Στραβό ελαστικό, ρουλεμάν λαιμού ή κάτι άλλο;;;

ta-sio

new member
Δημοσιεύσεις
347
Ηλικία
43
Περιοχή
ΚΕΡΚΥΡΑ
Μοτοσυκλέτα
To NC750X, το γκρί, το καλό, το αντβέντσιουρρρ
Yamaha virago 250
Όνομα
TASOS
Τα γεγονότα έχουν ως εξής.
Πριν δυο μέρες πήγα την μηχανή για καθιερωμένο service. Βαλβίδες, φίλτρο αέρα, λάδια, φίλτρο λαδιού. Εκτός από βαλβίδες, τα υπόλοιπα τα κάνω μόνος αλλά λόγω έλλειψης χρόνου και χώρου, μιας και ο μάστορας θα τσέκαρε τις βαλβίδες, ήταν ευκαιρία να τα άλλαζε. Όλα καλά, εκτός από δυο. Το πρώτο οτι η αλυσίδα ήθελε μάζεμα, που συμαίνει οτι ήρθε η αρχή του τέλους της μάλλον...οκ τίποτα σοβαρό..
'Το δεύτερο όμως ήταν οτι κατα την δοκιμαστική βόλτα που της έκανε παρατήρησε κάποιες 'ασάφειες' (όχι γλυστρίματα) στο μπροστινό αλλά όχι κάτι τραγικό και έντονο. Όπως μου είπε, δυο πραγμάγματα συμβαίνουν. Ή οτι είναι στραβός ο σκελετός του μπροστινού ελαστικού ή οτι αρχίζουν να χαλάνε τα ρουλεμάν του λαιμού. Το θέμα είναι οτι ο έλεγχος που κάναμε στο διπλό σταντ και γυρίζοντας το τιμόνι, δεν δείχνει κάτι τέτοιο. Ούτε σκαλώματα ούτε τίποτα περίεργο. Ο τροχός και αυτός μια χαρά.
Η αλήθεια είναι οτι κάτι είχα παρατηρήσει και εγώ αλλά το απέδιδα στην φαντασία μου και αλλού. Στην τελευταία βόλτα που έκανα στον Μπάρο, το μπροστινό δεν μου έδεινε πολύ εμπιστοσύνη. Φαινόταν οτι γλυστρούσε αρκετά και και έριξα το φαίξιμο στα τουριστικά ελαστικά που έχω (michelin pilot road 4) και στο οτι οι θερμοκρασίες ήταν χαμήλες (όχι τραγικά). Δεν είμαι τύπος που ξύνω μαρσπιέ σε καμιά περίπτωση αλλά έστριβα πιο άνετα.
Σήμερα ξαναπήρα την μηχανή για μια βόλτα εδώ στο νησί αλλά συμπέρασμα δεν έβγαλα. Το μπροστινό γλυστράει όπως γλυστρούσε την τελευταία φορά. Αν αφήσω τα χέρια η μηχανή πάει ευθεία και το τιμόνι από στοπ σε στοπ δεν παρουσιάζει σκαλώματα. Σε χαμηλές ταχύτητες, καθώς πάω να σταματήσω, κάποιες φορές υπάρχει μια αίσθηση οτι χάνετε η ισορροπία αλλά δεν μπορώ να διευκρινήσω αν είναι από την μηχανή ή από τον παλιόδρομο που έχουμε.
Τα παραπάνω δεδομένα είναι οτι τα λάστιχα έχουν 13000 klm από το φθινόπορο του 2016 που τα έβαλα, και δεν είναι ξεραμένα. Ενδεχομένος το μπροστινό παρουσιάζει μια τετραγώνιση γιατί τα αυλάκια στην μέση είναι πιο ριχά από αυτά στα πλάγια αλλά με το μάτι δεν φαίνεται κάτι και το λάστιχο μοιάζει στρόγγυλο.
Για πειτέ τι μπορεί να συμβαίνει; Πάω για λάστιχα, ρουλεμάν ή κάτι άλλο;
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.489
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Τα pilot road 4 κολλανε αρκετα καλα στον δρομο.Πιθανοτατα η ασαφεια δεν εχει να κανει με αυτα.

Φυσικα το οτι τα αυλακια στην μεση ειναι πιο ρηχα μπορει να σημαινει οτι το ταξιδεψες ,η το κυκλοφορεις,με περισσοτερο αερα απο το κανονικο κατι που μπορει να επηρεασει την αισθηση στον δρομο.

Υποθετω οτι τωρα τα εχεις τσεκαρει,αλλα δεν αποκλειεται να παθαν την ζημια πιο παλια.


Το ρουλεμαν για να το δεις πρεπει να το παρεις στα χερια.Στο διπλο πρεπει να ειναι εντελως στα τελευταια του για να σου δειξει κατι.
 

doryforos

new member
Δημοσιεύσεις
301
Ηλικία
49
Μοτοσυκλέτα
Piaggio Liberty i Get 125 abs
Honda Cb 500x
Όνομα
Νίκος
Τα λάστιχα όταν αρχίζουν και τετραγωνίζουν στο πλάγιασμα έχουν μια ασάφεια .Μια ερώτηση το οτι αισθάνεσαι σαν να χάνεις την ισορροπία σου το κάνει το λάστιχο και ζεστό και κρύο;
 

panostsi

well know member
Δημοσιεύσεις
2.980
Ηλικία
37
Περιοχή
Χαϊδάρι
Μοτοσυκλέτα
Bandit 650
Όνομα
panostsi
Μήπως χρειάζεται σέρβις το μπροστινό σύστημα;; να αλλάξεις λάδια και ελατήρια;
 

Arisxios

member
Δημοσιεύσεις
1.846
Ηλικία
56
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Πατίνι
Όνομα
Αρης
Περιοχή
Πειραιας
Κατά πρώτων αφαίρεσαι πιέσει και καντο βόλτα (Σημείωσε παρατηρήσεις )

Βαλε σωστές πιέσεις και ( ξανά σημείωσε παρατηρήσεις )

Καντο τούμπανο από αέρα και ( ξανα σημείωσε παρατηρήσεις )

Με όλα αυτά τα παιχνίδια θα δεις αν είναι στραβό το λάστιχο ή θέλει ρουλεμάν

Ακόμα ένας έλεγχος για το ρουλεμάν είναι να πατάς σταθερά το μπροστινό φρένο και να του κανείς δυνατές βυθίσεις αν καταλάβεις έστω και λίγο τζόγο τότε έχεις θέμα
Πρόσεχε μη ξεγελαστείς με τις δισκοπλακες αν είναι Πλεύση τες θα καταλάβεις ένα μικρό καπ αλλά θα πρέπει να ακούγεται από κατο εσένα σε ενδιαφέρει να μην ακούσεις καπ στο πάνω μέρος το κατο δεν μας ενδιαφέρει
Αυτά !!!



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Καλά πήγαινε στον μάστορα και πές του να σου Σφίξει λίγο τα ρουλεμάν του λαιμού.
 

Arisxios

member
Δημοσιεύσεις
1.846
Ηλικία
56
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Πατίνι
Όνομα
Αρης
Περιοχή
Πειραιας
Ρε Μανώλη έτσι απλά να πάει στον μάστορα και να του τον χαϊδεύει τον πωπό και να μην ξέρει τι του γίνεται και κάθε φώτα να του τον χαϊδεύει
Στο τέλος θα πηγαίνει από μόνο του


Sent from my iPad using Tapatalk
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Ρε Μανώλη έτσι απλά να πάει στον μάστορα και να του τον χαϊδεύει τον πωπό και να μην ξέρει τι του γίνεται και κάθε φώτα να του τον χαϊδεύει
Στο τέλος θα πηγαίνει από μόνο του


Sent from my iPad using Tapatalk
Είμαι σίγουρος ότι έχει λασκάρει ο λαιμός, έχει όλα τα συμπτώματα, να πάει στον μάστορα και να τον τσεκάρει, από την άλλη φαφάρια μάστορας μου φαίνεται αφού διέγνωσε πρόβλημα και τον άφησε να φύγει έτσι.
 

Arisxios

member
Δημοσιεύσεις
1.846
Ηλικία
56
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Πατίνι
Όνομα
Αρης
Περιοχή
Πειραιας
Σωστά !!!!! να πάει και να του κάνει αυτός τον μάστορα του ΠΑΠΑΡΑ
Αν είναι τελικά λαιμός πρέπει να τον πιάσει αυτός από τον λαιμό Hate
 

ta-sio

new member
Δημοσιεύσεις
347
Ηλικία
43
Περιοχή
ΚΕΡΚΥΡΑ
Μοτοσυκλέτα
To NC750X, το γκρί, το καλό, το αντβέντσιουρρρ
Yamaha virago 250
Όνομα
TASOS
Τα pilot road 4 κολλανε αρκετα καλα στον δρομο.Πιθανοτατα η ασαφεια δεν εχει να κανει με αυτα.

Φυσικα το οτι τα αυλακια στην μεση ειναι πιο ρηχα μπορει να σημαινει οτι το ταξιδεψες ,η το κυκλοφορεις,με περισσοτερο αερα απο το κανονικο κατι που μπορει να επηρεασει την αισθηση στον δρομο.

Υποθετω οτι τωρα τα εχεις τσεκαρει,αλλα δεν αποκλειεται να παθαν την ζημια πιο παλια.


Το ρουλεμαν για να το δεις πρεπει να το παρεις στα χερια.Στο διπλο πρεπει να ειναι εντελως στα τελευταια του για να σου δειξει κατι.

Πάνο αυτό που λες για τα λάστιχα δεν μου πέρασε από το μυαλό αλλά όταν βγαίνω εκτός νησιού πάντα βάζω όσο αέρα λέει το manual. Βέβαια έφαγε πολύ εγνατία τώρα τελευταία το NCάκι.
Αν είναι να τα πάρω στο χέρι για να δω αν έχουν αρπάξει, θα τα αλλάξω ούτος ή άλλος αφού θα λυθεί που θα λυθεί το σύστημα. (προς τα εκεί καταλήγω αλλά το θέμα είναι το πότε)

Τα λάστιχα όταν αρχίζουν και τετραγωνίζουν στο πλάγιασμα έχουν μια ασάφεια .Μια ερώτηση το οτι αισθάνεσαι σαν να χάνεις την ισορροπία σου το κάνει το λάστιχο και ζεστό και κρύο;

Αυτό που χάνει την ισορροπία το κάνει όταν πάω να σταματήσω (υπάρχει μια υποψία δηλαδή). Γενικά αυτη η αίσθηση την έχω παρατηρήσει με κρύα λάστιχα. Δεν μπορώ να το ζεστάνω εύκολα τώρα τον χειμώνα εδώ. Πρέπει να βγω εκτός νησιού και να κάνω μεγάλη βόλτα...Χμμμμμ ευκαιρία για εξόρμησηBcdeBcdeBcde


Μήπως χρειάζεται σέρβις το μπροστινό σύστημα;; να αλλάξεις λάδια και ελατήρια;

Λάδια, τσιμούχες άλλαξα πριν 8000klm και το είχα πάρει σε καλύτερη κατάσταση από ότι ήταν. Να είναι μόνο τα ελατήρια δεν πιστεύω.

Κατά πρώτων αφαίρεσαι πιέσει και καντο βόλτα (Σημείωσε παρατηρήσεις )

Βαλε σωστές πιέσεις και ( ξανά σημείωσε παρατηρήσεις )

Καντο τούμπανο από αέρα και ( ξανα σημείωσε παρατηρήσεις )

Με όλα αυτά τα παιχνίδια θα δεις αν είναι στραβό το λάστιχο ή θέλει ρουλεμάν

Ακόμα ένας έλεγχος για το ρουλεμάν είναι να πατάς σταθερά το μπροστινό φρένο και να του κανείς δυνατές βυθίσεις αν καταλάβεις έστω και λίγο τζόγο τότε έχεις θέμα
Πρόσεχε μη ξεγελαστείς με τις δισκοπλακες αν είναι Πλεύση τες θα καταλάβεις ένα μικρό καπ αλλά θα πρέπει να ακούγεται από κατο εσένα σε ενδιαφέρει να μην ακούσεις καπ στο πάνω μέρος το κατο δεν μας ενδιαφέρει
Αυτά !!!



Sent from my iPhone using Tapatalk

Προσπαθήσω να κάνω τα πρώτα που λες.
Το δεύτερο με το φρένο το έκανα αλλά δεν κάνει τίποτα περίεργο

Είμαι σίγουρος ότι έχει λασκάρει ο λαιμός, έχει όλα τα συμπτώματα, να πάει στον μάστορα και να τον τσεκάρει, από την άλλη φαφάρια μάστορας μου φαίνεται αφού διέγνωσε πρόβλημα και τον άφησε να φύγει έτσι.

Όχι Μανώλη, ο μάστορας παίζει να είναι ο μόνος μάστορας που έχω εμπιστοσύνη. Όσες φορές το έχω πάει έχει κάνει ακριβώς αυτό που θέλω χωρις μα μου και για οτιδήποτε έξτρα πάντα ρωτάει. Να φανταστείς οτι καθε Τρίτη περνάνε όλα τα KTM της Κέρκυρας από τα χέρια τουStoned EmoticonStoned Emoticon...Πέρα από την πλάκα, αν ήθελε να μου τα πάρει θα μου έλεγε οτι είναι σίγουρα τα ρουλεμάν ή σίγουρα τα λάστιχα και θα με πίεζε να τα αλλάξω αλλά αντίθετα με πληροφόρησε για το τι αισθάνθηκε και με περιμένει αφού κάνω και εγώ τις δοκιμές μου.
Για το σφίξιμο που λες θα το δω και αυτό αλλά αν ήταν κάτι τόσο απλό φαντάζομαι να μου το έλεγε και ο ίδιος.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Πάνο αυτό που λες για τα λάστιχα δεν μου πέρασε από το μυαλό αλλά όταν βγαίνω εκτός νησιού πάντα βάζω όσο αέρα λέει το manual. Βέβαια έφαγε πολύ εγνατία τώρα τελευταία το NCάκι.
Αν είναι να τα πάρω στο χέρι για να δω αν έχουν αρπάξει, θα τα αλλάξω ούτος ή άλλος αφού θα λυθεί που θα λυθεί το σύστημα. (προς τα εκεί καταλήγω αλλά το θέμα είναι το πότε)



Αυτό που χάνει την ισορροπία το κάνει όταν πάω να σταματήσω (υπάρχει μια υποψία δηλαδή). Γενικά αυτη η αίσθηση την έχω παρατηρήσει με κρύα λάστιχα. Δεν μπορώ να το ζεστάνω εύκολα τώρα τον χειμώνα εδώ. Πρέπει να βγω εκτός νησιού και να κάνω μεγάλη βόλτα...Χμμμμμ ευκαιρία για εξόρμησηBcdeBcdeBcde




Λάδια, τσιμούχες άλλαξα πριν 8000klm και το είχα πάρει σε καλύτερη κατάσταση από ότι ήταν. Να είναι μόνο τα ελατήρια δεν πιστεύω.



Προσπαθήσω να κάνω τα πρώτα που λες.
Το δεύτερο με το φρένο το έκανα αλλά δεν κάνει τίποτα περίεργο



Όχι Μανώλη, ο μάστορας παίζει να είναι ο μόνος μάστορας που έχω εμπιστοσύνη. Όσες φορές το έχω πάει έχει κάνει ακριβώς αυτό που θέλω χωρις μα μου και για οτιδήποτε έξτρα πάντα ρωτάει. Να φανταστείς οτι καθε Τρίτη περνάνε όλα τα KTM της Κέρκυρας από τα χέρια τουStoned EmoticonStoned Emoticon...Πέρα από την πλάκα, αν ήθελε να μου τα πάρει θα μου έλεγε οτι είναι σίγουρα τα ρουλεμάν ή σίγουρα τα λάστιχα και θα με πίεζε να τα αλλάξω αλλά αντίθετα με πληροφόρησε για το τι αισθάνθηκε και με περιμένει αφού κάνω και εγώ τις δοκιμές μου.
Για το σφίξιμο που λες θα το δω και αυτό αλλά αν ήταν κάτι τόσο απλό φαντάζομαι να μου το έλεγε και ο ίδιος.
Το ίδιο πάθαιναν και τα πρώτα Tracer 900 με τα ίδια συμπτώματα και χειρότερα στα πολλά, δεν είναι τίποτα να το ελέγξει, αλλά πρώτα θα το λασκάρει και μετά θα το σφίξει στα κιλά που λέει ο κατασκευαστής, μην πάει και σφίξει όπως είναι...
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.397
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Καπου παραπανω αναφερεις οτι εκανες σερβις το μπροστινο.
Ξαναπηγες να στο ξανασφυξουν μετα απο λιγα χιλιομετρα;
 

ta-sio

new member
Δημοσιεύσεις
347
Ηλικία
43
Περιοχή
ΚΕΡΚΥΡΑ
Μοτοσυκλέτα
To NC750X, το γκρί, το καλό, το αντβέντσιουρρρ
Yamaha virago 250
Όνομα
TASOS
Καπου παραπανω αναφερεις οτι εκανες σερβις το μπροστινο.
Ξαναπηγες να στο ξανασφυξουν μετα απο λιγα χιλιομετρα;

χμμμμ...όχι και μακάρι να είναι αυτό που λέτε.
 
Top Bottom