Τεχνικό ΠΙΕΣΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ

kostas1971

new member
Δημοσιεύσεις
270
Ηλικία
52
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
VOGE 500DS
Όνομα
Κωστας
Εχω voge 500ds .....εχω αλαξει πολλα μοτο μεχρι σημερα.....μικρα,μεγαλα....κτλ.
ΠΡΩΤΗ φορα με αισθητηρα ελαστικων.....βαζω αερα στο βουλκανιζατερ 36psi μπρος πισω συμφωνα με τις
οδηγιες στο βιβλιαρακι για δυο ατομα και ξεκινω την Κυριακη για θεολογο στην οθονη βλεπω 2,6 bar μπρος πισω
μετα απο 45 λεπτα οδηγησης εχω φτασει στο 90οχλμ και στην οθονη η ενδειξη εχει παει 2,8bar .... πφοφανως
λογο αυξησης θερμοκρασιας των ελαστικων.....δεν δινω σημασια φτανουμε κανουμε τηνβουτια μας τρωμε και το
ψαρακι μας και κατα της 17,00 επιστρεφουμε .....στο μισαωρω η ενδειξη στο πισω ελαστικο εχει κοκκινηση στην
οθονη....σταματω στο 70χλμ και αφερω αερα και στα δυο ελαστικα κατα προσεγγιση και την ριχνω στα 2,3 bar....
Τα ελαστικα ειναι pirelli angel.....τελικα ποια η σωστη πιεση ελαστικων την τεχνολογια μου μεσα......
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Να εμπιστεύεσαι πάντα την τεχνολογία που ξέρεις.

Δεν εμπιστεύομαι τα μανόμετρα των βενζινάδικων. Αυτός και ο λόγος που έχω μια ηλεκτρική τρόμπα στο σπίτι και εμπιστεύομαι μόνο αυτή την ένδειξη.

με κρύα εντελως ελαστικα δες τι ένδειξη σου δίνει η τρόμπα και τι ένδειξη σου δίνουν οι αισθητήρες. Αυτή είναι και μόνιμη απόκλιση που θα έχεις. Έβαλες 36psi (2,5 bar) αμφίβολα από το βενζιναδικο λογικό να φτάσει 2,9

στο παρακάτω link δίνει 33psi μπρος πίσω (2,3 bar) για τα pirelli

update σορρυ εχείς δικιο 36 με συνεπιβάτη.

 
Τελευταία επεξεργασία:

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.397
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Εχω voge 500ds .....εχω αλαξει πολλα μοτο μεχρι σημερα.....μικρα,μεγαλα....κτλ.
ΠΡΩΤΗ φορα με αισθητηρα ελαστικων.....βαζω αερα στο βουλκανιζατερ 36psi μπρος πισω συμφωνα με τις
οδηγιες στο βιβλιαρακι για δυο ατομα και ξεκινω την Κυριακη για θεολογο στην οθονη βλεπω 2,6 bar μπρος πισω
μετα απο 45 λεπτα οδηγησης εχω φτασει στο 90οχλμ και στην οθονη η ενδειξη εχει παει 2,8bar .... πφοφανως
λογο αυξησης θερμοκρασιας των ελαστικων.....δεν δινω σημασια φτανουμε κανουμε τηνβουτια μας τρωμε και το
ψαρακι μας και κατα της 17,00 επιστρεφουμε .....στο μισαωρω η ενδειξη στο πισω ελαστικο εχει κοκκινηση στην
οθονη....σταματω στο 70χλμ και αφερω αερα και στα δυο ελαστικα κατα προσεγγιση και την ριχνω στα 2,3 bar....
Τα ελαστικα ειναι pirelli angel.....τελικα ποια η σωστη πιεση ελαστικων την τεχνολογια μου μεσα......
Η σωστή πίεση είναι αυτή που λέει ο κατασκευαστής.
Κρύα πάντα.
Βάλε τόσο και μην ξανασχολεισαι .
Εγώ κοιτάω κάθε τρίτο γέμισμα πάντως.
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.831
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Το μανόμετρο του βενζινάδικου που πήγες σίγουρα δεν μετράει σωστά!
Αν είχες βάλει πραγματικά 36psi στο καντράν σου θα έπρεπε να λέει το πολύ 2,5 και όχι 2,6 bar!

Όπως προαναφέρθηκε καλό είναι γενικά να μην θεωρούμε ως αξιόπιστα τα μανόμετρα στα βενζινάδικα και στα συνεργεία και καλό είναι να έχουμε κάτι δικό μας.
Υπάρχουν μετρητές πίεσης ελαστικών σε μέγεθος όσο ένας αναπτήρας και θα μπορούσες να τον έχεις συνέχεια μαζί σου και να έχεις αυτόν ως αναφορά.
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.702
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Εγώ ενα χρόνο που έχω την μηχανή ρε παιδιά όποτε και να ρχω μετρήσει μου λέει ακριβώς το ίδιο ! Τι στο καλό δεν χάνει καθόλου ;
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.397
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Εγώ ενα χρόνο που έχω την μηχανή ρε παιδιά όποτε και να ρχω μετρήσει μου λέει ακριβώς το ίδιο ! Τι στο καλό δεν χάνει καθόλου ;
Μάλλον!
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.489
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Εγώ ενα χρόνο που έχω την μηχανή ρε παιδιά όποτε και να ρχω μετρήσει μου λέει ακριβώς το ίδιο ! Τι στο καλό δεν χάνει καθόλου ;

Σαμπρελες?
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.489
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Θα παω να παρω ενα μετρητη πιεσης...

Ευχαριστω.

Επειδη και αυτος μπορει να χανει πηγαινε στον λαστιχα σου και συγκρινε το με το δικο του,για να δεις αν υπαρχει αποκλιση.
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.702
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Αν δεν πιασει αλατα η ζαντα και αν δεν το ζοριζεις γιατι να χασει?
Να το ζορίσω ως προς τι ; Στο δρόμο ;
Δεν ξέρω λέω .. στο αφρικα θυμάμαι όταν τσέκαρα έχανε , αλλά είχε σαμπρέλα
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Αν μη τι άλλο από την περιγραφή σου διαφαίνεται πως οι αισθητήρες πίεσης στη μηχανή δεν λαμβάνουν υπόψη τη θερμοκρασία του αεροθαλάμου (υπάρχουν αισθητήρες που το κάνουν και μάλιστα μπορούν να σου τη δείξουν κιολας). Σαφέστατα και οι ενδείξεις πίεσης στις τρόμπες στα βενζινάδικα δεν είναι ακριβείς όπως προεγράφθει και γνωρίζεις και ο ίδιος από την εμπειρία σου. Βάσει του συμβάντος θα σου πρότεινα και εγώ να έχεις έναν μετρητή πίεσης μαζί σου και αυτός να αποτελεί το σημείο αναφοράς σου.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.489
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Να το ζορίσω ως προς τι ; Στο δρόμο ;
Δεν ξέρω λέω .. στο αφρικα θυμάμαι όταν τσέκαρα έχανε , αλλά είχε σαμπρέλα

Στο χωμα περισσοτερο.Αν χανει η σαμπρελα απλα την φτιαχνεις.Αν δεν εχεις σαμπρελα επειδη συνηθως χανει απο την ζαντα που πιανει διαφορα την καθαριζεις και αν θες το περνας και μια σιλικονη για να εχεις καλυτερο αποτελεσμα.
 

kostas1971

new member
Δημοσιεύσεις
270
Ηλικία
52
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
VOGE 500DS
Όνομα
Κωστας
Εγω παντως απο την εμπειρια θα ελεγα οτι δεν γινεται ενα χρονο με κρυο ζεστη κτλ.τα λαστιχα να μην χασουν αερα.....κατι δενπαει καλα???
 
Δημοσιεύσεις
718
Ηλικία
43
Μοτοσυκλέτα
Honda CB 500 X 2016 Warp Drive MK IX
Όνομα
Θοδωρής
Εξαρτάται :
Μετά την τελευταία αλλαγή ελαστικών , 3 Ιανουαρίου 2023 και μέχρι σήμερα, δεν χάνουν καθόλου αέρα , ενώ πριν 2,3 Psi το μήνα τα έχαναν. Δεν ξέρω γιατί Tooth
Στο αυτοκίνητο, που κάνει περίπου 300 χιλιόμετρα το χρόνο, τα 3 πιρελι χάνουν με νορμαλ ρυθμούς, ενώ το ένα κινέζικο δεν χάνει καθόλου!
 

kostas1971

new member
Δημοσιεύσεις
270
Ηλικία
52
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
VOGE 500DS
Όνομα
Κωστας
Πλακα...πλακα στο voge 300ds που πουλησα πριν απο 10 ημερες και φορουσε κινεζικα εκανα 25000χλμ
σε 18 μηνες φορουσε απο την μανα του κινεζικα και αντεχαν μια χαρα και ειχαν και ελαχιστη απωλεια
δεν συμπληρωσα ποτε αερα ....βεβαια πρωφανος συμπληρωναν στα service σιγουρα η mototred που
εκανα service καθε 4000χλμ.....
 

kostas1971

new member
Δημοσιεύσεις
270
Ηλικία
52
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
VOGE 500DS
Όνομα
Κωστας
ΣΤΟ daihatsu terios brigeston ελαστικα καθε διμηνο συμπληρωνω .....και κανω 15000χλμ το χρονο!
 
Top Bottom