Supercross 2024

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.473
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

Supercross 2024, Anaheim 1 - O Jett Lawrence γράφει ιστορία στα 450, ως ο πρώτος rookie που κερδίζει αγώνα στο ντεμπούτο του! [VIDEO]​

Από την άλλη ο RJ Hampshire κέρδισε τη νίκη στα 250SX της Δυτικής Ακτής
motomag Supercross 2024 – O Jett Lawrence στον εναρκτήριο αγώνα της χρονιάς στο Anaheim 1 γράφει ιστορία καθώς κερδίζει τον πρώτο του αγώνα στην μεγάλη κατηγορία [VIDEO]



Ο Αυστραλός Jett Lawrence της Team Honda HRC στο ντεμπούτο του στην μεγάλη κατηγορία 450SX κατάφερε να γράψει ιστορία καθώς έγινε ο πρώτος αναβάτης που κερδίζει ως rookie εναρκτήριο αγώνα στον θεσμό του Supercross.
Το Angel Stadium φιλοξένησε την πρεμιέρα της σεζόν του Supercross για το 2024 και για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά οι θεατές είχαν φροντίσει να εξαφανίσουν 45.000 μαγικά χαρτάκια ώστε να απολαύσουν θεαματική οδήγηση από τους κορυφαίους αγωνιζόμενους SX, στον αγώνα Anaheim 1. O αναβάτης της Team Honda HRC στο ντεμπούτο του στη μεγάλη κατηγορία έδειξε από τα ελεύθερα και τις κατατακτήριες πως θα ήταν το μεγάλο φαβορί για την νίκη.

Αυτό εν τέλει έγινε πραγματικότητα καθώς ο Jett Lawrence με το που έπεσαν οι μπάρες κυριολεκτικά... εξαφανίστηκε, με τον Αυστραλό να κερδίζει τον πρώτο αγώνα της χρονιάς έχοντας διαφορά 7 δευτερόλεπτά από τον δεύτερο. Μάχη δόθηκε για τις δύο εναπομείναντες θέσεις του βάθρου, με τελικό νικητή τον Jason Anderson της Monster Energy Kawasaki. Το τρίτο σκαλί του βάθρου συμπλήρωσε ο Chase Sexton της Red Bull KTM o οποίος εκμεταλλεύτηκε την πτώση του Cooper Webb (Monster Energy Yamaha Star Racing).
Supercross 2024 – O Jett Lawrence στον εναρκτήριο αγώνα της χρονιάς στο Anaheim 1 γράφει ιστορία καθώς κερδίζει τον πρώτο του αγώνα στην μεγάλη κατηγορία [VIDEO]

Στην κατηγορία 250SX της Δυτικής Ακτής, νικητής στον πρώτο αγώνα της χρονιάς ήταν ο RJ Hampshire της Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing. O Αμερικανός κατάφερε στα αρχικά στάδια του αγώνα να βρεθεί στην πρώτη τριάδα, με τον Hampshire να περνά στη συνέχεια τον Jordon Smith της Yamaha φτάνοντας στην πρώτη νίκη της χρονιάς. Ο Smith ο οποίος οδηγούσε την κούρσα για κάποιους γύρους, ολοκλήρωσε τον αγώνα στη δεύτερη θέση, με τον Levi Kitchen της Kawasaki να συμπληρώνει το βάθρο της 250SX της Δυτικής Περιφέρειας.

O Jett Lawrence μετά τη νίκη του δήλωσε: "Είναι κάτι εξωπραγματικό. Πραγματικά, επειδή σκέφτεσαι πόσα χρόνια υπάρχει αυτό το άθλημα, θα πίστευες ότι κάποιος θα το είχε ήδη καταφέρει (σσ. νίκη στον εναρκτήριο αγώνα ως rookie). Αλλά είναι ωραίο που χρειάστηκαν τόσα χρόνια για να το κάνει κάποιος. Είμαι σίγουρα ευγνώμων και χαίρομαι που το κάνω για τη Honda και τη Red Bull. Με στηρίζουν εδώ και πολύ καιρό, οπότε είναι καλό να ανταποδίδω με αυτόν τον τρόπο και να μπαίνω στα βιβλία της ιστορίας."

O Jason Anderson ανέφερε: "Σίγουρα δεν ήθελα να με περάσει στην αρχή ο Cooper Webb όταν παλεύαμε για τη δεύτερη θέση. Έτσι νομίζω ότι κάπως επιβραδύνουμε τον ρυθμό μας προσπαθώντας να δώσουμε αυτή τη μάχη και αφήσαμε τον Jett να πάρει αυτή τη μικρή διαφορά των τριών δευτερολέπτων. Αλλά νομίζω ότι εγώ, ο Coop (πριν πέσει) και ο Jett, στα 15λεπτα αυτού του αγώνα ήμασταν αρκετά κοντά.”
Supercross 2024 – O Jett Lawrence στον εναρκτήριο αγώνα της χρονιάς στο Anaheim 1 γράφει ιστορία καθώς κερδίζει τον πρώτο του αγώνα στην μεγάλη κατηγορία [VIDEO]

Ο Chase Sexton με την σειρά του δήλωσε: "Έρχομαι εδώ για να κερδίσω και να είμαι μπροστά, οπότε πρέπει να βγω εκεί έξω και να αγωνιστώ όσο πιο σκληρά μπορώ και να προσπαθήσω να κερδίσω. Αλλά είμαι χαρούμενος που ανέβηκα στο βάθρο. Δεν ήταν η καλύτερή μου οδήγηση, αλλά η σεζόν είναι μεγάλη, και όπως έδειξε η περσινή χρονιά, πρέπει να είσαι εκεί σε κάθε αγώνα. Νιώθω ότι είμαι καλύτερα φέτος, απλά πρέπει να αποκτήσω λίγη περισσότερη ταχύτητα. Είχα πολύ καλή ταχύτητα πέρυσι και τώρα πρέπει να την ξαναβρώ και θα είμαστε σε καλό σημείο."

Ο RJ Hampshire ανέφερε μετά τη νίκη του: "Ξέρω πόσο γρήγορα μπορεί να αλλάξουν τα πράγματα. Πρέπει να μείνουμε ψύχραιμοι και να πάμε το επόμενο αγωνιστικό Σαββατοκύριακο με τον ίδιο τρόπο. Πρέπει να παραμείνω στη μάχη, να δώσω στον εαυτό μου μια ευκαιρία. Αν η νίκη είναι εκεί, είναι φοβερό, αν όχι, θα πάρω ό,τι μου δώσει ο αγώνας. Προσπαθώ απλά να το απολαύσω. Να απολαύσω τη νίκη που πέτυχα στο Anaheim 1, η οποία ήταν τεράστια."
Ο Jordon Smith ανέφερε: "Ο RJ είχε ένα αρκετά μεγάλο προβάδισμα μέχρι τη στιγμή που βρέθηκα στη δεύτερη θέση. Ήταν δύσκολο να βρω τον ρυθμό, αλλά κυρίως γιατί δεν ήμουν συγκεντρωμένος στο να παλέψω για τη νίκη, αλλά στο να κάνω τους γύρους μου, προσπαθώντας να μείνω συγκεντρωμένος στις στροφές. Δεν ήταν δύσκολα, αλλά έγιναν δύσκολα στον κύριο αγώνα.”
Supercross 2024 – O Jett Lawrence στον εναρκτήριο αγώνα της χρονιάς στο Anaheim 1 γράφει ιστορία καθώς κερδίζει τον πρώτο του αγώνα στην μεγάλη κατηγορία [VIDEO]

Ο Levi Kitchen δήλωσε: "Νομίζω ότι έχω περισσότερα μέσα μου σίγουρα, αλλά η αποψινή βραδιά ήταν θετική. Οι Hampshire και Smith οδηγούσαν επίσης πολύ καλά. Με προσπέρασαν, οπότε έπρεπε να ανασυνταχθώ, κάτι που ήταν θετικό και για μένα. Αλλά όπως είπε ο RJ υπάρχουν σκαμπανεβάσματα και είναι μια μεγάλη σεζόν, οπότε κατάφερα να φύγω από εδώ υγιής και με ένα βάθρο, οπότε δεν μπορώ να παραπονεθώ."

Ο πρώτος αγώνας της χρονιάς στο Anaheim 1 αποτελεί παρελθόν, με τους αγωνιζόμενους να πηγαίνουν στις 13 Ιανουαρίου στο San Francisco για τον δεύτερο γύρο του Supercross.


Πηγη www.motomag.gr
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.473
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

Supercross 2024, San Francisco - Κόλαση λάσπης με νικητές τους Sexton και Smith [VIDEO]​

Η βροχή που έπεφτε αδιαλείπτως ανάγκασε τους οργανωτές να προσαρμόσουν το πρόγραμμα ενώ αρκετοί ήταν αυτοί που δεν ολοκλήρωσαν τον αγώνα
motomag Supercross 2024, San Francisco – Sexton και Smith κερδίζουν τις λασπομαχίες [VIDEO]


Ο δεύτερος γύρος του AMA Supercross 2024, που έλαβε χώρα στο San Francisco ήταν από τους δυσκολότερους αγώνες που έχουν διεξαχθεί ποτέ στον θεσμό, καθώς η συνεχή βροχόπτωση έκανε την διαδρομή έναν απέραντο λασπόλακκο. Νικητές σε αυτές τις δύσκολες συνθήκες ήταν ο Chase Sexton (Red Bull KTM) στην κατηγορία των 450, και ο Jordon Smith (Monster Energy Yamaha) στην κατηγορία 250SX της Δυτικής Ακτής.

Η εκκίνηση στο San Francisco ήταν ο “μισός αγώνας” καθώς όποιος κατάφερνε να βγει μπροστά θα αποκτούσε ξεκάθαρο πλεονέκτημα για τη νίκη. Στην κατηγορία 450, ο Sexton έκανε μία εκπληκτική εκκίνηση και έστριψε πρώτος στην πρώτη στροφή, ωστόσο για να μην κολλήσει στην λάσπη και τις νερολακούβες αναγκάστηκε να ανοιχτεί, με τον Ken Roczen (Suzuki) να “κλέβει” το Holeshot. Η χαρά του Roczen δεν θα κρατούσε για πολύ καθώς ο κινητήρας του θα έσβηνε πριν από ένα άλμα με αποτέλεσμα να τον περάσουν οι Sexton και Eli Tomac (Monster Energy Yamaha).

Ο Sexton ο οποίος είχε δημιουργήσει μεγάλη διαφορά από τον Tomac απέφυγε τα λάθη στις λασπωμένες συνθήκες καταφέρνοντας να κατακτήσει την πρώτη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Tomac ολοκλήρωσε τον αγώνα στη δεύτερη θέση, με τον Roczen να καταφέρνει από την 15η θέση να ανέβει στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Δύσκολα τα βρήκε στις λασπωμένες συνθήκες ο μέχρι πρότινος πρωτοπόρος της βαθμολογίας του πρωταθλήματος Jett Lawrence (Team Honda HRC), με τον αναβάτη της Honda να τερματίζει εν τέλει στην ένατη θέση, χάνοντας ταυτόχρονα την πρωτοπορία στην βαθμολογία.
Supercross 2024, San Francisco – Sexton και Smith κερδίζουν τις λασπομαχίες [VIDEO]

Στην κατηγορία 250SX της Δυτικής Ακτής, η στρατηγική ήταν ίδια για όλους: “στρίβω πρώτος, μπαίνω μπροστά και οδηγώ την κούρσα, αποφεύγοντας το λασπόλουτρο από τους τροχούς των προπορευόμενων”. Αυτό το έκανε καλύτερα από όλους ο Jordon Smith (Monster Energy Yamaha),ο οποίος κατάφερε να κάνει μία πολύ καλή εκκίνηση οδηγώντας την κούρσα από την αρχή μέχρι το τέλος. Ο Smith με την νίκη του αυτή κατάφερε να βρεθεί και στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος, αν και ο θεσμός έχει ακόμη πολύ δρόμο.

Μάχες είχαμε για τις δύο εναπομείνασες θέσεις του βάθρου, με τον Max Vohland (Kawasaki), ο οποίος είχε βρεθεί αρχικά στη δεύτερη θέση να τίθεται εκτός αγώνα μετά από μηχανική βλάβη στον συμπλέκτη του. Την ατυχία του Vohland εκμεταλλεύτηκαν οι Phil Nicholetti (Yamaha) και Carson Mumford (MCR Honda), ωστόσο και οι δύο τους έγιναν “έρμαια” στις αγωνιστικές ορέξεις του Levi Kitchen (Kawasaki).

O Kitchen κατάφερε από την ένατη θέση να ανέβει στη δεύτερη δείχνοντας πως θα μπορούσε να έχει καταφέρει κάτι καλύτερο αν είχε κάνει μία καλύτερη εκκίνηση. Εξαιρετικό αγώνα έκανε και ο Garett Marchbanks (Yamaha), o οποίος κατάφερε από την έβδομη θέση να βρεθεί στην τρίτη θέση του βάθρου.
Supercross 2024, San Francisco – Sexton και Smith κερδίζουν τις λασπομαχίες [VIDEO]


Ο Chase Sexton (Red Bull KTM), μετά τη νίκη του δήλωσε: "Το να ηγείσαι σε έναν αγώνα με λάσπη, είναι αυτό που θέλεις, επειδή δεν σου κόβουν ρυθμό, όμως φαίνεται ότι διαρκεί για πάντα ο αγώνας. Στους πρώτους δύο γύρους, όταν ήμουν μόνος μου και δεν είχα να κάνω με την κίνηση των ουραγών, είχα καλή ροή και μπορούσα να πάρω τις γραμμές μου.

Στη συνέχεια έμπλεξα στην κίνηση πλησιάζοντας πιο αργούς αναβάτες. Τότε είναι που αρχίζει ο αγώνας ξανά και το να είσαι σε θέση να αποφεύγεις τα στραβοπατήματα είναι το κλειδί για τη νίκη... Είναι δύσκολο να μην κάνεις κάποιο λάθος εκεί έξω, αλλά ήμουν αρκετά ευχαριστημένος με το πόσο σταθερός ήμουν."

Supercross 2024, San Francisco – Sexton και Smith κερδίζουν τις λασπομαχίες [VIDEO]

Ο Jordon Smith νικητής στην κατηγορία 250SX ανέφερε: "Στην επαγγελματική μου καριέρα ήμουν πολύ κακός στους αγώνες με λάσπη. Στο Νιου Τζέρσεϊ πέρυσι τα πήγα χάλια, νομίζω ότι κατέκτησα την 18η θέση. Στο High Point δεν τα πήγα καλά ούτε εκεί. Και ήρθαμε εδώ σήμερα και ο Bobby Regan ο ιδιοκτήτης της ομάδας μου είπε: "Jordon, σε έχω δει να οδηγείς στη λάσπη, απλά πρέπει να προσπαθήσεις να επιβιώσεις σήμερα και να πάρεις όσους περισσότερους βαθμούς μπορείς".

Κι εγώ του είπα: "Εντάξει Bobby, θα προσπαθήσω να σου αποδείξω ότι κάνεις λάθος, αλλά έχεις δίκιο". Αισθάνομαι ότι έχω βελτιωθεί στη λάσπη... Νομίζω ότι το να οδηγώ σε εξωτερικό χώρο πέρυσι με βοήθησε."


Ο επόμενος αγώνας για το AMA Supercross θα διεξαχθεί στο San Diego στις 24 Ιανουαρίου.


Πηγη www.motomag.gr
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.473
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

Supercross 2024, Anaheim 2 - Οκτώ διαφορετικοί νικητές στους τέσσερις πρώτους γύρους σε 450SX και 250SX [VIDEO]​

Ο ανταγωνισμός στο Supercross και στις δύο κατηγορίες καλά κρατεί
motomag Supercross 2024, Anaheim 2 – Οκτώ διαφορετικοί νικητές στους τέσσερις πρώτους αγώνες σε 450SX και 250SX [VIDEO]


Ο τέταρτος γύρος της χρονιάς Anaheim 2, πραγματοποιήθηκε με καλές καιρικές συνθήκες, με τον Cooper Webb της Monster Energy Yamaha Star Racing να κερδίζει στα 450SX και τον Levi Kitchen της Monster Energy Pro Circuit Kawasaki να επικρατεί στα 250SX της Δυτικής Ακτής.

Στο κατάμεστο Angel Stadium 44.000 οπαδοί του Supercross απόλαυσαν ένα μοναδικό θέαμα από τους πρωταγωνιστές του θεσμού. Σε αντίθεση με τους δύο τελευταίους αγώνες όπου η βροχή και η λάσπη ήταν οι απόλυτοι πρωταγωνιστές στην Καλιφόρνια οι καιρικές συνθήκες ήταν άριστες.

Στην κατηγορία 450SX στον πρώτο αγώνα ο Chase Sexton (Red Bull KTM) έχοντας πάρει το holeshot κατάφερε να δημιουργήσει μια διαφορά ασφαλείας από τους υπόλοιπους διώκτες του. Πίσω του οι Cooper Webb (Yamaha), Ken Roczen (Suzuki) και Jason Anderson (Kawasaki), έδιναν τη δική τους μάχη με στόχο τις δύο εναπομείναντες θέσεις του βάθρου. Νικητής χωρίς δυσκολία στον πρώτο αγώνα αναδείχθηκε ο Sexton, με τους Webb και Roczen να συμπληρώνουν το βάθρο.
Supercross 2024, Anaheim 2 – Οκτώ διαφορετικοί νικητές στους τέσσερις πρώτους αγώνες σε 450SX και 250SX [VIDEO]

Στο δεύτερο αγώνα ο Webb ήταν αυτός που πήρε την πρωτοπορία στους αρχικούς γύρους, με τον Sexton να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό των πρώτων. Κακή εκκίνηση είχαν και οι Eli Tomac και Ken Roczen, με τον τελευταίο να έχει και μία πτώση στην αρχή του αγώνα. Ο αναβάτης της Yamaha Webb κατάφερε να κρατήσει την πρωτοπορία μόλις για δύο γύρους καθώς ο Jason Anderson (Kawasaki) είχε καλύτερο ρυθμό με αποτέλεσμα να βρεθεί γρήγορα στην κορυφή.

Μάχη δόθηκε για το τρίτο σκαλί του βάθρου. Ο Jett Lawrence (Honda) πέρασε μεγάλο μέρος του αγώνα ακολουθώντας τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας Aaron Plessinger (ΚΤΜ) πριν τον περάσει και συμβιβαστεί τελικά με την τρίτη θέση. Η δεύτερη νίκη κατέληξε στα χέρια του Anderson με τον Webb να παίρνει τη δεύτερη θέση.

Στον τρίτο αγώνα στο Anaheim 2 θα είχαμε διαφορετικό νικητή. O Eli Tomac ήταν αυτός που πήρε το holeshot με τους Cooper Webb και Jason Anderson να πέφτουν στις πίσω θέσεις. Ο Ken Roczen έπεσε και σε αυτόν τον αγώνα ενώ λίγο αργότερα ο Jason Anderson είχε μία πτώση, με τον Cooper Webb να καταφέρνει να ανακτήσει κάποιες χαμένες θέσεις. Ο Eli Tomac ο οποίος είχε την πρωτοπορία σε όλο τον αγώνα κατάφερε να περάσει τον τερματισμό με άνεση πανηγυρίζοντας την τελευταία νίκη στο Anaheim 2.

Ο Sexton ήταν αυτός που τερμάτισε στη δεύτερη θέση με τον Aaron Plessinger να συμπληρώνει την τρίτη θέση του βάθρου. Παρά τις νίκες των υπολοίπων αυτός που τελικά έφυγε ως γενικός νικητής από το Anheim 2 ήταν ο Webb της Monster Energy Yamaha Star Racing καθώς με την πέμπτη θέση και τις δύο δεύτερες που πέτυχε έγινε ο τέταρτος διαφορετικός νικητής στην κατηγορία 450SX.

Με τη νίκη του Webb το πρωτάθλημα πήρε ξανά φωτιά με τον Plessinger να προηγείται έχοντας 80 βαθμούς, με τον Sexton να ακολουθεί στη δεύτερη θέση με 76 βαθμούς και τον Webb στην τρίτη με 74 βαθμούς.
Supercross 2024, Anaheim 2 – Οκτώ διαφορετικοί νικητές στους τέσσερις πρώτους αγώνες σε 450SX και 250SX [VIDEO]

Στην κατηγορία 250SX της Δυτικής Ακτής, ο πρώτος αγώνας στο Anaheim 2 είχε ως πρωταγωνιστή τον Levi Kitchen (Kawasaki). Οι RJ Hampshire (Husqvarna) και Nate Thrasher (Yamaha), είχαν καταφέρει να βρεθούν στη δεύτερη και τρίτη θέση κυνηγώντας τον πρωτοπόρο.

Από την άλλη ο Jordon Smith (Yamaha) ο οποίος φιγουράρει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος ήθελε να ξεχάσει τον πρώτο αγώνα στο Anaheim 2 καθώς έμεινε αρκετά πίσω στην αρχή του αγώνα με αποτέλεσμα να τερματίσει στην τέταρτη θέση.

Η μάχη για την πρωτιά δόθηκε μέχρι το τέλος του αγώνα, με τον Kitchen να καταφέρνει με νύχια και με δόντια να κρατήσει πίσω του τους RJ Hampshire και Nate Thrasher, οι οποίοι τερμάτισαν στη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα.

Στον δεύτερο αγώνα ο Phil Nicoletti (Yamaha) κατάφερε να πάρει το holeshot, με τον Tallon Hawkins να παρασέρνει άθελα του στην αρχή του αγώνα τους Jordon Smith και Nate Thrasher. Για την πρώτη θέση του αγώνα ο Nicoletti πάλευε με τους RJ Hampshire και Levi Kitchen. Ο RJ Hampshire κατάφερε λίγο αργότερα να περάσει μπροστά από τον Nicoletti me τον Kitchen στη συνέχεια να προσπερνά με την σειρά του τον Nicoletti. Στο τέλος του αγώνα είχαμε αντιστροφή του ότι είδαμε στον πρώτο αγώνα. Ο RJ Hampshire κράτησε πίσω του τον Kitchen, με τον Jo Shimoda της Honda να κάνει έναν μεστό αγώνα και να πανηγυρίζει το βάθρο.

Στον τρίτο αγώνα o Levi Kitchen ήταν αυτός που πήρε το holeshot ωστόσο η πρωτοπορία δεν κράτησε για πολύ καθώς ένα γλίστρημα έδωσε τη δυνατότητα στον Nate Thrasher να περάσει μπροστά. O αναβάτης της Yamaha κράτησε μέχρι τέλους την πρωτοπορία ωστόσο αυτός που πανηγύρισε τη συνολική νίκη ήταν ο Levi Kitchen. Με μία πρώτη, μία δεύτερη και μία τρίτη θέση ο αναβάτης της Kawasaki έφυγε από το Anaheim 2 ως ο μεγάλος νικητής της βραδιάς. Στη δεύτερη θέση στον τρίτο αγώνα τερμάτισε ο πολύ σταθερός Jo Shimoda της Honda.
Supercross 2024, Anaheim 2 – Οκτώ διαφορετικοί νικητές στους τέσσερις πρώτους αγώνες σε 450SX και 250SX [VIDEO]

Όσον αφορά τη βαθμολογία στην κατηγορία 250SX της Δυτικής Ακτής, ο Jordon Smith (Yamaha), βρίσκεται στην πρώτη θέση με 84 βαθμούς, με τον Levi Kitchen της Kawasaki να ισοβαθμεί με τον Smith στους 84 βαθμούς. Στην τρίτη θέση της βαθμολογίας βρίσκεται ο RJ Hampshire (Husqvarna) έχοντας 76 βαθμούς.

O Cooper Webb ανέφερε: “Αν τα πας πολύ καλά στους δύο πρώτους αγώνες της ημέρας, ο τρίτος είναι μερικές φορές εύκολος. Είχα πολλά περιθώρια και μπορούσα, ειλικρινά, να είμαι μόνος μου στην πέμπτη θέση. Αλλά είναι λίγο περίεργο, σίγουρα, να μην περνάς πρώτος την καρό σημαία. Αλλά νομίζω ότι αυτό είναι το μοναδικό πράγμα στο Triple Crown, ότι έχουμε δει πολλά τέτοια να συμβαίνουν.

Μπορείς να έχεις μεγάλες διακυμάνσεις στους βαθμούς, και μπορείς να έχεις έναν κακό αγώνα και μετά δύο καλούς [και] να καταλήξεις στο βάθρο. Είδα τον Jason [Anderson] ακριβώς μπροστά μου [στον αγώνα #3], να πέφτει, και μάλλον δεν ήταν το καλύτερο για μένα, γιατί αμέσως μου ήρθε το 'Εντάξει, μπορώ να χαλαρώσω λίγο', αλλά ήμουν ευγνώμων που έβαλα τον εαυτό μου σε αυτή την κατάσταση."
Ο Levi Kitchen δήλωσε με τη σειρά του: “Είμαστε όλοι πολύ κοντά αυτή τη στιγμή.

Προφανώς θέλω να είμαι ο κυρίαρχος, αλλά ναι, είναι πιο κοντά τώρα. Δεν μπορείς να ξεκινάς από την πέμπτη και έκτη θέση με αυτούς τους τύπους και να τους έχεις μπροστά. Δεν ξέρω καν τι πρέπει να κάνεις για να μπορέσεις να τους πλησιάσεις. Νομίζω ότι είναι πιο σφιχτά από ό,τι τα προηγούμενα χρόνια. Ειδικά οι πέντε πρώτοι από εμάς, είμαστε όλοι αρκετά έμπειροι πλέον, οπότε είναι σίγουρα σφιχτοί αγώνες."
Οι πρωταγωνιστές του AMA Supercross θα βρεθούν στο Detroit στις 3 Φεβρουαρίου όπου θα διεξαχθεί ο πέμπτος γύρος της χρονιάς.


Πηγη www.motomag.gr
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.473
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

Supercross 2024, Glendale - O Roczen με Suzuki τη νίκη, ο Jett Lawrence με Honda στην κορυφή της βαθμολογίας [VIDEO]​

Back to back νίκη για τον RJ Hampshire της Husqvarna στα 250SX
motomag Supercross 2024, Glendale – O Roczen με Suzuki τη νίκη, ο Lawrence με Honda ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας


Ο έκτος γύρος της χρονιάς για τον θεσμό του Supercross, πραγματοποιήθηκε στο κατάμεστο στάδιο State Farm Stadium στο Glendale της Αριζόνα, με τους 55.000 θεατές να πανηγυρίζουν τις νίκες του Ken Roczen (Suzuki) στα 450SX και του RJ Hampshire (Husqvarna) στα 250SX.

Ο Ken Roczen της Progressive Insurance ECSTAR Suzuki με δύο νίκες στο συγκεκριμένο στάδιο στην μέχρι τώρα αγωνιστική του καριέρα ήξερε καλά πως έχει αρκετές πιθανότητες για ένα καλό αποτέλεσμα στον έκτο γύρο της χρονιάς. Ο αναβάτης της Suzuki στον κυρίως αγώνα, πήρε το Holeshot και στη συνέχεια έγινε κυριολεκτικά άφαντος πανηγυρίζοντας μπροστά στους 55.000 θεατές την τρίτη του νίκη στο State Farm Stadium. O Roczen έγινε ταυτόχρονα ο πέμπτος διαφορετικός αναβάτης που κερδίζει αγώνα στο φετινό Supercross.
Supercross 2024, Glendale – O Roczen με Suzuki τη νίκη, ο Lawrence με Honda ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας

Πίσω από τον αναβάτη της Suzuki, βρέθηκε ο Jason Anderson της Monster Energy Kawasaki, ο οποίος σε κανένα σημείο του αγώνα δεν απείλησε και δεν απειλήθηκε. Το τρίτο σκαλί του βάθρου συμπλήρωσε ο Jett Lawrence της Team Honda HRC, με τον Αυστραλό να κάνει έναν εξαιρετικό αγώνα, καθώς στα πρώτα στάδια ήταν εκτός δεκάδας. Η τρίτη θέση του Lawrence ήταν αρκετή όμως για να τον φέρει στην κορυφή της βαθμολογίας, με τον αναβάτη της Honda να έχει 117 βαθμούς. Στη δεύτερη θέση υποχώρησε ο Chase Sexton (KTM), με 111 βαθμούς με τον Aaron Plessinger (KTM), να βρίσκεται στην τρίτη έχοντας 108 βαθμούς.

Στα 250SX της Δυτικής Ακτής, ο RJ Hampshire της Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής. Ο αναβάτης της Husqvarna κατάφερε να κρατήσει πίσω του στα πρώτα στάδια του αγώνα τους Levi Kitchen (Kawasaki), Jo Shimoda (Honda), Jordon Smith (Yamaha), με τον Αμερικανό στη συνέχεια να κερδίζει τη back to back νίκη στην κατηγορία 250SX της Δυτικής Ακτής. Στη δεύτερη θέση ολοκλήρωσε τον αγώνα ο Levi Kitchen της Kawasaki με τον Jo Shimoda (Honda) να συμπληρώνει το βάθρο. Με τη νίκη του αυτή ο Hampshire ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, με τον αναβάτη της Husqvarna να κυνηγά πλέον τον δεύτερο Jordon Smith της Yamaha (102 βαθμούς) και τον πρωτοπόρο Levi Kitchen της Kawasaki (106 βαθμούς).
Supercross 2024, Glendale – O Roczen με Suzuki τη νίκη, ο Lawrence με Honda ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας


O Ken Roczen δήλωσε: “Δεν έχω κερδίσει πολλούς αγώνες τα τελευταία χρόνια οπότε θέλω να χαρώ τη στιγμή. Έκανα πολύ καλό αγώνα, η μοτοσυκλέτα μου ήταν άψογη και ευχαριστώ την ομάδα μου για αυτό.”
O RJ Hampshire ανέφερε: “Δουλεύουμε σκληρά με την ομάδα μου για να πετυχαίνουμε νίκες, έχουμε μερικές εβδομάδες κενό μέχρι τον επόμενο αγώνα, οπότε θα έχουμε τη δυνατότητα να ξεκουραστούμε.”

Οι πρωταγωνιστές του AMA Supercross στις 24 Φεβρουαρίου θα αγωνιστούν στο Arlington στον έβδομο γύρο της χρονιάς.


Πηγη www.motomag.gr
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.473
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

Supercross 2024, Arlington - Νίκη Webb με Yamaha και μείωση της διαφοράς από τον πρωτοπόρο Lawrence​

Την πρώτη του νίκη στα 250SX της Ανατολικής Περιφέρειας πήρε ο Haiden Deegan με μοτοσυκλέτα της Iwata
motomag Supercross 2024, Arlington - O Webb με Yamaha κερδίζει, μειώνοντας τη διαφορά από τον πρωτοπόρο Lawrence [VIDEO]


Ο έβδομος γύρος της χρονιάς στο AT&T Stadium στο Arlington του Τέξας είχε ως πρωταγωνιστές και στις δύο κατηγορίες αναβάτες της Monster Energy Yamaha Star Racing, με τον Cooper Webb να κερδίζει στα 450SX και τον Haiden Deegan να κατακτά τη νίκη για πρώτη φορά στην καριέρα του στα 205SX της Ανατολικής Περιφέρειας.

Οι 67.000 θεατές που βρέθηκαν στο AT&T Stadium παρακολούθησαν μία μοναδική αγωνιστική παράσταση και στις δύο κατηγορίες του θεσμού. Όσον αφορά την μεγάλη κατηγορία 450SX, o Cooper Web της Monster Energy Yamaha Star Racing ήταν αυτός που χαμογέλασε στο τέλος καθώς πήρε μία ανέλπιστη όπως φάνηκε νίκη.
Supercross 2024, Arlington - O Webb με Yamaha κερδίζει, μειώνοντας τη διαφορά από τον πρωτοπόρο Lawrence [VIDEO]

O πρωτοπόρος του Πρωταθλήματος Jett Lawrence της Honda ήταν αυτός που κυριαρχούσε στον αγώνα ωστόσο λίγους γύρους πριν το τέλος ένα λάθος του κόστισε τη νίκη στο Arlington. Το λάθος του Lawrence εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο ο Webb, με τον αναβάτη της Yamaha να πανηγυρίζει την έκτη του νίκη στο συγκεκριμένο στάδιο! Ταυτόχρονα ο Webb είδε την βαθμολογική διαφορά στην κούρσα του πρωταθλήματος να μειώνεται από τον πρωτοπόρο Lawrence στους τρεις βαθμούς.

Πίσω από τον αναβάτη της Yamaha βρέθηκε ο Eli Tomac της Monster Energy Yamaha Star Racing, ο οποίος κατάφερε μετά την πτώση που είχε στην αρχή του αγώνα να ανέβει στη δεύτερη θέση. Για ακόμη έναν αγώνα σταθερός ήταν ο Aaron Plessinger με τον αναβάτη της Red Bull KTM Factory Racing να ανεβαίνει στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Μετά τον έβδομο γύρο της χρονιάς ο Jett Lawrence (Honda) προηγείται με 135 βαθμούς, με τον Cooper Webb (Yamaha), να βρίσκεται στη δεύτερη θέση έχοντας 132 βαθμούς και με τον Aaron Plessinger (KTM) να βρίσκεται στην τρίτη έχοντας 128 βαθμούς.
Supercross 2024, Arlington - O Webb με Yamaha κερδίζει, μειώνοντας τη διαφορά από τον πρωτοπόρο Lawrence [VIDEO]


Στην κατηγορία 250SX της Ανατολικής Ακτής ο αγώνας είχε αρκετό δράμα. Ο Austin Forkner της Kawasaki ενώ προηγείτο είχε μία άτσαλη προσγείωση από ένα μικρό άλμα με αποτέλεσμα να βγει εκτός πίστας και να χτυπήσει στο τσιμέντο. Ο Forkner μεταφέρθηκε υποβασταζόμενος στο νοσοκομείο με την ομάδα να αναφέρει πως υπέστη τραυματισμό στον ώμο του. Την ατυχία του Forkner εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο ο Haiden Deegan της Monster Energy Yamaha Star Racing ο οποίος κατάφερε να πάρει την παρθενική νίκη του στον θεσμό.
Supercross 2024, Arlington - O Webb με Yamaha κερδίζει, μειώνοντας τη διαφορά από τον πρωτοπόρο Lawrence [VIDEO]

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε στο Arlington ο Cameron McAdoo της Monster Energy Pro Circuit Kawasaki, με τον Tom Vialle της Red Bull KTM Factory Racing να συμπληρώνει το βάθρο. Μετά τον δεύτερο αγώνα στην κατηγορία 250SX της Ανατολικής Περιφέρειας ο Max Anstie (Honda) προηγείται έχοντας 38 βαθμούς, με τον Pierce Brown (GASGAS) να βρίσκεται στη δεύτερη θέση με 34 βαθμούς. Στην τρίτη θέση με 32 βαθμούς βρίσκεται ο Daxton Bennick (Yamaha).
Supercross 2024, Arlington - O Webb με Yamaha κερδίζει, μειώνοντας τη διαφορά από τον πρωτοπόρο Lawrence [VIDEO]

O Cooper Webb ανέφερε: "Είμαι τυχερός γιατί ο Jett Lawrence έπεσε οπότε ο αγώνας στη συνέχεια κύλησε υπέρ μας. Είναι ιδιαίτερο το μέρος αυτό για εμένα καθώς έχω καταφέρει να κερδίσω εδώ έξι φορές.”

O Haiden Deegan δήλωσε: "Είναι λυπηρό να βλέπεις έναν συναθλητή στου να τραυματίζεται. Ήθελα να παλέψω μαζί του αλλά αυτά έχουν οι αγώνες. Θα απολαύσω τη νίκη με την ομάδα μου.”


Πηγη www.motomag.gr
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.473
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

Supercross 2024 Daytona - O Jett Lawrence αυξάνει την απόστασή από τους διώκτες του στην κορυφή - [VIDEO]​

Πρώτη νίκη στην καριέρα του για τον Tom Vialle με KTM στα 250SX
motomagSupercross 2024 Daytona – O Jett Lawrence αυξάνει την απόστασή του στην κορυφή


Στον όγδοο γύρο του φετινού Monster Energy AMA Supercross, ο rookie της μεγάλης κατηγορίας Jett Lawrence πήρε την τρίτη του νίκη για φέτος στα 450, με τον Tom Vialle να σημειώνει την πρώτη νίκη της καριέρας του στα 250SX East, στην ιστορική πίστα Daytona International Speedway, στον 4ο συνεχόμενο γύρο που καταγράφει ρεκόρ προσέλευσης το 2024.

Η Daytona International Speedway είναι η μοναδική πίστα που φιλοξενεί κάθε χρόνο αγώνα SX, γιορτάζοντας φέτος τα 50 χρόνια ιστορίας του Πρωταθλήματος. Η βροχή που έπεσε κατά τη διάρκεια της ημέρας, σε συνδυασμό με το *****ό χώμα της πίστας, που βρίσκεται μέσα στη μεγάλη κυκλική διαδρομή της Daytona, δημιούργησαν λούκια που έμοιαζαν με... φαράγγια (!), ενώ αποτέλεσε έναν από τους πιο δύσκολους αγώνες ever στη συγκεκριμένη πίστα.
Supercross 2024 Daytona – O Jett Lawrence αυξάνει την απόστασή του στην κορυφή

Παρ’ όλ’ αυτά, ο Jett Lawrence της Team Honda HRC δεν πτοήθηκε, καταφέρνοντας να πάρει την νίκη, μπροστά από τον Eli Tomac της Monster Energy Yamaha Star Racing, ο οποίος στο δεύτερο μισό του αγώνα έτρεχε με καπνούς να βγαίνουν από τη μοτοσυκλέτα του! Ο Αυστραλός αναβάτης έσπασε έτσι, το σερί του Αμερικανού, ο οποίος για πέντε συνεχόμενες χρονιές βρισκόταν στο πρώτο σκαλί του βάθρου στην Daytona, ενώ ταυτόχρονα ο Lawrence αύξησε την διαφορά του στην γενική βαθμολογία.
Supercross 2024 Daytona – O Jett Lawrence αυξάνει την απόστασή του στην κορυφή

Τρίτος ήρθε ο τραυματίας Chase Sexton της Red Bull KTM Factory Racing, ο οποίος στον κυρίως αγώνα πήρε το Holeshot, μένοντας για ένα διάστημα μπροστά. O Webb, ο οποίος βρίσκεται στη δεύτερη θέση γενικής, δεν κατάφερε κάτι περισσότερο από την τέταρτη θέση, βλέποντας τον Lawrence να ξεφεύγει στο κυνήγι του τίτλου. Μετά τον όγδοο γύρο στην Daytona, ο οποίος είναι ο τέταρτος στην σειρά που σπάει ρεκόρ προσέλευσης, η γενική βαθμολογία βρίσκει τον Αυστραλό στην πρώτη θέση με 160 βαθμούς, τον Cooper Web στην δεύτερη με 150, ενώ μόλις τρεις βαθμούς πίσω ακολουθεί ο Chase Sexton έχοντας μέχρι στιγμής 147 πόντους.
Όπως δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα ο Lawrence, νιώθει πολύ χαρούμενος που κατάφερε να κερδίσει στην πρώτη του επαφή με την πίστα της Daytona με μοτοσυκλέτα 450 κυβικών. Έκλεισε τις δηλώσεις του ευχαριστώντας τον κόσμο, ο οποίος δημιούργησε μία εορταστική ατμόσφαιρα.
Supercross 2024 Daytona – O Jett Lawrence αυξάνει την απόστασή του στην κορυφή

Από την άλλη ο Tomac, όταν ρωτήθηκε για το αν είχε καταλάβει ότι στο δεύτερο μισό του αγώνα η μοτοσυκλέτα του έβγαζε καπνούς, είπε ότι δεν κοίταξε ποτέ τον πίνακα της ομάδας του, οπότε δεν είχε συνειδητοποιήσει τι γινόταν. Όπως εξήγησε, χρησιμοποίησε πολύ τον συμπλέκτη στον αγώνα, με τις συνθήκες που επικρατούσαν να έχουν δημιουργήσει βαθιά λούκια, αναγκάζοντάς τον να πατινάρει αρκετά. Συνέχισε λέγοντας ότι η λάθος γραμμή που επέλεξε αρχικά στο μεγάλο άλμα του στέρησε πολύτιμο χρόνο, αφήνοντάς τον στη δεύτερη θέση.
Τέλος, ο Chase Sexton, φάνηκε αρκετά ικανοποιημένος λέγοντας ότι κάνουν βήματα προς τη σωστή κατεύθυνση. Το τραυματισμένο του χέρι έπαιξε τον ρόλο του, καθώς ο Sexton στην αρχή έκανε κάποια άλματα, που στην συνέχεια απέφευγε λόγω του πόνου. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να πηγαίνει πιο αργά από τους προπορευόμενους, μένοντας στην τρίτη θέση.
Supercross 2024 Daytona – O Jett Lawrence αυξάνει την απόστασή του στην κορυφή


Στην Daytona διεξήχθη και ο τρίτος γύρων των 250SX της Ανατολικής Ακτής, με το θέαμα να μην απουσιάζει ούτε στην μικρή κατηγορία. Αν και ο Cameron McAdoo της Monster Energy Pro Circuit Kawasaki βρέθηκε από νωρίς μπροστά, ένα λάθος τον οδήγησε στο να βγει εκτός πίστας. Αυτό, έδωσε την ευκαιρία στον Tom Vialle που ακολουθούσε να περάσει πρώτος, παίρνοντας την πρώτη νίκη της καριέρας του στο Monster Energy AMA Supercross, αφήνοντας τον McAdoo στη δεύτερη θέση.
Supercross 2024 Daytona – O Jett Lawrence αυξάνει την απόστασή του στην κορυφή

Το βάθρο έκλεισε ο ομόσταυλός του, Seth Hammaker, ο οποίος βοήθησε την Kawasaki να κάνει το 2-3 στην Daytona. Με τη δεύτερη θέση του, ο McAdοο πέρασε στην δεύτερη θέση της γενικής βαθμολογίας με 51 βαθμούς, μόλις έναν πίσω από τον Max Anstie, ο οποίος τερμάτισε 8ος στην Daytona, μένοντας στους 52 βαθμούς. Ο Pierce Brown, έπεσε στην τρίτη θέση γενικής, έχοντας τους ίδιους βαθμούς με τον McAdoo.
Supercross 2024 Daytona – O Jett Lawrence αυξάνει την απόστασή του στην κορυφή

Ο Tom Vialle, μετά την ολοκλήρωση του αγώνα δήλωσε ότι η πίστα ήταν δύσκολη, όμως η μοτοσυκλέτα του τον βοήθησε. Αν και η εκκίνησή του δεν ήταν η καλύτερη, κατάφερε να περάσει τους προπορευόμενους αναβάτες, παίρνοντας την πρώτη του νίκη, η οποία έρχεται μετά το πρώτο του βάθρο, στον έβδομο γύρο.
Supercross 2024 Daytona – O Jett Lawrence αυξάνει την απόστασή του στην κορυφή

Κατά τη διάρκεια του γύρου στην Daytona, ανακοινώθηκαν οι ημερομηνίες και οι τοποθεσίες για τα Playoff και τον Τελικό του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος SuperMotocross 2024. Με το πέρας των 28 γύρων του Monster Energy AMA Supercross και AMA Pro Motocross, οι πρώτοι 20 αναβάτες που θα έχουν συγκεντρώσει τους περισσότερους πόντους αθροιστικά από τα δύο Πρωταθλήματα θα συνεχίσουν για τα Playoff.

Οι αναβάτες που τερμάτισαν μεταξύ των θέσεων 21-30 σε κάθε αγώνα θα αγωνίζονται σε έναν προκριματικό αγώνα (LCQ), προκειμένου να συμπληρώνεται το ρόστερ των 22 αναβατών στη σχάρα εκκίνησης. Πριν την έναρξη των αγώνων, που θα ξεκινήσουν μετά την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου, ο πίνακας της βαθμολογίας θα μηδενίσει, με κάθε αναβάτη να διατηρεί τους βαθμούς ενός γύρου, ανάλογα με την θέση που έχει στην γενική βαθμολογία. Δύο αγώνες Playoff και ένας Τελικός, με κάθε έναν με περισσότερους βαθμούς από τον προηγούμενο, θα αναδείξουν τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή SuperMotocross τόσο στην κατηγορία των 450 κυβικών, όσο και σε εκείνη των 250 κυβικών.

Το επόμενο Σάββατο, το Supercross 2024 πηγαίνει, στο Protective Stadium στο Birmingham της Alabama, μία νέα προσθήκη για την φετινή σεζόν για τον 9ο από τους 17 συνολικά γύρους του Monster Energy AMA Supercross Championship.


Πηγη www.motomag.gr
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.473
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

Supercross 2024, Indianopolis - Triple crown για τον Jett Lawrence και το προβάδισμα του μεγαλώνει [VIDEO]​

O Cameron Mcadoo νικά και ανεβαίνει στην πρώτη θέση στα 250SX της Ανατολικής Ακτής
motomag Supercross 2024, Indianopolis – Triple crown για τον Jett Lawrence στα 450SX και το βαθμολογικό προβάδισμα μεγαλώνει [VIDEO]


Ο δέκατος γύρος του ΑΜΑ Supercross στην Ινδιανάπολη επεφύλαξε ένα triple crown στην κατηγορία 450SX για τον Jett Lawrence (Team Honda HRC), ενώ την πρώτη νίκη της σεζόν πανηγύρισε ο Cameron Mcadoo (Monster Energy Pro Circuit Kawasaki) στην κατηγορία 250SX της Ανατολικής Ακτής.

Στην κατηγορία 450SX άπαντες στην Ινδιανάπολη ήθελαν να κόψουν τη φόρα του πρωτοπόρου της βαθμολογίας Jett Lawrence. Ωστόσο τα πράγματα κύλησαν πολύ διαφορετικά. Και στους τρεις αγώνες την εκκίνηση πήρε ο Ken Roczen (Progressive Insurance ECSTAR Suzuki), αλλά μετά από μερικούς γύρους θα έχανε την πρωτοπορία σε κάθε αγώνα από τον Jett Lawrence.

Ο αναβάτης της Honda ο οποίος βρίσκεται σε καταπληκτικό φεγγάρι κατάφερε να επικρατήσει και στους τρεις αγώνες, κατακτώντας τον triple crown στην Ινδιανάπολη. Η νίκη του Lawrence ήταν η πέμπτη της φετινής χρονιάς με τον Αυστραλό να αυξάνει και άλλο τη βαθμολογική διαφορά στην κούρσα του πρωταθλήματος.
Supercross 2024, Indianopolis – Triple crown για τον Jett Lawrence στα 450SX και το βαθμολογικό προβάδισμα μεγαλώνει [VIDEO]

Πίσω από τον εξαιρετικό Lawrence στον πρώτο και δεύτερο αγώνα βρέθηκε ο Roczen με τον αναβάτη της Suzuki να τερματίζει στην τρίτη θέση στον τρίτο αγώνα της ημέρας. Ο περσινός πρωταθλητής Chase Sexton (Red Bull KTM Factory Racing) σε κανέναν από τους τρεις αγώνες δεν είχε καλή εκκίνηση, ωστόσο κατάφερε να βρεθεί και στους τρεις στο βάθρο.

Με δύο τρίτες θέσεις και μία δεύτερη ο Sexton κατάφερε να ανέβει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας φτάνοντας σε απόσταση βολής από τον δεύτερο Cooper Webb ο οποίος δεν κατάφερε κάτι καλύτερο από την τέταρτη θέση.

Μετά τον δέκατο γύρο στην Ινδιανάπολη, ο Lawrence βρίσκεται στην πρώτη θέση με 210 βαθμούς, ο Cooper Web στη δεύτερη με 189, ενώ μόλις τέσσερις βαθμούς πίσω ακολουθεί ο Chase Sexton έχοντας 185 βαθμούς.
Supercross 2024, Indianopolis – Triple crown για τον Jett Lawrence στα 450SX και το βαθμολογικό προβάδισμα μεγαλώνει [VIDEO]

Στην κατηγορία 250SΧ της Ανατολικής Ακτής ο Cameron Mcadoo (Monster Energy Pro Circuit Kawasaki), ήταν σε εκπληκτική φόρμα καθόλη τη διάρκεια της βραδιάς. Ο αναβάτης της Kawasaki στον πρώτο αγώνα ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα όλων, κατακτώντας με άνεση τη νίκη. Στον δεύτερο αγώνα τα πράγματα ήταν πιο δύσκολα καθώς ο Haiden Deegan είχε πάρει την πρωτοπορία και πήγαινε για την νίκη. Ο Mcadoo προσπαθούσε με κάθε τρόπο να περάσει μπροστά ωστόσο δεν κατάφερε κάτι καλύτερο από τη δεύτερη θέση.

Στον τρίτο αγώνα οι Deegan και Mcadoo ήταν ισόβαθμοι όσον αφορά τους βαθμούς της ημέρας οπότε όποιος τερμάτιζε μπροστά από τον άλλο θα έπαιρνε και την τελική νίκη στον αγώνα. Οι ελπίδες του Deegan τελείωσαν νωρίς όταν από δικό του λάθος προκάλεσε πτώσεις στην εκκίνηση, με θύμα και τον ίδιο, ενώ ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας Tom Vialle (ΚΤΜ) κατάφερε να φύγει μπροστά κερδίζοντας τον αγώνα μετά από μια μικρή μάχη με τον Pierce Brown (GASGAS).

Ο Brown ο οποίος στη συνέχεια βρέθηκε υπό την απειλή του Mcadoo για τη δεύτερη θέση κατάφερε να αντέξει στις επιθέσεις με τη βοήθεια και των μηχανικών του Mcadoo οι οποίοι τον ενημέρωσαν πως δεν χρειάζεται να πιέσει καθώς με την τρίτη θέση θα κέρδιζε την πρώτη φετινή του νίκη στην Ανατολική Ακτή στα 250SX.
Supercross 2024, Indianopolis – Triple crown για τον Jett Lawrence στα 450SX και το βαθμολογικό προβάδισμα μεγαλώνει [VIDEO]

Με τη νίκη και τους βαθμούς που συγκέντρωσε ο Mcadoo πέρασε μπροστά στην βαθμολογία της κατηγορίας 250SX της Ανατολικής Ακτής έχοντας πλέον 98 βαθμούς. Ο χαμένος της υπόθεσης ήταν ο Tom Vialle καθώς έπεσε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας έχοντας 96 βαθμούς. Στην τρίτη θέση με 87 βαθμούς βρίσκεται ο Pierce Brown.

Στο Seattle στις 23 Μαρτίου θα λάβει χώρα ο επόμενος αγώνας της χρονιάς στο ΑΜΑ Supercross.
Ο Jett Lawrence μετά τη νίκη του δήλωσε: “Είναι απίστευτο που κατέκτησα το triple Crown με την Honda. Καταφέραμε ταυτόχρονα να αυξήσουμε την διαφορά μας στη βαθμολογία οπότε ο αγώνας της Ινδιανάπολης κύλησε πολύ θετικά για την ομάδα”.

O Cameron Mcadoo με τη σειρά του ανέφερε: “Έχει περάσει καιρός από τότε που κέρδισα. Απόλαυσα τον αγώνα και είμαι πολύ χαρούμενος για όλους στην ομάδα καθώς δουλέψαμε πολύ σκληρά για να πετύχουμε την πρώτη μας φετινή νίκη”.


Πηγη www.motomag.gr
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.473
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

Supercross 2024, St. Louis - O Tomac επιστρέφει στις νίκες με τη Yamaha ένα χρόνο μετά τον τραυματισμό του [VIDEO]​

Με τον Levi Kitchen να κερδίζει στα 250SX της Δυτικής Ακτής
motomag Supercross 2024, St. Louis – O Tomac επιστρέφει στις νίκες με την Yamaha ένα χρόνο μετά τον τραυματισμό του


O 12ος γύρος του AMA Supercross που έλαβε χώρα στο St. Louis είχε ως πρωταγωνιστές τον Eli Tomac στα 450SX και τον Levi Kitchen στα 250SX της Δυτικής Ακτής καθώς αμφότεροι κέρδισαν στην κατηγορία τους.
Στην κατηγορία των 450SX χρειάστηκε να περάσει ένα χρόνος για να κερδίσει ο Eli Tomac, με τον αναβάτη της Yamaha να επιστρέφει στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου μετά τον σοβαρό τραυματισμό που υπέστη πέρυσι στον αχίλλειο τένοντα.
Supercross 2024, St. Louis – O Tomac επιστρέφει στις νίκες με την Yamaha ένα χρόνο μετά τον τραυματισμό του

Ο Tomac ήταν ο κυρίαρχος και των τριών αγώνων της βραδιάς καθώς έκανε το απόλυτο. Για να φτάσει ωστόσο στην κατάκτηση και των τριών νικών θα λάμβανε βοήθεια και από τον Jett Lawrence καθώς ο αναβάτης της Honda αν και νικητής στον δεύτερο αγώνα μετά από ποινή που δέχτηκε (για άλμα σε κόκκινη σημαία, κανονισμό που μπορεί να αλλάξει από τον επόμενο αγώνα, καθώς οι αναβάτες... δεν βλέπουν τη σημαία όταν είναι σε άλμα) έπεσε στη δεύτερη θέση.

Πίσω από τον Tomac o οποίος κατάφερε να γίνει ο έκτος διαφορετικός νικητής της φετινής χρονιάς βρέθηκε ο Cooper Webb της Monster Energy Yamaha Star Racing. Ο Webb προσπάθησε να πιέσει τον Tomac και στους τρεις αγώνες ωστόσο αρκέστηκε στη δεύτερη θέση.
Η αποκάλυψη του αγώνα μετά τον Tomac ήταν ο Hunter Lawrence (ο αδελφός του Jett), με τον αναβάτη της Honda να πραγματοποιεί την καλύτερη φετινή του εμφάνιση, τερματίζοντας στην τρίτη θέση της κατάταξης.
Supercross 2024, St. Louis – O Tomac επιστρέφει στις νίκες με την Yamaha ένα χρόνο μετά τον τραυματισμό του

Μετά τον αγώνα του St. Louis ο Jett Lawrence (Honda) συνεχίζει να προηγείται στη βαθμολογία έχοντας 244 βαθμούς, με τον δεύτερο Cooper Webb (Yamaha) να μειώνει τη διαφορά από τον Lawrence στους 8 βαθμούς. Ο Chase Sexton (ΚΤΜ), ακολουθεί στην τρίτη θέση έχοντας 224 βαθμούς.
O Eli Tomac δήλωσε μετά τον αγώνα: "Είχα μεγάλες αμφιβολίες αν μπορώ να επιστρέψω στο κορυφαίο επίπεδο. Θέλω να ευχαριστήσω όσους πίστεψαν σε εμένα”.

Στο St. Louis πραγματοποιήθηκε και ο αγώνας της κατηγορίας 250SX της Δυτικής Ακτής. Εκεί ο Levi Kitchen (Kawasaki) ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής, κερδίζοντας και τους τρεις αγώνες της βραδιάς.

Πίσω από τον Kitchen, στη δεύτερη θέση βρέθηκε ο Jo Shimoda (Honda), ο οποίος αν και έκανε καλές εκκινήσεις δεν κατάφερε να απειλήσει σε κανένα σημείο του αγώνα τον αναβάτη της Kawasaki.
Την τρίτη θέση κατέλαβε ο Jordon Smith (Husqvarna), ο οποίος αγωνιζόταν με πόνους καθόλη τη διάρκεια του αγώνα καθώς δεν είχε προλάβει να αναρρώσει από τον τραυματισμό που υπέστη στον προηγούμενο αγώνα.
Supercross 2024, St. Louis – O Tomac επιστρέφει στις νίκες με την Yamaha ένα χρόνο μετά τον τραυματισμό του

Όσον αφορά τη βαθμολογία στην κατηγορία 250SX της Δυτικής Ακτής, ο Levi Kitchen (Kawasaki) προηγείται έχοντας 156 βαθμούς, με τον RJ Hampshire (Husqvarna), να βρίσκεται στη δεύτερη θέση με 141 βαθμούς. Ο Jordon Smith ακολουθεί στην τρίτη θέση με 130 βαθμούς.

O Levi Kitchen ανέφερε μετά τη νίκη του: “Αφιερώνω τη νίκη στον Austin Forkner που αναρρώνει από τον τραυματισμό του. Είμαστε σε καλή αγωνιστική κατάσταση και αυτό φάνηκε και εδώ, ελπίζω να συνεχίσουμε με αυτόν τον τρόπο και στη συνέχεια”.

Επόμενος σταθμός για το ΑΜΑ Supercross το Foxborough, με τον 13ο γύρο της χρονιάς να διεξάγεται στις 13 Απριλίου.


Πηγη www.motomag.gr
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.473
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

Supercross 2024, Nashville – O Lawrence κερδίζει στα 450SX και επανακτά την κορυφή του πρωταθλήματος [VIDEO]​

Για πρώτη φορά τη φετινή χρονιά είδαμε τους αναβάτες της Ανατολικής και Δυτικής Ακτής να μάχονται στην ίδια πίστα
motomag Supercross 2024, Nashville – O Lawrence κερδίζει στα 450SX και επανακτά την κορυφή του πρωταθλήματος [VIDEO]


Ο 14ος γύρος της χρονιάς πραγματοποιήθηκε στο Nashville του Tennessee με τους Jett Lawrence (Honda), και RJ Hampshire (Husqvarna) να κερδίζουν στην κατηγορία 450SX και τον 250SX WEST/EAST αντίστοιχα.

Με το που έπεσαν οι μπάρες ο Eli Tomac της Yamaha πήρε το Holeshot του Main Event στα 450SX και κράτησε την πρωτοπορία μέχρι τα μισά του αγώνα. Κάπου εκεί είχαμε το τρομακτικό ατύχημα του μέχρι εκείνη τη στιγμή δεύτερου Ken Roczen. Ο αναβάτης της Suzuki ενώ έμπαινε στο σημείο της πίστας με τα συνεχόμενα σαμάρια είδε το αμορτισέρ της μοτοσυκλέτας του να ανατινάζεται και αυτός να πετάγεται σαν να είναι ελατήριο. Τυχερός στην ατυχία του ο Roczen καθώς γλύτωσε από αυτό το ατύχημα με μόνο ένα διάστρεμμα στο πόδι του.
Supercross 2024, Nashville – O Lawrence κερδίζει στα 450SX και επανακτά την κορυφή του πρωταθλήματος [VIDEO]

Στη συνέχεια του αγώνα ο Jett Lawrence (Honda), ξεκίνησε να αποκτά ρυθμό και να φτάνει ταχύτατα πίσω από τον Tomac. Λίγο αργότερα ο αναβάτης της Honda θα εκμεταλλευόταν το λάθος του Tomac όταν ο τελευταίος στην προσπάθεια του να αποφύγει δύο πεσμένους αναβάτες άνοιξε την τροχιά του.

Από και έπειτα ο αγώνας ήταν εύκολος για τον Lawrence, με τον ίδιο να κατακτά την έκτη νίκη του στην φετινή χρονιά. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Tomac με τον Cooper Webb της Yamaha να κλείνει την τριάδα.
Supercross 2024, Nashville – O Lawrence κερδίζει στα 450SX και επανακτά την κορυφή του πρωταθλήματος [VIDEO]

Στην βαθμολογία του πρωταθλήματος ο Jett Lawrence βρίσκεται στην πρώτη θέση με 286 βαθμούς, με τον Cooper Webb να βρίσκεται στη δεύτερη θέση με 281 βαθμούς και τον Eli Tomac να έχει 253 βαθμούς στην τρίτη θέση.
O Jett Lawrence ανέφερε μετά τη νίκη του: “Δεν είδα το ατύχημα του Roczen αλλά από τους καπνούς που υπήρχαν φαινόταν τρομακτικό, ελπίζω να γυρίσει γρήγορα στην δράση. Εγώ με τη σειρά μου πήρα τη νίκη και είμαι χαρούμενος καθώς πλέον είμαι και πρώτος στη βαθμολογία”.
Supercross 2024, Nashville – O Lawrence κερδίζει στα 450SX και επανακτά την κορυφή του πρωταθλήματος [VIDEO]


Στο Nashville πραγματοποιήθηκε και ο αγώνας 250SX της Ανατολικής και της Δυτικής Ακτής. Απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα ήταν ο αναβάτης της Husqvarna RJ Hampshire ο οποίος πήρε μία εύκολη όπως φάνηκε νίκη. Καταστροφικός ήταν ο αγώνας για τον Levi Kitchen. Ο αναβάτης της Kawasaki μετά από πτώση βρέθηκε στις τελευταίες θέσεις του αγώνα ενώ μετά το τέλος του αγώνα έπρεπε να πάει στο νοσοκομείο για να υποβληθεί σε κάποιες εξετάσεις καθώς υπήρχε η πιθανότητα να έχει σπάσει κάποια πλευρά.
Πίσω από τον νικητή RJ Hampshire βρέθηκε ο Jo Shimoda της Honda με τον Tom Vialle της KTM ο οποίος προέρχεται από την Ανατολική Ακτή να συμπληρώνει το τρίτο σκαλί του βάθρου.
Supercross 2024, Nashville – O Lawrence κερδίζει στα 450SX και επανακτά την κορυφή του πρωταθλήματος [VIDEO]

Όσον αφορά την βαθμολογία της Δυτικής και Ανατολικής Ακτής, ο RJ Hampshire (Husqvarna), προηγείται στην Δυτική Ακτή με 166 βαθμούς με τον Levi Kitchen (Kawasaki), να ακολουθεί στη δεύτερη θέση με 164 βαθμούς και τον Jordon Smith (Yamaha), να βρίσκεται στην τρίτη θέση έχοντας 148 βαθμούς.
Ο Tom Vialle (ΚΤΜ) είναι στην κορυφή της βαθμολογίας με 136 βαθμούς στην Δυτική Ακτή, με τον Haiden Deegan (Yamaha), να βρίσκεται στη δεύτερη θέση με 123 βαθμούς και τον Cameron Mcaddo (Kawasaki), να έχει 120 βαθμούς και να φιγουράρει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.
Ο RJ Hampshire μετά τη νίκη του ανέφερε: "Είμαι χαρούμενος για την οδήγηση μου. Κατάφερα να οδηγήσω τον αγώνα από την αρχή μέχρι το τέλος ενώ με το συγκεκριμένο αποτέλεσμα ανέβηκα στην πρώτη θέση της βαθμολογίας”.

O επόμενος αγώνας του AMA Supercross θα διεξαχθεί στην Philadelphia στις 27 Απριλίου.

 
Top Bottom