Honda Crossrunner 800 2016 μικρο προβλημα μετα απο πλυσιμο

ChrisParaGR

new member
Δημοσιεύσεις
25
Ηλικία
25
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
VFR800X Crossrunner
Όνομα
ChrisVFRX
Καλημερα-καλησπερα σε ολους και καλο 3ημερο..
Εχω στην κατοχη μου ενα VFR800X μοντελο του 2016 και καθε φορα που πλενω την μηχανη, οχι αφου την πλενω αλλα την επομενη μερα παιρνει μπρος κανονικα απλα ακουγεται σαν να δουλευει ο ενας κιλυνδρος και το traction ειναι απενεργοποιημενο. Την πρωτη φορα που ετυχε το πηγα στον μηχανικο και με ρωτησε ακριβως αυτο "το επλενες η το εβαλες βεζνινη χθες η σημερα;" Αφου το εκανε μια βολτα και ζεσταθηκε δεν το ξανα εκανε ποτε μεχρι σημερα που την επλενα και το ξανα εκανε, στην ουσια παιρνει και μετα απο 1-2 δευτερα που ξεκιναει και ο 2ος κιλυνδρος αναβει σταθερα το check engine και το traction δεν λειτουργει!
Εχει τυχει σε καποιον κατι αντιστοιχο;;
Ευχαριστω!
 

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ
Το γνωριζω ναι
Αν το γνωρίζεις, τότε πως βγάζει νόημα το ''δουλεύει ο ένας κύλινδρος'' και το ''παίρνει και ο 2ος κύλινδρος'';

Τετρακύλινδρο δεν δουλεύει με ένα κύλινδρο μόνο, αν οι αλλοι τρεις δεν δουλεύουν, θέλει τουλάχιστον να δουλεύουν οι δύο για να συνεχίσει τον κύκλο καύσης. Και αν παίρνει ο ''2ος κύλινδρος'' τότε ο τρίτος και ο τέταρτος τι κάνουν ακριβώς; Με τι διάταξη τους μετράς;

Ποιός είναι ο ''2ος κύλινδρος''; Το έχεις προσδιορίσει; Πίσω αριστερά ο ένα; Μπροστά αριστερά ο δύο; Πίσω δεξιά ο τρία; Μπροστά δεξιά ο τέσσερα;

Ειναι ψιλοπροφανές τι συμβαίνει, πάει νερό σε κάποιο σημείο του ηλεκτρικού κυκλώματος που επηρρεάζει αυτά ακριβώς που δεν δουλεύουν. Είναι οι φίσες μέσα από το μούτρο; Είναι οι μεγάλες φίσες στο πλάι μέσα από τα πλαστικά; Είναι κάποιο άλλο σημείο; Θέλει ψάξιμο, δεν είναι τόσο απλό.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Μήπως το έπλυνες με πιεστικό;

Αν ναι, τότε καλύτερα να αποφεύγεις το πιεστικό όχι μόνο στο δικό σου, αλλά γενικά πιεστικό και μοτοσυκλέτες/μηχανάκια δεν τα πάνε πολύ καλά μεταξύ τους. Την ίδια χαζομάρα έκανα στο μηχανάκι μέχρι που κεντρικός διακόπτης, μίζα, φλας απλά έκαναν σόλο καριέρα. Είχανε τραβήξει νερά τα φισάκια τους.

Πάω μάστορα και ως σατανική σύμπτωση ήτανε ένα R6 με το ΙΔΙΟ ακριβώς πρόβλημα. Μου λέει έλα να δεις, είχε ένα βίντεο στο κινητό του από το R6 αυτό, ένα χοντρό κάπως καλώδιο το οποίο έβγαζε νερά λες και ήτανε λάστιχο. Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο το έπαθε, με πιεστικό.

Γενικά καλό είναι απλά με λάστιχο και τρεχούμενο νερό για να μην τρυπώνει σε σημείο που δεν πρέπει.
 

ChrisParaGR

new member
Δημοσιεύσεις
25
Ηλικία
25
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
VFR800X Crossrunner
Όνομα
ChrisVFRX
Μήπως το έπλυνες με πιεστικό;

Αν ναι, τότε καλύτερα να αποφεύγεις το πιεστικό όχι μόνο στο δικό σου, αλλά γενικά πιεστικό και μοτοσυκλέτες/μηχανάκια δεν τα πάνε πολύ καλά μεταξύ τους. Την ίδια χαζομάρα έκανα στο μηχανάκι μέχρι που κεντρικός διακόπτης, μίζα, φλας απλά έκαναν σόλο καριέρα. Είχανε τραβήξει νερά τα φισάκια τους.

Πάω μάστορα και ως σατανική σύμπτωση ήτανε ένα R6 με το ΙΔΙΟ ακριβώς πρόβλημα. Μου λέει έλα να δεις, είχε ένα βίντεο στο κινητό του από το R6 αυτό, ένα χοντρό κάπως καλώδιο το οποίο έβγαζε νερά λες και ήτανε λάστιχο. Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο το έπαθε, με πιεστικό.

Γενικά καλό είναι απλά με λάστιχο και τρεχούμενο νερό για να μην τρυπώνει σε σημείο που δεν πρέπει.
Τωρα που την επαθα 2η φορα τελος τα detailing και οι χαζομαρες.. Λαστιχο καθαριστικα δικα μου και τελος.. 1 του κλεφτη 2 του κλεφτη την 3η θα την πατησουμε
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Τωρα που την επαθα 2η φορα τελος τα detailing και οι χαζομαρες.. Λαστιχο καθαριστικα δικα μου και τελος.. 1 του κλεφτη 2 του κλεφτη την 3η θα την πατησουμε
Εγώ από τότε που την έπαθα, σταμάτησα να πηγαίνω σε πλυντήριο και το κάνω σπίτι με την ησυχία μου.

Απλό λάστιχο, σε κουβά βάζεις σαπούνι για μοτοσυκλέτες, σφουγγαράκι και πλένεις. Ξεβγάζεις ξανά με το λάστιχο, καλό σκούπισμα/στέγνωμα και στο τέλος γυαλιστικό/χημικό της αρεσκείας σου. Δεν θέλει κάτι παραπάνω, και θα είναι μια χαρά καθαρό ξανά.

Το πιεστικό θα ήτανε χρήσιμο πιστεύω, σε τίποτα εντουράκια. Αυτά αμα δεις μετά από μια καλή ορεινή βόλτα γυρνάνε πίσω με 20 κιλά λάσπες και χώματα πάνω τους. Εκεί ναι, το απλό λάστιχο δεν θα σε σώσει.
 
Top Bottom