Χρειαζομαι την συμβουλή σας σχετικά με την αγορά scooter

nikosgri

new member
Δημοσιεύσεις
9
Ηλικία
26
Περιοχή
Athens
Όνομα
Nikos
Καλησπέρα παιδιά είμαι νέος στο forum. Ξεκίνησα ένα thread εδώ δεν ξέρω αν έκανα σωστά απλά έκρινα ότι αυτό είναι κάπως related με αυτό που θελω να ρωτήσω ωστόσο αν έκανα λάθος ζητω συγνώμη προκαταβολικά.
Θέλω να αγοράσω ένα scooter καινούργιο και θα ήθελα την γνώμη σας για την αγορά μου. Χρειαζομαι ένα μηχανάκι να κάνω την δουλειά μου μένω στην Αθήνα στο γαλατσι και πρέπει να πηγαίνω συγγρου για δουλειά. Στο σπίτι δεν έχω παρκινκ όποτε είναι ένα ρίσκο αυτό και το μπατζετ μου είναι max 3000. Θα έκανα την υπέρβαση για το piaggio θα σας πω σε λίγο.
Τα scooter που έχω δει είναι:
1) Honda vision 110 αξιόπιστο λόγο μάρκας και οικονομικό.
2) Sym symphony ST200i είδα ότι παίζει πολύ σε αγορές στην Ελλάδα είναι και μέσα στο μπατζετ. Ωστόσο έχω ακούσει ότι τρίζουν τα πλαστικά βγάζει κάποια προβλήματα.
3)Piaggio medley 150. (Αυτό για την υπέρβαση)

προφανώς θα έχετε να προτείνεται κάτι καλύτερο αλλά δεν θέλω να πάρω κάτι που να είναι στόχος όπως Yamaha, κτλπ γιατί δεν έχω γκαράζ θα μου πεις στόχος είναι και το piaggio ίσως αλλά νταξει δεν είναι και Beverly.
Οι προβληματισμοί μου είναι οι εξής:
1) Honda vision 110: δεν έχει πολλά άλογα άρα ίσως να μην τραβάει και με προβληματίζει που θα χρειαστεί να βγαίνω σε δρόμο όπως η συγγρου.
2) Sym έχω ακούσει αρκετά προβλήματα γενικά και δεν θέλω να δώσω λεφτά για κάτι καινούργιο και να είμαι σε συνεργείο ή να σκέφτομαι τώρα γιατί αυτό γιατί εκείνο.
3) Αν θα το βάλλουν στο μάτι και πάνε τσαμπα τα χρήματα. (Θα μπυ πεις κανείς δεν είναι σίγουρος όλα είναι πιθανά)
 

Kornillios

new member
Δημοσιεύσεις
86
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Moto Guzzi V100 Mandello S
Όνομα
Βασίλης
Αφού δεν έχεις πάρκινκ, και άρα θα το αφήνεις έξω, προτείνω να πας σε ΜΗ εμπορικό μηχανάκι για ευνόητους λόγους.
 

nikosgri

new member
Δημοσιεύσεις
9
Ηλικία
26
Περιοχή
Athens
Όνομα
Nikos
@Kornillios ευχαριστώ που απάντησες στο post μου. Συνεπώς τι προτείνεις από τα παραπάνω;
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.311
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Νομίζω ότι με 3000 που διαθέτεις θα βρεις ένα αξιοπρεπεστατο sym citycom στα 300cc με abs πάντα, για να πηγαίνεις στη δουλειά σού, αλλά θα μπορείς να βγεις και λίγο παραέξω δικαβαλος για κοντινή βόλτα.

Με το καλό ότι κι αν αποφασίσεις!!
 

nikosgri

new member
Δημοσιεύσεις
9
Ηλικία
26
Περιοχή
Athens
Όνομα
Nikos
Νομίζω ότι με 3000 που διαθέτεις θα βρεις ένα αξιοπρεπεστατο sym citycom στα 300cc με abs πάντα, για να πηγαίνεις στη δουλειά σού, αλλά θα μπορείς να βγεις και λίγο παραέξω δικαβαλος για κοντινή βόλτα.

Με το καλό ότι κι αν αποφασίσεις!!
@Beast Είναι στα 4000 κοντά αυτό όποτε δύσκολα. Από αυτά που ανέφερα πάνω τι προτείνεις;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.311
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
@Beast Είναι στα 4000 κοντά αυτό όποτε δύσκολα. Από αυτά που ανέφερα πάνω τι προτείνεις;
Σόρυ τώρα είδα ότι ψάχνεις καινούριο.

Εκτός του honda, οποίο άλλο σου κανει κλικ
Δεν εχω προσωπική άποψη για κανένα.
Στο μάτι μ αρέσει το sym περισσότερο.
 

nikosgri

new member
Δημοσιεύσεις
9
Ηλικία
26
Περιοχή
Athens
Όνομα
Nikos
Σόρυ τώρα είδα ότι ψάχνεις καινούριο.

Εκτός του honda, οποίο άλλο σου κανει κλικ
Δεν εχω προσωπική άποψη για κανένα.
Στο μάτι μ αρέσει το sym περισσότερο.
@Beast το Honda vision δεν το προτείνεις λόγο κυβισμού;
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.198
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Piaggio Medley δαγκωτό, του φίλου μου του Νίκου ήδη μετράει 100000 χλμ σε τρία χρόνια με βαριά επαγγελματική χρήση και δεν έχει κάνει κιχ.
Είναι σβέλτο ευκίνητο και εύχρηστο και προπαντως αξιόπιστο είναι το δεύτερο Medley του Νικόλα και πάει για το τρίτο.
Και όχι το SYM
 

nikosgri

new member
Δημοσιεύσεις
9
Ηλικία
26
Περιοχή
Athens
Όνομα
Nikos
Piaggio Medley δαγκωτό, του φίλου μου του Νίκου ήδη μετράει 100000 χλμ σε τρία χρόνια με βαριά επαγγελματική χρήση και δεν έχει κάνει κιχ.
Είναι σβέλτο ευκίνητο και εύχρηστο και προπαντως αξιόπιστο είναι το δεύτερο Medley του Νικόλα και πάει για το τρίτο.
Και όχι το SYM
@apache Ευχαριστώ για την απάντηση! Το θέμα είναι ότι δεν έχω γκαράζ να το βάζω κάπου το medley και δεν ξέρω αν είναι στόχος σαν μηχανάκι
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.671
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Honda vision,από μένα.Ειναι Χόντα άρα είναι σαφώς πιο αξιόπιστο απ' τα υπόλοιπα,με μεγαλύτερα διαστήματα σέρβις και αλλαγής λαδιών και ιμάντων,απ' τ άλλα δύο,με αρκετά καλές επιδόσεις για τα κυβικά του,(όταν το έκανα τεστ πριν 1,5 χρόνο,μια χαρά κουβαλαγε τα 140 κιλά μου),και νομίζω για αστική χρήση είναι άριστο.Επισης όσο και αν κάνει εντύπωση,λόγω ελαφρού μικρότερου κινητήρα απ' τα άλλα χρησιμοποιεί 1 πίσω αμορτισέρ,που είναι σαφώς πιο άνετο από τα 2 που χρησιμοποιούν οι άλλοι δύο.Τα έχω οδηγήσει και τα τρία.Ειδικα το συμ κόντεψε να μου δημιουργήσει θλάση σπονδύλου στην μέση.Οτι άλλο θες ρώτα.
 

nikosgri

new member
Δημοσιεύσεις
9
Ηλικία
26
Περιοχή
Athens
Όνομα
Nikos
Honda vision,από μένα.Ειναι Χόντα άρα είναι σαφώς πιο αξιόπιστο απ' τα υπόλοιπα,με μεγαλύτερα διαστήματα σέρβις και αλλαγής λαδιών και ιμάντων,απ' τ άλλα δύο,με αρκετά καλές επιδόσεις για τα κυβικά του,(όταν το έκανα τεστ πριν 1,5 χρόνο,μια χαρά κουβαλαγε τα 140 κιλά μου),και νομίζω για αστική χρήση είναι άριστο.Επισης όσο και αν κάνει εντύπωση,λόγω ελαφρού μικρότερου κινητήρα απ' τα άλλα χρησιμοποιεί 1 πίσω αμορτισέρ,που είναι σαφώς πιο άνετο από τα 2 που χρησιμοποιούν οι άλλοι δύο.Τα έχω οδηγήσει και τα τρία.Ειδικα το συμ κόντεψε να μου δημιουργήσει θλάση σπονδύλου στην μέση.Οτι άλλο θες ρώτα.
@panavour ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αρκετά ενδιαφέρον το σχόλιο σου γιατί και γώ το χάζευα το μηχανάκι αυτό. Να σε ρωτήσω το εξής εγώ πάω από γαλατσι και θα χρειάζεται να βγαίνω συγγρου, αυτό όσον ναναι επειδή ο δρόμος είναι ταχείας με κάνει να το σκέφτομαι λόγο του κυβισμού και των αλόγων του. Τι γνώμη έχεις γι αυτό;
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.671
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Δεν εχ
@panavour ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αρκετά ενδιαφέρον το σχόλιο σου γιατί και γώ το χάζευα το μηχανάκι αυτό. Να σε ρωτήσω το εξής εγώ πάω από γαλατσι και θα χρειάζεται να βγαίνω συγγρου, αυτό όσον ναναι επειδή ο δρόμος είναι ταχείας με κάνει να το σκέφτομαι λόγο του κυβισμού και των αλόγων του. Τι γνώμη έχεις γι αυτό;
Δεν έχεις κανένα θέμα, πηγαίνοντας δεξιά όπως και χιλιάδες άλλα σκούτερ και παπιά.Αλλωστε το μηχανάκι πιάνει τα 100 ειδικά στην κατηφόρα της Συγγρού,στην ανηφόρα λιγότερο.Στην Αθήνα αυτό που μετράει δεν είναι οι τελικές ταχύτητες που σπάνια θα σου χρειαστούν, άλλα η επιτάχυνση από στάση,που το συγκεκριμένο,αν του βάλεις και ελαφρύτερες μπίλιες στην καμπάνα τότε είναι τσακμακι.Πήγαινε καντα τεστ ντραιβ,όλα είναι διαθέσιμα στις αντιπροσωπείες.
 

nikosgri

new member
Δημοσιεύσεις
9
Ηλικία
26
Περιοχή
Athens
Όνομα
Nikos
Δεν εχ
Δεν έχεις κανένα θέμα, πηγαίνοντας δεξιά όπως και χιλιάδες άλλα σκούτερ και παπιά.Αλλωστε το μηχανάκι πιάνει τα 100 ειδικά στην κατηφόρα της Συγγρού,στην ανηφόρα λιγότερο.Στην Αθήνα αυτό που μετράει δεν είναι οι τελικές ταχύτητες που σπάνια θα σου χρειαστούν, άλλα η επιτάχυνση από στάση,που το συγκεκριμένο,αν του βάλεις και ελαφρύτερες μπίλιες στην καμπάνα τότε είναι τσακμακι.
Με έπεισες! Σε ευχαριστώ πολύ
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.198
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Honda vision,από μένα.Ειναι Χόντα άρα είναι σαφώς πιο αξιόπιστο απ' τα υπόλοιπα,με μεγαλύτερα διαστήματα σέρβις και αλλαγής λαδιών και ιμάντων,απ' τ άλλα δύο,με αρκετά καλές επιδόσεις για τα κυβικά του,(όταν το έκανα τεστ πριν 1,5 χρόνο,μια χαρά κουβαλαγε τα 140 κιλά μου),και νομίζω για αστική χρήση είναι άριστο.Επισης όσο και αν κάνει εντύπωση,λόγω ελαφρού μικρότερου κινητήρα απ' τα άλλα χρησιμοποιεί 1 πίσω αμορτισέρ,που είναι σαφώς πιο άνετο από τα 2 που χρησιμοποιούν οι άλλοι δύο.Τα έχω οδηγήσει και τα τρία.Ειδικα το συμ κόντεψε να μου δημιουργήσει θλάση σπονδύλου στην μέση.Οτι άλλο θες ρώτα.
Από που βγαίνει το συμπέρασμα ότι το Honda είναι πιό αξιόπιστο;
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.198
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Απ' ολουθε.

Ολούθε εγώ ξέρω άλλα. Για να μην σε πάω σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο και να κάτσεις σαν παρατηρητής...
 
Top Bottom