Ακουστικά nc και μηχανή

ANGELO

member
Δημοσιεύσεις
1.137
Ηλικία
51
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Μοτοσυκλέτα
YAMAHA MT07
Όνομα
ΑΓΓΕΛΟΣ
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Ρε σεις, λέτε να δοκιμάσω τα bluetooth που χρησιμοποιώ όταν πάω για τρέξιμο; Θα κάνουν δουλειά;
Σαν ενόχληση είναι μηδενική. Ούτε και που τα καταλαβαίνω. Πολύ ποιοτικά.

Φίλε επειδή έχω δοκιμάσει πολλά ακουστικά, και AWEI φυσικά, να ξέρεις ότι θα έχεις πρόβλημα όταν θα βγάζεις το κράνος. Επίσης, με 180 χλμ/ώρα στην Ε.Ο., το καλώδιο που ίσως να εξέχει έστω και λίγο από το κράνος, οι ριπές του αέρα το κάνουν να μοιάζει σαν μαστίγιο και η ενόχληση είναι αδιάκριτη. Αν κάνεις ταξίδι πάνω από 2 ώρες, τα αυτιά σου θα αρχίσουν να πονάνε γιατί ο αέρας που χτυπάει το κράνος, πιέζει σε κάποιο βαθμό και τα ear buds.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.414
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Το παν στα ακουστικά είναι να είναι μικρά ώστε να μην στα πιέζει στα αυτιά το κράνος.Χρησιμοποιώ χρόοονια τώρα αυτά,τιμιότατα και αξιοπρεπή (αγόρασα και σε δύο φίλους που βολτάρουμε παρέα) και κάποια στιγμή πήρα αυτά για καλύτερο μπάσο.Προσάρμοσα και τα κατάλληλα μαξιλαράκια τους και δεν κουνάνε ρούπι.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Επίσης, με 180 χλμ/ώρα στην Ε.Ο....Αν κάνεις ταξίδι πάνω από 2 ώρες, τα αυτιά σου θα αρχίσουν να πονάνε ....

Αγώνες θα κάνουμε;abcdefghgk
Χαλάρα πράγματα φίλε Άγγελε. Δεν ξέρω με τι μοτο θα βρεθώ, αλλά δεν κινούμαι γενικά σε τέτοιες ταχύτητες και αν τύχει να κινηθώ θα είναι στιγμιαία. Δεν αντέχω κοπάνημα για πολλή ώρα. Angry old man
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.673
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Στο παπί λόγο δουλειάς που τα δοκίμασα, ήταν οκ, αλλά τι να καταλάβω σε ταχύτητες 40-50 χλμ/ώρα;
Σε ανοιχτό δρόμο με μεγάλη μηχανή δεν τα δοκίμασα, καθότι αμήχανος. :D

Να σου δανείσω το Triumph για εντυπώσεις ? (ακουστικών και όχι μόνο καθότι γυμνό ....... :p )
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.673
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Το παν στα ακουστικά είναι να είναι μικρά ώστε να μην στα πιέζει στα αυτιά το κράνος.Χρησιμοποιώ χρόοονια τώρα αυτά,τιμιότατα και αξιοπρεπή (αγόρασα και σε δύο φίλους που βολτάρουμε παρέα) και κάποια στιγμή πήρα αυτά για καλύτερο μπάσο.Προσάρμοσα και τα κατάλληλα μαξιλαράκια τους και δεν κουνάνε ρούπι.

Νίκο το σενάριο που περιγράφεις και σε αυτό το πόστ και παραπάνω το έβαλα στα υπόψη για δοκιμή καθώς έχω ένα παλαιότερο BT πομποδέκτη της Sony που μπορώ να τον συνδυάσω με τις υπάρχουσες ψείρες ..... θέλω να δω αν θα βολέψει η τοπική όδευση σε λαιμό και μέσα από κράνος του κοντού καλωδίου.
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.673
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
...... Αν κάνεις ταξίδι πάνω από 2 ώρες, τα αυτιά σου θα αρχίσουν να πονάνε γιατί ο αέρας που χτυπάει το κράνος, πιέζει σε κάποιο βαθμό και τα ear buds.

Εδώ ακριβώς εστιάζεται και μία από τις ανησυχίες μου για τα true wireless ακουστικά. Το πόσο άνετα θα είναι μετά από μερικές ώρες κάτω από κράνος και μπαλακλάβα υπό την επήρεια των μεταβαλλόμενων ριπών του αέρα.
 

ANGELO

member
Δημοσιεύσεις
1.137
Ηλικία
51
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Μοτοσυκλέτα
YAMAHA MT07
Όνομα
ΑΓΓΕΛΟΣ
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Από όλα τα παραπάνω που ειπώθηκαν, καταλαβαίνω πως για να μάθεις πρέπει πρώτα να πάθεις.
Δοκιμάστε λοιπόν ότι θέλετε αλλά στο τέλος θα με θυμηθείτε και στην ενδοεπικοινωνία θα καταλήξετε. Greeting
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Υπάρχει και ένας ακόμη παράγοντας στα wireless που για λίγη ώρα είναι αμελητέος αλλά υπάρχουν άνθρωποι που αν συμβεί για μεγάλη διάρκεια νιώθουν ενόχληση.
Προσωπικά πχ μπορώ να μιλήσω σε κινητό τηλέφωνο ή ασύρματο 20 λεπτά πριν αρχίσω να νιώθω δυσφορία (μάλλον απο την ακτινοβολία). Με Bluetooth διπλασιάζω τον χρόνο, αλλά και πάλι στα 40-50 λεπτά αρχίζει το κεφάλι να ψήνεται και να νιώθω δυσφορία. Είναι και ο λόγος που στα ταξίδια πηγαίνω ή με mp3 με ακουστικά καλωδίων ή απλά ωτοασπίδες.

Σε συζητήσεις με φίλους διαπίστωσα πως δεν είναι κοινός τόπος. Υπάρχουν άνθρωποι σαν κι εμενα που αντιλαμβάνονται την ακτινοβολία και τους ενοχλεί και άλλοι που δεν καταλαβαίνουν τίποτα.
 

ANGELO

member
Δημοσιεύσεις
1.137
Ηλικία
51
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Μοτοσυκλέτα
YAMAHA MT07
Όνομα
ΑΓΓΕΛΟΣ
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Αγώνες θα κάνουμε;abcdefghgk
Χαλάρα πράγματα φίλε Άγγελε. Δεν ξέρω με τι μοτο θα βρεθώ, αλλά δεν κινούμαι γενικά σε τέτοιες ταχύτητες και αν τύχει να κινηθώ θα είναι στιγμιαία. Δεν αντέχω κοπάνημα για πολλή ώρα. Angry old man
Να διευκρινίσω ότι, τα ακουστικά ear buds θα κουράσουν τα αυτιά μετά από συνεχόμενο ταξίδι 2 ωρών ας πούμε. Η ταχύτητα 180 χλμ/ώρα που ανέφερα δεν ισχύει για όλο το ταξίδι, την ανέφερα μόνο και μόνο επειδή ο αέρας είναι έντονα δυνατός και το παραμικρό που μπορεί να εξέχει, φαντάζει σαν μαστίγιο. Μία φορά, ο αέρας μου έφερε κουκούλα στο κράνος την αδιάβροχη κουκούλα που είχα σκεπάσει για να μην βρέχεται το backpack :P
 

ANGELO

member
Δημοσιεύσεις
1.137
Ηλικία
51
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Μοτοσυκλέτα
YAMAHA MT07
Όνομα
ΑΓΓΕΛΟΣ
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Συνονόματε ενδιαφέρουσα λύση και σε ευχαριστώ. Και σε εύπεπτη τιμή ......
Προφανώς τα nc ακουστικά που σκεπτόμουν έχουν χρήση και εκτός κράνους οπότε η λύση που χρησιμοποιείς είναι πιο εστιασμένη αλλά δοκιμασμένη από εσένα.
Όσον αφορά τον ήχο σε σχέση με το σφύριγμα του αέρα και τους ήχους του κινητήρα κατά την κίνηση πως τα πάει ? Αυτός ήταν ο λόγος που κοιτούσα για noise cancelling ακουστικά γι αυτή την εφαρμογή.

Smileys drinking beer Emoticon
Freedconn TMAX S: Επίσης διαθέτει Digital Signal Processor (DSP) το οποίο εξασφαλίζει καλύτερη ποιότητα φωνής ακόμα και σε υψηλές ταχύτητας χρησιμοποιώντας τις μεθόδους echo & noise cancellation.
 

ANGELO

member
Δημοσιεύσεις
1.137
Ηλικία
51
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Μοτοσυκλέτα
YAMAHA MT07
Όνομα
ΑΓΓΕΛΟΣ
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ

DimisK

new member
Δημοσιεύσεις
5
Μοτοσυκλέτα
Λευκή Μ(α)ουνίτσα
Όνομα
Dimitris
Περιοχή
Αθήνα
Angelthing, Σορυ εκ των προτέρων για το οφ τοπικ στο θέμα σου, αλλα να ρωτήσω!
Ποιά βάση χρησιμοποιείς στο Κ για το κινητό?
 

Doulke

new member
Δημοσιεύσεις
15
Ηλικία
30
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
KLE 250
Όνομα
Γιώργος
Δεν με βόλεψαν ποτέ τα ακουστικά κάτω απο το κράνος. Πολύ ενοχλητικά στο βάλε βγάλε και επίσης μετα απο λίγη ώρα κουράζουν αρκετά. Επίσης ότι και να χρειαστεί να κάνεις πρέπει να έχεις μπροστά σου το κινητό.

Είχα πάρει πριν 2-3 χρόνια την κινέζικη ενδοεπικοινωνία bts2 να την δοκιμάσω και βόλεψε απίστευτα. Όλα τα κάνεις με τα 3 κουμπάκια που έχει και δεν χρειάζεται να βλέπεις καθόλου το κινητό. Με τον καιρό όπως στους περισσότερους χάλασε το βισματάκι και πλέον πήρα την καινούργια bts3, https://www.banggood.com/custlink/vvD328vW9K , η οποία έχει type c. Για τα λεφτά της είναι πάρα πολύ καλή, αλλιώς πας σε κάτι ακριβότερο όπως sena κλπ. Πάντως αφου υπάρχουν ενδοεπικοινωνίες με τέτοιες τιμές δεν νομίζω οτι υπάρχει λόγος να δυσκολεύεται κάποιος με ακουστικά.
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.673
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Angelthing, Σορυ εκ των προτέρων για το οφ τοπικ στο θέμα σου, αλλα να ρωτήσω!
Ποιά βάση χρησιμοποιείς στο Κ για το κινητό?

Πολλύυυυυυυ αργότερα από όσο θα έπρεπε να απαντήσω στην ερώτησή σου .......

Σε όλες μου τις μηχανές χρησιμοποιώ ram mounts για κινητό, gps (όταν είχα ξεχωριστό) και action cam ! Για το κινητό χρησιμοποιώ το X-grip με το έξτρα λάστιχο σταθεροποίησης της ram.

Σόρυ που δεν το είδα νωρίτερα !
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.673
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Δεν με βόλεψαν ποτέ τα ακουστικά κάτω απο το κράνος. Πολύ ενοχλητικά στο βάλε βγάλε και επίσης μετα απο λίγη ώρα κουράζουν αρκετά. Επίσης ότι και να χρειαστεί να κάνεις πρέπει να έχεις μπροστά σου το κινητό.

Είχα πάρει πριν 2-3 χρόνια την κινέζικη ενδοεπικοινωνία bts2 να την δοκιμάσω και βόλεψε απίστευτα. Όλα τα κάνεις με τα 3 κουμπάκια που έχει και δεν χρειάζεται να βλέπεις καθόλου το κινητό. Με τον καιρό όπως στους περισσότερους χάλασε το βισματάκι και πλέον πήρα την καινούργια bts3, https://www.banggood.com/custlink/vvD328vW9K , η οποία έχει type c. Για τα λεφτά της είναι πάρα πολύ καλή, αλλιώς πας σε κάτι ακριβότερο όπως sena κλπ. Πάντως αφου υπάρχουν ενδοεπικοινωνίες με τέτοιες τιμές δεν νομίζω οτι υπάρχει λόγος να δυσκολεύεται κάποιος με ακουστικά.

Το θέμα μου (εξ ου και το τόπικ) δεν ήταν η τιμή της ενδοεπικοινωνίας (είχα ένα διπλό σετ της Sena και μου έχει μείνει ακόμα η μία την οποία ουσιαστικά δεν χρησιμοποιώ). Απλά δεν είχα μείνει ευχαριστημένος καθόλου με την απόδοση ήχου στο θέμα μουσικής, ιδιαίτερα από κάποια χιλιόμετρα και πάνω. Ως ενδοεπικοινωνία και για να ακούω τις οδηγίες του GPS ήταν μια χαρά.

Να προσθέσω επίσης ότι εντωμεταξύ αγόρασα τα Sony WF 1000XM3 noise canceling ακουστικά τα οποία είναι αρκετά ογκώδη για να κάνουν προβληματικό το βάλε - βγάλε του κράνους. Η ποιότητα ήχου όμως δεν παίζεται. Στο πρα πρα με βλέπω να τα χρησιμοποιώ μόνο σε πολύ μεγάλα ταξίδια όπου και δεν θα χρειάζεται να βγάλω κράνος για ώρες .......
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom