Καταληψη θεσης Α.Μ.Ε.Α.

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.491
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Σκορπιες σκεψεις,με αφορμη τα νεα προστιμα του ΚΟΚ που ανεβασε ο Σουτερ,αλλα και καποια γεγονοτα που λιγο πολυ βιωνουμε ολοι μας καθημερινα.



Περιπτωση πρωτη.
Αναπηρος διανοητικα παρκαρει στο κεντρο τεσσαρων θεσεων ΑΜΕΑ και αχρηστευει με την μια τεσσερις θεσεις.Οταν του λεω οτι θα τον καταγγειλω,χαμογελαει ειρωνικα και την κανει.Οταν βγαινει απο το καταστημα και βλεπει να λειπουνε οι πινακιδες και το μπιλιετακι στο παμπριζ,εχασε το χρωμα του και του πεσανε οι μισες σακκουλες απο τα χερια.Δεν ειδοποιησα εγω αλλα ο υπευθυνος του καταστηματος ο οποιος τον παρακαλεσε να μην ξαναπατησει στο μαγαζι.

Περιπτωση δευτερη.
Η γειτονισσα ενω εχει κανονικο παρκινγκ,εχει παρει απο τον Δημο και αλλη μια θεση ΑΜΕΑ στον δρομο και εχει το δικο της αδειο,σε μια γειτονια που δεν βρισκεις χωρο να παρκαρεις ουτε ποδηλατο.Καποιοι γειτονες της ειπανε ευθαρσως οτι δεν βλεπουνε την ωρα που θα "αποδημησει εις κυριον" ο συζυγος της.

Περιπτωση τριτη.
Αλλος γειτονας,εχει θεση ΑΜΕΑ,αλλα το παρκαρει αλλου και κραταει την θεση για να παρκαρει ο γιος του.Απ οταν του ειπα οτι εχω βγαλει αρκετες φωτογραφιες που δειχνουνε τι ακριβως κανει και σκοπευω να τον καταγγειλω,δεν το ξαναεκανε.Αλλο ενα θετικο ειναι οτι μου εκοψε την καλημερα.

Περιπτωση τεταρτη.
Πατερας πελατη μου ο οποιος παρκαρει μονιμα σε ραμπα ΑΜΕΑ,οταν του το ειπα γιατι νομιζα οτι δεν το ειχει προσεξει,λεμε τωρα,μου ειπε οτι το γνωριζει.Ο συγκεκριμενος μετα απο ατυχημα,εχει γιο με ειδικες αναγκες.

Περιπτωση πεμπτη.
Σημερα που επινα το καφεδακι μου στο κεντρο,τροχονομος ξηλωσε πινακιδες απο αυτοκινητο,που η μουρη του ειχε περασει 20 ποντους την γνωστη πινακιδα.


Εχουμε ολοι μας,πολυ δρομο μπροστα μας.
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Πααααρα πολύ όμως. Και δεν βλέπω να φτάνουμε πουθενά γιατί στις περισσότερες πόλεις της χώρας μας (αν όχι σε όλες) λείπουν οι υποδομές, κάτι το οποίο πολλές φορές μας αναγκάζει να παρανομουμε, έστω και για 20 πόντους.
Το δεύτερο κακο που έχουμε είναι τα ημίμετρα ή η μη καθολική εφαρμογή των νόμων.

Π.χ στην πόλη μου απαγορεύεται το κάπνισμα ενώ σε τόσες άλλες πόλεις επιτρέπεται ακόμη...
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Έχω συναντήσει όλες αυτές τις περιπτώσεις.
Για να δικαιουται κάποιος να σταθμεύει σε θέση ΑΜΕΑ,θα πρεπει να έχει το ειδικό σήμα τοποθετημένο μπροστά στο παρμπρίζ.
Οτι και να λένε ,οτι και να έχουν δεν δικαιούνται τίποτα και κανείς εκτός αυτών να σταθεμευουν σε αυτές τις θέσεις
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Αυτό για τους 20 ποντους μην το δει ο Απάτσι ε???
Καλά ρε δεν θα την μακρύνω; Θα σας σουβλισω όλους...abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
 

Akis69

member
Δημοσιεύσεις
650
Ηλικία
36
Περιοχή
πατρα
Μοτοσυκλέτα
dl 650
Όνομα
Άκης
Σε οτιδήποτε αφορα θέμα ΑΜΕΑ,δεν υπαρχει ούτε μισή δικαιολογία.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ

User K

new member
Δημοσιεύσεις
0
Η Ελλάδα είναι μια βαθιά διεφθαρμένη χώρα. Κατά συνέπεια και αντιδημοκρατική.
Τώρα έχει μπει στόχος να μαζευτούν λεφτά για να πληρωθούν οι τόκοι των δανείων που πήραμε.
Οκ αν σκίσουν το γκωλαράκο σε μερικούς τσογλαναραίους κανένα πρόβλημα.
Δεν αλλάζει η κοινωνία ΕΤΣΙ όμως. Το πρόστιμο δεν σου φτιάχνει αισθήματα, ούτε συνείδηση, ούτε ιδεολογία.
Πολλά πρέπει ν αλλάξουν.
 
Top Bottom