Triumph Scrambler 1200 Vs Moto Guzzi V85TT

kordix

new member
Δημοσιεύσεις
459
Ηλικία
50
Μοτοσυκλέτα
GS 1150, CCM 404, GASGAS EC 300
Όνομα
Κόρδας Κωνσταντίνος
Μεγάλο δίκιο έχεις.
MT 21 φοράω μπρος-πίσω...αλλά είναι το ίδιο φασαριόζικα.

Ωραίο λάστιχο το ΜΤ21 αλλα όντως κάνει φασαρία. Όταν είχα klr 650 προτιμούσα τα Τ63.

Τα καινούργια ον οφ είναι ικανά στο χώμα αλλά στην πραγματική ζωή και μάλιστα στην δύσκολη καθημερινότητα της Ελλάδας πρέπει να είσαι έτοιμος πως αν το δουλέψεις χώμα θα υπάρξουν φθορές, γρατσουνιές, θα πέσει κάτω κτλ με το ανάλογο οικονομικό τίμημα. Ίσως να είναι επιπόλαιες ζημιές μπορεί όμως να είναι και σοβαρές.
Εγώ πραγματικά χαίρομαι τους αναβάτες που βάζουν στο χώμα μοτοσυκλέτες των 15.000+ ευρώ και δεν τους νοιάζει για τις συνέπειες. Αλλά δεν είναι όλοι έτσι ή δεν είναι όλοι αρκετά έμπειροι για τέτοια χρήση.

Έπειτα είναι και το βάρος. Αν σου πέσει πάνω στο πόδι μια μηχανή 250 κιλών είναι θέμα.

Για αυτό είμαι της γνώμης πως με τέτοια big on off είναι καλύτερα να ταξιδεύεις σε άσφαλτο κάθε είδους, όσο χαλασμένη κι αν είναι, και στο χωματόδρομο απλά τον διασχίζεις με άνεση και χωρίς να πάθει ζημιά η μοτό.

Το μάρκετινγκ αλλιώς τα δείχνει τα πράματα κι αλλιώς είναι στην καθημερινή ζωή.
 

Captainslow

new member
Δημοσιεύσεις
210
Ηλικία
56
Μοτοσυκλέτα
Peugeot2
Όνομα
captainslow
Θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι το βάρος δεν είναι απαγορευτικό ενός on off για να κινηθεί με αξιοπρέπεια στο χώμα......

Επίσης Αν αποφασίσει κάποιος με on off να κινηθεί στο χώμα με κάποιες σχετικά αξιώσεις καλό είναι να βάλει ένα πολυεστερικό κοστούμι και κάγκελα (δεν κοστίζει) και βουρ στον πατσά με κ@λοτούμπεε.... Και ούτε γάτα ούτε ζημιά....

Στάλθηκε από το S20 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

BULMONT

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.307
Ηλικία
60
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Μοτοσυκλέτα
ΚΤΜ 1190
Όνομα
BAΓΓΕΛΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Πιό εύκολο, καλύτερο, να έχεις άλλο μηχανάκι για χώμα...............αν φυσικά δεν
υπάρχει οικονομικό θέμα, ή πρόβλημα χώρου.........

Και για να το εξηγήσω καλύτερα, ένα εντούρο 8-10 χρονών ή και παλαιότερο έχει σαν αγορά
γύρω στα 2,000-3,οοο ευρώ
Ενα πέσιμο με μεγάλο ον-οφ μπορεί να βγεί και ακριβότερα.......

Το εντούρο έχει σίγουρα φτηνότερη συντήρηση, και σε περίπτωση βλάβης δεν ξεμένεις
από όχημα, δεν φορτώνεις χλμ το ''μεγάλο'' το οποίο σίγουρα έχει ακριβότερα
λάστιχα-σέρβις-αναλώσιμα, και το κρατας σε πιό αξιόλογη κατάσταση.........
Γλυτώνει από μικρογρατσουνιές, χτυπηματάκια, σημαδάκια που παίζουν στάνταρ στο χώμα....

Και τέλος φχαριστιέσαι οδήγηση.....τουλάχιστον εγώ, πάω πολύ πιό άνετος στο χώμα με το 520 απ' ότι
με το 1190......και το αντίστροφο, στην άσφαλτο γουστάρω το μεγάλο......το καθένα γιά ότι φτιάχτηκε.......
Το ένα γιά χώμα το άλλο γιά άσφαλτο, κι' ας τον Μπίρχ να καβαλάει πέτρες σε ποταμιές......η ίδια η εταιρεία όταν στο πουλάει με λαστιχα δρόμου έμεσα σου δείχνει τι χρήση προτείνει......
Και μιάς και τα περισσότερα μηχανάκια πουλιόνται και πλασάρονται πλέον σαν λίγο πολύ γενικής χρήσης........
αυτό σημαίνει ότι κάνουν απ' όλα κι' από λίγο.................Κάπου υπερτερούν και κάπου υστερούν.........................

Κι' αυτό είναι νόμος γιά όλα τα δίκυκλα, απαράβατος, κι΄ ας μην τ' ομολογει κανείς
 

kordix

new member
Δημοσιεύσεις
459
Ηλικία
50
Μοτοσυκλέτα
GS 1150, CCM 404, GASGAS EC 300
Όνομα
Κόρδας Κωνσταντίνος
Καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς δε λένε...

Σήμερα σε βόλτα ον οφ ακολούθησε ένα απλό gs 1200, ένα exc 450 και το CCM 404 μου σε όχι και τόσο εύκολη διαδρομή για βαρύ μηχανάκι. Μπήκαμε σε εύκολα μεν, αλλά στενα μονοπάτια και δεν μάσησε πουθενά.

Στα κατάλληλα χέρια πάνε μια χαρά στο χώμα. Βέβαια στην κουβέντα μετά, ο αναβάτης του είχε κουραστεί πολύ, ενώ εμείς με τα ελαφριά είμασταν οκ.
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
Καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς δε λένε...

Σήμερα σε βόλτα ον οφ ακολούθησε ένα απλό gs 1200, ένα exc 450 και το CCM 404 μου σε όχι και τόσο εύκολη διαδρομή για βαρύ μηχανάκι. Μπήκαμε σε εύκολα μεν, αλλά στενα μονοπάτια και δεν μάσησε πουθενά.

Στα κατάλληλα χέρια πάνε μια χαρά στο χώμα. Βέβαια στην κουβέντα μετά, ο αναβάτης του είχε κουραστεί πολύ, ενώ εμείς με τα ελαφριά είμασταν οκ.

Φαντάζομαι είχε και κάποιο ανάλογο λαστιχάκι... αποκλείεται να ήταν με κάποιο ασφάλτινο. ;)
 

kordix

new member
Δημοσιεύσεις
459
Ηλικία
50
Μοτοσυκλέτα
GS 1150, CCM 404, GASGAS EC 300
Όνομα
Κόρδας Κωνσταντίνος
Φαντάζομαι είχε και κάποιο ανάλογο λαστιχάκι... αποκλείεται να ήταν με κάποιο ασφάλτινο. ;)


TKC 80 Continental για μένα το καλύτερο 50-50 λάστιχο για βαρύ ον οφ και δυστυχώς από τότε που τα εισάγει η μοτοδυναμική, ειναι και τα πιο ακριβά.
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
TKC 80 Continental για μένα το καλύτερο 50-50 λάστιχο για βαρύ ον οφ και δυστυχώς από τότε που τα εισάγει η μοτοδυναμική, ειναι και τα πιο ακριβά.

Δεν ξέρω αν φταίει συγκεκριμένη αντιπροσωπεία αλλά όταν στην Ευρώπη βλέπεις το ίδιο λάστιχο με εδώ και έως 80-90 Ε φθηνότερα από εδώ, αρχίζω να αναρωτιέμαι πόσο κοστίζει η γαλέρα για να τα φέρει. Αυτή θα φταίει... Bcdef

Το συγκκεκριμένο λαστιχάκι αλλά και άλλα ανάλογα το θεωρώ πολύτέλεια λίγο αφού ειδικά στα βαριά τρώγεται πολύ γρήγορα στις ασφάλτινες διαδρομές. Δεν έχω δει κάποιο από αυτά να βγάζει περισσότερο από 4-5.000 χλμ.... το πολύ.
 
Top Bottom