Honda Africa Twin750 2002 με 0!! km & tips

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Κι εγώ αν είχα 7000 ευρώ τα έδινα. Σε σχέση με το τι αγοράζεις καινούριο σε αυτά τα λεφτά η Άφρικα είναι μονόδρομος, ακόμη και χωρίς ABS και με Carb.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.196
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Το δίνει 7000ε ή το φαντάζεστε. Κανένα 9000ε νομίζω είχε, 3200 εκατ.
10500€ μου δίνουν varadero κούτα, το τελευταίο με κανονικά 2 χρόνια εγγύηση.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Υπερβολικους σας βρισκω.Να δωσω 7500 για να παρω τι;Φρεσκαδουρα,σχεδιαση,τεχνολογια,επιδοσεις..τι;
Νοσταλγία.
Εγώ όταν ήμουν 15 χρονών με Αφρικα ονειρευόμουν. Ασχετα που δεν πήρα ποτέ.
 

kostas_366

member
Δημοσιεύσεις
791
Περιοχή
Αργολίδα
Όνομα
Κωνσταντίνος
10500€ μου δίνουν varadero κούτα, το τελευταίο με κανονικά 2 χρόνια εγγύηση.
Δεν λέει κάτι αυτό. Θυμάμαι έκανε γύρω στα 3.200 εκατ. Δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι προς τα κάτω
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Δεν λέει κάτι αυτό. Θυμάμαι έκανε γύρω στα 3.200 εκατ. Δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι προς τα κάτω
Πάντα σε όσες περιπτώσεις στοκ γνωρίζω όταν πιάνουν πάνω απο δεκαετία σαν στοκ ή εκεί κοντά η τιμή πέφτει δραματικά, κατα 2/5 τουλάχιστον.
Η μόνη περίπτωση να κράτησε η Αφρικα τέτοια τιμή είναι αν δεν την βλέπει ο πωλητής σαν στοκαρισμένο παλιό μοντέλο, αλλά σαν αντίκα.
 

kostas_366

member
Δημοσιεύσεις
791
Περιοχή
Αργολίδα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Πάντα σε όσες περιπτώσεις στοκ γνωρίζω όταν πιάνουν πάνω απο δεκαετία σαν στοκ ή εκεί κοντά η τιμή πέφτει δραματικά, κατα 2/5 τουλάχιστον.
Η μόνη περίπτωση να κράτησε η Αφρικα τέτοια τιμή είναι αν δεν την βλέπει ο πωλητής σαν στοκαρισμένο παλιό μοντέλο, αλλά σαν αντίκα.
Αν είναι στα 7000ε είναι καλά. Καλά μεταχείρω τα ζητάνε 5000ε. Αν ξέρει κάποιος τιμή, ας μας πει.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Αν είναι στα 7000ε είναι καλά. Καλά μεταχείρω τα ζητάνε 5000ε. Αν ξέρει κάποιος τιμή, ας μας πει.
Εκεί είναι και το κουφό.
7000 για 750άρι θρύλο με μηδέν χιλιόμετρα ακούγεται νορμάλ.
5000 για μεταχειρισμένο 750άρι 18 ετίας είναι εξωφρενικά πολλά.

Ας μην προσπερνάμε την σημασία που έχει μια μηχανή που είναι πρακτικά καινούρια. Σε μεταχειρισμένο αν ο άλλος είναι κανίβαλος ή αμελής στην συντήρηση μπορεί να καταστρέψει ένα μηχανάκι σε μόλις 15000 χλμ.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Πχ για ένα strom 650 πρώτης γενιάς που τα έδιναν 7500 περίπου καινούρια με ABS, πόσο θα το αγοράζατε καινούριο κούτα σήμερα;
Δεν θα δίνατε 5000 για ένα καινούριο στοκαρισμένο 650άρι με ABS; Κι ας είναι τεχνολογίας 15ετίας.

Κάποιος που έχει 5000 ευρώ για να αγοράσει καινούριο θα δει πως με αυτά τα λεφτά αγοράζει Κινέζικο 300άρι ον οφ. Δεν θα συγκρίνει το strom 650 με τα σημερίνα 650άρια και θα το βρει λίγο. ΘΑ το συγκρίνει με το τι αγοράζει στα 5000 ευρώ και θα το βρει ταμάμ.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.196
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Εκεί είναι και το κουφό.
7000 για 750άρι θρύλο με μηδέν χιλιόμετρα ακούγεται νορμάλ.
5000 για μεταχειρισμένο 750άρι 18 ετίας είναι εξωφρενικά πολλά.

Ας μην προσπερνάμε την σημασία που έχει μια μηχανή που είναι πρακτικά καινούρια. Σε μεταχειρισμένο αν ο άλλος είναι κανίβαλος ή αμελής στην συντήρηση μπορεί να καταστρέψει ένα μηχανάκι σε μόλις 15000 χλμ.
Και από ανταλλακτικά τι γίνεται;
 

kostas_366

member
Δημοσιεύσεις
791
Περιοχή
Αργολίδα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Το Αφρικα έχει κυκλοφορήσει τόσο πολύ παγκοσμίως που θα έχει ανταλλακτικά στοκαρισμένα για πάντα.
Έχει αρχίσει σε κάποια ανταλλακτικά το πρόβλημα. Δεν σου κρύβω ότι είναι κάτι που με σταματά στην αγορά μιας αφρικα που έχω βρει.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Έχει αρχίσει σε κάποια ανταλλακτικά το πρόβλημα. Δεν σου κρύβω ότι είναι κάτι που με σταματά στην αγορά μιας αφρικα που έχω βρει.

Σε ποια ανταλλακτικά; Μου κάνει εντύπωση μιας και αυτός ο κινητήρας με κάποιες παραλλαγές φοριέται σε πολλά μοντέλα της Honda την τελευταία τριανταετία και κατα 90% ταιριάζουν απο άλλα μοντέλα. Επίσης υπάρχει πληθώρα αφτερμάρκετ ανταλλακτικών.

Ποιο ανταλλακτικό βρίσκεται σε έλλειψη και σε φρενάρει;
 

kostas_366

member
Δημοσιεύσεις
791
Περιοχή
Αργολίδα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Πλαστικά, δεν είναι τπτ να σου πέσει μια κάτω. Κάποια μέρη κινητήρα, εισαγωγές πχ. Κάνουν με μια μετατροπή από fmx650 αλλά ψιλοπατέντα (απ ότι μου λέει φιλος)
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Για πλαστικά το καταλαβαίνω. Αν και πλέον όλοι έχουν έναν πλαστικατζή στην γειτονιά τους που επιδιορθώνει.
Για θέματα με την εισαγωγή του κινητήρα δεν έχω ακούσει κάτι. Αν και στανταρ με λίγο ψάξιμο έστω και μέσω ebay βρίσκεις τα πάντα.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Θυμάμαι τον Παπαγεωργίου ψηλά στην Μιχαλακοπούλου κι όχι εκεί..

Όπως επίσης θυμάμαι το 2004-5.. ένα στοκαρισμένο FZS600 κόκκινο στη βιτρίνα του στενού καθέτως της Μιχαλακοπούλου.

Το ζήταγε στην τιμή που είχε,ακατέβατα.Τιμη ακριβότερη από το φρέσκο,ψεκασμό κλπ FZ6.

Πρέπει να πήγα 3 φορές τουλάχιστον,ανά διαστήματα.Άλλες εποχές... Τα μαγαζιά κονόμαγαν τρελά..

Προσωπικά θα πλήρωνα κάποια λεφτά για Africa,παλιότερη όμως.. με φλόγες.
Επίσης θα έδινα χρήματα για 650 Africa με μεγαλύτερη ευχαρίστηση.

Ξέρεις τι παίρνεις..
Κατασταλαγμένη απόφαση.Μια χαρά ταξιδεύεις,βολτάρεις,φορτώνεις κλπ..
 
Top Bottom