Έμεινα απο λαμπάκι FI!

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Καλησπέρα παιδιά

Το πρόβλημα πλέον έχει ως εξής: τις τελευταίες 2 μέρες το παπί κάνει μπουκώματα. Βενζινάδικο έχω πάντα ένα σταθερό (Shell βάζω). Μέχρι τις μεσσαιές στροφές πήγαινε καλά αλλά μετά δεν πάει βήμα, το πολύ μέχρι 70κατι άντε 80 km/h πηγαίνει.

Σήμερα με άφησε. Πήγα βόλτα και λίγο πριν το σπίτι το μηχανάκι ακόμα και σε χαμηλές στροφές (με 4η και 50 km/h πήγαινα) μπούκωσε στο τέρμα και τέλικα έσβησε ούτε ρελαντί δεν κρατούσε. Όσες φορές και αν δοκίμασα είτε με μίζα είτε με μανιβέλα το παπί δεν έπαιρνε μπρος. Επίσης το λαμπάκι FI (κοινώς, Fault Indicator, Check Engine κλπ) είναι μόνιμα αναμμένο δεν σβήνει! Στο manual λέει οτι αμα είναι μόνιμα αναμμένο τότε ο κινητήρας είναι σε safe mode ίσα ίσα μέχρι το συνεργείο. Αμα αναβοσβήνει σε μαζεύει γερανός εμένα όμως με τα πόδια το πήγα σπίτι.

Μπούκωσε τόσο πολύ απο κάνα σκουπίδι που μάγκωσε όλο το Injection? Η αντλία απλά πέθανε; Τι γίνεται;
 

kalampokas

member
Δημοσιεύσεις
1.040
Περιοχή
Κυψέλη
Μοτοσυκλέτα
"Σούζυ" GsxF 650 "Σκλάβος" Cbf 125
Όνομα
Θανάσης
Περιοχή
Κυψελάρα πάουα
Σε αντλία φέρνει η βλάβη σου, μην θεωρείς ότι η shell είναι ασφαλής.
Εάν δε το αφήνεις με τέρμα ρεζέρβα, αυξάνονται οι πιθανότητες να είναι τρόμπα.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Το μηχανάκι πάντα το άφηνω απο την μέση και πάνω στο ντεπόζιτο γιατί αν το αφήνεις πολύ χαμηλά τραβάει μέσα σκουπιδάκια κλπ και μπουκώνει. Αν δοκιμάσω κάποιο καθαριστικό για injection σε πρώτο στάδιο θα υπάρξει βελτίωση; Καινούρια αντλία για το δικό μου απο όσο ξέρω κάνει κοντά στα 300€ (αντλία + μπεκ μαζί για αυτό). Η τρόμπα και η αντλία είναι διαφορετικά κομμάτια;
 

stavrouliasp

new member
Δημοσιεύσεις
138
Ηλικία
45
Το μηχανάκι πάντα το άφηνω απο την μέση και πάνω στο ντεπόζιτο γιατί αν το αφήνεις πολύ χαμηλά τραβάει μέσα σκουπιδάκια κλπ και μπουκώνει.

Αυτο με τα σκουπιδακια είναι ένας κλασσικός αστικός μοτοσυκλετιστικος μυθος.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Το μηχανάκι πήγα ξανά πάλι στο γκαράζ το έβαλα μπρος. Λειτουργεί κανονικά σχεδόν απλά πάει μέχρι 70κατι κλασσικά με μπουκώματα. Ο πατέρας μου μου είπε οτι αν ήτανε αντλία θα ήτανε μπακ και κάτω θα σε είχε αφήσει μια και καλή. Μήπως είναι το φίλτρο βενζίνης που κάνει την ζημιά; Δεν έχει αλλαχτεί ούτε έχει καθαριστεί ποτέ απο το 2008.
 

kostas_366

member
Δημοσιεύσεις
788
Περιοχή
Αργολίδα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Το μηχανάκι πήγα ξανά πάλι στο γκαράζ το έβαλα μπρος. Λειτουργεί κανονικά σχεδόν απλά πάει μέχρι 70κατι κλασσικά με μπουκώματα. Ο πατέρας μου μου είπε οτι αν ήτανε αντλία θα ήτανε μπακ και κάτω θα σε είχε αφήσει μια και καλή. Μήπως είναι το φίλτρο βενζίνης που κάνει την ζημιά; Δεν έχει αλλαχτεί ούτε έχει καθαριστεί ποτέ απο το 2008.
Όσο κ αν έχω ψάξει, φ, βενζίνης δεν έχω βρει.
 

kalampokas

member
Δημοσιεύσεις
1.040
Περιοχή
Κυψέλη
Μοτοσυκλέτα
"Σούζυ" GsxF 650 "Σκλάβος" Cbf 125
Όνομα
Θανάσης
Περιοχή
Κυψελάρα πάουα
Αφού πήρε ξεκίνα με ένα γέμισμα 100αρα και αν δεν στρώσει, μετά σε καθαριστικό
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.494
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Οπως σου ειπε και ο Παντελης παραπανω δεν αφηνουμε να αδειασει το τεποζιτο οχι για τα σκουπιδακια που θα τραβηξει,αλλα γιατι θελουμε η αντλια μας να ειναι παντα μεσα στο καυσιμο για να κρυωνει.

Δεν ειναι απαραιτητο να παει μια και εξω η αντλια.Μπορει να λειτουργει καλουτσικα στην αρχη και οσο ζεστενεται να ρεταρει.

Εγω θα αλλαζα αμεσα βενζιναδικο για να αποκλεισω αυτη την περιπτωση και στην συνεχεια αλλαγη φιλτρο βενζινης αλλα και αερα που υποθετω οτι θα εχεις.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Καλημέρα!

Πήγα στην Suzuki σήμερα πρωί. Το κούμπωσε σε διαγνωστικό, δεν έβγαλε κάτι. Μου είπε οτι κατά πάσα πιθανότητα είναι κακή βενζίνη. Μου είπε ένα βενζινάδικο να πάω να βάζω (Ελίν) και μου είπε σε πρώτο στάδιο θα κάνεις 5 γεμίσματα με 100αρα και θα πάρεις καθαριστικό Injection (2 καπάκια ανα γέμισμα) και θα πηγαίνεις χαλαρά στον δρόμο λέει. Αν δεν βελτιωθεί τότε έλα πίσω να ελέγξουμε την αντλία και το φίλτρο.

Επίσης ναι φίλτρο αέρα έχω καινούριο. Φίλτρο βενζίνης έχει κάτω απο τον κουβά συγκεκριμένα κάτω απο την μπαταρία. Επίσης ρε παιδιά εδω και μήνες πήγαινε όπως πρέπει το παπί. Ούτε μπερδέματα ούτε τίποτα. Το έχει ξανακάνει στο παρελθόν αυτό βέβαια. Αλλά για καιρό όμως Πήλιο δικάβαλος κλπ το μηχανάκι πήγαινε σφαίρα. Λογικά η βενζίνη ήτανε made in china.
 

stavrouliasp

new member
Δημοσιεύσεις
138
Ηλικία
45
Αν πάντως εγώ είχα να αλλάξω φίλτρο βενζίνης από το 2008 που λες, θα το άλλαζα χθες. Και αυτό να μην είναι που φταίει στην παρούσα φάση, θα φταίει σίγουρα για κάτι στο κοντινό μέλλον.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Για αρχή ας δοκιμάσω αυτά που μου είπε. Επίσης το φίλτρο βενζίνης πρέπει να το φέρει απο εξωτερικό γιατί Ελλάδα δεν υπάρχει (ενω το Address πούλησε αρκετά δεν έχει μεγάλο στοκ ανταλλακτικών εδω πέρα...) αρα θα δω. Ωστόσο θα το αλλάξω δεν θα το αφήσω έτσι.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Δεν έχω ιδεά ο μάστορας μου είπε οτι έχει κάτω απο την σέλα. Λογικά υποθέτω (δεν βάζω και το χέρι στην φωτιά) οτι βγάζεις τα πλαϊνά πλαστικά και τον κουβά-καπάκι μπαταρίας ή όπως λέγεται. Έχω την εντύπωση οτι μάλλον έτσι έχεις πρόσβαση.
 

Galaher

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Ηλικία
45
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Bmw f 650 gs
Aprilia sr 200 gt
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Περιοχή
Αχαρναι
Μα καλά ένα φίλτρο είναι και δεν έχει ( εκτός σουζουκι δεν υπάρχει ;;;)
 

Arisxios

member
Δημοσιεύσεις
1.846
Ηλικία
56
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Πατίνι
Όνομα
Αρης
Περιοχή
Πειραιας
Top Bottom