Αγορά Crf 250-300 rally

kaper

new member
Δημοσιεύσεις
10
Ηλικία
36
Περιοχή
Τρίκαλα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Όπως λέει και ο τίτλος ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο μοντέλο η χρήση οποία θέλω να κάνω είναι κοντινά ταξιδάκια κάποιες φορές και δικαβαλος της τάξης των 100 150 km αλλά και χωμάτινες εκδρομές... Έχω αρκετά μεγάλη εμπειρία και πολλά χιλιόμετρα από ασφάλτινα χιλιόμετρα αλλά νομίζω ότι ήρθε η ώρα να ξεκινήσω και λίγο χώμα ο λόγος που επέλεξα αυτό το μηχανάκι είναι το χαμηλό του βάρος που πιστεύει θα με βοηθήσει πολύ στο χώμα όντας άπειρος επίσης χαμηλή συντήρηση του είναι επίσης ένα point μιας και οι βόλτες θα είναι μία max 2 Κυριακές το μήνα.. κάθε εμπειρία και πρόταση δεκτή σαν εναλλακτική βλέπω kawasaki versys 300

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Καλωσήρθες
Εξαιρετική επιλογή για αυτά που θέλεις το CRF, αν ξεπεράσεις το ότι έχει τσιμπημένη τιμή.
To Versys όχι, δεν κάνει για χώμα πέρα απο μια απλή διάσχιση χωματόδρομου.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Όπως λέει και ο τίτλος ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο μοντέλο η χρήση οποία θέλω να κάνω είναι κοντινά ταξιδάκια κάποιες φορές και δικαβαλος της τάξης των 100 150 km αλλά και χωμάτινες εκδρομές... Έχω αρκετά μεγάλη εμπειρία και πολλά χιλιόμετρα από ασφάλτινα χιλιόμετρα αλλά νομίζω ότι ήρθε η ώρα να ξεκινήσω και λίγο χώμα ο λόγος που επέλεξα αυτό το μηχανάκι είναι το χαμηλό του βάρος που πιστεύει θα με βοηθήσει πολύ στο χώμα όντας άπειρος επίσης χαμηλή συντήρηση του είναι επίσης ένα point μιας και οι βόλτες θα είναι μία max 2 Κυριακές το μήνα.. κάθε εμπειρία και πρόταση δεκτή σαν εναλλακτική βλέπω kawasaki versys 300

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το crf είναι αμιγώς χωμάτινο ,το versys όχι.
Εσύ ξέρεις το μπάτζετ σου και τις ανάγκες σου,αλλά να σκασεις τοσα λεφτά για μια δυο φορές το μήνα, είναι κάπως....
Μπορείς να δεις και για κανένα XR /KLX
Και να το κάνεις rally στα μετρα σού
 

kaper

new member
Δημοσιεύσεις
10
Ηλικία
36
Περιοχή
Τρίκαλα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Έχεις δίκιο φίλε μου τώρα λέει όντως πωλείται σε υψηλή τιμή μιλάω για τιμή καινούργιο αλλά το να πάρω ένα XR 25 ετών σε καλή κατάσταση θέλω τρία με τρεισήμισι χιλιάρικα τα δύο τρίτα της τιμής ενός μεταχειρισμένου CRF δύο χρόνων και από την άλλη πάλι όλα αυτά τα μηχανάκια είναι δύσκολο να τα πετύχεις σε καλή κατάσταση και πόσο μάλλον ένα μηχανάκι το οποίο πηγαίνει χώμα και οι φθορές πολλαπλασιάζονται.... Ο λόγος που θέλω να πάρω ένα πιο καινούργιο μηχανάκι είναι γιατί θέλω να έχει ABS δεν είχα ποτέ μου μηχανάκι με ABS giok σήμερα ο χρόνος μου είναι μία Κυριακή το μήνα αύριο μπορεί να είναι ένα τετραήμερο εκδρομικό enduro οπότε δεν θέλω να πάρω κάτι το οποίο θα το παντρευτώ και ίσως αύριο δεν εξυπηρετεί το σκοπό του

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.415
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
150 χλμ δικάβαλος με crf? Θα αναστενάξεις και συ και η συνεπιβάτις.
Αν δεν θέλεις απαιτητικό χώμα πας κατευθείαν για το versys.
 

kaper

new member
Δημοσιεύσεις
10
Ηλικία
36
Περιοχή
Τρίκαλα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Καλωσήρθες
Εξαιρετική επιλογή για αυτά που θέλεις το CRF, αν ξεπεράσεις το ότι έχει τσιμπημένη τιμή.
To Versys όχι, δεν κάνει για χώμα πέρα απο μια απλή διάσχιση χωματόδρομου.
Σε σφιχτό επαρχιακό ταξιδάκι κανείς άνετα ακόμα και αν η παρέα σου έχει γρηγορότερες μοτοσυκλέτες Εθνική okay σίγουρα θα έχει αδυναμίες τώρα από κει και πέρα στο χώμα νομίζω ότι λίγοι είναι αυτοί που θα μπορούν να αξιοποιήσουν παραπάνω αλογα από τα 27 του CRF και συνήθως για τον μέσο οδηγό νομίζω ότι είναι okay... Επειδή το έχω οδηγήσει αν και έρχομαι από μεγαλύτερη touring μηχανή με αρκετά χιλιόμετρα σε Ελλάδα και εξωτερικό νομίζω είναι μία συνειδητοποιημένη αλλαγή και το γκάζι του υπερκαλύπτει τις ανάγκες μου... Έχει φθηνά ανταλλακτικά σχετικά φθηνά αξεσουάρ φορτώνεται και ταξιδεύει αξιοπρεπέστατα χωρίς να βάζει φωτιά στην άσφαλτο... Αν και σχετικά έχω κατασταλάξει μετά από πολύ ψάξιμο ο λόγος που γράφω στο φόρουμ είναι για να ανταλλάξω απόψεις με κατόχους της συγκεκριμένης μοτοσυκλέτας είμαι αυτούς που τη γνωρίζουν έμμεσα ίσως από κάποιο φίλο

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Και το versus με προστατευτικα και λάστιχο 50-50 μια χαρά πάει στο χώμα, δεν κυνηγάς χρόνους motocross, αναβάτης για ψυχαγωγία είσαι. Πάρε και ένα παλιό δίχρονο 80ari Kx να χεις και για το χώμα με 500 ευρω. Κοίτα και το voge 300.

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Γεια σου ρε Κωνσταντίνε!!! cdefgh

Είχαμε ένα ζηλευτό CRF250 στη "γειτονιά"(όχι rally) το οποίο έφυγε στα 3.500€.
Να είχα 10 μάτια να το βλέπω.
Σίγουρα θα το'θελα,πόσο δε μάλλον σε 300 rally.
Μέση δεν έχω Tooth

Εύχομαι να πάρεις το καλύτερο για εσένα.

Εναλλακτικά μιας και μιλάμε για χωματάκι και ίσως δικάβαλο θα παρέθετα κάτι τέτοιο..


Νομίζω μπορεί με το παραπάνω..
 

kaper

new member
Δημοσιεύσεις
10
Ηλικία
36
Περιοχή
Τρίκαλα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Τα έχω δει και αυτά...είναι βαριά μηχανάκια δύσχρηστα στο χώμα και πόσο μάλλον από εμένα ο οποίος δεν έχω ούτε την εμπειρία αλλά ούτε και τη σωματική δύναμη να κουμαντάρω ένα τέτοιο μηχανάκι... Είμαι 1.80 75 κιλά... Θεωρώ πως σχέση βάρους απόδοσης και γενικά dual sport μηχανάκι το CRF είναι η ιδανική επιλογή αν εξαιρέσουμε φυσικά το κόστος πτήσης καινούργιο.

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Έχεις δίκιο φίλε μου τώρα λέει όντως πωλείται σε υψηλή τιμή μιλάω για τιμή καινούργιο αλλά το να πάρω ένα XR 25 ετών σε καλή κατάσταση θέλω τρία με τρεισήμισι χιλιάρικα τα δύο τρίτα της τιμής ενός μεταχειρισμένου CRF δύο χρόνων και από την άλλη πάλι όλα αυτά τα μηχανάκια είναι δύσκολο να τα πετύχεις σε καλή κατάσταση και πόσο μάλλον ένα μηχανάκι το οποίο πηγαίνει χώμα και οι φθορές πολλαπλασιάζονται.... Ο λόγος που θέλω να πάρω ένα πιο καινούργιο μηχανάκι είναι γιατί θέλω να έχει ABS δεν είχα ποτέ μου μηχανάκι με ABS giok σήμερα ο χρόνος μου είναι μία Κυριακή το μήνα αύριο μπορεί να είναι ένα τετραήμερο εκδρομικό enduro οπότε δεν θέλω να πάρω κάτι το οποίο θα το παντρευτώ και ίσως αύριο δεν εξυπηρετεί το σκοπό του

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Abs και χώμα είναι δυο έννοιες ασυμβίβαστες μεταξύ τούς
 

kaper

new member
Δημοσιεύσεις
10
Ηλικία
36
Περιοχή
Τρίκαλα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Δεν εννοώ abs για το χώμα άλλωστε στο crf απενεργοποιείται....εννοώ ένα μότο καινουργιο που να έχει abs γιατί χρήσιμο

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom