Γραπτός λόγος

jtnakos

member
Δημοσιεύσεις
1.876
Ηλικία
46
Περιοχή
Σάμπως ξέρω; Σιάτιστα- Πτολεμαΐδα- Γιάννενα
Μοτοσυκλέτα
Fiat Punto Adve
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Πτολεμαΐδα
Ο τίτλος μιλάει από μόνος του.

Γραπτός λόγος παίδες..αστα να παν

Με τον γραπτό λόγο προσπαθούμε να επικοινωνήσουμε σε φόρουμ, fb,ινσταγκραμ και σε άλλες ριμαδοτετοιες Σελίδες .Το θέμα είναι πως μιας και δεν έχεις τον συνομιλητή απέναντι, Πως μπορείς να του δώσεις να καταλάβει με τον καλύτερο τρόπο αυτό που εννοείς;
Κάποτε είχα κάνει ένα σεμινάριο στο οποίο ο καθηγητής να τον που με Έτσι με χρησιμοποίησε για να δώσουμε ένα ζωντανό παράδειγμα στην τάξη χρησιμοποιώντας μάλιστα τον προφορικό λόγο απλά με γυρισμένη την πλάτη να μην τον βλέπω και έπρεπε να του εξηγήσω και καλά από το τηλέφωνο πως να καπνίσει ένα τσιγάρο που βρήκε μιας και δεν ήξερε ούτε το πακέτο να ανοίξει μήτε να το ανάψει, ετσι άκουγα μια τάξη ολόκληρη να γελάει χωρίς να πηγαίνει κάπου το μυαλό μου ....ε όταν γύρισα Τελικά και αντίκρισα την εικόνα έπεσα κάτω από τα γέλια.
Έτσι φιλαράκια ο γραπτός λόγος είναι ακόμα ποιο δύσκολος, Δεν μπορείς να βάλεις χρώμα στα λόγια, Ούτε χαμόγελο μήτε γλύκα ή θυμό για να καταλκαταλάβει ακριβός ο συνομιλητής τι και πώς θέλουμε να το πουμε.
Κάποιοι φαίνονται θυμωμένοι, κάποιοι φαίνονται πως βρίζουν, κάποιοι ψαρωμενοι, κάποιοι εύκολα παρεξηγουν ,Το θέμα είναι να μην χαλαμε τις καρδιές μας μιας και είμαστε νοήμων άνθρωποι και στην παρούσα φάση ο γραπτός λόγος εκφράζει την ίδια αγάπη σε τουτο τον χώρο.
Ας δώσουμε κάποιες απαντήσεις πως θα ήταν ποιο σωστά να γράφουμε για να γίνει ποιο ευχαριστη η παραμονή μας ,να διορθωθουμε ή να διορθώσουμε την γραπτή συμπεριφορά μας .
 
Τελευταία επεξεργασία:

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.166
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Για μένα εάν είσαι μακάκας ,είτε γραπτώς, είτε προφορικώς μακάκας είσαι...
Το καλύτερο είναι να έχεις τις καλύτερες προθέσεις, σε άλλα φόρα είναι φώς φανάρι οι κλίκες και οι περί αυτών,λές και κατέχουν θώκους , ορίζουν τι θα πείς και πως , το συγκεκριμένο φόρουμ πρός ευχάριστη έκπληξη κρατάει καλά την άποψη και νοότροπια του αγνού μηχανόβιου, γιατί η Μοτ/τα είναι τρόπος ζωής και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεται...
 

BULMONT

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.307
Ηλικία
60
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Μοτοσυκλέτα
ΚΤΜ 1190
Όνομα
BAΓΓΕΛΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Ρε τζιτινάκο μ' όλο το θάρρος αλλά οταν ξεκινάς και ήδη
τα 'χεις κάνει μαντάρα τι να καταλάβουμε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Δεν είναι ''γραπτώς λόγος'' είναι ( ο ) γραπτός λόγος................

Ενώ όταν λέμε πχ ''στείλτο μου γραπτώς'' εκεί πάει με ωμέγα......
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.489
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Το κείμενο το διόρθωσα ο τίτλος μας έμεινε

Κακως κατα την αποψη.Η ορθογραφια ειναι το τελευταιο που θα πρεπει να μας απασχολει.
 

BULMONT

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.307
Ηλικία
60
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Μοτοσυκλέτα
ΚΤΜ 1190
Όνομα
BAΓΓΕΛΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Κακως κατα την αποψη.Η ορθογραφια ειναι το τελευταιο που θα πρεπει να μας απασχολει.


Λάθος όμως, γιατί πολλές φορές η ορθογραφία και ο λάθος τονισμός,
αλλοιώνουν το νόημα μιάς φράσης.......
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.489
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Νομιζω Γιαννη,οτι ολα ξεκινανε και τελειωνουνε σε μια λεξη...ΣΕΒΑΣΜΟΣ.Αυτο κατα την αποψη μου ειναι το αλφα και το ωμεγα σε μια συμβιωση.Και εδω καλουμαστε να μαθουμε να συμβιωνουμε σαν παρεα.

Ο τροπος που γραφω συνηθως ειναι ο τροπος που μιλαω.Οπως θα μιλησω με τα φιλαρακια στον καφε,στα τσιπουρα,στην βολτα ετσι και εδω.Σιγουρα καποιοι θα παρεξηγησουνε τον γραπτο λογο ,αλλα αυτο ειναι κατι που δεν μπορουμε να το αποφυγουμε.Για τον καλοπροαιρετο ειναι πολυ ευκολο να λυσει την πατεξηγηση με π.μ.Ο κακοπροαιρετος ας παει παρακατω.

Εαν εχουμε μαθει να σεβομαστε την αντιθετη αποψη και να μην προσπαθουμε να επιβαλουμε την δικη μας λιγοστευουνε οι πιθανοτητες να παρεξηγηθει ο λογος μας.Δεν τα ξερουμε ολα,για την ακριβεια δεν ξερουμε τιποτε.Οταν διαφωνω με καποιον δεν τον βλεπω σαν εχθρο μου,αλλα σαν φιλο που βλεπουμε το ιδιο πραγμα απο αλλη οπτικη γωνια.Δεν ειναι λιγες οι φορες που αναθεωρησα αποψεις μου και αυτο γιατι αντι να ταμπουρωθω, καθησα και ακουσα τον αλλον.

Αλλο ενα μυστικο,για μενα,ειναι οι ηπιοι τονοι.Δεν χρειαζεται να φωναξεις,να ουρλιαξεις η να χτυπηθεις απο κατω.Πες ομορφα και ωραια την αποψη σου και ασε τους αλλους να αποφασισουνε αν θα την ασπαστουνε.Χαλλλλλαρα και ολα βρισκουνε τον δρομο τους.

Το κυριοτερο ομως ισως να ειναι η επαφη.Αν εγω σου ριξω μπινελικια,ξερουμε και οι δυο οτι αυριο θα πινουμε παρεα τα τσιπουρακια μας.Και αυτο γιατι σε ξερω και με ξερεις.Αυτοι ομως που δεν γνωριζονται
προσωπικα,το θαρος θα το παρουνε με τον καιρο.Αρα καλο ειναι να ειμαστε επιφυλακτικοι μεχρι να μαθουμε ποια ειναι τα ορια του καθενος μας.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.489
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Λάθος όμως, γιατί πολλές φορές η ορθογραφία και ο λάθος τονισμός,
αλλοιώνουν το νόημα μιάς φράσης.......

Ναι Βαγγελη συμφωνω.Παρολα αυτα οσο καταλαβαινω τι θελει να πει καποιος απο τα συμφραζομενα,συνεχιζει να με αφηνει αδιαφορο.
 

User S-T

well know member
Δημοσιεύσεις
3.640
Πριν από πολλά χρόνια ένας Φίλος με είχε συμβούλεψη το εξής. Όταν γράφεις στο ιντερνετ – σε φόρουμ, θα γράφεις σαν να έχεις απέναντι σου ένα παιδάκι 8 ετών.

Νομίζω ότι τέτοια κείμενα μπορούμε να τα καταλάβουμε όλοι.

Όσο ποιο απλά τόσο ποιο καλά.

Όσο για την ορθογραφία, ε αν ξεχάσουμε και κανένα τόνο δεν χάθηκε ο κόσμος.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.155
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
συγκαταλέγομαι και γω σε εκεινους που πολλες φορες
εχω θεμα με τον γραπτό λογο...
 
Top Bottom