Έφυγε το 990... Να πάω για 1290??

Zatara

member
Δημοσιεύσεις
1.423
Ηλικία
54
Περιοχή
Κουκουβάουνες
Μοτοσυκλέτα
Daytona DY 125RS EFI '17
Όνομα
Γιαβάσης Βλάμης
Να πάρεις αυτό που κεφάρεις και να 'ναι καλορίζικο και καλοτάξιδο.
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Μμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμ...............................




Για να μην παρεξηγηθώ, δε λέω πως δεν είναι ωραίο. Απλά στα λεφτά που παίζω προτιμώ να πάρω κάτι που να μου αρέσει ακόμη περισσότερο από το απλό 1190. Ούτως ή άλλως εντός Ελλάδος δεν υπάρχουν φθηνά 1190. Ένας κολλητός τις προάλλες αγόρασε ένα 1190 R και ήταν το μοναδικό σε αγγελία.

Το 1190 ήμουν τυχερός και το είχα για μια μέρα και μου άρεσε πάρα πολύ σε όλα του πάντως. Θεωρώ όμως πως σχεδόν σε αυτά τα λεφτά μπορώ να βρω και κάτι καλύτερο ή έστω με λιγότερα χιλιόμετρα.... Ακόμη είμαι στο στάδιο της επεξεργασίας παντως.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Εγω θα το πάω αλλιώς.
Τί χρήση έκανες στο 990 Βαγγέλη;Υπήρχε τομέας που δεν σε κάλυπτε;Τί σου άρεσε σε αυτό;

Σκέφτεσαι να ζητήσεις κάτι παραπάνω στην χρήση από το νέο που θα πάρεις ή στο ίδια τέμπο κι απλά αλλαγή;


Να μην δούμε δηλαδή τί παίζει εκεί ψηλά από 1000cc έως 1300;
Δεν υπάρχει κάποια κατασκευή που να σε καλύπτει στα θέλω σου;
Οδήγησες σε τεστ τον ανταγωνισμό;
Δεν σε συγκινεί τίποτα;
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Εγω θα το πάω αλλιώς.
Τί χρήση έκανες στο 990 Βαγγέλη;Υπήρχε τομέας που δεν σε κάλυπτε;Τί σου άρεσε σε αυτό;
Η χρήση που του έκανα ήταν περισσότερο τουριστική και με μερικές υποχωρισεις σε θέμα άνεσης και κραδασμών με κάλυπτε παντού. Γενικά η συγκεκριμένη μηχανή την εποχή που την αγόρασα ήταν η μοναδική που με συγκινούσε τόσο και είχα έρωτα πολλών χρόνων μέχρι να την αποκτήσω.


Σκέφτεσαι να ζητήσεις κάτι παραπάνω στην χρήση από το νέο που θα πάρεις ή στο ίδια τέμπο κι απλά αλλαγή;
Την αλλαγή θέλω να την κάνω γιατί βλέπω πλέον πως τα νεα μοντελα ξεφεύγουν σε όλους τους τομείς. Άνεση, φρένα, επιδόσεις, διαστήματα σέρβις, κατανάλωση... Οπότε κοντά σε αυτά βλέπω πως το 990 μου ούτως ή άλλως έχανε την μεταπωλητικη του αξία με τα χρόνια. Δε θα ήθελα να βρεθώ να το πουλάω για 4-5 χιλιάρικα γιατί μετά θα το "παντρευομουν" για τα καλά!


Να μην δούμε δηλαδή τί παίζει εκεί ψηλά από 1000cc έως 1300;
Δεν υπάρχει κάποια κατασκευή που να σε καλύπτει στα θέλω σου;
Οδήγησες σε τεστ τον ανταγωνισμό;
Δεν σε συγκινεί τίποτα;
Τα ιαπωνικά γενικά δε με συγκινούν. Οπότε τον ανταγωνισμό τον περιορίζω μονάχα σε BMW και Ducati. Δεν οδήγησα κάποιο από αυτά αλλά δε σκοπεύω κιόλας μιας και τα θεωρώ ελαφρως πιο ακριβά με έναν χαρακτήρα που δε με συγκινεί τόσο πολύ.

Τα θέλω μου με μερικούς συμβιβασμούς θα μπορούσε να τα καλύψει σχεδόν η κάθε μηχανή. Αλλά όταν μιλάμε και για να με συγκινεί τότε το μυαλό μου δεν πάει σε κάτι άλλο πέρα από τα πορτοκαλι μηχανακια!
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
αποψη μου ειναι οτι κοιτα απο σεπτεβρη...ειμαι 100% οτι θα σκασουν μυτη αρκετες αγγελειες


Οι μοτοσικλετιστές του καλοκαιριού, δεν προτιμανε ΚΤΜ
 

VKon

GS is a great way to spend time on the roads
Δημοσιεύσεις
1.339
Ηλικία
56
Περιοχή
Καβάλα
Μοτοσυκλέτα
F 800 GS
Όνομα
Κώστας
Περιοχή
Καβάλα
Βαγγέλη η μηχανή πρέπει να σε κ@υλωνει το ξέρουμε όλοι πολύ καλά για αυτό θα πάρεις αυτή που σε φτιάχνει πιο πολύ, εξάλου ως γνωστόν τα γούστα πληρώνονται.
Καλοτάξιδη να είναι όποια απόφαση και να πάρεις.
;):cool:
 
Τελευταία επεξεργασία:

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Βαγγέλη η μηχανή πρέπει να σε κ@υλωνει το ξέρουμε όλοι πολύ καλά για αυτό θα πάρεις αυτή που σε φτιάχνει πιο πολύ εξάλου ως γνωστόν τα γούστα πληρώνονται.
Καλοτάξιδη να είναι όποια απόφαση και να πάρεις.
;):cool:
++++847
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Η χρήση που του έκανα ήταν περισσότερο τουριστική και με μερικές υποχωρισεις σε θέμα άνεσης και κραδασμών με κάλυπτε παντού. Γενικά η συγκεκριμένη μηχανή την εποχή που την αγόρασα ήταν η μοναδική που με συγκινούσε τόσο και είχα έρωτα πολλών χρόνων μέχρι να την αποκτήσω.
Εδώ που τα λέμε ήταν και είναι εργαλείο παραγωγής χαμόγελου/ονείρων το 990!!!

Την αλλαγή θέλω να την κάνω γιατί βλέπω πλέον πως τα νεα μοντελα ξεφεύγουν σε όλους τους τομείς. Άνεση, φρένα, επιδόσεις, διαστήματα σέρβις, κατανάλωση... Οπότε κοντά σε αυτά βλέπω πως το 990 μου ούτως ή άλλως έχανε την μεταπωλητικη του αξία με τα χρόνια. Δε θα ήθελα να βρεθώ να το πουλάω για 4-5 χιλιάρικα γιατί μετά θα το "παντρευομουν" για τα καλά!
ΣΑΦΕΣΤΑΤΟΣ.-

Τα ιαπωνικά γενικά δε με συγκινούν. Οπότε τον ανταγωνισμό τον περιορίζω μονάχα σε BMW και Ducati. Δεν οδήγησα κάποιο από αυτά αλλά δε σκοπεύω κιόλας μιας και τα θεωρώ ελαφρως πιο ακριβά με έναν χαρακτήρα που δε με συγκινεί τόσο πολύ.
Εδώ δικαίωμα.
Νομίζω ότι μια διαφορά της τάξεις των 3-4000+ ειναι ενα κίνητρο να δεις των ανταγωνισμό.Έρχεσαι απο πολεμικό εργαλείο και είσαι ταξιδιάρης.Είναι εύκολο να ζητήσεις Test ride τον ανταγωνισμό και να τον συγκρίνεις με αυτό που ειχες.
Αν τα δεις διπλα στο 1290, Multistrada κι XR1000 ΝΑΙ.. υπαρχει θέμα.Υπάρχει όμως και διαφορά τιμής.
Χωρίς να τα εχω βολτάρει νομίζω καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου.Αναβάθμιση χωρις "στάξιμο"..

Τα θέλω μου με μερικούς συμβιβασμούς θα μπορούσε να τα καλύψει σχεδόν η κάθε μηχανή. Αλλά όταν μιλάμε και για να με συγκινεί τότε το μυαλό μου δεν πάει σε κάτι άλλο πέρα από τα πορτοκαλι μηχανακια!
Ολα στο κεφάλι είναι.*
Εύχομαι το καλύτερο δυνατό για το συμφέρον σου σε όλα τα επίπεδα..

Σε κούρασα γιατί εισαι ωραίος..
Smileys drinking beer Emoticon




* Εγώ που πήγαινα για καταδρομικό και κατέληξα σε.. τάνκερ;; abcdefgh
abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
* Εγώ που πήγαινα για καταδρομικό και κατέληξα σε.. τάνκερ;; abcdefgh
abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
Ρε Ομέγα πραγματικά δεν έχω καταλάβει που κατέληξες; Πήρες; Θα πάρεις; Και τι;abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Ρε Ομέγα πραγματικά δεν έχω καταλάβει που κατέληξες; Πήρες; Θα πάρεις; Και τι;abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
Αν βγεις μπαλκόνι, θα δεις τον 11ο στόλο να φτάνει.
Ε ενα απο ολα είναι το δικο του
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Σαν να βλέπω τον Βαγγέλη(StepaS) να έρχεται στα πορτοκαλί..

 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
ωφειλω παντως να πω οτι το 1190 ειναι πολυ ευμορφο μηχανάκι

Και μασχαλιτσα μιας ημέρας .....τελειο.....RollingRollingRollingRollingRolling
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.177
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.435
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Καταπληκτικο το 1290 ,τελειως διαφορετικο μηχανακι.
Η αναθμιση που σου αξιζει.
Μην κοιτας τπτ αλλο ,εκτος ΚΤΜ.
 
Top Bottom