Γρανάζια και αλυσίδες...

BillyK

new member
Δημοσιεύσεις
5
Ηλικία
43
Περιοχή
Σάμος
Όνομα
Βασίλης
Καλησπέρα. Καινούργιος στο forum και αρχάριος σχετικά στα ιδιαίτερα μηχανικά των δίτροχων ήθελα να παραθέσω έναν μικρό προβληματισμό μου.
Κάτοχος μιας μικρής μοτοσυκλέτας Daytona Monster 125cc. Ακολουθώ πιστά τα σέρβις. Έχει κανεί 18000 χλμ σε διάστημα 2 χρόνων. Δεν έχω κανένα παράπονο μιας και δεν έχει βγάλει τιποτά ιδιαίτερο το μηχανάκι τουλάχιστον που να μην οφείλεται σ' εμένα. Παρατήρησα πριν λίγο καιρό στο περπάτημα του ιδίως σε χαμηλά γκάζια και ταχύτητα μια αρρυθμία. Σαν να τραβάς και να αφήνεις το γκάζι. Οπότε κάθησα ένα ωραίο πρωινό και έκανα τα κλασσικά, καθάτισμα φίλτρου, έλεγχο μπουζί κλπ. Όλα καλά και πεντακάθαρα. Φτάνοντας στην αλυσίδα όμως, που ήθελε και τέντωμα, παρατήρησα όπως γυρνούσα τον τροχό με το χέρι, ότι το τάνισμά της ήταν μεταβλητό... δηλαδή όπως γυρνούσε ο τροχός μια έσφιγγε και μια χαλάρωνε... Υπέθεσα λοιπόν ότι ήρθε η ώρα για αλυσίδα και γρανάζια μετά από παρότρυνση φίλου μηχανικού. Το θέμα όμως είναι ότι τα της εταιρίας (daytona, sym κλπ) είναι πολύ ακριβά και χαλάνε γρήγορα όπως φαίνεται. Ήθελα λοιπόν αν κάποιος φίλος έχει παρόμοια εμπειρία τα φώτα του ή καθοδήγηση του τι πρέπει να μετρήσω στα γρανάζια ώστε να βρω κάποιο αντίστοιχο άλλης εταιρίας ή after market καλύτερης ποιότητας ( ενδεικτικά αναφέρω ότι το πίσω γρανάζι της εταιρίας το βρήσκω το λιγότερο 45 ευρώ συν μεταφορικά...)

Συμπληρώνω πως βρίσκομαι Σάμο και είναι περιορισμένα τα τοπικά καταστήματα ανταλλακτικών πράγμα που δυσχεραίνει την έρευνα...
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.836
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Πάρε καθαρό πετρέλαιο (φωτιστικό) και πλύνε την αλυσίδα σου καλά να φύγει όλη η βρώμα που έχει μαζέψει και να λύσουν και οι σύνδεσμοι.

Μετά δες αν συνεχίζει να κάνει αυτές τις αυξομειώσεις που λες.
Αν έχουν εξαφανιστεί ή μειωθεί σε σημείο που να μην φαίνονται εύκολα τότε κανε την τελική ρύθμιση και λίπανε την ξανά και είσαι έτοιμος…
 

dkamzelas86

Moderator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
407
Ηλικία
38
Περιοχή
ΦΛΩΡΙΝΑ
Όνομα
Δημήτρης
Όπως είπε ο @wheelboy , πρώτα καθαρισμός και μετά λίπανση με καλό λιπαντικό επώνυμο για εμένα. Θα στρώσει αρκετά, αλλά προγραμμάτισε στο επόμενο σέρβις την αλλαγή της.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.512
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Βασιλη οπως τα λες μαλλον θελει αλυσιδογραναζα κανε μια δικιμη οπως λενε τα παιδια απο πανω αλλιως αλλαγη.

Πιστευω πως θα σε βοηθησει Aggelos 1969 στειλε του ενα μυνημα ειναι μεσα στα πραματα
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Στα νησια υπαρχει αρκετο αλατι στην ατμοσφαιρα.Θελει καλο καθαρισμα η αλυσιδα με απλο παραφηνελαιο η πετρελαιο και παλι καλο καθαρισμα μετα για να "καθισει" το σπρευ η η βαλβολινη στην αλυσιδα.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.170
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Στα νησια υπαρχει αρκετο αλατι στην ατμοσφαιρα.Θελει καλο καθαρισμα η αλυσιδα με απλο παραφηνελαιο η πετρελαιο και παλι καλο καθαρισμα μετα για να "καθισει" το σπρευ η η βαλβολινη στην αλυσιδα.
Πάνο Όχι πετρέλαιο μετά δεν πιάνει η λίπανση θέλει η παραφινέλαιο η κηροζίνη.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Πάνο Όχι πετρέλαιο μετά δεν πιάνει η λίπανση θέλει η παραφινέλαιο η κηροζίνη.
Σε μεγάλα μαγκωματα από αλάτι στα χιόνια την βουτάω στο πετρέλαιο αλλά μετά την καθαρίζω πάρα πολύ καλά.Σε απλά ,το παραφινέλαιο είναι αρκετό,αλλά και πάλι θέλει καλό καθάρισμα.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.412
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Σε μεγάλα μαγκωματα από αλάτι στα χιόνια την βουτάω στο πετρέλαιο αλλά μετά την καθαρίζω πάρα πολύ καλά.Σε απλά ,το παραφινέλαιο είναι αρκετό,αλλά και πάλι θέλει καλό καθάρισμα.
Ίσως στιγμιαία να κάνει δουλειά το πετρέλαιο ,αλλά τα o-ring την ακούνε άσχημα.
Το καλύτερο καθαριστικό ,ήπιο και παμφθηνο βαλβολινουλα απλή 90αρα από βενζινάδικο 5 ευρώ το λίτρο και περνάς και κανα2 χρόνια .
Αλλιώς κάποιο από τα σπρέι που προαναφέρθηκαν,όλα καλά είναι
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.484
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Εμένα ποιος θα με μάθει να καθαρίζω αλυσίδα;

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Λόγω ίδιας μοτό ο dacapo τελευταία φορά που την καθάρισε ήταν όταν αγόρασε την μοτοσυκλέτα εν έτη 2004. Rolling Tooth Rolling Αν θυμάται βέβαια.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Εμένα ποιος θα με μάθει να καθαρίζω αλυσίδα;

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εσύ να πάρεις τις νέου τύπου που δεν χρειάζονται λίπανση.
 

Le Tavernier

member
Δημοσιεύσεις
854
Ηλικία
48
Περιοχή
Κατωχώρι Πορταριάς
Μοτοσυκλέτα
Aprilia ETV1000 Raid
Όνομα
Νικόλας
Περιοχή
Βόλος
Σοβαρά τώρα επειδή έχει αυτόματο λιπαντήρα δεν ζω ασχοληθεί ποτέ και νομίζω ότι επάνω έχει σκατουλες

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Σοβαρά τώρα επειδή έχει αυτόματο λιπαντήρα δεν ζω ασχοληθεί ποτέ και νομίζω ότι επάνω έχει σκατουλες

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν εχει λαδι και λειτουργει κανονικα απλα παρε ενα πανι και καθαρισε την.
 
Top Bottom