Προτάσεις για βόλτες με την πάπια;

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Καλησπέρα στην παρέα!

Μεγάλα πνεύματα άνω των 400 κυβικών βοηθήστε τον μικρό άπειρο 125κινούμενο του φόρουμ! cdef

Το λοιπόν σύντομα τα 2 τελευταία πράγματα στο μηχανάκι θα αλλαχτούνε, δηλαδή ένα ζευγάρι καινούρια λάστιχα και νέοι δίσκοι συμπλέκτη και φυγοκεντρικό (κάνει ένα έντονο τρρρρ το μοτέρ και ακούγεται απο το σασμάν). Συνεπώς μέχρι τα μέσα του μήνα το παπί θα είναι έτοιμο για βόλτες.

Καλός ο Βόλος όμως, καλό και το Πήλιο. Σχεδιάζω τώρα μια διαδρομή Βόλος - Λάρισα - Μεσοχώρι (το χωριό μου) που γενικά είναι εντός νομού Λάρισας και μιας και θα μείνω 1-2 μέρες στον παππού και την γιαγιά σκέφτομαι να κάνω και άλλες βόλτες εκεί πέρα θα δω που.

Γενικά όμως με το παπί έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο μέρος που μπορείς να πας; Σίγουρα το μηχανάκι μπορεί να ταξιδέψει αλλά όσο να ναι τα 125 κυβικά σε περιορίζουνε κάπως. Έλα όμως που τελικά η μηχανή θα αργήσει να έρθει ακόμα και τον Βόλο πλέον τον βαρέθηκα. Τι άλλα μέρη θα μπορούσα να επισκεφτώ;
 

panostsi

well know member
Δημοσιεύσεις
2.980
Ηλικία
37
Περιοχή
Χαϊδάρι
Μοτοσυκλέτα
Bandit 650
Όνομα
panostsi
Που ακριβώς είναι το μεσοχωρι;;;; είναι στο κέντρο του νόμου;;;; προς βορρά;;; προς την αγια η προς Παλαμά;;;;; ρωτάω για να σου πω κατά που θα καντς....
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Το Μεσοχώρι είναι έξω και βορειοδυτικά απο Λάρισα. Να που πέφτει στην χάρτη:

Και το Μεσοχώρι πιο κοντά στον χάρτι πέφτει "σχετικά κοντά" προς Τρίκαλα και Καρδίτσα. Επίσης ο πατέρας μου μου είπε οτι απο το χωριό και καμιά ώρα πιο μακριά είναι το Λιβάδι Ολύμπου που είναι ένα πανέμορφο μέρος για να πας (είναι πάνω πάνω στην εικόνα την 2η)

Επίσης και λίμνη Πλαστήρα θα μπορούσα να πάω πιστευώ (χωρίς να πάω στο χωριό μου βέβαια). Τι άλλα μέρη όμως είναι εντός των ικανοτήτων ενός 125 όμως;
 

panostsi

well know member
Δημοσιεύσεις
2.980
Ηλικία
37
Περιοχή
Χαϊδάρι
Μοτοσυκλέτα
Bandit 650
Όνομα
panostsi
Καταρχήν παντού πας αφού το λεει ο ποπος σου... abcdefghgkκαι προς σαρανταπορο μπορείς να πας να στρίψεις δεξιά για Όλυμπο και από εκεί να πιεις και ένα καφέ με τον @giamar να πας προς παλαιό άγιο Παντελεήμονα είναι πολύ ωραίο χωριό να πας από Τέμπη μετά να σταματήσεις είναι πολύ ωραία και πίσω στο χωριό.... Άλλη διαδρομή είναι να πας μετέωρα ελάτη περτουλι Τρίκαλα και πίσω.... Και λίμνη Πλαστήρα αν είσαι μόνος ανεβαίνεις εύκολα και στην λίμνη μπορείς να πας στο παρατηριτηριο που υπάρχει και στην Παναγία την πελεκητη...
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.462
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Οντως ,με υπομονη μπορεις να πας παντου.
Αλλωστε περιφερειακα το παπι κινειται πολυ ανετα ,ειναι μεσα στις δυνατότητες του.
Και η κινηση λογικα δεν θα ειναι πολλη .
Αν κινηθεις προς Ελασσονα /Σαρανταπορο /Ολυμπιαδα θα θαυμασεις τον Ολυμπο στα φθινοπωρινα χρωματα.
Προσοχη στα πεσμενα φυλλα ,λογω υγρασιας σε καποια σημεια γλιστραει.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Για αρχή σκέφτηκα να κάνω το αρχικό Βόλος - Λάρισα και στο χωριό μου και μετά να πάω προς Ελασσόνα που έχω και συγγενέις εκεί πέρα (να τους δω λιγάκι και αυτούς μετά απο χρόνια). Αλήθεια απο Ελασσόνα φαίνεται ο Όλυμπος; Τελευταία φορά που πήγα ήτανε όταν ήμουνα 11 χρονών.
 

panostsi

well know member
Δημοσιεύσεις
2.980
Ηλικία
37
Περιοχή
Χαϊδάρι
Μοτοσυκλέτα
Bandit 650
Όνομα
panostsi
Για αρχή σκέφτηκα να κάνω το αρχικό Βόλος - Λάρισα και στο χωριό μου και μετά να πάω προς Ελασσόνα που έχω και συγγενέις εκεί πέρα (να τους δω λιγάκι και αυτούς μετά απο χρόνια). Αλήθεια απο Ελασσόνα φαίνεται ο Όλυμπος; Τελευταία φορά που πήγα ήτανε όταν ήμουνα 11 χρονών.
Από ελάσσονα δεν θυμάμαι αλλά μετά που φεύγεις προς σαρανταπορο έχει και δρόμο που σε βγάζει εκεί.... Είσαι πολύ κοντά να πας έχει και καταφύγιο εκεί για καφέ.... Είναι πολύ ωραία...
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.462
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Για αρχή σκέφτηκα να κάνω το αρχικό Βόλος - Λάρισα και στο χωριό μου και μετά να πάω προς Ελασσόνα που έχω και συγγενέις εκεί πέρα (να τους δω λιγάκι και αυτούς μετά απο χρόνια). Αλήθεια απο Ελασσόνα φαίνεται ο Όλυμπος; Τελευταία φορά που πήγα ήτανε όταν ήμουνα 11 χρονών.
Ναι ,πολυ κοντα αν εννοεις τις κορυφες μυτικα και σκολιο
 

deauvilleros

new member
Δημοσιεύσεις
44
Ηλικία
53
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μοτοσυκλέτα
HONDA DEAUVILLE 700
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Για αρχή σκέφτηκα να κάνω το αρχικό Βόλος - Λάρισα και στο χωριό μου και μετά να πάω προς Ελασσόνα που έχω και συγγενέις εκεί πέρα (να τους δω λιγάκι και αυτούς μετά απο χρόνια). Αλήθεια απο Ελασσόνα φαίνεται ο Όλυμπος; Τελευταία φορά που πήγα ήτανε όταν ήμουνα 11 χρονών.

λεβεντιά , εγω με μικρο μηχανακι θα απεφευγα να παω προς Ελασσονα και σαρανταπορο....στενος ο δρομος με πολλη κινηση και φορηγα. Δεν θα στο συνιστουσα. Προσωπικη μου αποψη , ετσι;;
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Καλησπέρα παιδιά (ή και καλημέρα μιας και είναι 2 σχεδόν τα ξημερώματα).

Μίλησα για αυτό το πλάνο με τον πατέρα μου, ο οποίος εκτός απο αρκετά χρόνια σε φορτηγά που δούλευε έχει αλλάξει και αρκετά δίτροχα. Honda C50, Suzuki RG250-Γ, Yamaha Diversion 600 (μοντέλο 1998), Honda Astrea, Address, Kymco Downtown κλπ άρα έχει και αυτός πολλά να πει απο τα μέρη που έχει γυρίσει. Μου είπε γενικά οτι το παπί θα σε βγάλει καλά μέχρι Λάρισα αλλά ως εκεί. Οι επαρχιακοί δρόμου μου λέει γενικά είναι γεμάτοι απο νταλικές, τρακτέρ, αγροτικά μηχανήματα κλπ. Το παπί είναι εντελώς ευάλωτο ακόμα και σε ρυπές αέρα (ισχυεί γιατί είναι μικρό).

Δεν φοβάμαι να πάω μακριά απο το σπίτι μου προς Θεού. Υπομονετικός...εεε νταξ, δεν με λες και γαϊδούρι στην υπομονή ωστόσο τα νέα τοπία στο διώχνουνε αυτό το ανυπόμονο. Ίσως για αρχή να το πάω απλά μια 2η φορά Λάρισα δικάβαλο αυτή τη φορά να πάρω λίγο περισσότερο το κολάει και στην συνέχεια και λίγο παραπέρα. Για Λάρισα μετά την αλλαγή ελαστικών έχω φύγει δηλαδή μέσα στην εβδομάδα που μας έρχεται.
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.447
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Συμμερίζομαι την διψα σου για βολτα

αλλα η ασφαλεια σου πρεπει παντα να αποτελει την νουμερο ενα επιλογη σου...


η διαδρομη Σαρανταπορο προς Νεραΐδα να δεις το Αλιάκμονα ειναι υπεροχη, οπως ο κυκλος του Ολυμπου...

ΑΛΛΑ ....ακομη και αυτην την εποχη στο Σαρανταπορο μπορει να βρεις ομιχλη,

η κλιση στις ανηφορες ειναι σχεδον απαγορευτική για το οχημα σου....οσο ελαφρυς και αν εισαι....


θα σου πρότεινα βολτα προς Φαρκαδωνα και μετα Τρικαλα...(που ειναι και πολυ ομορφα)

μονοημερη.....


καμια 80 αρια τα χλμ προς Τρικαλα, και επιστροφη και φαγητο Φαρκαδωνα...


εχει και μεγαλη καφετερια με μπιλιαρδα και πολλους νεους στην ακρη του χωριου...ομορφα τοπια, καλο φαρδυ δρομο με 2+ λωριδες και μπαριερα απο και προς Τρικαλα

Δες και την Βερδικουσσα σε αποσταση βολης απο σενα..
ωραια φυση, νερα και φοβερα Παϊδάκια (απ οτι μου ειπαν εγω ειμαι βιγκαν....)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Βερδικούσσα επίσης σκέφτηκα να πάω. Είναι το χωριό του νονού μου εκεί πέρα και έχω ακούσει οτι είναι πολύ όμορφο τοπίο.

Όταν λες απογορευτική ανηφόρα; Οι πιο απότομες ανηφόρες που έχω ανέβει είναι στην Κουκουράβα στο Πήλιο προς Μακρυνίτσα. Είναι ένας δρόμος που μέσα σε 10 λεπτά σε βγάζει στην Μακρυνίτσα ωστόσο πολύ απότομες ανηφόρες αν και με δικάβαλο το έχω ανέβει άπειρες φορές. Κάποια στιγμή θα το βγάλω φωτογραφία το παπί εκεί στον δρόμο για μια μικρή εικόνα της ανηφόρας. Υπάρχουνε και πιο απότομες απο αυτή δηλαδή; Αν ναι τότε όχι...δεν είναι οτι το μοτέρ δεν θα έχει δύναμη μόνο γιατί εντάξει 2βαλβιδο SOHC 125 με 10 άλογα και φιλτροχοάνη (ε να μην βελτιώσουμε λίγο το άνοιγμα στο γκάζι?) προφανώς και δεν ανεβαίνει τόσο απότομα ή έστω δεν θα είναι ΚΑΘΟΛΟΥ άνετα απο τα λεγόμενα σου. Είναι και το εξής (γελάστε άφοβα) οτι πάντα φοβόμουνα σε πολύ απότομες ανηφόρες μην κάνει απο μόνο το σούζα το παπί και φύγω πίσω. Βέβαια όταν βρίσκω πολύ απότομη ανηφόρα σηκώνομαι και ρίχνω το βάρος μπροστά...

Για αρχή ναι μια βόλτα προς Λάρισα μεριά θα ήτανε καλή
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.462
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Φιλαρακι μου ,οτι και να λεμε εμεις τι να κλασει;
Δοκιμαζεις καλύτερα μονος σου και βλεπεις.
Με απολυτη προσοχη και τα ματια οχι 14 ,εκατονσαραντα τεσσερα.
Και με ολον το μοτοσυκλετιστικο εξοπλισμο
 

panostsi

well know member
Δημοσιεύσεις
2.980
Ηλικία
37
Περιοχή
Χαϊδάρι
Μοτοσυκλέτα
Bandit 650
Όνομα
panostsi
Ρε αλήθεια τραβά όπου θες όπου τραβάει η ψυχή σου και μην σκέφτεσαι τίποτα.... Η φοβίες είναι για να τις ξεπερνάμε.... Αν μπορείς να πας σε όλα τα μέρη που σου είπαμε πήγαινε..... Αρκεί πάντα να φοράς όλον τον εξοπλισμό...
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Καλησπέρα παιδιά (ή και καλημέρα μιας και είναι 2 σχεδόν τα ξημερώματα).

Μίλησα για αυτό το πλάνο με τον πατέρα μου, ο οποίος εκτός απο αρκετά χρόνια σε φορτηγά που δούλευε έχει αλλάξει και αρκετά δίτροχα. Honda C50, Suzuki RG250-Γ, Yamaha Diversion 600 (μοντέλο 1998), Honda Astrea, Address, Kymco Downtown κλπ άρα έχει και αυτός πολλά να πει απο τα μέρη που έχει γυρίσει. Μου είπε γενικά οτι το παπί θα σε βγάλει καλά μέχρι Λάρισα αλλά ως εκεί. Οι επαρχιακοί δρόμου μου λέει γενικά είναι γεμάτοι απο νταλικές, τρακτέρ, αγροτικά μηχανήματα κλπ. Το παπί είναι εντελώς ευάλωτο ακόμα και σε ρυπές αέρα (ισχυεί γιατί είναι μικρό).

Δεν φοβάμαι να πάω μακριά απο το σπίτι μου προς Θεού. Υπομονετικός...εεε νταξ, δεν με λες και γαϊδούρι στην υπομονή ωστόσο τα νέα τοπία στο διώχνουνε αυτό το ανυπόμονο. Ίσως για αρχή να το πάω απλά μια 2η φορά Λάρισα δικάβαλο αυτή τη φορά να πάρω λίγο περισσότερο το κολάει και στην συνέχεια και λίγο παραπέρα. Για Λάρισα μετά την αλλαγή ελαστικών έχω φύγει δηλαδή μέσα στην εβδομάδα που μας έρχεται.
Πολύ σωστός ο μπαμπάς και να ξέρεις το μηχανάκι που ταξιδεύεις πρέπει να έχει πολύ δύναμη, ταξιδεύεις φορτωμένος και ενίοτε δικάβαλος, πώς θα περάσεις την νταλίκα σε ανηφορικό επαρχιακό με το παπί; Το παπί φτιάχτηκε για συγκεκριμένους λόγους, ήδη τους έχεις ξεπεράσει μην ρίχνεις άλλα λεφτά, μαζεψε για να πάρεις εργαλείο για την χρήση που θέλεις.
Η γνώμη μου και έχω ίδια ηλικία με τον μπαμπά σου..
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Εξοπλισμό πάντα φοράω. Μπουφάν μηχανής (θέλω να πάρω και παντελόνι μηχανής κάποια στιγμή), κράνος, γάντια, προστατευτικά τα πάντα όλα τα φοράω δεν παραλείπω ποτέ τίποτα. Ωστόσο όπως λέει και ο φίλος Απάτσι είναι το παπί πολύ κάπως γενικά για τέτοιες διαδρομές. Ωστόσο ρε παιδιά είδα και φωτογραφίες απο Βερδικούσσα θέλω πολύ να πάω. Αν οχι τώρα αυτόν τον μήνα την άνοιξη (που θα είναι και πανέμορφη η φύση) θέλω να το επισκεφτώ αυτό το μέρος γενικά. Και ποιος ξέρει. Ίσως την άνοιξη να κάτσει καμιά καλή και να αποκτήσω κάτι καλύτερο. Για αυτό λοιπόν βουρ στο Τζόκερ (πλάκα κάνω).

Δεν θα ντραπώ να το πω αλλά το part time ντελίβερι που δουλευώ με τα 300€ τον μήνα δεν νομίζω να μπορέσει να με αφήσει να πάρω μηχανή. Τουλάχιστον όχι 200+ κυβικά. Και μόνο οι βενζίνες θα μου βγαίνουνε πολλές μόνο και μόνο επειδή το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν θα βάζω κώλο μέσα στο σπίτι μου αν πάρω. Βέβαια βλέπω και κάποια μοντέλο στα 150 κυβικά αλλά δεν πιστεύω να αξίζει...το έιχα ανοίξει πολλές φορές αυτό το θέμα μηχανή 125/150 κυβικών αλλά δεν νομίζω να είναι worth the purchase. Υπομονή...
 

panostsi

well know member
Δημοσιεύσεις
2.980
Ηλικία
37
Περιοχή
Χαϊδάρι
Μοτοσυκλέτα
Bandit 650
Όνομα
panostsi
Καταρχήν να μην ντρέπεσαι για καμιά δουλειά.... Να ντρεποσουν μόνο αν ησουν κοπρόσκυλο και έτρωγες τα λεφτά του μπαμπά... Η μηχανή θα έρθει κάποια στιγμή κάνε υπομονή.... Και εγώ στα 31 πήρα...
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Τον τελευταίο 1μιση χρόνο δουλευώ. Απο ένα σημείο και μετά δεν μπορούσα 20 χρονών γομάρι να πηγαίνω στους γονείς μου να ζητάω λεφτά. Ακόμα και τώρα αν ξεμείνω ποτέ (μια φορά σε κάτι μήνες δηλαδή) ντρέπομαι να πάω να ζητήσω σε φάση "έχεις 5€ να πάρω τσιγάρα?". Γενικά δεν θέλω την τεμπελιά. Part time δουλευώ γιατί έχω και το ΤΕΙ στην Λάρισα. Προφανώς και δεν θα βάλω την δουλειά πάνω απο την σχολή. Αλλά ναι υπομονή. Κάποια στιγμή αν όχι φέτος, σίγουρα μετά το τέλος της σχολής με μια κανονική δουλειά θα γίνει κάτι. Και τα 125 δεν είναι και άσχημα.
 
Top Bottom