Αλλαγή χαρτογράφισης ΒΜW R1150GS

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Όλη μέρα με 170 με το 1200gs..του 04
??
Ο τσακ Νόρις είσαι;
Όχι τίποτα άλλο, μας διαβάζουν και άλλοι, .
Και θα δώσουνε το φεριγκνατο μηχανάκι τους να πάρουν τσιες του 04..να ταξιδεύουν άνετα με 170.

Ρεεεειιι, ημαρτον
Δώσε μου λίγο ένα άλλο μέτρο σύγκρισης, επειδή με το RT δεν μπορώ να βγάλω άκρη για να καταλάβω πόσο καλή η κακή ανεμοκάλυψη έχει το καθένα..
Πες μου λίγο σε άνεση ταξιδίου του 1150 σε σχέση με άλλο ον οφ που είχες. Πχ το Αφρικα. Αισθητά καλύτερο το 1150; Τα ίδια; Χειρότερο; Και σε ποιον τομέα; Θόρυβο; Κύλιση, Ανεμοκάλυψη; Άνεση;
Ας πουμε και τα δύο σε ταχύτητες 150χλμ/ώρα.

Αν έχεις άποψη και και για άλλα ον οφ, δώσε αντίστοιχα και σύγκριση με εκείνα.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Πλάκα κάνεις;
Εκεί που εγώ ταξιδεύω όλη μέρα με 170 (5600rpm)
Μην τρελλαθούμε,170 δεν είναι υπερβολικό νούμερο ακόμα και για πολλή ώρα να ταξιδεύει το γσ.
Ούτε ο αέρας σε κοπανάει, μια χαρά πας,δοκιμασμένο πολλές φορές με το lc αλλά και με το παλιό μου 08.Με μαμά ζελατίνα και τα δύο,πόσω μάλλον με την adv που έχει ο Γιάννης, ακόμα καλύτερα.
Πιστεύω 100%. τα παιδιά παραπάνω μιας και μόνος ή διπλός και φορτωμένος,βλέπω ότι στα 150 το GS1150 ζητάει μόνο του παραπάνω.

Εξηγώ ότι:
Δεν ξέρω αν και πόσο τσιμπάει λάδι..
Δεν πάω καρφωμένος σε αυτά τα χιλιόμετρα..
Νιώθω όμως ότι είναι ταχύτητες σε ανοιχτό δρομο που το 1150 τις έχει όμορφα.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:

Άν το τανκς πάει τρένο στα 160... ΓΙΑΤΙ να μην πάει στα 170 το 1200άρι συνεχόμενα που είναι πολύ πιο πολιτισμένο μηχανάκι;
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Δώσε μου λίγο ένα άλλο μέτρο σύγκρισης, επειδή με το RT δεν μπορώ να βγάλω άκρη για να καταλάβω πόσο καλή η κακή ανεμοκάλυψη έχει το καθένα..
Πες μου λίγο σε άνεση ταξιδίου του 1150 σε σχέση με άλλο ον οφ που είχες. Πχ το Αφρικα. Αισθητά καλύτερο το 1150; Τα ίδια; Χειρότερο; Και σε ποιον τομέα; Θόρυβο; Κύλιση, Ανεμοκάλυψη; Άνεση;
Ας πουμε και τα δύο σε ταχύτητες 150χλμ/ώρα.

Αν έχεις άποψη και και για άλλα ον οφ, δώσε αντίστοιχα και σύγκριση με εκείνα.

Πιστεύω 100%. τα παιδιά παραπάνω μιας και μόνος ή διπλός και φορτωμένος,βλέπω ότι στα 150 το GS1150 ζητάει μόνο του παραπάνω.

Εξηγώ ότι:
Δεν ξέρω αν και πόσο τσιμπάει λάδι..
Δεν πάω καρφωμένος σε αυτά τα χιλιόμετρα..
Νιώθω όμως ότι είναι ταχύτητες σε ανοιχτό δρομο που το 1150 τις έχει όμορφα.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:

Άν το τανκς πάει τρένο στα 160... ΓΙΑΤΙ να μην πάει στα 170 το 1200άρι συνεχόμενα που είναι πολύ πιο πολιτισμένο μηχανάκι;
Δεν ειπα για σταθεροτητα...
Eιδικα το 1150gs ειναι πολυ σταθερο, πιο πολυ απ το 1200..(συμφωνα με το ιντερνετ)
Και απο το Ρτ (εχω σουπα αμορτισερ κ μεγαλη ζελατινα και κουναει στα πολλα)

Εγω για τον αναβατη ειπα, και κατα ποσο ειναι εφικτο να διατηρει τετοιες ταχυτητες στην εθνικη, οταν τρωει ξυλο απ τον αερα

Επειδη αναφερθηκε το αφρικα, ναι στην ανεμοκαλυψη υπερέχει, τρως μεν αέρα σε ώμους κ χέρια, αλλά προστατεύει καλύτερα κορμό κ μηρούς κ γενικότερα έχεις πιο ομαλη ροή αέρα..Στο τσιες η ζελατίνα είναι πολύ μακριά απ τον αναβάτη κ αυτό ευνοεί το στροβιλισμο.

Ομως το 1150 παει τρενο, με καλυτερη ποιοτητα κυλισης, πολυ καλυτερη σελα, πιο δυνατο μοτερ με ροπες .,πιο δεμενη μηχανη
(και το αφρικα βέβαια τρένο πάει, λόγω πιο αργής γεωμετρίας κ μεγαλύτερου μεταξόνιου)


Για την ανεμοκαλυψη , μιλανε οι φωτο...το τσιες μπαζει απ τα πλαγια

Εάν όμως μπει σε αφρικα ψηλή στενή ζελατίνα τύπου givi, η σταθερότητα πάει περίπατο, κ εχεις και στροβιλισμο
 

Attachments

  • $_57.jpg
    $_57.jpg
    351,3 KB · Προβολές: 16
  • kkk.jpg
    kkk.jpg
    422,8 KB · Προβολές: 16
Τελευταία επεξεργασία:

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.545
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Δεν ειπα για σταθεροτητα...
Eιδικα το 1150gs ειναι πολυ σταθερο, πιο πολυ απ το 1200..(συμφωνα με το ιντερνετ)
Και απο το Ρτ (εχω σουπα αμορτισερ κ μεγαλη ζελατινα και κουναει στα πολλα)

Εγω για τον αναβατη ειπα, και κατα ποσο ειναι εφικτο να διατηρει τετοιες ταχυτητες στην εθνικη, οταν τρωει ξυλο απ τον αερα

Μπαμπη αναλόγως την μηχανή είναι αυτά. Ναι με το 1200 GS μπορείς να ταξιδεύεις με αυτά τα χιλιόμετρα, όπως και με το 1250 και ειδικά τα ADVENTURE με καλύτερες ανεμοκαλύψεις. Το καλοκαίρι του 2019 έχω κάνει Θεσσαλονίκη-Ξυλόκαστρο 3 ώρες και 10 λεπτά με μόνη στάση Γιάννενα για ανεφοδιασμό. Σταθερές ταχύτητες πάνω από 175+ (δικάβαλος-τριβάλιτσος)εκτός των διοδίων. Δεν κουράστηκα καθόλου
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Μπαμπη αναλόγως την μηχανή είναι αυτά. Ναι με το 1200 GS μπορείς να ταξιδεύεις με αυτά τα χιλιόμετρα, όπως και με το 1250 και ειδικά τα ADVENTURE με καλύτερες ανεμοκαλύψεις. Το καλοκαίρι του 2019 έχω κάνει Θεσσαλονίκη-Ξυλόκαστρο 3 ώρες και 10 λεπτά με μόνη στάση Γιάννενα για ανεφοδιασμό. Σταθερές ταχύτητες πάνω από 175+ (δικάβαλος-τριβάλιτσος)εκτός των διοδίων. Δεν κουράστηκα καθόλου
Σωστος , το 1200gs βγαινει σε εκδοσεις απλες κ adv 17 χρονια , και εχουν γινει αλλαγες...
Πολυ καλυτερη η ανεμοκαλυψη...φαινεται οτι η γελαδα προστατευει πολυ καλα!!!
Ειχες και βαραντερο πριν...πως ηταν εκει η ανεμοκαλυψη?
 

Attachments

  • $_57.jpg
    $_57.jpg
    355,5 KB · Προβολές: 12
  • kkkkk.jpg
    kkkkk.jpg
    328,8 KB · Προβολές: 12
Τελευταία επεξεργασία:

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.431
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Σωστος , το 1200gs βγαινει σε εκδοσεις απλες κ adv 17 χρονια , και εχουν γινει αλλαγες...
Εχει καμια σχεση η ανεμοκαλυψη?
Ρε συ,το ότι είναι φαρδύτερο το adv δεν σημαίνει ότι το απλό είναι σκορποχώρι!
Στο δεύτερο καταλαβαίνεις λίγο αέρα χωρίς όμως να γίνεται φορτικός,στο πρώτο απλώς σφραγίζει τα πατζούρια!
:baby:
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.545
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Σωστος , το 1200gs βγαινει σε εκδοσεις απλες κ adv 17 χρονια , και εχουν γινει αλλαγες...
Πολυ καλυτερη η ανεμοκαλυψη...φαινεται οτι η γελαδα προστατευει πολυ καλα!!!
Ειχες και βαραντερο πριν...πως ηταν εκει η ανεμοκαλυψη?
Η ανεμοκαλυψη ήταν αρκετά καλή και στο Βαραντέρο απλά εκείνο υστερούσε σε άνεση ταξιδιού, κυρίως αναρτήσεις. Γυρνούσα από ταξίδι και ηθελα 2-3 ημέρες να έρθει η μέση στα ίσια της Rolling.
Με το GS έκανα 6500 χλμ σε Ιταλία(15ημερο) και επέστρεψα ενώ την άλλη ημέρα εργαζόμουν. Ενοιωθα σαν να μην είχα πάει ταξίδι τόσα χιλιόμετρα και να φανταστείς το είχα έγνοια από τον προγραμματισμό του όταν το έφτιαχναν πως όταν επιστρέψω θα είμαι κομμάτια. Αλλά υπολόγιζα σύμφωνα με το Βαραντερο.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ρε συ,το ότι είναι φαρδύτερο το adv δεν σημαίνει ότι το απλό είναι σκορποχώρι!
Στο δεύτερο καταλαβαίνεις λίγο αέρα χωρίς όμως να γίνεται φορτικός,στο πρώτο απλώς σφραγίζει τα πατζούρια!
:baby:

Στο απλο..στο υψος των φλας, βλεπω κενο σαν το 1150, απο εκει περναει ο αερας και χτυπαει ισχυο και κορμο χαμηλα,
Και μοιραια το συγκρινα με το ΡΤ που εχω
 

Attachments

  • kkk.jpg
    kkk.jpg
    422,8 KB · Προβολές: 12
  • mm.jpg
    mm.jpg
    74,5 KB · Προβολές: 13
Τελευταία επεξεργασία:

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.431
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Καλά το ΡΤ είναι αλεξίβροχο!
Στο lc κατόπιν ενσωματώσανε και αυτά τα 'φλαπς' και κάνουν αρκετή δουλειά.

IMG_20211116_135849.jpg
 

Pan-dvs

well know member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
15.589
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Με το tiger ταξιδευω με 170 σταθερα,με ανεμοκαλυψη μετρια χωρις να εχω προβλημα.Γιατι να μην μπορει να το κανει το 1200 που θεωρω οτι εχει αρκετα καλυτερη ανεμοκαλυψη?
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.190
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Με το tiger ταξιδευω με 170 σταθερα,με ανεμοκαλυψη μετρια χωρις να εχω προβλημα.Γιατι να μην μπορει να το κανει το 1200 που θεωρω οτι εχει αρκετα καλυτερη ανεμοκαλυψη?
Ρε άστα διάλα φιδέμπορα...170 με το ποτιστικό..... Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.190
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.190
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Άμα θέτε ανεμοκαλυψη σ αυτά τα χιλιόμετρα να παίρνετε τ αυτοκίνητο!!!
Πές τα ρε Κούλη, εγώ με την λαίλαπα τι να πώ τόσα χρόνια; Που κάτω από 180 δεν κατέβαινα; Άμα έχεις να κάνεις με γέρους... Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εγω εχω 3 ζελατινες για το ΡΤ, και χθες παραγγειλα 4η...προς αναζητηση γαληνης κ μακαριοτητας
 
Τελευταία επεξεργασία:

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.306
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Είναι ακριβό για τον Μπαμπινο!!
Αν πέσει Μαξ στα 2000 θα το συζητήσει!!!
δεν ξαναπαιρνω ονοφφ
Εχει και σερβοφρενο που δε μ αρεσει...

αυτο ομως...το χτυπαγα

 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Είναι ακριβό για τον Μπαμπινο!!
Αν πέσει Μαξ στα 700€ θα το συζητήσει!!!
Ε Μπαμπινο;;;
..και τη μεταβίβαση δώρο έτσι;;

δεν ξαναπαιρνω ονοφφ
Εχει και σερβοφρενο που δε μ αρεσει...

αυτο ομως...το χτυπαγα

Νά.. Hate γιατί με το που πούλησες το Χάρο θες 145hp μηχανάκι...
Τι να τα κάνεις ρε;
Εδώ έψαχνες βιταμίνες & ματζούνισ να μην καίνε τα πόσα ψόφια μουλάρια έχουν μείνει στο RT... Tooth

Κάτσε φρόνιμα γιατί το φαίρινγκ του,επίσης,είναι πιο χαμηλό από του FZS600 03' και θα τρως κι αέρα.. Bcdefgh
 
Top Bottom