Μια ηλιόλουστη Κυριακή του θανάτου

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.174
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Του Δημήτρη Διατσίδη

και του Ευάγγελου Μακρινού



Το τηλέφωνο του φίλου μου δημοσιογράφου Άκη Τεμπερίδη κτύπησε και στην άλλη άκρη της τηλεφωνικής γραμμής κατάφερα να ακούσω την γεμάτη αγωνία φωνή που ρωτούσε: “είσαι καλά;, που είσαι;”, για να πάρει την απάντηση “ναι” και να ησυχάσει. Ήταν ένας άλλος φίλος μας ο φωτογράφος Θάνος Ηλιόπουλος, που ήξερε ότι ο Τέμπερ είχε πάει βόλτα με μοτοσυκλέτες μιας παρέας στο Σούνιο. Ο Θάνος μας εξήγησε ότι έγινε ένα σοβαρό ατύχημα στον παραλιακό δρόμο Βάρκιζας-Σουνίου με μια παρέα με μηχανές, όπως είχε ακούσει από τις ειδήσεις και αμέσως το μυαλό του πήγε στην παρέα των φίλων μας.

Λίγο πριν από αυτό το τηλεφώνημα ο Τέμπερ μας έλεγε, πόσο ωραία ήταν η διαδρομή που είχαν κάνει με φίλους δημοσιογράφους και αρκετά νέα μοντέλα mega-enduro και πόσο καλά είχαν περάσει και στο ταβερνάκι που έφαγαν πριν γυρίσουν ο καθένας σπίτι του!

Ελπίζαμε ότι δεν θα είχε τραγικές συνέπειες το ατύχημα που μας ανέφερε ο “Θανάρας” και συνεχίσαμε τις ασχολίες, μέχρι το βράδυ που βρέθηκα με δύο άλλους φίλους Ντουκατίστι, τον Αντώνη Καλαμάρα και τον Νίκο Σαρδέλλη, με τον Αντώνη να μας μιλάει για την ωραία διαδρομή που είχε κάνει νωρίτερα στην Κορινθία και τη Λίμνη της Βουλιαγμένης στο Λουτράκι!

Εκείνη την ώρα ήρθε το παρακάτω συγκλονιστικό κείμενο από τον Ευάγγελο Μακρινό, που το βάζω αυτούσιο:

“Γράψε φίλε Δημήτρη για την όμορφη ζωή. Γράψε για τον ήλιο και τη θάλασσα. Γράψε για τις παρέες και τις βόλτες. Γράψε για την ιδανική διαδρομή. Γράψε για τον πραγματικό οδηγό, τον πραγματικό αναβάτη. Γράψε για την παραλιακή του Σουνίου. Γράψε για την όμορφη θέα στη θάλασσα, σε μια όμορφη μέρα σαν τη σημερινή. Γράψε για τα κλαμπ των φίλων που οργανώνονται και κανονίσουν εξορμήσεις τις Κυριακές για να κάνουν το κέφι τους. Γράψε για τις άπειρες ώρες ενασχόλησης με τα μηχανοκίνητα. Γράψε για τα λεφτά που χαλάμε όλοι να τα κάνουμε καλύτερα, πιο γρήγορα, πιο σωστά στημένα. Γράψε για τις κουβέντες που κάνουμε, τις ώρες στα φόρα που ανταλλάζουμε απόψεις. Γράψε για τις παρέες αναβατών που σήμερα πήγανε για καφεδάκι στη Σαρωνίδα. Γράψε για τις στολές και τα κράνη. Γράψε για τις μικρές ομάδες μοτοσυκλετών που με περνούσαν με διακόσια στην παραλία και τρόμαζα μόνο από τον ήχο των akrapovic, των Yoshimura. Γράψε για μια παρέα που στην επιστροφή έκανε δικό της το δρόμο. Που έφευγε στην ανηφόρα της Αγίας Μαρίνας και άνοιγε, άνοιγε, άνοιγε δίχως αύριο. Γράψε για τις τρείς μηχανές και τα τρία αυτοκίνητα που έγιναν σμπαράλια. Γράψε για τον αναβάτη που τον έψαχναν έξω από τη μπαριέρα, στα βράχια προς τη θάλασσα. Γράψε για το GSX-R που σερνόμενο κατέληξε στο διάβα μου. Εκεί ακριβώς που θα περνούσα αμέριμνος και θα με σήκωνε στον αέρα αν είχα κάνει αναστροφή λίγο νωρίτερα, και έπαιρνα το δρόμο για το σπίτι. Γράψε για τους διερχόμενους που έγιναν μέρος του ατυχήματος. Γράψε για τις οικογένειες που τα παιδιά τους κοιτούσαν έξω από τα παράθυρα το χάος. Γράψε για την κυρία που σταμάτησε λίγο παρακάτω και κρατούσε το πρόσωπό της ερμητικά κλειστό. Γράψε για τη μία μάνα που δεν θα δει το παιδί της απόψε. Γράψε για τις άλλες δύο που κάθονται τώρα σε ένα νοσοκομείο. Γράψε για τις συζύγους, για τα παιδιά που περιμένουν το μπαμπά να γυρίσει από τον καφέ του. Γράψε πως τη ζωή πρέπει να τη ζούμε. Γράψε πως πρέπει να τη σεβόμαστε, πρωτίστως για τον εαυτό μας. Γράψε πως πρέπει να σεβόμαστε και τους άλλους που χρησιμοποιούν τους ίδιους δρόμους. Γράψε μήπως και ανοίξει κανένα μυαλό μεταφορικά, όχι κυριολεκτικά. Γράψε μπας και αλλάξει και κάτι σε αυτή τη χώρα. Δεν αντέχεται άλλο.”

Ακριβώς δεν πάει άλλο, αυτό με τους θανάτους στο δρόμο! Ανοίξτε το γκάζι όσο θέλετε, ξεδώστε, αλλά όχι στο δρόμο! Ο δρόμος σκοτώνει και δυστυχώς έχουμε πολλά παραδείγματα ακόμη και Πρωταθλητών που χάθηκαν άδοξα στους ελληνικούς δρόμους.

Ελάτε στην πίστα, οδηγείστε στο όριο και μετά βγείτε στους δρόμους πιο σωστοί, πιο ήρεμοι και πιο έτοιμοι να αντιμετωπίσετε κάθε δύσκολη στιγμή.

Ας τελειώσει επιτέλους αυτή η τρέλα της οδήγησης στο δρόμο χωρίς να υπολογίζουμε τους τρομερούς κινδύνους που κρύβονται σε κάθε στροφή, σε κάθε διασταύρωση, σε κάθε συνάντηση με έναν άσχετο οδηγό αυτοκινήτου ή και έναν σχετικό που μπορεί να φοβηθεί από τον ήχο μιας γρήγορης μοτοσυκλέτας ή από ένα δικό μας οριακό προσπέρασμα.

Ας ελπίσουμε ότι αυτό το κείμενο θα καταφέρει να επηρεάσει έστω κι έναν μοτοσυκλετιστή...

www.motograndprix.gr
 

chrisf

member
Δημοσιεύσεις
1.063
Ηλικία
44
Περιοχή
Petroupolis Athens
Μοτοσυκλέτα
suzuki bandit 650 s 2009
Όνομα
Χρήστος
Δυστυχως λιμανάκια και αι Γιάννης ροσσι ειναι διαδρομες που δεν πλησιάζουμε Κυριακή. Ειτε με αμαξι,ειτε με μηχανή ετσι;

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kalampokas

member
Δημοσιεύσεις
1.040
Περιοχή
Κυψέλη
Μοτοσυκλέτα
"Σούζυ" GsxF 650 "Σκλάβος" Cbf 125
Όνομα
Θανάσης
Περιοχή
Κυψελάρα πάουα
Προς τους "μοτοσυκλετιστές" που "ψάχνονται" διαρκώς να χάσουν την ζωή τους ή να επισκεφτούν νοσοκομεία και θεραπευτήρια παντός είδους :
οι δρόμοι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΑ και ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΙ.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.174
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
προσωπικά διαφωνω και με την πιστα....
με την εννοια οτι η πιστα σε μαθαινει και σε ξεσηκωνει καποια στιγμη και στον δρομο....
(νταξ τωρα θα πεσετε να με φατε ορισμενοι) αλλά πριν το κανετε σκεφτειται καλα τι εγραψα !!!
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.531
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
προσωπικά διαφωνω και με την πιστα....
με την εννοια οτι η πιστα σε μαθαινει και σε ξεσηκωνει καποια στιγμη και στον δρομο....
(νταξ τωρα θα πεσετε να με φατε ορισμενοι) αλλά πριν το κανετε σκεφτειται καλα τι εγραψα !!!

Ολα εχουν να κανουν με το μυαλο του καθενος.Στην πιστα ο καλος θα γινει καλυτερος και ο κακος θα βγει εξω χειροτερος.
 

panostsi

well know member
Δημοσιεύσεις
2.980
Ηλικία
37
Περιοχή
Χαϊδάρι
Μοτοσυκλέτα
Bandit 650
Όνομα
panostsi
Έχω γνωστό με cbr 1000 που όταν θέλει να κάνει τα δικά του πάει πίστα στο δρόμο ειναι κύριος..... Το Σάββατο στην βόλτα μου που ήμουν και μόνος μου πετάχτηκε στο δρόμο ένα κατσικη αν πήγαινα κομμάτια τώρα μάλλον δεν θα μιλάγαμε.... Ευτυχώς τα φρένα λειτούργησαν μαζί με τα λάστιχα αν και απάτητα ..
 

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
...............
οι δρόμοι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΑ και ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΙ.

Θα συμφωνήσω μαζί σου στο πρώτο!! Θα συμφωνήσω μαζί σου στο δεύτερο!

Αλλα να επισημάνω ότι ΟΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ *****ΙΕΣ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ!!! οπότε .. όπως και να το δεις .... δεν είμαστε παγκόσμιοι!
 

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
Ειλικρινά ... δεν ξέρω τι να πω! σχετικά με τους "παγκόσμιους" του δρόμου! ισως η ηλικία μου? ίσως οτι πλέον έχω οικογένεια και φοβάμαι? Δεν ξέρω. Παλιά θεωρώ ότι οι περισσότεροι από εμάς ... κάναμε τις *****ίες μας, εγώ πάντως έκανα .. υπερβολικές ίσως για μένα ... "τίποτε το σπουδαίο" ισως για άλλους, οπότε μάλλον ήμουν από τους τυχερούς που είμαι ακόμη όρθιος!

Με το ζόρι μυαλό ΔΕΝ μπαίνει!!! Οποιος θέλει να το παίξει "ο πιο γρήγορος της παρέας" .. δυστυχώς παίζει και με την ζωή της οικογένειας μου (μας).
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.178
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Συγκλονιστικό...... Αλλά παρασυρόμαστε, μιά ωραία στροφή, μια καλή ευθεία σε παρασύρουν, ο δρόμος είναι σαν τις σειρήνες του Οδυσσέα, βάλε τα S22 πόσο κρατάνε; το νέο μηχανάκι μπαίνει καλά με 215 στις στροφές του Κάραβου ή πάλι μ@λακία πήρα; Και γίνεται ο κύκλος φαύλος, από την άλλη έχεις κόσμο στο σπίτι που σε περιμένει, νοιάζεται για σένα και το χειρότερο είναι ότι χωρίς εσένα η ζωή τους θα χειροτερέψει με γεωμετρικό ρυθμό....
 

doryforos

new member
Δημοσιεύσεις
301
Ηλικία
49
Μοτοσυκλέτα
Piaggio Liberty i Get 125 abs
Honda Cb 500x
Όνομα
Νίκος
Οχι δεν παρασυρόμαστε. Είναι αντικοινωνικές συμπεριφορές. Αδιαφορούν για εμάς και οσους κινούνται στον δρόμο στο όνομα της δήθεν φοβερής οδήγησης τους.Που μερικοί όπως είπε ο Πανος μπαίνουν πίστα και πλεόν οδηγούν ακομα χειρότερα .Δυστυχώς τα διπλώματα δεν παίρνονται εύκολα
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Θα συμφωνήσω μαζί σου στο πρώτο!! Θα συμφωνήσω μαζί σου στο δεύτερο!

Αλλα να επισημάνω ότι ΟΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ *****ΙΕΣ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ!!! οπότε .. όπως και να το δεις .... δεν είμαστε παγκόσμιοι!



Κάποτε πριν χρόνια, εκανα μια εκπαίδευση με έλληνα πολύ πρωταθλητή στα super bikes
Στην πίστα μας είχε πάρει τα σκαλπ.
Δευτερόλεπτα ολόκληρα.
Αλλά
Μέσα στο σενάριο της εκπαίδευσης μια μέρα θα κάναμε κυνηγητό μεταξύ μας ,σε κατοικημένη περιοχή ,φανάρια ,διασταυρώσεις ,πεζοί ,αργοσχολοι.
Οτι συναντάει ο καθένας μας κάθε μέρα, με την διαφορά οτι οι ένστολοι σε αυτές τις συνθήκες πρέπει να πάνε τάπα.
Ο πρωταθλητής μας λοιπόν μετα απο κανένα τέταρτο έκανε δεξιά και τον είδα στην επιστροφή.
Οπου στο re breefing ,είπε οτι εγώ οτι κάνω το κάνω σε πίστα με γνωστούς η ελάχιστα γνωστούς κινδύνους, και πληρωνομαι γι αυτό, εσείς δεν ξέρω γιατί το κάνετε ,αλλά οκ εγώ δεν το κάνω.
Να διευκρινισω οτι δεν το έγραψα να το παίξω χερας, η οτι οι ένστολοι είναι χεραδες,αλλά είδα και ακουσα απο πρωτο χέρι απο αγωνιζόμενο και πρωταθλητή ποσο επικίνδυνο είναι να κάνεις ταρζανιες σε κατοικημένη περιοχή η σε δημόσιο δρόμο.
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
προσωπικά διαφωνω και με την πιστα....
με την εννοια οτι η πιστα σε μαθαινει και σε ξεσηκωνει καποια στιγμη και στον δρομο....
(νταξ τωρα θα πεσετε να με φατε ορισμενοι) αλλά πριν το κανετε σκεφτειται καλα τι εγραψα !!!

Στέλιο φαντάζομαι πως αναφέρεσαι στα άτομα που θα επιλέξουν να μπουν στην πίστα 1-2 φορές όχι για να γίνουν καλύτεροι αλλά για να εφαρμόσουν στους δρόμους όσα έμαθαν στις πιίστες... Είναι λάθος εξ αρχής η προσέγγιση και το ότι μπήκανε σε πίστα και κέρδισαν μια κάποια εμπειρία δεν λέει απολύτως τίποτα.
 

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
Μανώλη, σίγουρα κάποια στιγμή θα παρασυρθούμε (εγώ ναι πάντως), το θέμα (για μένα τουλάχιστον) είναι το για πόσο χρόνο, δηλαδή για 2-3 στροφές ή φεύγω και ανεβοκατεβαίνω όλη μέρα στον Μπράλο? έχει διαφορά, μικρή θα πει κάποιος αλλά έχει διαφορά!

Θυμάμαι μία φορά πριν από πολλά χρόνια ξεκινώντας από Γιάννενα με φίλο για την Πανελλήνια, συντοπίτες "γρήγοροι" άρχισαν τις κόντρες στον κεντρικό δρόμο των Ιωαννίνων. Ξεκινούσαν και αυτοί για ταξίδι 300χλμ!! Δυστυχώς στα πρώτα 100 χλμ είχαν ήδη 1 δυστύχημα και 2 ατυχήματα (εξόδους στα χωράφια) από υπερβολική ταχύτητα.

Οταν οι διαδρομές σου είναι όλες γα....ντας εεεεε στατιστικά και μόνο να το δεις ... cdefghi
 
Top Bottom