Αναζήτηση action camera

dkamzelas86

Moderator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
407
Ηλικία
38
Περιοχή
ΦΛΩΡΙΝΑ
Όνομα
Δημήτρης
Μετά από 6 χρόνια με μια Hawkeye firefly, ήρθε η στιγμή για αναβάθμιση. Το budget είναι μέχρι 200 €. Να κοιτάξω για μεταχειρισμένη go pro ή καινούργια μη go pro ( Midland, sj κτλπ);

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Αν είχα το χρόνο για επεξεργασίες κλπ ,μόνο gopro θα έπαιρνα.
Απίστευτη εικόνα και σταμπιλιζατερ .
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Άρα go pro 7 και πάνω;

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Από 7 και πάνω έχεις 5κ. Αν δεν το βλέπεις σε τηλεοραση 5κ θα στο ρίχνει στα 4κ ή στα 1080. Στο YouTube Μαξ 1080 ότι παραπάνω πάει χαμένο. Η 7 είναι 4κ
 
Δημοσιεύσεις
718
Ηλικία
43
Μοτοσυκλέτα
Honda CB 500 X 2016 Warp Drive MK IX
Όνομα
Θοδωρής
Με 200 ευρώ Μαξ , καλύτερα μεταχειρισμένη .
Καινούριο κινεζική είναι μάπα , όλες έχουν το ίδιο Ambarella τσιπ και κάνουν upscale το 1080p σε ψευδο 4Κ.
Οι GoPro υπερθερμαίνονται και κλείνουν, και ότι έχεις γράψει πάει στραφι, το θέμα χειροτέρεψε από 8 και πάνω .
Οι DJI , έχουν καλύτερη ψύξη , η δικιά μου γράφει από το πρωί μέχρι το βράδυ ασταμάτητα. Συνδεμένη στην πρίζα της μηχανής.
Μεγαλύτερη ανάλυση σημαίνει και δυνατότερο υπολογιστή για επεξεργασία.

Από 7 και πάνω έχεις 5κ. Αν δεν το βλέπεις σε τηλεοραση 5κ θα στο ρίχνει στα 4κ ή στα 1080. Στο YouTube Μαξ 1080 ότι παραπάνω πάει χαμένο. Η 7 είναι 4κ
Πώς πάει χαμένο, αφού μέχρι και 8Κ δείχνει το YouTube ;
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Μάλλον εννοεί ότι πάει χαμένο αν δεν έχεις την τηλεόραση που να δείχνει τοσο
 
Δημοσιεύσεις
718
Ηλικία
43
Μοτοσυκλέτα
Honda CB 500 X 2016 Warp Drive MK IX
Όνομα
Θοδωρής
Και πάλι, καλύτερα δείχνει, και ας μπορεί η τηλεόραση/ οθόνη να είναι μέχρι 1080p .

Αυξάνεται το bit rate και μειώνεται ο πιξελισμος
Σε 1080 χρησιμοποιείται το παλιό avc codec ενώ σε 2κ και άνω το ανώτερο vp9

Γι'αυτό και η καλύτερη διαδικασία είναι, αν έχεις βίντεο 1080p να το ρενταρεις σε 1440p , και μετά να το βλέπεις πάλι σε 1440p και ας έχεις 1080 p μόνιτορ.
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Όσο πιο νέα GoPro, τόσο καλύτερη σταθεροποίηση κ μεγαλύτερος αισθητήρας.
Το τελευταίο σημαίνει ικανοποιητική εικόνα στα νυχτερινά.
Τώρα έχει βγει η 11, αλλά κ την 8 να πάρει κάποιος είναι μια χαρά.
Μην ασχολείστε ιδιαίτερα με 4,5 κ 6 Κ.
Πρακτικά, δεν κάνουν διαφορά, εκτός αν είστε δυνατοί ytubers
 

dkamzelas86

Moderator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
407
Ηλικία
38
Περιοχή
ΦΛΩΡΙΝΑ
Όνομα
Δημήτρης
Λόγο πάνω από το budget μου, αλλά ήταν κυριολεκτικά με τις ζελατίνες! Απορίες: Δεν με ενδιαφέρει το 4k, θα γράφω με 1080p. Παίζουν ρόλο τα fps; Να τα αφήσω στα 60 ή θα ήταν καλύτερα στα 120;


Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.167
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Kαλοριζικη καλές λήψεις και χαράς την υπομονή σου ....

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Λόγο πάνω από το budget μου, αλλά ήταν κυριολεκτικά με τις ζελατίνες! Απορίες: Δεν με ενδιαφέρει το 4k, θα γράφω με 1080p. Παίζουν ρόλο τα fps; Να τα αφήσω στα 60 ή θα ήταν καλύτερα στα 120;


Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το ανθρώπινο μάτι, πρακτικά καταλαβαίνει διαφορά μέχρι 24 fps.
Εκεί, η εικόνα φαίνεται φυσική, με ομαλή ροή χωρίς "σκαλοπάτια" κ κολλημένα frames.
Από εκεί και πάνω, τα 60, 120 κ 240 fps είναι χρήσιμα μόνο αν σκέπτεσαι να μετατρέψεις ένα βίντεο σε slow motion.
Όσο πιο πολλά fps, τόσο πιο ομαλή εικόνα, ακόμη κ σε πολύ αργή ταχύτητα.
Προσωπικά τραβάω πάντα 1080p με 30fps.
Υπόψιν, τα παραπάνω fps, όπως είναι φυσικό, ανεβάζουν πάρα πολύ την χωρητικότητα του αρχείου βίντεο που τραβάς.
 

dkamzelas86

Moderator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
407
Ηλικία
38
Περιοχή
ΦΛΩΡΙΝΑ
Όνομα
Δημήτρης
Σε ευχαριστώ, τράβηξα βίντεο με 120 fps και μου το έβγαλε σαν προεπιλογή να το δω slow motion. Άρα στα 60 πιστεύω είναι αρκετό !

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Σε ευχαριστώ, τράβηξα βίντεο με 120 fps και μου το έβγαλε σαν προεπιλογή να το δω slow motion. Άρα στα 60 πιστεύω είναι αρκετό !

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Κ πολλά είναι.....
 
Δημοσιεύσεις
718
Ηλικία
43
Μοτοσυκλέτα
Honda CB 500 X 2016 Warp Drive MK IX
Όνομα
Θοδωρής
Λόγο πάνω από το budget μου, αλλά ήταν κυριολεκτικά με τις ζελατίνες! Απορίες: Δεν με ενδιαφέρει το 4k, θα γράφω με 1080p. Παίζουν ρόλο τα fps; Να τα αφήσω στα 60 ή θα ήταν καλύτερα στα 120;


Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σύμφωνα με το youtube https://support.google.com/youtube/answer/1722171?hl=en#zippy=,bitrate

Στα 1080p δίνει μέχρι 8mbps στα 30 και 12 mbps στα 60 fps . Αυτό σημαίνει οτι ακόμα και στα 100 mbps να είναι το αρχείο θα το ισοπεδώσει στα 8-12 mbps . Αυτό σημαίνει οτι θα έχεις πιξελισμό σε σκηνές με μεγάλο bitrate όπως για παράδειγμα όταν περναει η μηχανή μέσα απο δάσος. Επίσης σε αυτήν την ανάλυση θα χρησιμοποιήσει το AVC codec που είναι παλιό πλέον.

Γιαυτό , ακόμα και αν γράφει η κάμερα μόνο μέχρι 1080 p , στο πρόγραμμα επεξεργασίας βιντεο το ρενταρουμε σε 1440p , για να ανεβούμε σκάλα κωδικοποίησης 16 και 24 mbps αντίστοιχα. Και μετά ακόμα και να έχουμε 1080p μόνιτορ / τηλεόραση το βάζουμε να δείχνει σε 1440p

Αμα η κάμερα γράφει 4Κ 60 fps , γιατί να μην την χρησιμοποιήσεις; Σαν να παίρνεις φεραρι και να πηγαίνεις με 80;
Εφόσον δεν υπάρχει ο χρόνος , και ο υπολογιστής που να μπορεί να επεξεργαστεί 4Κ αρχεία, η καλύτερη λύση κατά την γνώμη μου είναι η μέση λύση , δηλαδή να γράφει στα 1440p 60 fps . Θα είναι μικρά τα αρχεία σε σχέση με 4Κ , και θα έχουν και καλή ποιότητα.
 
Top Bottom