Στρώσιμο.. 125cc

hlias395

new member
Δημοσιεύσεις
2
Ηλικία
56
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ηλιας
Καλημέρα, έχω ένα Daytona 125 Dy, κ το στρώνω...
Πολλές οι θεωρίες...
Λάδι στρωσίματος κ γενικά η μαμά λέει μόνο ορυκτέλαιο 20w50...ειναι SJ/MA...αλλα κάπου λέει ότι μπορείς από 10W40 μέχρι 20W50 γενικά.
Πολλοί λένε στρώσιμο 1500_2000 χλμ..με ορυκτέλαιο... Γιατί τα συνθετικά διμιουργουν φιλμ που δεν βοηθάει το στρώσιμο... . Κ μέχρι 5-6000 χλμ, λένε, ακόμα δεν θέλει πίεση, ακόμα κ 8000 χλμ.
Η μαμά λέει 1000 χλμ... τα πρώτα 500 με 30χλμ την ώρα κ μεσαίες στροφές, κ τα υπόλοιπα 500 με 50 χλμ με μεσαίες στροφές... Καμία ιδέα? Πόσα χλμ στρώσιμο? Τι λάδι στο στρώσιμο κ μετά το στρώσιμο? Ποσα χλμ στρώσιμο? Κάπου διάβασα εδώ μέσα ότι το καλύτερο λάδι είναι το Amsoil Metric? με 22€ το κιλό, Shell Advance φτηνό 9,5€... Οκ, παπάκι έχω για βόλτα, λέω να μην ανχονομαι. Αλλά τι λέτε? ..Ευχαριστώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
.... και μια κουταλιά λαδι δίχρονου στο γέμισμα του ντεπόζιτου βενζίνης .... έτσι γινότανε παλιά το ήρεμο στρώσιμο στο παπί μέχρι τα 1000 km μετά ερχοταν .... το ξέσκισμα ....! Tooth
Λάδι ότι λέει η μαμά και ήρεμο οδηγημα στην αρχή μέχρι τα 1000 km και να μην ανησυχείς καθόλου. Bcdefgh
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.413
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Καλημέρα, έχω ένα Daytona 125 Dy, κ το στρώνω...
Πολλές οι θεωρίες...
Λάδι στρωσίματος κ γενικά η μαμά λέει μόνο ορυκτέλαιο 20w50...ειναι SJ/MA...αλλα κάπου λέει ότι μπορείς από 10W40 μέχρι 20W50 γενικά.
Πολλοί λένε στρώσιμο 1500_2000 χλμ..με ορυκτέλαιο... Γιατί τα συνθετικά διμιουργουν φιλμ που δεν βοηθάει το στρώσιμο... . Κ μέχρι 5-6000 χλμ, λένε, ακόμα δεν θέλει πίεση, ακόμα κ 8000 χλμ.
Η μαμά λέει 1000 χλμ... τα πρώτα 500 με 30χλμ την ώρα κ μεσαίες στροφές, κ τα υπόλοιπα 500 με 50 χλμ με μεσαίες στροφές... Καμία ιδέα? Πόσα χλμ στρώσιμο? Τι λάδι στο στρώσιμο κ μετά το στρώσιμο? Ποσα χλμ στρώσιμο? Κάπου διάβασα εδώ μέσα ότι το καλύτερο λάδι είναι το Amsoil Metric? με 22€ το κιλό, Shell Advance φτηνό 9,5€... Οκ, παπάκι έχω για βόλτα, λέω να μην ανχονομαι. Αλλά τι λέτε? ..Ευχαριστώ.
Ο,τι λέει η μαμά και συνεχίζεις με αυτό.
Μην το πιέζεις καθόλου μέχρι τα 1500.
Βασικά και μετά δεν θέλει κόφτες ,αν θες να σε πάει για χρόνια .
 

hlias395

new member
Δημοσιεύσεις
2
Ηλικία
56
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ηλιας
Ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση σας. Τώρα στο στρώσιμο η και μετά μπορώ να βάλω ένα 20w50 συνθετικής βάσης όπως ένα Amsoil η να μείνω αυστηρά ότι λέει η μαμά : "20w50 μόνο ορυκτέλαιο"??

Δεν βρήκα πουθενά, εκτός του 20w50, να συνοδεύει με άλλες προδιαγραφές η μαμά , συμπεραίνω όμως ότι στο μπουκάλι λάδι που πουλάει η daytona, κ δεν ξέρω που το φτιάχνουν, γράφει επάνω SJ/MA...άρα αυτές είναι μάλλον οι προδιαγραφές του Dy 125 euro5 '23.
Το MA το έχει το Amsoil.
Μπορεί να φαίνεται, ίσως, λίγο υπερβολή, γιατί η αλλαγή θα γίνετε, συνφωνα με την μαμά, το πολύ σε 2500χλμ..θα ήθελα όμως μια γνώμη, μην δεν γίνει σωστό στρώσιμο με αυτό το λάδι που δεν είναι σκέτο ορυκτέλαιο, κ στη συνέχεια μετά το στρώσιμο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.484
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση σας. Τώρα στο στρώσιμο η και μετά μπορώ να βάλω ένα 20w50 συνθετικής βάσης όπως ένα Amsoil η να μείνω αυστηρά ότι λέει η μαμά : "20w50 μόνο ορυκτέλαιο"??

Δεν βρήκα πουθενά, εκτός του 20w50, να συνοδεύει με άλλες προδιαγραφές η μαμά , συμπεραίνω όμως ότι στο μπουκάλι λάδι που πουλάει η daytona, κ δεν ξέρω που το φτιάχνουν, γράφει επάνω SJ/MA...άρα αυτές είναι μάλλον οι προδιαγραφές του Dy 125 euro5 '23.
Το MA το έχει το Amsoil.
Μπορεί να φαίνεται, ίσως, λίγο υπερβολή, γιατί η αλλαγή θα γίνετε, συνφωνα με την μαμά, το πολύ σε 2500χλμ..θα ήθελα όμως μια γνώμη, μην δεν γίνει σωστό στρώσιμο με αυτό το λάδι που δεν είναι σκέτο ορυκτέλαιο, κ στη συνέχεια μετά το στρώσιμο.
Καλώς όρισες Ηλία. Στα υπόλοιπα παπιά νέας τεχνολογίας με injection μοτέρ ο κατασκευαστής προτείνει λάδι 10/40 ή 15/50. Η δική μου γνώμη είναι να βάζεις λάδι ορυκτέλαιο 20/50 αλλά πιο συχνή αλλαγή στα 1500 χλμ. Τα daytona από ότι έχω ακούσει έχουν ένα θέμα με το πατινάρισμα μετά από λίγες χιλιάδες χιλιόμετρα και το συνθετικό λάδι θα το χειροτερέψει.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.414
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση σας. Τώρα στο στρώσιμο η και μετά μπορώ να βάλω ένα 20w50 συνθετικής βάσης όπως ένα Amsoil η να μείνω αυστηρά ότι λέει η μαμά : "20w50 μόνο ορυκτέλαιο"??

Δεν βρήκα πουθενά, εκτός του 20w50, να συνοδεύει με άλλες προδιαγραφές η μαμά , συμπεραίνω όμως ότι στο μπουκάλι λάδι που πουλάει η daytona, κ δεν ξέρω που το φτιάχνουν, γράφει επάνω SJ/MA...άρα αυτές είναι μάλλον οι προδιαγραφές του Dy 125 euro5 '23.
Το MA το έχει το Amsoil.
Μπορεί να φαίνεται, ίσως, λίγο υπερβολή, γιατί η αλλαγή θα γίνετε, συνφωνα με την μαμά, το πολύ σε 2500χλμ..θα ήθελα όμως μια γνώμη, μην δεν γίνει σωστό στρώσιμο με αυτό το λάδι που δεν είναι σκέτο ορυκτέλαιο, κ στη συνέχεια μετά το στρώσιμο.
Το συνθετικό δεν σημαίνει ότι είναι καλύτερο για μερικές μοτοσυκλέτες,βάζε αυτό που λέει το μάνιουαλ.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.413
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Και πέραν όλων των άλλων το συνθετικό είναι πεταμένα λ7 για τις προδιαγραφές αυτού του κινητήρα .
 
Top Bottom