Voge DS 900X

maik900

Administrator
Motoparea team
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

Voge DS900X Long Term Test – Πρώτο σέρβις, πόσο κοστίζει και τι κάναμε​

vogeservice_4.jpgvogeservice_2.jpg

Η ώρα για την πρώτη προγραμματισμένη συντήρηση έφτασε – Να τι να περιμένεις, αν έχεις αγοράς ή σκέφτεσαι να πάρεις DS900X.

Έχοντας πάρει το DS900X πριν από περίπου έναν μήνα, το... πλακώσαμε στα χιλιόμετρα κάνοντας μεταξύ άλλων και δύο μεγάλα ταξιδιωτικά, αλλά και χρησιμοποιώντας το σε καθημερινή βάση για τα κατά τα άλλα... «βαρετά» πήγαινε-έλα στην πόλη. Τα 1.000 χιλιόμετρα ήρθαν εν ριπή οφθαλμού, άρα ήρθεη ώρα για το πρώτο σέρβις της μοτοσυκλέτας, πριν συνεχίσουμε τα ταξίδια μαζί της -όσοι μας παρακολουθείτε στα κοινωνικά δίκτυα, έχετε ήδη πάρει μία γεύση. Ακολουθούν πιο αναλυτικές πληροφορίες.

Το πρώτο service έγινε στην αντιπροσωπεία της Voge, Mototrend, στην Ν. Φιλαδέλφεια, αυστηρά με βάση το πρόγραμμα συντήρησης του κατασκευαστή. Οι εργασίες που έγιναν έχουν ως εξής:
  • Αλλαγή λαδιών και φίλτρου λαδιού,
  • Έλεγχος συστήματος πέδησης και διεύθυνσης
  • Έλεγχος λειτουργίας ντίζας συμπλέκτη
  • Έλεγχος λειτουργίας γκαζιού και στεγανότητας εισαγωγής αέρα
  • Έλεγχος τάσης αλυσίδας και λίπανση
  • Έλεγχος έδρασης ψαλιδιού
  • Γενικός έλεγχος σύσφιξης των βιδών στην μοτοσυκλέτα
Το λιπαντικό που χρησιμοποιήθηκε είναι το Silkolene Comp4 10W-40, ενώ η απαιτούμενη ποσότητα του είναι 3 λίτρα (Παρακάτω, μπορείτε να διαβάσετε περισσότερα χαρακτηριστικά για το λάδι). Αξίζει να σημειωθεί εδώ, ότι η Voge καθορίζει διαστήματα συντήρησης ανά 10.000 χιλιόμετρα.

Πόσο κάνει το πρώτο service; Θα σας κοστίσει περίπου 70-75 ευρώ, με τα αναλώσιμα και την εργασία συμπεριλαμβανόμενα.
Αφού λοιπόν κάναμε την συντήρηση μας και παραλάβαμε τη μοτοσυκλέτα, η συλλογή χιλιομέτρων συνεχίζεται – όπως θα συνεχίζονται και τα ρεπορτάζ μας από την long term δοκιμή, στην ιστοσελίδα και στα κοινωνικά μας δίκτυα. Stay tuned!

Περισσότερα για το λιπαντικό Silkolene Comp4: ΛΑΔΙ Comp 4 10W-40 XP SYNTHETIC ESTER BASED XP 1L Silkolene Comp 4 10W-40 XP SYNTHETIC ESTER BASED 1L. Συνθετικό λιπαντικό εστερικής βάσης 4χρονων κινητήρων για όλες τις μοτοσικλέτες υψηλών επιδόσεων. API SN, JASO MA2 approved. 11% οικονομία καυσίμου, 18% μείωση κατανάλωσης καθαρού λιπαντικού, 3% αύξηση ιπποδύναμης. Κατά τη διάρκεια της ανάπτυξης του XP, διεξήχθη ένα εκτεταμένο αναπτυξιακό πρόγραμμα.

Οι νέες συνταγές δοκιμάστηκαν αυστηρά και συγκρίθηκαν με αξιόπιστα ανταγωνιστικά προϊόντα στους ίδιους κινητήρες. Αυτή η έρευνα μάς έδειξε τι έδωσε τις καλύτερες βελτιώσεις σε μια σειρά απαιτήσεων και οδήγησε στη δρομολόγηση της νέας και βελτιωμένης μας σειράς λιπαντικών κινητήρων μοτοσικλετών που χρησιμοποιούν τεχνολογία XP.

Πηγη www.bikeit.gr

stelios62

Μαθουσάλας member
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
... " Περισσότερα για το λιπαντικό Silkolene Comp4: ΛΑΔΙ Comp 4 10W-40 XP SYNTHETIC ESTER BASED XP 1L Silkolene Comp 4 10W-40 XP SYNTHETIC ESTER BASED 1L. Συνθετικό λιπαντικό εστερικής βάσης 4χρονων κινητήρων για όλες τις μοτοσικλέτες υψηλών επιδόσεων. API SN, JASO MA2 approved. 11% οικονομία καυσίμου, 18% μείωση κατανάλωσης καθαρού λιπαντικού, 3% αύξηση ιπποδύναμης. Κατά τη διάρκεια της ανάπτυξης του XP, διεξήχθη ένα εκτεταμένο αναπτυξιακό πρόγραμμα ".....

Οχι μονον αυτο το λαδι που τυγχανει να χρησιμοποιω αλλα και οποια αλλη γνωστη μαρκα εχω χρησιμοποιησει .... τετοια αποτελεσματα ουτε στον υπνο μου δεν τα φανταζομαι σαν πραγματικα ..... διαφημιση δεκαετιας ΄60 ....! abcdefghgk

panavour

member
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Παπαριές Γιαννούλαμ΄ ,50% τα υπερκοστολογει η αντιπροσωπεια.Σιγά τα υπερλάδια.Απλως εχει κανει συμφωνία η εταιρεία.Κοινή και παλαιά τακτικη,για να κοροιδευουν τους αφελείς-απληροφόρητους.Εγω τους το ξεκοψα απ την αρχη.45 χρονια βαζω BELL RAY ,καί αυτα θα συνεχισω να βάζω.Και δεν ειπαν κουβεντα.Αλλωστε τα ημισυνθετικά που βαζω ειναι μιά προδιαγραφη παραπάνω απ τα αντιστοιχα σιλκολεν.Και φθηνοτερα.

apache

Μαθουσάλας member
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Παπαριές Γιαννούλαμ΄ ,50% τα υπερκοστολογει η αντιπροσωπεια.Σιγά τα υπερλάδια.Απλως εχει κανει συμφωνία η εταιρεία.Κοινή και παλαιά τακτικη,για να κοροιδευουν τους αφελείς-απληροφόρητους.Εγω τους το ξεκοψα απ την αρχη.45 χρονια βαζω BELL RAY ,καί αυτα θα συνεχισω να βάζω.Και δεν ειπαν κουβεντα.Αλλωστε τα ημισυνθετικά που βαζω ειναι μιά προδιαγραφη παραπάνω απ τα αντιστοιχα σιλκολεν.Και φθηνοτερα.
Θεωρώ ότι την άποψη σου την λες μετά από διατριβή και εννοείται σεμινάρια κατάρτησης Ε; Γιατί αν ισχύει κάτι που δεν είσαι για το πέοντα

panavour

member
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Θεωρώ ότι την άποψη σου την λες μετά από διατριβή και εννοείται σεμινάρια κατάρτησης Ε; Γιατί αν ισχύει κάτι που δεν είσαι για το πέοντα
Εχω διαβασει αρκετα για λαδια και προδιαγραφες,και γνωριζω αρκετά.Εχω και εμπειρια 45 ετων που τα χρησιμοποιω,και διχρονα και τετραχρονα.Ετσι εχω καποια γνωμη που με καλυπτει.Απο κει και περα εκφραζω την αποψη μου,και δεν απολογουμαι.Πιστευω δε οτι στα λάδια παιζεται ενα πολυ ωραιο κερδοσκοπικο παιχνιδακι,ειδικα στα ΥΠΕΡΚΟΣΤΟΛΟΓΗΜΕΝΑ μοτοσυκλετιστικα λαδια,λογω προφιλ αγοραστικου κοινου στο οποιον οι εταιρειες απευθυνονται.Τωρα τα περι πέοντος λεχθεντα, τα αντιπαρερχομαι.

apache

Μαθουσάλας member
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Εχω διαβασει αρκετα για λαδια και προδιαγραφες,και γνωριζω αρκετά.Εχω και εμπειρια 45 ετων που τα χρησιμοποιω,και διχρονα και τετραχρονα.Ετσι εχω καποια γνωμη που με καλυπτει.Απο κει και περα εκφραζω την αποψη μου,και δεν απολογουμαι.Πιστευω δε οτι στα λάδια παιζεται ενα πολυ ωραιο κερδοσκοπικο παιχνιδακι,ειδικα στα ΥΠΕΡΚΟΣΤΟΛΟΓΗΜΕΝΑ μοτοσυκλετιστικα λαδια,λογω προφιλ αγοραστικου κοινου στο οποιον οι εταιρειες απευθυνονται.Τωρα τα περι πέοντος λεχθεντα, τα αντιπαρερχομαι.
Το ότι εγώ βάζω μόνο bel ray 40 χρόνια μόνο εμπερηστατωμένη άποψη δεν είναι, εγώ έχω 40 χρόνια στα καύσιμα και λιπαντικά αυτό κάνω κάθε μέρα καταλαβαίνεις ότι τέτοιες απόψεις μόνο γέλιο μου φέρνουν

panavour

member
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Το ότι εγώ βάζω μόνο bel ray 40 χρόνια μόνο εμπερηστατωμένη άποψη δεν είναι, εγώ έχω 40 χρόνια στα καύσιμα και λιπαντικά αυτό κάνω κάθε μέρα καταλαβαίνεις ότι τέτοιες απόψεις μόνο γέλιο μου φέρνουν
Καλο ειναι να γελας,ξεφευγεις κι απ την σκληρη καθημερινοτητα.Αν θες εμπεριστατωμενες αποψεις ,γραψου στο πολυτεχνειο στην εδρα ελεγχου λιπαντικων.Εδω μονο ,αποψεις γέλιου πασαρουμε.Αλλωστε δεν προετρεψα κανένα να παρει bel ray.Aπλως ανεφερα κατι για συμφωνιες εταιρειων.Κατι σαν honda oil,suzuki oil,opel oil,ford oil ,που σου λεει ο αλλος αφου το συστηνει η χοντα θα ειναι το καλυτερο,ασχετως εαν στις εργαστηριακες μετρησεις βγαινει τελευταιο.Καλό γελιο λοιπον.Το γελιο μακραινει την ζωη.

apache

Μαθουσάλας member
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Καλο ειναι να γελας,ξεφευγεις κι απ την σκληρη καθημερινοτητα.Αν θες εμπεριστατωμενες αποψεις ,γραψου στο πολυτεχνειο στην εδρα ελεγχου λιπαντικων.Εδω μονο ,αποψεις γέλιου πασαρουμε.Αλλωστε δεν προετρεψα κανένα να παρει bel ray.Aπλως ανεφερα κατι για συμφωνιες εταιρειων.Κατι σαν honda oil,suzuki oil,opel oil,ford oil ,που σου λεει ο αλλος αφου το συστηνει η χοντα θα ειναι το καλυτερο,ασχετως εαν στις εργαστηριακες μετρησεις βγαινει τελευταιο.Καλό γελιο λοιπον.Το γελιο μακραινει την ζωη.
Θες την άποψη μου? Βάλε Manol από την Λιθουανία με όλες τις προδιαγραφές, μόνο τα αποτελέσματα του lubricity δεν μας δίνει, 7€ το λίτρο API SN Jaso MA2

panavour

member
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Θες την άποψη μου? Βάλε Manol από την Λιθουανία με όλες τις προδιαγραφές, μόνο τα αποτελέσματα του lubricity δεν μας δίνει, 7€ το λίτρο API SN Jaso MA2
Δεν χρειαζεται να βαλω mannol απ την λιθουανια,θα βαλω ελληνικα CYCLON εξαιρετικα.Οσο για το εμποριο λιπαντικων στην ελλαδα,αφου εισαι και παλιοσειρά οπως λες,θα ξερεις τι νοθεια και λαμογιά υπηρχε παλαιοτερα με κατι ΜΟΤΟΥΛ και κατι ΚΑΣΤΡΟΛ ,που φτιαχνοντουσαν σε κατι παρανομες βιοτεχνιες στον ασπροπυργο, και λοιπα δυτικα προαστια. Οσο για τις πρωην ανατολικες χωρες επιρροης παλαιας σοβιετικης ενωσης,σιγα σιγα κι αυτες μπαινουν στον δρομο και τις νορμες της ΕΕ.

apache

Μαθουσάλας member
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Δεν χρειαζεται να βαλω mannol απ την λιθουανια,θα βαλω ελληνικα CYCLON εξαιρετικα.Οσο για το εμποριο λιπαντικων στην ελλαδα,αφου εισαι και παλιοσειρά οπως λες,θα ξερεις τι νοθεια και λαμογιά υπηρχε παλαιοτερα με κατι ΜΟΤΟΥΛ και κατι ΚΑΣΤΡΟΛ ,που φτιαχνοντουσαν σε κατι παρανομες βιοτεχνιες στον ασπροπυργο, και λοιπα δυτικα προαστια. Οσο για τις πρωην ανατολικες χωρες επιρροης παλαιας σοβιετικης ενωσης,σιγα σιγα κι αυτες μπαινουν στον δρομο και τις νορμες της ΕΕ.
Τα έχεις μπερδέψει, μαϊμού Amsoil δεν θα βρεις, δεν ξέρεις Ρώτα ομως

apache

Μαθουσάλας member
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Θες να μάθεις ή θα συνεχίσεις την παπαρδελα σου; Συνεχιζε να βάζεις belray που φτιάχνονται Ινδονησία εδώ και 15 χρόνια ίσως και περισσότερο

panavour

member
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Τα έχεις μπερδέψει, μαϊμού Amsoil δεν θα βρεις, δεν ξέρεις Ρώτα ομως
Οσο για την amsoil που λες ,εχει εμφανισθει τα τελευταια 15 χρονια στην Ελλαδα,χαιρει εκτιμησεως στην Αμερικη,σαν εταιρεια που πρωτη εφτιαξε ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΥΝΘΕΤΙΚΑ λαδια,και ειχε πριν 20 χρονια κανει μια τεραστια μελετη και συγκριτικο ορυκτελαιων με τα περισσοτερα λαδια της τοτε αγορας και φυσικα βγηκε στην κορυφη.Οταν το εβαλα στην παλια μου χοντα ντωβιλ 650,νομιζαν οι απο πισω μου οτι οδηγουσα τρακτερ,απ τον θορυβο που εκανε η καμπανα.Εβαλα απλο valvoline και ολα ησυχασαν.Ολα τα λαδια ΔΕΝ κανουν για ολους.

panavour

member
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Θες να μάθεις ή θα συνεχίσεις την παπαρδελα σου; Συνεχιζε να βάζεις belray που φτιάχνονται Ινδονησία εδώ και 15 χρόνια ίσως και περισσότερο
Και λοιπον???και το KOVE που εχεις που φτιαχνεται,στην Ελβετία??Και τα PETRONAS του Χαμιλτον στην φορμουλα 1 ,μαλαισιανα λαδια δεν ειναι?

panavour

member
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Και ταλιατελες και παπαρδελες.
1720910487337.png

Top Bottom