Ταξιδι σε 11 χωρες.. Προγραμμα, συμβουλες κλπ.

ChrisParaGR

new member
Δημοσιεύσεις
48
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
VFR800X Crossrunner
Όνομα
ChrisVFRX
Καλημερα-Καλησπερα σε ολους.. Ειχα κανει και πριν καιρο ενα αντιστοιχο ποστ για το ταξιδι που ετοιμαζω χωρις να εχω βγαλει 100% το προγραμα..
Οποτε ξεκιναω λεγοντας το προγραμα του ταξιδιου και θα ακολουθησει το τι θα παρω μαζι μου κλπ.. Να σημειωθει οτι ο λογος που θα γραψω σχεδον τα παντα ειναι για να ακουσω τυχον προτασεις και εξτρα συμβουλες και αποψεις!
Ξεκιναμε λοιπον με αριθμημένες τις ημερες..
  1. Ξεκιναω απο Θεσσαλονικη 6-7 το ξημερωμα με κατευθυνση τα σκοπια και απο εκει πηγαινω προς Κοσοβο, απ το Κοσοβο κατευθυνομαι για Μαυροβουνιο και πηγαινω προς το τον τελικο προορισμο μου που ειναι το Pluzine. Η διαδρομη που θα ακολουθησω για το "ξενοδοχειο" θα ειναι απο την γεφυρα Derdevica Tara και απο εκει στην λιμνη Crno Jezero για καφεδια-φαγητο στην συνεχεια θα διασχισω το πασο του Durmitor απο Virak για Trsa και τελος..
  2. Ξεκιναω ξανα 7 το πρωι για Cetinje απλα και μονο για ανεφοδιασμο και απο εκει για Kotor απο τον πανω δρομο η αλλιως το "φιδι".. Αφου πιω καφεδακι κλπ ξεκιναω για Dubrovnik απλα και μονο για να δω την παλια πολη και να την ψιλο περπατησω και φευγω για Mostrar Βοσνιας για διανυκτέρευση και μασα!
  3. Ξυπνημα με τις κοτες για Εθνικο παρκο Plitvice με σκοπο να κανω 2-3 η 3-4 ωρες προγραμματακι και εν συνεχεια παμε ακριβως διπλα στο παλιο αεροδρομιο που εχει παει πλεον και η κουτση Μαρια μαζι και εγω.. Banging head .. Φορτωνω βενζινη και αφου δουμε το μερος παμε για Ριεκα Κροατιας για ΔΝ και βολτα..
  4. Ξεκιναμε για επισκεψη στο Predjama Castle (Σλοβενια) που ειναι σχετικα κοντα και αφου τελειωσει η ξεναγηση βαζω μπρος για Vrsic Pass και τελος τα μικρα λιμνοχωρια μεταξυ Αυστριας Σλοβενιας που ειναι πανω στον δρομο μου.. Τελος αφου αφησουμε πραγματα στο δωματιο μπαινουμε για επισκεψη στην Λιουμπλιανα..
  5. Κατα καποιο τροπο ξεκιναει το ταξιδι και το Χ στον χαρτη για τον θυσαυρο ειναι μπροστα μου... Μπαινω Ιταλια και συγκεκριμενα κατευθυνομαι για San Boldo Pass, Aleghe, Passo fedaia, Pordoi Pass, Sela Pass, Gardena Pass και τελος Ortisei αφου αφησω πραγματα στο δωματιο για να παρω αργοτερα γονδολα να με ανεβασει στο Seceda(Φωτογραφια).
  6. Πουρνο πουρνο βαζω μπρος για Stelvio Pass και απο εκει μπαινω Ελβετια για το Umbrail pass και ξανα μπαινω Ιταλια για το βυθισμενο χωριο στην λιμνη Resia με τελικο προορισμο το χωριο στους δολομιτες Luna
  7. Ξεκιναω για JaufenPass και Gilfenklamm με σκοπο να γυρισω τις λιμνες Di braies, Di Dobiacco, Durrensee, Misurina και τελος να διασχισω το Passo Tre croci για να μεινω εξω απο Cortina Di ampezzo.
  8. Η 8η μερα θα ειναι πιο χαλαρη διασχιζοντας το Giau Pass και το Falzarego Pass με επισκεψη στο Cinque Torri, δεν ξερω τι θα ακολουθησει στην συνεχεια, οτι μου κινησει εκεινη την ωρα το ενδιαφερον..
  9. Φευγω για Αυστρια και συγκεκριμενα απο το Passo Stale με προορισμο το Grossglockner και τελος στο Χαλστατ για ΔΝ.
  10. Ξεκιναει η επιστροφη με τελικο προρισμο την Βουδαπεστη απλα και μονο για επισκεψη.. Εχω καποιους ενδιασμους για την Ουγγαρια λογω συνορων(αρκετη καθυστερη βαση σχολια συντροχων) αλλα και λογω του οτι απο τις αλπεις θα βρεθω σε μια μεγαλουπολη με χαοτικο κοσμο..
  11. Μπαινω Σερβια και συγκεκριμενα Βελιγραδι για την τελευταια διανυκτερευση
12.Επιστροφη σπιτι.. :cry:

ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ - ΦΟΡΤΩΜΑ
ΠΛΑΙΝΕΣ ΒΑΛΙΤΣΕΣ : ΡΟΥΧΑ

ΜΠΑΓΚΑΖΙΕΡΑ :

  1. ΕΡΓΑΛΕΙΟΘΗΚΗ
  2. ΓΡΑΣΟ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΑΛΥΣΙΔΑΣ ΜΕ ΒΟΥΡΤΣΑ
  3. ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΡΑΣ ΜΙΚΡΟΣ
  4. ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΜΕ ΑΝΤΙΔΙΑΡΡΟΙΚΑ ΑΝΤΙΠΥΡΕΤΙΚΑ ΓΑΖΕΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΥΤΕΣ ΚΛΠ
  5. ΤΡΟΜΠΑ ΦΟΡΗΤΗ ΜΕ ΚΙΤ ΕΠΙΣΚΕΥΗΣ ΕΛΑΣΤΙΚΟΥ
6. ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ ΔΙΣΚΟΦΡΕΝΟΥ ABUS 8008 ΚΑΙ ΚΟΥΛΟΥΡΑ ΜΙΚΡΗ

TANK BAG(BAGSTER):

  1. AΔΙΑΒΡΟΧΑ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ
  2. INSTA 360 - DRONE
  3. ΦΟΡΤΙΣΤΕΣ POWER BANK
  4. ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ ΧΑΡΤΙΑ..
  5. 2ο ΖΕΥΓΑΡΙ ΓΑΝΤΙΑ ΕΙΤΕ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΑ ΕΙΤΕ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ
  6. ΘΕΡΜΟΣ ΜΠΟΥΚΑΛΙ
  7. ΜΩΡΟΜΑΝΤΗΛΑ Yes

Ισως ξεχναω και κατι.. Να σημειωθει οτι εχει εκδοθει ηδη η πρασινη καρτα και αναμενω και την ασφαλεια για εξωτερικο που εχει επαναπατρισμο για την μηχανη και εμενα επισης.. Εχω βγαλει καρτα υγειας για νοσηλεια σε δημοσια νοσοκομεια αλλα και Revolut για αγορες σε χωρες που δεν χρησιμοποιούν ευρω.. Στην κυρια μου εχει γινει σερβις(λαδια φιλτρο λαδιου) πριν ενα μηνα εχουν αλλαχτει αλυσιδογραναζα πριν 1.5 μηνα και τα λαστιχα ειναι 6 μηνων με 4.500 χιλιομετρα..

Ειναι το πρωτο ταξιδι στο εξωτερικο και θα γινει σολο μιας και δεν υπαρχει παρεα με μοτοσυκλετες, Ελλαδα εχω κανει 50 χιλιαδες χιλιομετρα με πολλα απο αυτα να ειναι επισης σολο οποτε δεν υπαρχει προβλημα!

Αναμενω τις απαντησεις σας! Teary Eyes Waving Bye
 

Attachments

  • 00-social-tout-dubrovnik-croatia-travel-guide.webp
    146,4 KB · Προβολές: 2
  • 1air.jpg
    1air.jpg
    299,7 KB · Προβολές: 11
  • 3.Bridge-on-the-Tara-river.webp
    805,7 KB · Προβολές: 0
  • 671-1-1920x1272.jpg
    671-1-1920x1272.jpg
    551 KB · Προβολές: 11
  • a-narrow-serpentine-road-to-lovcen-kotor-montenegro-drone-view-2BC9394.jpg
    a-narrow-serpentine-road-to-lovcen-kotor-montenegro-drone-view-2BC9394.jpg
    453,9 KB · Προβολές: 12
  • belgrade-at-night-GettyImages-491523503.webp
    378,4 KB · Προβολές: 0
  • Edelweissspitze_20.webp
    407,1 KB · Προβολές: 1
  • Get-Lost-in-Wanderlust-2023-07-22T143056.961.jpg
    Get-Lost-in-Wanderlust-2023-07-22T143056.961.jpg
    135,6 KB · Προβολές: 12
  • Old-Bridge-Mostar.jpg.optimal.jpg
    Old-Bridge-Mostar.jpg.optimal.jpg
    270,4 KB · Προβολές: 10
  • p08fq4z7.jpg
    p08fq4z7.jpg
    216 KB · Προβολές: 10
Last edited by a moderator:

esel

Μαθουσάλας member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
17.377
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Καλους δρομους ναχεις περιμενουμε το ταξιδιωτικό σου με ανυπομονησία

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dkamzelas86

Moderator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
482
Ηλικία
38
Περιοχή
ΦΛΩΡΙΝΑ
Όνομα
Δημήτρης
Καλά να περάσεις, από εμάς μόνο ευχές για καλούς δρόμους!

Στάλθηκε από το 2306EPN60G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
27.392
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Καλοστριφτες διαδρομες να γεμισετε με ομορφες εικονες BcdefghBcdefgh

Παρε καλου κακου μια ταινια υφασματινη κανει πολλες δουλεις:wink:
 

ChrisParaGR

new member
Δημοσιεύσεις
48
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
VFR800X Crossrunner
Όνομα
ChrisVFRX
Σας ευχαριστω πολυ ολους παιδια! Καλους δρομους να εχουμε και παντα ορθιοι!Bcdefgh
Θα επανελθω οταν γινει το ταξιδι με το καλο!
 
Top Bottom