Τεχνικό Μετατροπή μαγνητικού tank bag σε tanklock bag

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.166
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
αμα ειναι πτωχαντζα ο ανθρωπος αυτα κανει funny funny
Οκ Μιχάλη, το κρατάω αυτό, το ότι θα πάρεις τα RX: μου στο είπα;
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.829
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Αυτά ναι.
Την φωτογραφία την βρήκα ως αρχείο από τον Γιάσσαρη!

Κάνε μια επικοινωνία μαζί τους και με τους κωδικούς από την φωτογραφία μπορείς να δεις τι έχουν…
 

tracer

member
Δημοσιεύσεις
1.147
Ηλικία
62
Περιοχή
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ
Μοτοσυκλέτα
TRACER 900 GT
HONDA C50 (1985)
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ ΑΘΗΝΑ
Οκ Μιχάλη, το κρατάω αυτό, το ότι θα πάρεις τα RX: μου στο είπα;
ολο ταζεις εσυ αγορι μου
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.393
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.393
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Τι να τα κάνεις;;;

Αφού εσύ έχει σέλα bag στο σφουχτερ!
Θα τα βάλει στο τιμόνι ,τι σι νιάζζζ;
Κάνε κουμάντο ,είμαστε για ομαδική abcdefghgk
 

Lakisss

new member
Δημοσιεύσεις
49
Ηλικία
46
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Είχα ένα παλιό μαγνητικό tank bag της GIVI το οποίο δεν το χρησιμοποιούσα στο Multistrada εφόσον έχει πλαστικό τεπόζιτο.

Έχοντας όμως το επικείμενο ταξίδι στην Τουρκία και στην αναζήτηση κάθε δυνατού χώρου για παραπάνω ρουχισμό και εξοπλισμό είπα αρχικά να αγοράσω ένα tanklock bag εφόσον αυτό που έχω είναι μόλις 5 λίτρα, αλλά όταν μοιράζεσαι αυτές τις ανησυχίες με άλλους (@esel) και επειδή ως γνωστόν 2 μυαλά είναι καλύτερα από 1 έπεσε η ιδέα να μετατραπεί το υπάρχον μαγνητικό tank bag σε tanklock bag!

Οπερ και εγενετο…

Αρχικά χρειάζεται η ανταλλακτική φλάντζα της GIVI με κωδικό ZT480R.

View attachment 52931

Μετά χρειάστηκαν 2 plexiglas των 3 mm.
1 με διαστάσεις 10 x 20 cm για την εσωτερική πλευρά και 1 με διαστάσεις 20 x 30 cm εξωτερικά μεταξύ του μηχανισμού και του tank bag για να μπορεί να λειτουργεί ο μηχανισμός ασφάλισης/απασφάλισης.

Στο μικρό plexiglass απλά έγιναν 4 οπές και έγινε ένα σπάσιμο στις γωνιές για να μην κόψει το ύφασμα του tank bag.

Το μεγάλο plexiglass σημαδεύτηκε και μετά κόπηκε και τρυπήθηκε σύμφωνα με το αποτύπωμα της φλάντζας.

View attachment 52932

View attachment 52933

View attachment 52934

Επίσης χρειάστηκαν και
4 βίδες Μ4x25,
4 ροδέλες πλατιές
4 παξιμάδια Μ4 ασφαλείας.

View attachment 52935

Αφού βρέθηκε η κατάλληλη θέση πάνω στην μοτο και σημαδεύτηκαν οι 4 οπές στον tank bag, έγιναν αυτές με ένα ζεστό καρφί (είναι ο μόνος τρόπος να τρυπηθεί σωστά ένα τεχνικό ύφασμα) ώστε να στερεωθεί η φλάντζα πάνω στο tank bag.

Έγινε η συναρμολόγηση όλων…

View attachment 52936
Προσοχή οι βίδες να μην προεξέχουν από την φλάντζα διότι θα γρατζουνιστεί το τεπόζιτο.
Αν το κάνει και κάποιος άλλος να προσέξει το μήκος των βιδών να μην προεξέχει περισσότερο από 3-4 βόλτες ή 2-3 mm από το παξιμάδι.


Και ιδού το τελικό αποτέλεσμα,

View attachment 52937


Το συνολικό κόστος, κάτι λιγότερο από 40€.
Έτσι γλίτωσα κάπου στα 180€ αν υπολογίσουμε ότι αντίστοιχα tanklock bags κοστίζουν κάπου στα 220€!
Ωστόσο πατέντα. Η φλάντζα που αγόρασες περιλαμβάνει και το κομμάτι που βιδώνει στο στόμιο του ρεζερβουάρ;
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.829
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Ωστόσο πατέντα. Η φλάντζα που αγόρασες περιλαμβάνει και το κομμάτι που βιδώνει στο στόμιο του ρεζερβουάρ;
Πατέντα η οποία δούλεψε χωρίς κανένα πρόβλημα στο ταξίδι μου.
Προσωπικά αυτό το σακίδιο χρησιμοποιείται 1 φορά τον χρόνο και αυτό αν επίσης χρειαστεί!

Η φλάντζα που αναφέρεις δεν περιλαμβάνεται και είναι ξεχωριστός κωδικός διότι δεν είναι κοινή για όλες τις τάπες τεποζίτου και θα πρέπει να την πάρεις με βάση το μοντέλο σου.
 

Lakisss

new member
Δημοσιεύσεις
49
Ηλικία
46
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Πατέντα η οποία δούλεψε χωρίς κανένα πρόβλημα στο ταξίδι μου.
Προσωπικά αυτό το σακίδιο χρησιμοποιείται 1 φορά τον χρόνο και αυτό αν επίσης χρειαστεί!

Η φλάντζα που αναφέρεις δεν περιλαμβάνεται και είναι ξεχωριστός κωδικός διότι δεν είναι κοινή για όλες τις τάπες τεποζίτου και θα πρέπει να την πάρεις με βάση το μοντέλο σου.
Ωραία πατέντα ήθελα να γράψω, το 'ωστόσο' το πέταξε το κινητό. Λάθος μου. Πάντως φλάντζα+βάση την θες την 50αρα συν το plexiglass. Ίσως αξίζει να ξεκινήσεις με ένα μικρό tanklock και αν φάει τα ψωμιά του να μεταφέρεις τον μηχανισμό σε άλλο.
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.829
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Ωραία πατέντα ήθελα να γράψω, το 'ωστόσο' το πέταξε το κινητό. Λάθος μου. Πάντως φλάντζα+βάση την θες την 50αρα συν το plexiglass. Ίσως αξίζει να ξεκινήσεις με ένα μικρό tanklock και αν φάει τα ψωμιά του να μεταφέρεις τον μηχανισμό σε άλλο.
Το κόστος δεν ήταν πάνω από 40€.

Εγώ είχα το tank bag γι’αυτο και μπήκα στην διαδικασία αλλιώς θα πήγαινα για κανονικό καινούργιο!
Smileys drinking beer Emoticon
 
Top Bottom