Αγορά μεταχειρισμένης μηχανής?

thodoras

new member
Δημοσιεύσεις
2
Ηλικία
38
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Thodoras
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα.

Θα ήθελα τα φώτα σας. Είμαι κάτοχος σκούτερ πάνω από 10 χρόνια άλλα επειδή δεν πάει άλλο με το μηχανάκι που έμπλεξα (sym hd 200) θέλω να το πετάξω από κάποιο γκρέμι και να πάρω μια μεταχειρισμένη μηχανή. Ουσιαστικά πιο συχνά το σπρώχνω εγώ για να το πάω στο μάστορα παρά αυτό.

Σε καθημερινή βάση κάνω περίπου 70χλμ μέσα στην πόλη και 1-2 φόρες την εβδομάδα θα χρειαστεί να βγω εκτός πόλης κάνοντας άλλα 200χλμ τη φορά. Οπότε σημαντικά στοιχεία για το επόμενο μηχανάκι είναι να κυκλοφορεί άνετα μέσα στην πόλη και να έχει σχετικά χαμηλή κατανάλωση.

Αρχικά κοιτούσα για V-Strom γιατί....γιατί τις βλέπω παντού (αν και με προβληματίζει λίγο ο όγκος τους - είμαι 1.78). Ο μηχανικός που πάω το μηχανάκι μου πρότεινε Transalp (είναι αθάνατα και μέσα στην πόλη πάνε πολύ καλά είπε) μοντέλα του '09 και πάνω.

Οπότε, οι ερωτήσεις που δημιουργούνται είναι οι εξής: Τι μοντέλο προτείνετε εσείς με τα παραπάνω κριτήρια? Μιλάω πάντα για μηχανάκι γύρω στα 600cc. Πόσο παλιό μοντέλο αξίζει να κοιτάξω και με τι χιλιόμετρα? Και γενικά πώς να κινηθώ σε αυτή την αναζήτηση?

Ενδεικτικά παραθέτω και δύο αγγελίες που είδα πριν λίγο: https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/316018213-yamaha-fz6-s2
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.871
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα.

Θα ήθελα τα φώτα σας. Είμαι κάτοχος σκούτερ πάνω από 10 χρόνια άλλα επειδή δεν πάει άλλο με το μηχανάκι που έμπλεξα (sym hd 200) θέλω να το πετάξω από κάποιο γκρέμι και να πάρω μια μεταχειρισμένη μηχανή. Ουσιαστικά πιο συχνά το σπρώχνω εγώ για να το πάω στο μάστορα παρά αυτό.

Σε καθημερινή βάση κάνω περίπου 70χλμ μέσα στην πόλη και 1-2 φόρες την εβδομάδα θα χρειαστεί να βγω εκτός πόλης κάνοντας άλλα 200χλμ τη φορά. Οπότε σημαντικά στοιχεία για το επόμενο μηχανάκι είναι να κυκλοφορεί άνετα μέσα στην πόλη και να έχει σχετικά χαμηλή κατανάλωση.

Αρχικά κοιτούσα για V-Strom γιατί....γιατί τις βλέπω παντού (αν και με προβληματίζει λίγο ο όγκος τους - είμαι 1.78). Ο μηχανικός που πάω το μηχανάκι μου πρότεινε Transalp (είναι αθάνατα και μέσα στην πόλη πάνε πολύ καλά είπε) μοντέλα του '09 και πάνω.

Οπότε, οι ερωτήσεις που δημιουργούνται είναι οι εξής: Τι μοντέλο προτείνετε εσείς με τα παραπάνω κριτήρια? Μιλάω πάντα για μηχανάκι γύρω στα 600cc. Πόσο παλιό μοντέλο αξίζει να κοιτάξω και με τι χιλιόμετρα? Και γενικά πώς να κινηθώ σε αυτή την αναζήτηση?

Ενδεικτικά παραθέτω και δύο αγγελίες που είδα πριν λίγο: https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/316018213-yamaha-fz6-s2
Μακριά από Transalp θα πω εγώ.

Συμφωνώ με τον φίλο από πάνω που λέει για CB ή NC.
 

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
670
Ηλικία
43
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
Καλημέρα και από εμένα. Παρ'όλο που δεν είμαι πολύ γνώστης μοντέλων και μηχανών θα σου πώ μόνο από την προσωπική μου εμπειρία και με transalp και με V-Strom.

Είχα για πέντε χρόνια transalp του 2004 και ήταν η πρώτη μου μηχανή μεγάλου κυβισμού. Προσωπικά δεν είχα ποτέ κανένα μηχανικό πρόβλημα και δεν με άφησε ποτέ πουθενά. Ήταν για μένα ένα πολύ τίμιο μηχανάκι και δεν το μετάνιωσα που το πήρα. Τώρα βέβαια από την άλλη πλευρά κάποιοι γνώστες και έχουν δίκιο ότι σαν μηχανάκι και επιδόσεις είναι μέτριο σε όλα (επιτάχυνση, φρένα, ταχύτητα, είναι και λίγο φαγανό στην βενζίνη). Εδώ να πω ότι για τα νεότερα transalp που έχουν το καινούριο σουλούπι δεν έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και από όσους είχα ακούσει όταν έψαχνα μου έλαγαν καλύτερα είναι τα παλιότερα , είναι πιο σκυλιά.

Μετά το transalp πήρα ένα V-Strom του 2004. Οι λόγοι που το άλλαξα ήταν μόνο tubeless ελαστικών και το abs που έχει το V-Strom και να έχει λιγότερες εξωτερικές φθορές μιας και ο παλιός που είχε το transalp το είχε αφήσει και είχε πιάσει σκουριά σε πολλά σημεία. Στην πράξη τώρα το V-Strom είναι για εμένα πολύ καλύτερο σε όλα σε σχέση με το transalp, ταχύτητα (όχι ότι με απασχολεί), επιτάχυνση, φρένα, κατανάλωση, χειρισμό στις στροφές (πλαγιάσματα) ακόμη και στον χειρισμό στάσιμη η μηχανή (μανούβρες). Παρ'όλο που το V-strom έχει λίγο μεγαλύτερο όγκο είναι πιο έυκολο όταν είσαι πάνω να το σπρώξεις με τα πόδια και να κάνεις κάποια μανούβρα ή παρκάρισμα ξεπαρκάρισμα. Το Transalp έχει λίγο λιγότερο όγκο αλλά πιο ψιλά το κέντρο βάρους με αποτέλεσμα στα πλαγιάσματα να νομίζεις ότι θα πέσεις και στο μανουβράρισμα πιο δύσκολο να το μετακινήσεις με τα πόδια. Από άνεση ταξιδιού το V-strom θεωρώ ότι είναι πιο άνετο.

Αυτά από εμένα χωρίς τεχνικές γνώσεις ξαναλέω μόνο από προσωπική εμπειρία και σαφώς θα υπάρχουν και πολύ καλύτερα σε αυτή την κατηγορία. Το άλλο που παίζει transalp παίζει 2000-3000 ευρώ ενώ το V-strom μπορεί να είναι και 2000 παραπάνω της ίδιας χρονολογίας.
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.297
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Είχα transalp 700,και το έδιωξα με συνοπτικές διαδικασίες!!
Το κράτησα σκαρτο χρόνο, αλλά αδερφέ μου η ζέστη που βγάζει στα πόδια σου είναι άνευ προηγούμενου!!
Έχει δύο μικρα ψυγεία δεξιά κι αριστερά κι όταν ανοίγουν τα βεντυλατερ....
Κι ανοίγουν στους 95 βαθμούς, πράγμα που σημαίνει ότι καλοκαίρι μέσα στην Αθήνα δουλεύουν συνεχώς!!!!

Επίσης έχουν αναφερθεί προβλήματα για τα ψυγεία τους... τρυπάνε!!!
Α και πολλούς κραδασμούς μετά τα 110χλμ!!
 

Kapas

new member
Δημοσιεύσεις
300
Ηλικία
34
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
Africa twin 750 rd07
Όνομα
Θεόφιλος
Κι εγώ κοιτούσα κάποτε για το τελευταίο τρανσαλπ και από παντού άκουγα να μη το πάρω. Τυχαία πέτυχα και έναν αγανακτισμένο σε φανάρι που μόλις του χε βγάλει πρόβλημα το ψυγείο.
Όντας πανασχετος με μηχανολογία απλά θα πω την άποψη μου και τι θα κανα εγώ τώρα....το απόγευμα βέβαια μπορεί να είχα αλλάξει γνώμη αλλά άλλο αυτό.
Εφόσον υπάρχει το budget βέβαια 500x κι αν θέλεις για Χ ψ λόγους κάτι μεγαλύτερο vstrom.
P.s στο τέλος όλοι χονδα θα παρουτε
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.738
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα.

Θα ήθελα τα φώτα σας. Είμαι κάτοχος σκούτερ πάνω από 10 χρόνια άλλα επειδή δεν πάει άλλο με το μηχανάκι που έμπλεξα (sym hd 200) θέλω να το πετάξω από κάποιο γκρέμι και να πάρω μια μεταχειρισμένη μηχανή. Ουσιαστικά πιο συχνά το σπρώχνω εγώ για να το πάω στο μάστορα παρά αυτό.

Σε καθημερινή βάση κάνω περίπου 70χλμ μέσα στην πόλη και 1-2 φόρες την εβδομάδα θα χρειαστεί να βγω εκτός πόλης κάνοντας άλλα 200χλμ τη φορά. Οπότε σημαντικά στοιχεία για το επόμενο μηχανάκι είναι να κυκλοφορεί άνετα μέσα στην πόλη και να έχει σχετικά χαμηλή κατανάλωση.

Αρχικά κοιτούσα για V-Strom γιατί....γιατί τις βλέπω παντού (αν και με προβληματίζει λίγο ο όγκος τους - είμαι 1.78). Ο μηχανικός που πάω το μηχανάκι μου πρότεινε Transalp (είναι αθάνατα και μέσα στην πόλη πάνε πολύ καλά είπε) μοντέλα του '09 και πάνω.

Οπότε, οι ερωτήσεις που δημιουργούνται είναι οι εξής: Τι μοντέλο προτείνετε εσείς με τα παραπάνω κριτήρια? Μιλάω πάντα για μηχανάκι γύρω στα 600cc. Πόσο παλιό μοντέλο αξίζει να κοιτάξω και με τι χιλιόμετρα? Και γενικά πώς να κινηθώ σε αυτή την αναζήτηση?

Ενδεικτικά παραθέτω και δύο αγγελίες που είδα πριν λίγο: https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/316018213-yamaha-fz6-s2
Καλως μας ηρθες Θοδορη Bcdefgh

Προτασεις υπαρχουν πολλες Τετρακυλινδρα δικιλυνδρα μονοκυλιδρα

1) Kawasaki Versys 650

2) Suzuki Bandit 650

3) Honda CBF 600

4) Yamaha XJ6 DIVERSION

5) Suzuki V-Strom 650

6) Suzuki XF 650 Freewind

7) Bmw F 650 GS

Σου εβαλα δυσκολα δε νομιζω ψαχτα κοιτα τιμες τι σε βολευει και σε ενα μαστορα γαι τσεκ :cool:
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Φίλε Θεόδωρε εγώ νομίζω ότι θες άλλο σκούτερ κι όχι μηχανή.

70 χλμ την ημέρα σε συνθήκες πόλης δεν είναι κάτι απλό για την όποια "μεγάλη" μοτοσυκλέτα.

Ψάχνεις ΕΡΓΑΛΕΙΟ πρώτα και κατόπιν μηχάνημα ευχαρίστησης.Η όποια μοτοσυκλέτα επιλέξεις ευθύς αρχής θα σου ανεβάσει στα διπλά και παραπάνω έξοδα μετακίνησης.Επισης το κόστος συντήρησης ΔΕΝ θα είναι μικρό.

Επειδή είχα δύο περιπτώσεις με ΗD200 και μουρμούρα τόσο για την κατανάλωση,όσο και για συντήρηση,θα έλεγα να πας σε κάτι μεγαλύτερο στα 300cc.
Επίσης θα πρέπει να βοηθήσεις κι εσύ την κατάσταση με όσο πιο ομαλά ανοίγματα του γκαζιού ώστε να μην πληρώνεις μετά.

Ξαναγράφω.Αν κατάλαβα καλά,ΠΡΩΤΑ θες αγγαριομάχο.Τέτοιον ψάξε...
 

dkamzelas86

Moderator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
418
Ηλικία
38
Περιοχή
ΦΛΩΡΙΝΑ
Όνομα
Δημήτρης
NC 750 και cb 500 φτιάχτηκαν για το λόγο που ανέφερες. Συχνή κίνηση στη πόλη και μικρές εξορμήσεις. Ευκολες στην οδήγηση, σύγχρονες και με κατανάλωση σκούτερ.

Στάλθηκε από το SM-A515F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.101
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
70 km στην πόλη είναι εφιάλτης.
Νομίζω πως το αυτόματο NC ή το Integra είναι ιδανική επιλογή κ δεν καταλαβαίνεις πώς φεύγουν τα χιλιόμετρα.
Η κατανάλωση στην πόλη θα παίζει γύρω στα 4,2-4,5 λτ στα 100, με σβέλτη οδήγηση, όσο το επιτρέπουν οι συνθήκες.
Αν πηγαίνεις συνεχώς κρεμασμένος, είναι ρεαλιστικό να δεις κατανάλωση κάτω από 4 λτ.
 

thodoras

new member
Δημοσιεύσεις
2
Ηλικία
38
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Thodoras
Ευχαριστώ άπαντες για τη βοήθεια.
Οπότε ομόφωνα απορρίπτεται το Τρανσάλπ.
Φίλε Ωmega σε ακούω αλλά τα βαρέθηκα τα σκούτερ οπότε λέω να μεταβώ σε κάτι μεγαλύτερο.

Θα ρίξω μία ματιά σε μεταχειρισμένα Honda CB500 και σε BMW F650GS αν κ εκ πρώτης κλίνω υπέρ του πρώτου λόγω χαμηλότερου κυβισμού.
Υπάρχει και η σκέψη για καινούργιο Honda CB500X μόνο και μόνο γιατί την έχω πατήσει άσχημα με τα μεταχειρισμένα αλλά το κόστος με δυσκολεύει πολύ.
Οποιοδήποτε σχόλιο στα παραπάνω είναι πάντα βοηθητικό μιας και όπως βλέπετε είμαι στο στάδιο που προσπαθώ να καταλάβω ποια είναι η βέλτιστη λύση για μένα.
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Versus 300. Από 18 άλογα στα 70 είναι πολλά. 4500 βρίσκεις μοντέλο 5 ετιας και δεν μπλέκεις και με την αρχαιολογική υπηρεσία

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Ευχαριστώ άπαντες για τη βοήθεια.
Οπότε ομόφωνα απορρίπτεται το Τρανσάλπ.
Φίλε Ωmega σε ακούω αλλά τα βαρέθηκα τα σκούτερ οπότε λέω να μεταβώ σε κάτι μεγαλύτερο.

Θα ρίξω μία ματιά σε μεταχειρισμένα Honda CB500 και σε BMW F650GS αν κ εκ πρώτης κλίνω υπέρ του πρώτου λόγω χαμηλότερου κυβισμού.
Υπάρχει και η σκέψη για καινούργιο Honda CB500X μόνο και μόνο γιατί την έχω πατήσει άσχημα με τα μεταχειρισμένα αλλά το κόστος με δυσκολεύει πολύ.
Οποιοδήποτε σχόλιο στα παραπάνω είναι πάντα βοηθητικό μιας και όπως βλέπετε είμαι στο στάδιο που προσπαθώ να καταλάβω ποια είναι η βέλτιστη λύση για μένα.
Θοδωρή μου από τα μηχανάκια που έχω παρκάρει στο car.gr εδώ και μέρες ..
Ελάχιστες παρεμβάσεις φαίνεται να θέλει.


Δεν έχει abs.. Είναι από τα καλύτερα σχολεία για "νέους" στα μεγαλύτερα κυβικά. Επιλογή επίσης για κατασταλαγμένους μοτοσυκλετιστικά αναβάτες..


Θα γυρίσεις όλο τον κόσμο μαζί του αν θελήσεις..
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.682
Μοτοσυκλέτα
Tracer 9, F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Versus 300. Από 18 άλογα στα 70 είναι πολλά. 4500 βρίσκεις μοντέλο 5 ετιας και δεν μπλέκεις και με την αρχαιολογική υπηρεσία

Sent from my A80Pro using Tapatalk
Έτσι ακριβώς !
Αν δεν μου είχε κάτσει το CRF250l από φίλο, ήμουν πλήρως ψημένος για το Versys X
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Θοδωρή μου από τα μηχανάκια που έχω παρκάρει στο car.gr εδώ και μέρες ..
Ελάχιστες παρεμβάσεις φαίνεται να θέλει.


Δεν έχει abs πολυ κακως! Είναι από τα καλύτερα σχολεία για "νέους" στα μεγαλύτερα κυβικά. Επιλογή επίσης για κατασταλαγμένους μοτοσυκλετιστικά αναβάτες..εννοεις τους γεροντες?


Θα γυρίσεις όλο τον κόσμο μαζί του αν θελήσεις..με αυτο το μηχανακι σιγα μην το θελησει
 
Top Bottom