Ταξίδι Γερμανία

comeback13

new member
Δημοσιεύσεις
2
Ηλικία
32
Περιοχή
Kozani
Όνομα
Sotiris
Καλημέρα σας.σκευτομαι το Πάσχα να κάνω ένα ταξιδακι με την μηχανή gsxr 1000 από Κοζάνη-φρανκφουρτη θα ήθελα αν κάποιος φίλος θα μπορούσε να με βοηθήσει στο θέμα επιλογής διαδρομής και τι ακριβώς θα χρειαστώ από θέμα διόδια βινιετες κτλπ
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.396
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Καλημέρα σας.σκευτομαι το Πάσχα να κάνω ένα ταξιδακι με την μηχανή gsxr 1000 από Κοζάνη-φρανκφουρτη θα ήθελα αν κάποιος φίλος θα μπορούσε να με βοηθήσει στο θέμα επιλογής διαδρομής και τι ακριβώς θα χρειαστώ από θέμα διόδια βινιετες κτλπ
Καλημέρα και καλωσηρθες.
Θες με πλοίο ανάμεσα ή όχι ;
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.154
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Πάντως αν πας με πλοίο (πατρα αγκωνα) θα γλυτώσεις πολλά έξοδα και σίγουρα πιο ξεκούραστα gsxr αφού...

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.484
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Πάντως αν πας με πλοίο (πατρα αγκωνα) θα γλυτώσεις πολλά έξοδα και σίγουρα πιο ξεκούραστα gsxr αφού...

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Θα συμφωνήσω!
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.530
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Αν έχεις πολλές ημέρες στην διάθεση σου το κάνεις οδικώς 100%.
Αν σε ζορίζουν οι ημέρες, βάζεις το καράβι για να κερδίζεις χρόνο.


Το καράβι καλό είναι, αλλά χάνεις πολλές μα πάρα πολλές ωραίες εμπειρίες σε σχέση με το καθαρό οδικό ταξίδι.
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.829
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Από Κοζάνη που ξεκινάς νομίζω ότι βολεύει να πας οδικώς!

Για να πάρεις όμως πιο σοβαρές και ίσως και πιο ολοκληρωμένες προτάσεις θα πρέπει να δώσεις περισσότερες πληροφορίες όπως για παράδειγμα…
  1. Ημέρες για το ταξίδι,
  2. Χιλιόμετρα ανά ημέρα,
  3. Εθνική οδός ή μόνο επαρχιακό,
  4. Αν υπάρχουν συγκεκριμένες πόλεις που θες να σταματήσεις για διανυκτέρευση,
  5. .
  6. .
  7. .
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.437
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
H μοτοσυκλετα σου αν και δυνατη ειναι τελειως ακαταλληλη για τετοιο ταξιδι

Θα χρειαστεις καλο εξοπλισμο(αδιαβροχα, γαντια κλπ) και θα πρεπει να εχεις κατα νου οτι τα ορια ταχυτητας ειναι χαμηλα (εκνευριστικα χαμηλα) και τα ρανταρ πολλα και ΓΡΑΦΟΥΝ!!!.

Εαν δεν εχεις ξαναπαει και εχεις μερες πηγαινε απο Σερβια, Ουγγαρια, Αυστρια....τα χλμ ανα ημερα δεν νομιζω οτι μπορει να ειναι πανω απο 400 με τετοια μοτοσυκλετα...η οποια ειναι και κραχτης για την αστυνομια και θα εχεις και αρκετους ελεγχους για αυτο.
Φροντισε να εχεις φλας και πινακιδα προβλεπε....αλλιως θα σου κοστισει οσο η Α θεση στο αεροπλανο....

Εαν ο καιρος δεν ειναι καλος να προτιμησεις το ταξιδι με καραβι μεσω Ιταλιας μιας και θα ειναι πιο ξεκουραστο και θα αποφυγεις και ορεινες περιοχες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Vespower

new member
Δημοσιεύσεις
78
Ηλικία
45
Περιοχή
Λαρισα
Όνομα
Θανος
Κατ αρχας απο Κοζανη εαν προτιμησεις καραβι,θα το παρεις απο Ηγουμενιτσα.25 ωρες μετα βγαινεις Βενετια.Απο κει η Φρανκφουρτη ειναι κοντα στα 800χλμ.

Ιταλια εχεις διοδια,Αυστρια αγοραζεις βινιετα και πληρωνεις και ενα διοδιο,Γερμανια ειναι ολα φρι.

Προβλεπε πινακιδα Οπωσδηποτε,ομως οι καμερες σε φωτογραφιζουν απο μπροστα και οχι απο πισω.Προσωπικη αποψη πως εαν σου ξεφυγει καμμια καμερα δεν θεωρω πως θα χεις θεμα,εαν ομως το κανεις κατ εξακολουθηση,υπαρχουν καμερες που παρακαλουθουν το δρομο και θα σε κανουν μπλοκο καπου (τελειως δικη μου αποψη ομως)

Επιστρεφεις οδικως Αυστρια-Σλοβενια-Κροατια-Μαυροβουνιο-Αλβανια εαν εχεις χρονο για την εμπειρια
 

comeback13

new member
Δημοσιεύσεις
2
Ηλικία
32
Περιοχή
Kozani
Όνομα
Sotiris
Πάντως αν πας με πλοίο (πατρα αγκωνα) θα γλυτώσεις πολλά έξοδα και σίγουρα πιο ξεκούραστα gsxr αφού...

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Όχι δεν θέλω από Ιταλία με πλοίο.θα το κάνω όλο οδικός
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.541
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Υπέροχα!!
Ότι και να επιλέξεις.. να περάσεις όμορφα!!
 
Top Bottom