Tracer 9 2023

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.709
Μοτοσυκλέτα
Tracer 9, F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Τελικώς πλάκα έχει το Tracer 9 ....
(ναι υπέπεσα εις αμάρτημα για μια ακόμα φορά).

Είναι ελαφρύ (στα 213 kg γεμάτο - πήρα το απλό όχι το GT), έχει χαμηλό κέντρο βάρους,
με αποτέλεσμα να το νιώθω *αισθητά* πιο μανιτζέβελο από το GSάκι που είναι 4 κιλά ελαφρύτερο στα χαρτιά.
Γενικά δεν το λες και "μεγάλο" μηχανάκι όσον αφορά στο φυσικό του μέγεθος, γι αυτό και κούμπωσα αρκετά
καλά σωματικά μαζί του. Είναι και κοντό σχετικά, οπότε και λόγω μικρού μεταξονίου η αλλαγή πορείας είναι σβέλτη.

Πήρα μοντέλο του Σεπτεμβρίου 23 με ούτε 1300 χλμ. Μη ρωτάτε που πως τι, προφανώς δεν του έκατσε καλά του άθρωπα.
Του είχε βάλει και βαλίτσα (trekker outback !), κάγκελα Givi, ζελατίνα Ermax και μπαράκι GPS Givi - καθόλου άσχημα αυτά.

Ο κινητήρας του τραβάει καλά και από σχετικά χαμηλά, με δυνατές μεσαίες και ενδιαφέρουσα συμπεριφορά ψηλά.
Δεν εμπίπτει στην κατηγορία των θηρίων που είχα παλαιότερα ούτε κατά διάνοια (Haya, ZZR, K1300s κλπ κλπ)
αλλά δεν θα με αφήσει πολύ παραπονεμένο πιστεύω. Μέχρι στιγμής μου έχει βγάλει εξαιρετική κατανάλωση, κάτω από 5lt / 100χλμ
αλλά 500 από τα 1400 χλμ που του έχω κάνει μέχρι σήμερα ήταν σε φάση στρωσίματος κινητήρα, οπότε είδομεν.
Γενικά πάντως φαίνεται αρκετά οικονομικό, αν βέβαια το παρατσιγκλίσεις θα κάψει και αυτό.

Έχει πολύ καλή αίσθηση στο στρίψιμο, ελαφρά αλλά σίγουρη. Απόλαυση στα στριφτερά κομμάτια που πήγα μέχρι στιγμής.
Η θέση οδήγησης καλή, όρθια και θυμίζει on off όπως και η όλη εικόνα από το μηχανάκι. Και στο οπτικό σταματάνε και οι ομοιότητες.

Προφανώς και δεν είναι όλα ρόδινα, έχει τα θεματάκια του και τις ιδιοτροπίες του και αυτό - όπως και όλα.
Από φρένα χωρίς να τα βρίσκω εξαιρετικά, μέχρι τώρα δεν έχω κάποιο παράπονο. Λίγο καλύτερη αίσθηση δεν θα με χάλαγε αλλά οκ.
Οι αναρτήσεις του είναι αρκετά σκληρές ιδιαίτερα καθώς νομίζει κανείς ότι κάθεται σε on off. Δεν με έχουν προβληματίσει καθόλου σε
στρωτά κομμάτια αλλά όταν υπάρχουν ψιλοέντονες ανωμαλίες στο δρόμο, χορεύει καρσιλαμά ..... δεν μου άρεσε η ιδέα των ημι-ενεργών
αναρτήσεων του Tracer 9 GT καθώς δεν αλλάζουν και τόσο εύκολο - αύτο ήταν και βασικός λόγος που προτίμησα το "απλό" καθώς
και η διαφορά τιμής προφανώς - επίσης δεν μου άρεσαν καθόλου οπτικά οι πλαϊνές βαλίτσες της Yamaha. Οπότε ίσως σε ένα (μικρό) βάθος
χρόνου να τσεκάρω τις επιλογές (Ohlins) για αναβάθμιση αναρτήσεων μπρος - πίσω ..... δεν ξέρω αν το ανέφερα και πριν, αλλά: Ohlins Tooth

Η ανεμοκάλυψη από την after market ζελατίνα που είχε ο πωλητής επάνω δεν μου έκατσε καλά όσον αφορά στο σφύριγμα από τον αέρα
που ήταν πολύ έντονο , οπότε και επανήλθε η εργοστασιακή την οποία μου έδωσε επίσης ο πωλητής και με ένα spoiler από πάνω είμαστε
αρκετά καλά.

Η σέλα δεν φαίνεται να είναι και η καλύτερη για πολύωρη οδήγηση - μέχρι στιγμής έκανα το περισσότερο ένα εξαωράκι και πιάστηκα ολίγον,
αλλά στις περισσότερες μοτό μου είτε έφτιαχνα τη σέλα είτε φόραγα ποδηλατικό. Ενίοτε και τα δύο !

Ίσως το πιο ενοχλητικό χαρακτηριστικό μέχρι στιγμής είναι η λειτουργία του συμπλέκτη χαμηλά και σε εκκινήσεις - τρίζει και σου δίνει
την αίσθηση ότι κάτι δεν πάει καλά. Βέβαια ως συμπεριφοράέχει αναφερθεί από πολλούς χρήστες, οπότε είναι feature και όχι bug του
δικού μου. Μετά τη λειτουργία του συμπλέκτη στο Κ όμως, όλα τα άλλα είναι απλές οδοντόκρεμες ........

Οπότε απτά εν ολίγοις και μέχρι στιγμής, για ST μηχανάκι δεν θα με χάλαγε να είχε και τα θερμαινόμενα grips που τα βάζουν μόνο στη GT έκδοση - αυτά θα είναι και η αγορά μου το Φθινόπωρο από επίσημα ανταλλακτικά γιατί είναι πανάκριβα μεν αλλά και πολύ καλά στην κλίμακα ρυθμίσεων και ενσωματώνονται πλήρως στο μενού της μοτό. Για shifter δεν τρελαίνομαι κίόλας, μπορεί ναι μπορεί όχι ανάλογα με τα κέφια ........





 
Τελευταία επεξεργασία:

grigoris gs

well know member
Δημοσιεύσεις
3.536
Ηλικία
52
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GS ADVE
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μεγειες καλορίζικη καλοτάξιδη αγρατσουνιστη να την χορτάσεις βόλτες και ταξίδια.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
675
Ηλικία
43
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
Καλορίζικο Άγγελε και καλό ταξίδι!!!?
Να το χαρείς όσο δεν πάει!!!
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.454
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Έλα ρε Άγγελε,καλορίζικο,καλόβολτο και να το χαρείς στο τέρμα!
 

esel

Μαθουσάλας member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
17.287
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Kαλοταξιδοι κι οι δυο σας Άγγελε!!!

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.411
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Καλοταξιδο Αγγελε....! abc
Επιδημια εχει πεσει με αυτα τα Tracer , γνωστος μου πηρε ακριβως το ιδιο μοντελο και σχολιαζοντας μου ανεφερε τα ιδια που λες κι εσυ μενοντας ομως ευχαριστημενος σε γενικες γραμμες.
Ουδεν μηχανακι τελειον .....!Tooth
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.945
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
καλορίζικο και καλόβολτο!

μπαικ
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.709
Μοτοσυκλέτα
Tracer 9, F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Καλοταξιδο Αγγελε....! abc
Επιδημια εχει πεσει με αυτα τα Tracer , γνωστος μου πηρε ακριβως το ιδιο μοντελο και σχολιαζοντας μου ανεφερε τα ιδια που λες κι εσυ μενοντας ομως ευχαριστημενος σε γενικες γραμμες.
Ουδεν μηχανακι τελειον .....!Tooth

Άστα φίλε ...... φωλιά έχουνε κάνει τα Tracer !
Το τέλειο μηχανάκι βρίσκεται κάπου εκεί στον αιθέρα, γι αυτό και το ψάχνουμε συνέχεια Tooth Tooth Tooth

Θεωρώ και εγώ πως θα μείνω ευχαριστημένος γενικά, απλά ακόμα είμαι στη φάση του:
"καινούργιο κοσκινάκι μου" οπότε και ουχί αντικειμενικός.
Βέβαια και να μην, καλά να είμαστε και θα αλλαχτεί και αυτό !
 

Giorgos-Patra

well know member
Δημοσιεύσεις
3.090
Ηλικία
54
Περιοχή
Πατρα
Μοτοσυκλέτα
VSTROM DL 650
YAMAHA A 100
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Πάτρα
Καλορίζικο και καλοτάξιδο !

Στάλθηκε από το 21091116AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.618
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Καλοστριφτο Αγγελε, καλα χιλιομετρα. Να το χαρεις οσο μπορεις (μεχρι να παρεις αλλο !..!)
 

tracer

member
Δημοσιεύσεις
1.152
Ηλικία
62
Περιοχή
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ
Μοτοσυκλέτα
TRACER 900 GT
HONDA C50 (1985)
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ ΑΘΗΝΑ
καλοταξιδο.
καλως ηρθες στην φωλια των TRACER Greeting Greeting
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.470
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Καινουργιο κοσκινακι

παντα μας φτιαχνει το κεφι!!!

Με γειες!!!
 
Top Bottom