CF 450MT

stathis

Moderator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
152
Ηλικία
50
Περιοχή
Λαμία
Μοτοσυκλέτα
Kawasaki Versys 650
Όνομα
Stathis
Δεύτερη επαφή σήμερα, με το "μικρό" της CF ..........η πρώτη ήταν της περιέργειας, η σημερινή ήταν οδηγική! Το κινεζάκι είναι όμορφο, σε βάζει απευθείας στο νόημα ότι γουστάρει το χώμα και με την πρώτη ματιά το χαρακτηρίζεις travel enduro.........το "χαζεύεις" και στο πίσω μέρος του μυαλού έχεις ξεκινήσει να σχεδιάζεις διαδρομές. Είναι ποιοτική κατασκευή, έχει τον όγκο που πρέπει και ο εξοπλισμός του είναι στο πάνω μέρος της κατηγορίας..........έχει τα πάντα!!!!!! tubeless ζάντες, πρίζα USB και type-C, σχάρα και χειρολαβές, οθόνη TFT (όμορφη και ορατή σε όλες τις συνθήκες), χούφτες, φουλ ρυθμιζόμενες αναρτήσεις, ρυθμιζόμενη σε ύψος σέλα, ABS και Traction control(με δυνατότητα απενεργοποίησης) .........δεν ξέρω , μπορεί να ξεχνάω και κάποια .............και όλα αυτά τα αγοράζεις σε τιμή που οι ευρωπαίοι και οι γιαπωνέζοι κατασκευαστές δεν σου δίνουν ούτε το τιμόνι!!!!! Είναι όμως αυτά αρκετά για να σε "ψήσουν"?..........καλά τα μπλιμπλίκια, αλλά στην μοτοσυκλέτα μετράει το feeling ..................μίζα και φύγαμε!!!!!!!!
Πατάς την μίζα και παθαίνεις το πρώτο σοκ..........ΤΙ ΕΞΑΤΜΙΣΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!! ο ήχος της είναι σκέτη κ@@@α(sorry
) και η λειτουργία του μοτερ βελούδινη. Κουμπώνεις πρώτη και το δεύτερο σοκ έρχεται από την τέλεια λειτουργία του συμπλέκτη. Είναι πιο *****ός από βούτυρο, τόσο που μπορεί να συγκριθεί με τον magura του 990 (ναι, τελικά το κριτήριο για όλα είναι το 990 .........και στις βάρκες , τα BMW)..........οι ταχύτητες κουμπώνουν με σαφήνεια και ευκολία, με ένα χαρακτηριστικό και ελαφρύ κλικ. Η κάλυψη από τον αέρα είναι πολύ καλή (ύψος 1,75)και ένιωσα θόρυβο από το γείσο του κράνους στα 110+, ενώ το κινεζάκι παραμένει σταθερότατο ακόμη και με δυνατό πλευρικό άνεμο. Οι αναρτήσεις δουλεύουν πολύ σωστά στην άσφαλτο, είναι λίγο σκληρές στην βασική τους ρύθμιση και σου εμπνέουν εμπιστοσύνη. Τα λάστιχα πρώτης τοποθέτησης δεν είναι επώνυμα ,αλλά δεν με προβλημάτισαν καθόλου, ενώ η σέλα , εκτός από ποιοτική είναι και άνετη(περίπου μια ώρα συνεχούς οδήγησης και δεν ένιωσα την παραμικρή ενόχληση). Το μοτερ δεν βγάζει κραδασμούς, σε όλη την γκάμα των στροφών και το μοναδικό μείον είναι ότι στα 120-130 σου δίνει την εντύπωση ότι "τελείωσε"...........νομίζω ότι με άλλο γρανάζωμα θα μπορούσε να ανεβάσει την ταχύτητα ταξιδιού............αλλά τότε ,μάλλον θα χάσεις αλλού ..............το μηχανάκι αλλάζει πολύ εύκολα κατευθύνσεις και το μοτερ ανεβάζει στροφές, πρόθυμα και διασκεδαστικά, κάτι που το κάνει ιδιαίτερα διασκεδαστικό σε ορεινά στροφιλίκια και γενικά σε κλειστά κομμάτια!! Το στήσιμό του είναι τέτοιο που σου δίνει την εντύπωση ότι και στο χώμα θα "ζωγραφίζει" αλλά για αυτό θα πούμε περισσότερα κάποια άλλη στιγμή(όταν και θα δοκιμαστεί στα χώματά μας). Η θέση οδήγησης είναι άνετη, τα χέρια σε σωστές γωνίες, αλλά θα ήθελα τα μαρσπιέ ένα κλικ χαμηλότερα, για να έρθουν τα πόδια μου σε καλύτερη γωνία.............και θα μου πει κάποιος "όλα είναι τόσο καλά????"
................η απάντηση είναι ότι υπάρχουν και λεπτομέρειες που δεν μου άρεσαν..........δεν μου άρεσε το μπροστινό φρένο , σαν αίσθηση, όχι σαν αποτελεσματικότητα και ότι ο ψεκασμός εμφανίζει μια νευρικότητα στα απότομα ανοίγματα του γκαζιού(είδη υπάρχει αναβάθμιση για να εξαφανίσει αυτό το πρόβλημα) και τελικά, η απάντηση στην παραπάνω ερώτηση είναι ένα τεράστιο Ν Α Ι και με ένα μεγάλο χαμόγελο μέσα από το κράνος!!!!!!!!!!!!!!!!
θα μου πει κάποιος άλλος "θα το αγόραζες???" Πάλι ένα τεράστιο Ν Α Ι , είναι η απάντηση!!!!!!!!
ΥΓ νομίζω ότι όλοι οι μοτοσυκλετιστές πρέπει να αναθεωρήσουμε λίγο την κατάσταση και να ξαναγυρίσουμε στην εποχή που η μοτοσυκλέτα ήταν τρόπος ζωής και μορφή έκφρασης και αλληλεγγύης........δυστυχώς ζούμε στην εποχή που και η μοτοσυκλέτα έγινε μέσο επίδειξης και νεοπλουτισμού και τα ταξίδια με αυτή χρειάζονται φουσκωμένους λογαριασμούς...........20240711_161930.jpg20240711_161944.jpg
 

esel

Μαθουσάλας member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
17.377
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Στο ειπα και αλλου μ αρεσει και μενα ......οποτε απο μενα ναι....do it

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

scrabler

new member
Δημοσιεύσεις
334
Ηλικία
56
Περιοχή
Athens
Μοτοσυκλέτα
KLR 650
Όνομα
Giorgos
Εμένα πάντως μου κάνει κλικ σε πολλά σημεία κι είναι το μονο κινεζικο που μου αρέσει.
Ισως να είναι έτσι όπως θα πρεπε να είχε εξελιχθεί το παλιό καλο KLE 500 σήμερα.
Δεν μ ενδιαφερει η τελική του ή το αν μπορεί να κάνει εντούρο αλλά είναι ΩΡΑΙΑ, εξοπλισμένη και σύγχρονη μηχανή για ταξιδάκια σ επαρχιακούς φορτωμένος, περιήγηση σε δασικούς, καμπινγκ σε δυσκολες παραλίες, κομιουτερ, τι άλλο να ζητήσεις.
Παρόλο που θα μου λειπε η ροπάκλα του KLR, η αλήθεια είναι πως αν είχα τα φράγκα θα έμπαινα σε πειρασμό...
Κι επιτέλους, δεν μοιάζει με διαστημική μύγα αλλά με μηχανή!

ΥΓ: Οσο για την ανησυχια γι ανταλλακτικα, η MUVUS έχει καλό όνομα αλλα το σημαντικό είναι πως με τετοια ζητηση για το συγκεκριμένο, αυτόματα γεννιέται μια "κοινότητα" μεγάλη που δεν συμφέρει κανέναν να την αφήσει παραπονεμένη.
 

Kapas

new member
Δημοσιεύσεις
340
Ηλικία
34
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
Africa twin 750 rd07
Όνομα
Θεόφιλος
Εμένα δεν μ άρεσε. Δεν κάνει για τα κυβικά μου. Για δικαβαλο δεν το συζητάω καν εφόσον μου τερμάτισε η ανάρτηση σε κάτι γραμμές τρένου. Κατά τα άλλα ξέρω γω? Ένιωθα λες και οδηγάω σκουτεράκι. Μάλλον θα κάνω πολύ καιρό να ξεπεράσω την αρχαιολογική μου αφρικα και αυτή την αίσθηση σοβαρότητας όταν την οδηγείς.

Υ.γ σε συνδιασμό με το γεγονός ότι από αξιοπιστία τζογαρεις... Θα αγόραζα παλιό μεταχειρισμένο και θα έκανα τα υπόλοιπα βενζίνες και ταξίδι. Ή κατευθείαν ένα crf300 rally που θα καταφέρεις να το πουλήσεις ευκολότερα.
 
Top Bottom