Revolut και λοιπές πλαστικές λύσεις ΑΠΟΡΙΕΣ.

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.605
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Αρχικα ξεκίνα να βγάλεις μια κάρτα revolut (πανεύκολη διαδικασία) που σε χρεώνει άμεσα μετατρέποντας το νόμισμα που ψωνίζεις, σε ευρώ που θα έχεις ως κύριο νόμισμα στην κάρτα σου.
Επίσης ξενοδοχεία να κλείνεις μέσω booking αλλά στην χειρότερη να είναι μια ημέρα πιο νωρίς από την άφιξη.
Προσωπικά κλείνω πάντα την ίδια ημέρα που θέλω να ξεκουραστώ στον προορισμό μου, για να μην βρεθώ προ εκπλήξεων.

Ώρα καλή !
 

ChrisParaGR

new member
Δημοσιεύσεις
46
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
VFR800X Crossrunner
Όνομα
ChrisVFRX
Αρχικα ξεκίνα να βγάλεις μια κάρτα revolut (πανεύκολη διαδικασία) που σε χρεώνει άμεσα μετατρέποντας το νόμισμα που ψωνίζεις, σε ευρώ που θα έχεις ως κύριο νόμισμα στην κάρτα σου.
Επίσης ξενοδοχεία να κλείνεις μέσω booking αλλά στην χειρότερη να είναι μια ημέρα πιο νωρίς από την άφιξη.
Προσωπικά κλείνω πάντα την ίδια ημέρα που θέλω να ξεκουραστώ στον προορισμό μου, για να μην βρεθώ προ εκπλήξεων.

Ώρα καλή !
Μου το προτεινε και αλλος φιλος αυτο. Εκανα Revolut, προτεινεις να περασω τα χρηματα απο την Τραπεζα μεσα στην Revolut ετσι ωστε να μην με τρωνε με την διαφορα νομισματος; Αλλα και γενικα να την χρησιμοποιώ κατα την διαρκεια του ταξιδιου μου σε εστιατορια δωματια κλπ;
 

dkamzelas86

Moderator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
38
Περιοχή
ΦΛΩΡΙΝΑ
Όνομα
Δημήτρης
Ναι έτσι να κάνεις. Να τη φορτώνεις με χρήματα όπου βρίσκεις ίντερνετ αν δε θες να έχεις μεγάλο ποσό μέσα. Μόνο τα Σαββατοκύριακα έχει μια μικρή χρέωση γύρω στο 1 ευρώ για κάθε συναλλαγή. Είναι η πιο αξιόπιστη λύση για τέτοιες χώρες.

Στάλθηκε από το 2306EPN60G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

grigoris gs

well know member
Δημοσιεύσεις
3.540
Ηλικία
52
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GS ADVE
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Την revolut δεν θα την φορτώνεις μέσω του τραπεζικού σου λογαριασμού αλλά μέσω της χρεωστικής σου κάρτας που λειτουργεί σαν pos και δεν σου παίρνει προμήθεια εμβάσματος. Από κει και πέρα οι προμήθειες που σε χρεώνει ανά συναλλαγή είναι άπειρο ελάχιστες συνήθως από 2 σεντς μέχρι 30 σεντς αναλόγως το ποσό.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ChrisParaGR

new member
Δημοσιεύσεις
46
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
VFR800X Crossrunner
Όνομα
ChrisVFRX
Την revolut δεν θα την φορτώνεις μέσω του τραπεζικού σου λογαριασμού αλλά μέσω της χρεωστικής σου κάρτας που λειτουργεί σαν pos και δεν σου παίρνει προμήθεια εμβάσματος. Από κει και πέρα οι προμήθειες που σε χρεώνει ανά συναλλαγή είναι άπειρο ελάχιστες συνήθως από 2 σεντς μέχρι 30 σεντς αναλόγως το ποσό.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Η μεταφορα μεσω ApplePay σε Revolut μετραει ως συναλλαγη η αγορα αν θες για τις ελληνικες τραπεζες;
 

Kornillios

new member
Δημοσιεύσεις
92
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Moto Guzzi V100 Mandello S
Όνομα
Βασίλης
Revolut κάνεις top-up μέσω κάρτα ΜΟΝΟ. Λειτουργεί σαν να πραγματοποιείς online αγορά, άμεση προσθήκη του ποσού και μηδέν προμήθεια. Αν κάνεις τραπεζική μεταφορά με IBAN την έβαψες, μπορεί (μη πω σίγουρα) να χρεωθείς ως έμβασμα και θα κάνει 1-2 εργάσιμες ημέρες να φανούν τα λεφτά στη Revolut.

Για αγορές μέσω revolut δεν ξέρω αν έχει κάποιο όριο (από ότι γνωρίζω έχει περιορισμό 200 ευρώ το μήνα για δωρεάν ανάληψη μετρητών). Εγώ την έχω χρησιμοποιήσει μερικές φορές για αγορές από το εξωτερικό (αντικατέστησα το Paypal) και δεν με έχει χρεώσει ποτέ πάνω από την αξία της αγοράς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.605
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Χρησιμοποιώ Revolut από το 2019. Είναι η κυρία κάρτα συναλλαγών μου (λόγω ελέγχων των ελληνικών τραπεζών στις δικές μας κάρτες).
Ακόμα δεν περιλαμβάνεται στο χτίσιμο αφορολόγητου, αν περιληφθεί από τότε, σίγουρα σηκώνω πολυκατοικία χαχαχα, είναι πολύ καλή κάρτα και αξιόπιστη με μεγάλες δυνατότητες μέσα από την εφαρμογή στο κινητό.
Επίσης για τον φόβο υποκλοπών σε online αγορές (και μόνο) μπορείς να κάνεις χρήση απεριόριστων πλασματικών καρτών μιας χρήσεως που μετά την συναλλαγή δεν μπορεί να την επαναχρησιμοποίησε κανένας.
Στην απλή έκδοση (χωρίς συνδρομές δλδ) έχεις μέχρι 200 ευρώ τον μήνα ανάληψη από ΑΤΜ, δωρεάν, που τόσα χρόνια δεν το χρησιμοποίησα ποτέ.

Βάζεις άφοβα από ελληνικό λογαριασμό όσα χρήματα θέλεις, χρεώνοντας την αντίστοιχη ελληνική κάρτα σου και την χρησιμοποιείς παντού……
Έχεις τα χρήματα ρυθμισμένα σε κύριο νόμισμα το ευρώ και ότι συναλλαγή θα κανείς μετά θα σου χρεώνει ευρώ, ασχέτως σε ποια χώρα και τι νόμισμα έχουν, απλά κρατά μια μικρή προμήθεια μέσα από την κάθε συναλλαγή λόγω ισοτιμίας και μετατροπής συναλλάγματος αυτόματα από ξένο νόμισμα σε ευρώ.
Μπορείς ανά πάσα στιγμή να τραβήξεις αρχείο από την ημερομηνία που θέλεις για να δεις όλες τις κινήσεις σου.

Το δικό μου πριν μια εβδομάδα που το έκανα έχει 96 σελίδες χαχαχα. Χωρίς κόφτες δουλεύει



Καλά ταξίδια !!!
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.605
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Revolut κάνεις top-up μέσω κάρτα ΜΟΝΟ. Λειτουργεί σαν να πραγματοποιείς online αγορά, άμεση προσθήκη του ποσού και μηδέν προμήθεια. Αν κάνεις τραπεζική μεταφορά με IBAN την έβαψες, μπορεί (μη πω σίγουρα) να χρεωθείς ως έμβασμα και θα κάνει 1-2 εργάσιμες ημέρες να φανούν τα λεφτά στη Revolut.

Για αγορές μέσω revolut δεν ξέρω αν έχει κάποιο όριο (από ότι γνωρίζω έχει περιορισμό 200 ευρώ το μήνα για δωρεάν ανάληψη μετρητών). Εγώ την έχω χρησιμοποιήσει μερικές φορές για αγορές από το εξωτερικό (αντικατέστησα το Paypal) και δεν με έχει χρεώσει ποτέ πάνω από την αξία της αγοράς.
Κάνεις κανονικά τραπεζική μεταφορά και με IBAN χωρίς μεγάλη καθυστέρηση, με ελάχιστες χρεώσεις.
Έχει συμβεί να κάνω έμβασμα το πρωί και το βράδυ πιστώθηκαν στην Revolut.
Άφοβα και με IBAN απλά είπαμε έχει μια μικρή χρέωση, αλλά για να κάνεις την δουλειά σου όταν το χρειάζεσαι είναι απειροελάχιστη
 

ChrisParaGR

new member
Δημοσιεύσεις
46
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
VFR800X Crossrunner
Όνομα
ChrisVFRX
Κάνεις κανονικά τραπεζική μεταφορά και με IBAN χωρίς μεγάλη καθυστέρηση, με ελάχιστες χρεώσεις.
Έχει συμβεί να κάνω έμβασμα το πρωί και το βράδυ πιστώθηκαν στην Revolut.
Άφοβα και με IBAN απλά είπαμε έχει μια μικρή χρέωση, αλλά για να κάνεις την δουλειά σου όταν το χρειάζεσαι είναι απειροελάχιστη
Εαν μεταφερω λεφτα στην Revolut, πχ τον μισθο μου, οταν κανω φορολογικη θα φαινονται σαν "δαπανες" οι μεταφορες στην Revolut?
 

Piktis

new member
Δημοσιεύσεις
69
Ηλικία
40
Όνομα
Δημήτρης
Ειναι ψηφιακη μεσω τηλεφωνου η σαν πιστωτικη?
Ψηφιακή είναι και βγαίνει αμέσως. Με μια μικρή χρέωση, νομίζω στα 7€, σου αποστέλεται και πλαστική που την ενεργοποιείς μέσω της εφαρμογής. Λειτουργεί σαν χρεωστική.

Προτιμάται από τις ελληνικές κάρτες γιατί δεν έχει βαβούρα να τη βγάλεις, δε χρειάζεται να δώσεις χαρτούρα, βγαίνει αμέσως, τη διαχειρίζεσαι πλήρως μέσω της εφαρμογής στο κινητό, και δεν έχει τις χαζοχρεώσεις που έχουν οι ελληνικές. Ιδανική για ταξίδια και διαδικτυακές συναλλαγές.
 

dinospanadp

member
Δημοσιεύσεις
696
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
CRF 1100 ADV
Όνομα
dinosdns
Κάπου μέσα σε όλα αυτά να προσθέσω ότι στη ρεβολουτ δεν μπορεί κανένας να βάλει χέρι και δεν ισχύει το ακατάσχετο των 1200€ σε περίπτωση που κάποιος έχει χρέη κτλ κτλ, εξάλλου γιαυτό έχει γίνει και τόσο δημοφιλής στην Ελλάδα η ρεβολουτ,μπορείς να πληρώνεσαι από τον εκάστοτε εργοδότη ή δουλειά τέλος πάντων στην ρεβολουτ και δεν στα πειράζει κανείς
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.605
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Εαν μεταφερω λεφτα στην Revolut, πχ τον μισθο μου, οταν κανω φορολογικη θα φαινονται σαν "δαπανες" οι μεταφορες στην Revolut?
Όχι δεν φαίνεται τίποτε και δεν περνούν στην φορολογική δήλωση (ακόμα τουλάχιστον) όσες κινήσεις και να κανείς σε μεταφορές κεφαλαίων
 

ΣΠΥΡΟΣ TDM

new member
Δημοσιεύσεις
55
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
Revolut κάνεις top-up μέσω κάρτα ΜΟΝΟ. Λειτουργεί σαν να πραγματοποιείς online αγορά, άμεση προσθήκη του ποσού και μηδέν προμήθεια. Αν κάνεις τραπεζική μεταφορά με IBAN την έβαψες, μπορεί (μη πω σίγουρα) να χρεωθείς ως έμβασμα και θα κάνει 1-2 εργάσιμες ημέρες να φανούν τα λεφτά στη Revolut.

Για αγορές μέσω revolut δεν ξέρω αν έχει κάποιο όριο (από ότι γνωρίζω έχει περιορισμό 200 ευρώ το μήνα για δωρεάν ανάληψη μετρητών). Εγώ την έχω χρησιμοποιήσει μερικές φορές για αγορές από το εξωτερικό (αντικατέστησα το Paypal) και δεν με έχει χρεώσει ποτέ πάνω από την αξία της αγοράς.
οταν λες κάνεις top-up μέσω κάρτας ; μπορεις σε παρακαλω να το εξηγησεις πιο απλα για εμας τους ασχετους ....
 
Top Bottom