BMW R nineT “Yellow Baron” από την NCT Motorcycles

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.165
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)

Πριν από ένα χρόνο περίπου εμφανίστηκαν στην “custom” σκηνή τρεις τύποι από το Feldkirchen της Αυστρίας και την NCT Motorcycles και έκτοτε η συλλογή τους απαρτίζεται από εντυπωσιακές “custom” μοτοσικλέτες στις οποίες περιλαμβάνονται vintage Guzzis μέχρι σύγχρονες σπορ Ducati.

Η τελευταία τους δημιουργία ονομάστηκε Yellow Baron και είναι ένα project βασισμένο σε μια scrambler BMW R Ninet με εκπληκτικά αποτελέσματα.

Η αναδιαμόρφωση της nineT ξεκίνησε με την εξ ολοκλήρου αντικατάσταση του πίσω πλαισίου με μια εντυπωσιακή μπλε επένδυση, η οποία είναι ένας συνδυασμός από δέρμα και ύφασμα, ενώ για να αποκτήσει η μοτοσικλέτα μια πιο vintage εμφάνιση, η ομάδα της NCT προχώρησε στην τροποποίηση ενός ντεπόζιτου από μια BMW R100 RS, καθώς επίσης και στην ενσωμάτωση μιας μοντέρνας Beemer εσωτερικής αντλίας καυσίμου.

Προχωρώντας προς τα κάτω αντικατέστησαν το φιλτρόκουτο της scrambler και αντ΄ αυτού τοποθέτησαν χειροποίητες υποδοχές φίλτρου, ενώ απομόνωσαν το πλαίσιο με πλευρικές επενδύσεις και ένθετα πλέγματα. Η NCT επέλεξε να κρατήσει κάποια από τα υπάρχοντα εξαρτήματα της ΟΕΜ ενώ αντικατέστησαν το τιμόνι, τους προβολείς και το μπροστινό φτερό τα οποία βάφτηκαν εκ νέου.

Το ενιαίο κοντέρ της Yellow Baron είναι stock, τα φρένα και ο υδραυλικός συμπλέκτης έχουν αντικατασταθεί από την Magura, τα φλας και ο καθρέφτης είναι της Motogadget, ενώ την επιθετική της εμφάνιση συμπληρώνουν τα ελαστικά Metzeler Karoo 3, με τις αλουμινένιες ζάντες και η ιδιαίτερη εξάτμιση της SC Project.

Το εκκεντρικό και εμπνευσμένο χρώμα που χρησιμοποιήθηκε από την NCT Motorcycles και λεπτομέρειες όπως το μπλε ελατήριο του πίσω αμορτισέρ, καθιστούν την συγκεκριμένη scrambler μια εντυπωσιακή μοτοσικλέτα.






http://www.on2wheels.gr
 

User K

new member
Δημοσιεύσεις
0
Εγώ ακόμα δε μπορώ να καταλάβω τι χρειάζεται ένα τέτοιο μηχανάκι (Εκτός από το να τη λες στους άλλους που δεν έχουν)
Άντε να πούμε πως είναι καλό για το χωριό να μπει χώμα, λάσπες και κωλόδρομους.
Μα ποιος τρελός θα σκάσει τόσα λεφτά για αυτό?
Αν υποθέσουμε ότι υπάρχει κατηγορία σκράμπλερ λοιπόν -ΓΙΑ ΜΕΝΑ- το πολύ 500 κ εκ μην πω και 3,5

υγ
Δεν μασάμε από στάτους σιμπλ εμείς. Αυτά είναι για χαζοχαρούμενα γκομενάκια.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.165
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
το οτι η μοτοσυκλετα ειναι ενα ακριβό σπορ ειναι μαλλον γνωστό ...απο κει και πέρα υπάρχουν κι αυτοί που "βλεπουν λιγο παραπέρα" ....και κάποιοι πρέπει να ξεχωρίζουν....


(καποτε ειχα πάει με φιλο για καφε στο Καβούρι στο σπιτι ενός συμφορουμίτη μου ....το παρκινγκ του σε τμ ηταν οσο ειναι το σπίτι μου...το τι ειχε μέσα δεν λέγετε.....αντιπρόσωπος/εισαγωγέας αεροπορικών ανταλακτικών....αμυντικών συστημάτων κλπ κλπ κλπ....;););) ήρθε φιλος του Αμερικάνος και πηρε μεκανακι απο το παρκινγκ του και πήγαν μια βόλτα μεχρι το Βορειο ακρωτήρι.....ο συγκεκριμένος δεν ασχολειται πλεον με φόρα αηδίασε απο τις συμπεριφορές ορισμένων )
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.176
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Αν ειχα χωρο στο γκαραζ,θα το επαιρνα να το χαζευω.




Αν ειχα γκαραζ.
Με τόσα λεφτά θα έπαιρνα ένα μπαλέτο Ρωσίδες να τις χαζεύω, παρά να πάρω την κατσαρόλα, αν ήθελα μηχανοκίνητο να χαζεύω θα έπαιρνα αυτο.... Αστα διάλα έμαθαν οι Γερμανοί από σχεδίαση.....

Brutale800-home.png
 

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
εμένα πάντως μου αρέσει!!
Πολύ!!
για βόλτα για καφέ!! εάν δεν βρέχει βέβαια!!
 
Top Bottom