εξοπλισμός και ζωνες επικινδυνότητας

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.173
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
το παρακάτω γράφημα/σκίτσο ειναι απο ερευνα του Deakin University στην Melbourne/Australia μετά απο τεστ σε μοτοσυκλετιστικές κούκλες και φορώντας πλήρες εξοπλισμό....επίσης και απο ερευνα σε 192 ατυχήματα του 2018 και 231 του προηγούμενου χρόνου...

θα ψαξω και τα συμπερασματα.....
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.446
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Και μιας και ανεβασε ο Στελιος το θεμα...

σημερα το πρωι, Ε.Ο Λαμιας στην διασταυρωση των ΚΤΕΛ κηφισου.....

ταξι απο μεσαια λωριδα κοβει απ ευθειας να παει τερμα αριστερα.... 4 λωριδες....

αμαζι χτυπαει το ταξι, και απο πισω ΧΤ με μαλλον ξεκρανωτο αναβατη καρφωνει το ΙΧ και με το κεφαλι(προσωπο)
σπαει το πισω τζαμι και πορτμπαγκαζ...(ασχημα το παλικαρι-το ασθενοφορο ΔΕΝ βιαζοταν.... :( )
και αλλο ενα σκουτερ καρφωνει το ΧΤ απο πισω....

mayhem.......

Full face κρανος παντα παιδια.....ειναι το ΕΛΑΧΙΣΤΟ για να μεινουμε ζωντανοι λιγο ακομα.....

Bcdefghg
https://www.liberal.gr/arthro/22069...risma-10-chlm-ston-kifiso-logo-trochaiou.html
 

Kostas_RRR

new member
Δημοσιεύσεις
426
Μοτοσυκλέτα
Την πιο γλήγορη
Όνομα
Κώστας
Από τα παραπάνω, το πιο βασικό εκτός του κράνους/γάντια/μπότες, φαίνεται ότι είναι το παντελόνι. Αυτό που φοράνε ελάχιστοι, ειδικά το καλοκαίρι.
 

doryforos

new member
Δημοσιεύσεις
301
Ηλικία
49
Μοτοσυκλέτα
Piaggio Liberty i Get 125 abs
Honda Cb 500x
Όνομα
Νίκος
Κάποια χρόνια πριν είχα πετύχει κάτι παρόμοιο μόνο που αυτό που είχα διαβάσει ανέφερε οτι οι μοτοσυκλετιστές τραυματίζονται θανατηφόρα σε θώρακα και κοιλιακή χώρα ( γι αυτό και απ τις πρώτες αγορές μου ήταν ο εξτρα θώρακας dainese ) , δεν μετρούσε το σύνολο των τραυματισμών αλλά τους θανατηφόρους και σοβαρούς
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Από τα παραπάνω, το πιο βασικό εκτός του κράνους/γάντια/μπότες, φαίνεται ότι είναι το παντελόνι. Αυτό που φοράνε ελάχιστοι, ειδικά το καλοκαίρι.

Αυτό που λέει ο Κώστας
Αν δεν φοραγα μπότες την περασμένη βδομάδα το λιγότερο θα είχα σπασμένο πόδι
 

ta-sio

new member
Δημοσιεύσεις
347
Ηλικία
43
Περιοχή
ΚΕΡΚΥΡΑ
Μοτοσυκλέτα
To NC750X, το γκρί, το καλό, το αντβέντσιουρρρ
Yamaha virago 250
Όνομα
TASOS
Κάποια χρόνια πριν είχα πετύχει κάτι παρόμοιο μόνο που αυτό που είχα διαβάσει ανέφερε οτι οι μοτοσυκλετιστές τραυματίζονται θανατηφόρα σε θώρακα και κοιλιακή χώρα ( γι αυτό και απ τις πρώτες αγορές μου ήταν ο εξτρα θώρακας dainese ) , δεν μετρούσε το σύνολο των τραυματισμών αλλά τους θανατηφόρους και σοβαρούς

Ισχύει αυτό που λες αλλά ισχύει και η έρευνα παραπάνω. Απλά αν παρατηρήσεις τις ζώνες επικυνδυνότητας που δείχνει η εικόνα, είναι όλες σε σημεία που αν τραυματιστούν δεν επιφέρουν θάνατο (γιατρός δεν είμαι απλά μια διαπίστωση κάνω), γόνατα, αγκώνες, κτλ. Αλλά ένα χτήπημα στο στήθος είναι σοβαρό, άσχετα αν θα συμβεί με μικρότερη πιθανότητα. Αν πέσεις το πιο πιθανό όμως (σίγουρο δηλαδή) είναι να χτυπήσεις στα σημεία που δείχνει με κόκκινο η εικόνα. Σκέψου οτι σαν παιδί όταν έπεφτες με το ποδήλατο, χτυπούσες αυτά τα σημεία.

Για να πω και την δική μου εμπειρία, πριν ένα χρόνο είχα μια σύγκρουση με αμάξι. Σχετικά χαμηλές ταχύτητες και την 'γλύτωσα' με κάταγμα κεφαλής περόνης ( το οποίο μπορεί να περάσει χωρίς να μπει γύψος) και με βαρύ διάστρεμμα, το οποίο με ταλαιπώρησε αρκετά. Αν φορούσα μπότες θα την έβγαζα καθαρή. Το ζουμί της ιστορίας ήταν οτι οταν πήγα στο νοσοκομείο, η νοσοκόμα το πρώτο πράγμα που μου έκανε (χωρις να πω τίποτα) ήταν να με πιέζει στο στήθος για να δει αν πονάω και μάλιστα με πίεζε με πολύ δύναμη. Αργότερα μου εξήγησε οτι υπάρχει μεγάλη περίπτωση ένα χτήπημα στο στήθος να μην το καταλάβεις, να μην το αναφέρεις, να φύγεις κύριος από το νοσοκομείο και μετά από μερικές ώρες να σε ξαναφέρουν επειγόντως. Συγκεκριμένα μου είπε....''τέτοια λέτε (οτι δεν πονάμε δηλαδή) και σας ξαναφέρνουν με ζαλάδες και λιπόθυμους.

Και κάτι τελευταίο. Αν θέλετε να δείξτε στο παιδί σας τι κάνει η ΜΗ ΧΡΗΣΗ του εξοπλισμού, καθίστε τον στα επείγοντα ενος νοσοκομείου το καλοκαίρι. Λιωμένες σάρκες, κόκκαλα να προεξέχουν, αίματα να τρέχουν και άλλα τέτοια ΄νόστιμα'... Το τι είδα στις 3 ώρες που ήμουν εκεί δεν λέγεται..
 

doryforos

new member
Δημοσιεύσεις
301
Ηλικία
49
Μοτοσυκλέτα
Piaggio Liberty i Get 125 abs
Honda Cb 500x
Όνομα
Νίκος
Προς θεου δεν το έβαλα σαν αντίλογο αλλά σαν συμπλήρωμα .Και για να είμαι ακριβής δεν ήταν αυτό που είχα διαβάσει ,απλά ψάχνοντας στο ιντερνετ πέτυχα κάτι παρόμοιο .Στα ανω /κάτω άκρα δεν είναι μικροί οι τραυματισμοί και μάλιστα μπορεί να συμβεί και ακρωτηριασμός οπότε εννοείτε μποτες και παντελόνι με προστασίες.
 
Top Bottom