω ακριβώς αυτή που θα σου παραθέσω.
Αλλά φαίνονται ίδιες


Επίσης μετά το βάψιμο μπορεί να περάσεις ένα χέρι με αυτήν
Ειδικά στα σημεία που έχει ραφές


 

cool

new member
Δημοσιεύσεις
32
Ηλικία
50
Περιοχή
Λαμια
Μοτοσυκλέτα
versys 650 MK3
Όνομα
θανασης
Περιοχή
Λαμια
ευχαριστω Δημητρη,εχω καποιες ερωτησεις.
αυτη η συσκευασια ειναι αρκετη για να βαψω ολο το μπουφαν?
απο διαρκεια το χρωμα τι λεει?
ειναι για παπουτσια αλλα κανει και για το μπουφαν?
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.451
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

cool

new member
Δημοσιεύσεις
32
Ηλικία
50
Περιοχή
Λαμια
Μοτοσυκλέτα
versys 650 MK3
Όνομα
θανασης
Περιοχή
Λαμια

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
ευχαριστω Δημητρη,εχω καποιες ερωτησεις.
αυτη η συσκευασια ειναι αρκετη για να βαψω ολο το μπουφαν?
απο διαρκεια το χρωμα τι λεει?
ειναι για παπουτσια αλλα κανει και για το μπουφαν?
Ένα βαζακι φτάνει και περισσεύει για ένα μπουφάν.
Μη σου πω έχω κάνει και παντελόνι και περισεψε .
Μη μασάς
Δέρμα το ένα δέρμα και το άλλο.
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.451
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Για να βοηθησω λιγο Θαναση λογο που εχω κανει αυτη τη δουλεια 2-3 πραματα

Πριν το βαψεις καθαρισε το καλα με ενα βετεξ βρεγμενο περνα ολο το μπουφαν και αστο να στεγνωσει καλα αν εχεις καμια δυσκολη βρωμια παρε ασετον και βαλτο στο σφουγαρι περνα το απαλα για να φυγει

Για βαψιμο βρες αν μπορεις *****ο σφουγαρι μπανιου μια καλη κρεμαστρα μονωσε αν μπορεις κουμπια η οτι αλλο μεταλικο εκει δεν πιανει η βαφη και περασε το κυκλικα αν μπορεις και αν μεινει κατι μπατοναριστα με σφουγαρι αστο μια μερα να στεγνωσει και την επομενη περασε το κρεμα που λεει ο Δημητρης πιο πανω η λιπος φωκιας για δερματινα και αστο μια μερα ακομη να στεγνωσει.


Αν λερωθουν τα μεταλικα κουμπια η οτι αλλο βγαινει με ασετον σιγα σιγα μη το ξεβαψεις

Και προσοχη μη σου πει κανενας μαγκας βαψτο με σπρευ βαφης να ξερεις κανει φλουδα και μετα απο λιγο καιρο φευγει.

Αν χρειαστεις κατι εδω ειμαστε Bcdefgh
 

cool

new member
Δημοσιεύσεις
32
Ηλικία
50
Περιοχή
Λαμια
Μοτοσυκλέτα
versys 650 MK3
Όνομα
θανασης
Περιοχή
Λαμια
Για να βοηθησω λιγο Θαναση λογο που εχω κανει αυτη τη δουλεια 2-3 πραματα

Πριν το βαψεις καθαρισε το καλα με ενα βετεξ βρεγμενο περνα ολο το μπουφαν και αστο να στεγνωσει καλα αν εχεις καμια δυσκολη βρωμια παρε ασετον και βαλτο στο σφουγαρι περνα το απαλα για να φυγει

Για βαψιμο βρες αν μπορεις *****ο σφουγαρι μπανιου μια καλη κρεμαστρα μονωσε αν μπορεις κουμπια η οτι αλλο μεταλικο εκει δεν πιανει η βαφη και περασε το κυκλικα αν μπορεις και αν μεινει κατι μπατοναριστα με σφουγαρι αστο μια μερα να στεγνωσει και την επομενη περασε το κρεμα που λεει ο Δημητρης πιο πανω η λιπος φωκιας για δερματινα και αστο μια μερα ακομη να στεγνωσει.


Αν λερωθουν τα μεταλικα κουμπια η οτι αλλο βγαινει με ασετον σιγα σιγα μη το ξεβαψεις

Και προσοχη μη σου πει κανενας μαγκας βαψτο με σπρευ βαφης να ξερεις κανει φλουδα και μετα απο λιγο καιρο φευγει.

Αν χρειαστεις κατι εδω ειμαστε Bcdefgh
ευχαριστω και παλι για τις συμβουλες!!!να δω τωρα ποτε θα με πιασει η προκοπη να ασχοληθωTooth
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Το έχω αναφέρει κι αλλού,κρίνω σκόπιμο να το παραθέσω κι εδώ.

Η συντήρηση ενός λείου δερμάτινου μπουφάν,παντελονιού ή φόρμας μπορεί να γίνει εύκολα με:
Ένα *****ό σφουγγαράκι,νερό και πράσινο σαπούνι.Κάνετε σαπουνάδα με το πράσινο σαπούνι(χωρίς να κρατήσει νερό το σφουγγάρι) και καθαρίζετε σιγά-σιγά το ρούχο.Αφού το κάνετε όλο κατόπιν το περνάτε με ένα στημένο Vettex για να πάρει τυχόν υπολείμματα. Το πράσινο σαπούνι έχει ποσοστό λαδιού(ή μουργας) και δεν βλάπτει αλλά βοηθάει το δέρμα.
Το αφήνετε να στεγνώσει και κατόπιν το περνάτε όλο με:
Nivea(μπλε κλασική στο μεταλικό κουτακι).
Ότι διαφημίζει ότι κάνει στα χέρια σας η Nivea θα κάνει και στο δερμάτινο.
Την Νivea θα την απορροφήσει όλη το δέρμα χωρίς να αφήσει λιπαρότητα εξωτερικά όπως το λίπος φώκιας και τα προϊοντα με κερί..

Αυτά.. Bcdefgh



Με το καλό η βαφή Θανάση...
Smileys drinking beer Emoticon
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Για να βοηθησω λιγο Θαναση λογο που εχω κανει αυτη τη δουλεια 2-3 πραματα

Πριν το βαψεις καθαρισε το καλα με ενα βετεξ βρεγμενο περνα ολο το μπουφαν και αστο να στεγνωσει καλα αν εχεις καμια δυσκολη βρωμια παρε ασετον και βαλτο στο σφουγαρι περνα το απαλα για να φυγει

Για βαψιμο βρες αν μπορεις *****ο σφουγαρι μπανιου μια καλη κρεμαστρα μονωσε αν μπορεις κουμπια η οτι αλλο μεταλικο εκει δεν πιανει η βαφη και περασε το κυκλικα αν μπορεις και αν μεινει κατι μπατοναριστα με σφουγαρι αστο μια μερα να στεγνωσει και την επομενη περασε το κρεμα που λεει ο Δημητρης πιο πανω η λιπος φωκιας για δερματινα και αστο μια μερα ακομη να στεγνωσει.


Αν λερωθουν τα μεταλικα κουμπια η οτι αλλο βγαινει με ασετον σιγα σιγα μη το ξεβαψεις

Και προσοχη μη σου πει κανενας μαγκας βαψτο με σπρευ βαφης να ξερεις κανει φλουδα και μετα απο λιγο καιρο φευγει.

Αν χρειαστεις κατι εδω ειμαστε Bcdefgh


Να συμπληρώσω σε αυτό που λέει ο Μιχάλης.
Όταν λέει κρέμασε το έξω μιλάμε να έχει ήλιο για να ανοίξουν οι πόροι του δέρματος
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Το έχω αναφέρει κι αλλού,κρίνω σκόπιμο να το παραθέσω κι εδώ.

Η συντήρηση ενός λείου δερμάτινου μπουφάν,παντελονιού ή φόρμας μπορεί να γίνει εύκολα με:
Ένα *****ό σφουγγαράκι,νερό και πράσινο σαπούνι.Κάνετε σαπουνάδα με το πράσινο σαπούνι(χωρίς να κρατήσει νερό το σφουγγάρι) και καθαρίζετε σιγά-σιγά το ρούχο.Αφού το κάνετε όλο κατόπιν το περνάτε με ένα στημένο Vettex για να πάρει τυχόν υπολείμματα. Το πράσινο σαπούνι έχει ποσοστό λαδιού(ή μουργας) και δεν βλάπτει αλλά βοηθάει το δέρμα.
Το αφήνετε να στεγνώσει και κατόπιν το περνάτε όλο με:
Nivea(μπλε κλασική στο μεταλικό κουτακι).
Ότι διαφημίζει ότι κάνει στα χέρια σας η Nivea θα κάνει και στο δερμάτινο.
Την Νivea θα την απορροφήσει όλη το δέρμα χωρίς να αφήσει λιπαρότητα εξωτερικά όπως το λίπος φώκιας και τα προϊοντα με κερί..

Αυτά.. Bcdefgh



Με το καλό η βαφή Θανάση...
Smileys drinking beer Emoticon


Να συμπληρώσω και εδώ.
Αν επιλέξεις κάποιο λίπος σαν αυτό που έβαλα αφού το αλείφεις στο δερμάτινο και το αφήσεις να < τραβήξει> στον ήλιο.
Την επόμενη παίρνεις τα χοντρά υπολείμματα με ένα *****ό πανί
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Να συμπληρώσω και εδώ.
Αν επιλέξεις κάποιο λίπος σαν αυτό που έβαλα αφού το αλείφεις στο δερμάτινο και το αφήσεις να < τραβήξει> στον ήλιο.
Την επόμενη παίρνεις τα χοντρά υπολείμματα με ένα *****ό πανί
Εεεεεεετσι!!! Bcdefghg
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.393
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Εεεεεεετσι!!! Bcdefghg
Γενικά τα χοντραδια πάντα με πανι τα παίρνουμε.
Ιδανικά το πανί πρέπει να είναι κυλοτέ
 
Top Bottom