3ο Raduno Moto Guzzi Area Mediterranea,Val di Noto,Sicily,Costeria Amalfitan

Gino

new member
Δημοσιεύσεις
79
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Moto Guzzi Stelvio NTX
Όνομα
Αλέξανδρος
Σε ορισμένα σημεία του δρόμου γραφικοί Ιταλοί με τα ονομαστά limone της Καμπανίας πουλούσαν φρεσκοστυμένο φυσικό χυμό.....Δεν υπήρχε περίπτωση να μην δοκιμάσουμε ένα χυμό με λεμόνι και πορτοκάλι.....









Πλησιάζοντας το Positano......










Στο Positano δεν μπήκαμε μέσα παρά προτιμήσαμε να συνεχίσουμε για Sorento.....




 

Gino

new member
Δημοσιεύσεις
79
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Moto Guzzi Stelvio NTX
Όνομα
Αλέξανδρος
Φτάνοντας στο Sorento περιηγηθήκαμε λίγο στην πόλη με την μηχανή ώσπου αράξαμε στο κέντρο για το εσπρεσσάκι μας αλλά και για ξεκούραση.....Η δε σύζυγος εκμεταλλεύτηκε την στιγμή για μια επίσκεψη στα μαγαζιά.....




 

Gino

new member
Δημοσιεύσεις
79
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Moto Guzzi Stelvio NTX
Όνομα
Αλέξανδρος
Ήλθε η στιγμή της αναχώρησης και επιστροφή από τον ίδιο δρόμο.....δλδ οδηγική ευχαρίστηση εις διπλούν....Στον δρόμο κρύβονται κάποια μαγαζάκια με υπέροχες βεράντες....Έτσι και εμείς βρήκαμε ένα για να απολαύσουμε την ξεχωριστή θέα με συνοδεία ενός πρόχειρου γεύματος.......








Στο Amalfi σταματήσαμε για λίγο άλλη μια φορά.......



 

Gino

new member
Δημοσιεύσεις
79
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Moto Guzzi Stelvio NTX
Όνομα
Αλέξανδρος
Πέμπτη 4/6

Τελευταία ημέρα επί Ιταλικού εδάφους και η επιστροφή για Bari θα γινόταν μετά από 270χλμ. περίπου.....Με το πλοίο είχαμε ραντεβού στις 19,30 και μέχρι τότε είχαμε αρκετό χρόνο να διανύσουμε την απόσταση αλλά και να επισκεφθούμε μια άλλη πόλη της Puglia την Matera.....Επίσης ανακηρυγμένη σαν μνημείο παγκόσμιας κληρονομιάς απά την Unesco......Οδηγήσαμε νωχελικά μέσα από autostrada αλλά και επαρχιακούς δρόμους......Νωρίς το μεσημέρι ήμασταν στην πόλη.....Η ζέστη είχε αρχίσει να γίνετε έντονη όσο κινούμασταν ποιο ανατολικά.....

Η διαδρομη
https://goo.gl/maps/az3JwkAkz532







Matera.....







Ιταλία και gelato δεν γίνετε......



 

Gino

new member
Δημοσιεύσεις
79
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Moto Guzzi Stelvio NTX
Όνομα
Αλέξανδρος
Τα 70 χλμ που μας χώριζαν από το Bari βγήκαν λίγο δύσκολα.....Από την μια η ζέστη και λίγο ο έντονος αέρας που είχε σηκώσει,από την άλλη μια σχετική κίνηση από φορτηγά μας φάνηκαν πως καλύψαμε την διπλάσια απόσταση.....Παρ'όλα αυτά όμως στο λιμάνι φτάσαμε γύρω στις 17,00.....Το τσεκ-ιν έγινε σύντομα και μπήκαμε στο πλοίο νωρίς και με την άνεσή μας.....



Σαλπάροντας το πλοίο η δύση του ήλιου δεν άργησε να έλθει......









Μια γλυκιά μελαγχολία ήταν ζωγραφισμένη στα πρόσωπά μας......Επτά ημέρες γεμάτες εικόνες,γεύσεις,ιστορία,μουσική, ήταν μια όμορφη ανάμνηση που θα την κρατάμε βαθιά μέσα μας.....Από την άλλη όμως ξέρεις πως κάθε ταξίδι έτσι είναι....Είναι στην αρχή ένα ερωτικό κάλεσμα που σε κάνει να φτερουγίζεις στους ανέμους,έρχεται όμως η στιγμή που αυτό τελειώνει.....δεν μπορείς να κάνεις και αλλιώς....είναι όμως ένας έρωτας με ωραίες αναμνήσεις που θα τον θυμάσαι για πάντα....Κάθε έρωτας όμως που τελειώνει ξέρεις πως κάπου κάποτε ίσως προκύψει ο επόμενος.....Έτσι είναι και τα ταξίδια......Παρά την μελαγχολία μας ξέραμε πως ήταν κάτι γλυκό και πως θα ερχόταν η στιγμή του επόμενου φτερουγίσματος.....


Όμως κάθε ταξίδι ποτέ δεν τελειώνει πριν φτάσεις στον προορισμό σου.....Εμείς σαν να λέγαμε πως πρέπει να καθυστερήσουμε.....δεν μπορούσαμε να το δεχθούμε.....Έτσι αντί για Πάτρα βγήκαμε Ηγουμενίτσα.....Το ότι θα οδηγούσαμε άλλα 400χλμ. ίσως θα μπορούσαμε να το δεχθούμε ποιο καλά......6,30 το πρωί πιάσαμε λιμάνι......Παρέα με κάτι σκληρά παλικάρια......



 

Gino

new member
Δημοσιεύσεις
79
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Moto Guzzi Stelvio NTX
Όνομα
Αλέξανδρος
Αυτή η πρωινή αύρα ήταν τόσο όμορφη......ακόμη και οι 8 βαθμοί στα βουνά της Παραμυθιάς ήταν τόσο ζεστοί......Οδηγώντας χίλιες δυο εικόνες έρχονταν στο μυαλό μου....χίλιες δυο σκέψεις....Ο δρόμος είναι πολύ λυτρωτικός......Είναι μια εμπειρία που μόνο αν την ζήσεις ξέρεις τι σημαίνει.....Ήλθε στο μυαλό μου μια φράση του Κωνσταντίνου Μητσάκη και αυτή ζωγράφιζε πλήρως όλη μου την ψυχή......

"Και τώρα τι γίνετε; Ανάμεικτα τα συναισθήματα,μετέωρος ο συναισθηματικός μου κόσμος.Θλίψη για ένα όνειρο που τελείωσε,κρυφή χαρά και προσμονή για το επόμενο που σχεδίαζα να ζήσω κάπου αλλού,σε ένα άλλο σημείο της γης.Ευελπιστώ παρά τα πενήντα μου χρόνια οι διαδρομές της δίτροχης ζωής μου να συνεχιστούν για πολύ ακόμη,με μόνιμη συντροφιά της ανησυχίες και τα χτυποκάρδια της ψυχής μου....."


 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.181
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
εγω σου ευχομαι τα ταξιδια σου να συνεχιζονται παντα και καθε χρονο και να γινουν τα τετραπλάσια απ τα χρονια σου...
 
Top Bottom